Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: [stolarstwo] Sk±d drewno?
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Rzemios³a i narzêdzia
Inq
Witam.
Moje pytanie - gdzie kupiæ pociête na deski drewno?
Interesujê siê budow± instrumentów muzycznych (staram siê uczyæ tego na razie) i nie wiem sk±d wzi±æ drewno na jakie¶ powa¿niejsze projekty.
Np. chcia³bym wykonaæ lirê binzantyjsk± (tur. klasik kemence) do czego przyda³by mi siê lipowy klocek o wymiarach ok. 140 x 60 x 420 mm. Lipa by³a wykorzystywana w dawnych czasach to wyrobu instrumentów o czym ¶wiadcz± znaleziska:
http://www.muzycznyelblag.pl/?page=article...t=4&art=336

Napisa³em w tej sprawie do Braci Ludwiñskich ze Szczecina (mieszam niedaleko tego miasta), jednak ani klonu ani lipy nie maj± (musz± sprowadzaæ). Zaproponowali mi jedynie drewno egzotyczne i to po przera¿aj±cych cenach:
CYTAT
Dostêpne s± nastêpuj±ce wymiary tarcicy:
- gr. 26 mm, 52 mm, 78 mm, d³. 1,25 m/1,45 m/1,65 m w cenie 2129 z³/m3
netto
- gr. 26 mm, 52 mm, 80 mm, d³. 3,30 – 5,70 m, w cenie 2560 z³/m3 netto
Ponadto mam w tej chwili inne gatunki, bardziej szlachetne:
Palisander Santos w gr. 52 mm, szer 80 -120 mm, d³. 0,95 m. Cena jednej
deski to 52 – 92 z³ netto.
Wenge w gr. 40 mm, szer. 210 – 360 mm, d³. 2,35 m. Cena jednej deski to
212 – 365 z³ netto


Czy kto¶ zna mo¿e stolarzy, który odst±pili by klon lub lipê w jakiej¶ ludzkiej cenie?
sitko
Lipy raczej na warsztatach stolarskich nie uskutecznisz, prêdzej u ze¿biarzy, bo jest to drewno idealne do tego typu zemios³a, co do klonu, musisz poszukac po sk³adach drewna, z tym powinno byæ lepjej.

jest jeszcze wyj¶cie nr II, mniej legalne ale za to zaiste skuteczne. wypatrujesz sobie jak±¶ ³adn± lipê (lipa jest najczê¶ciej rosn±cym drzewem przy drogach, przynajmniej u mnie w mie¶cie.)
le¿akujesz takie drewno, lub oddajesz do suszarni i tadam nasz lipê na instrumenty
Wiaderson

Witam,
odno¶nie lipy to polecam sprawdziæ lokalny zarz±d dróg publicznych. Oni z tego co siê orientujê s± odpowiedzialni za wycinkê i przecinkê drzew rosn±cych przy drogach.
Ja sam kiedy¶ bra³em du¿e ilo¶ci lipy od swojej spó³dzielni mieszkaniowej ( robili wycinke drzew na osiedlu).
Pozdrawiam
P.
Keylan
Jest te¿ zawsze le¶niczy, no i tartaki i sk³ady drewna.
Peregrinus
Wiêkszo¶æ LP to lasy sosnowe. Pomorze to naturalny teren buka i grabu wiêc le¶niczy to s³abe wyj¶cie, lepszy jest nadle¶niczy poniewa¿ to on podejmuje decyzje o wycince drewna cennego (a takim jest lipa).
Zarz±d Dróg Publicznych to najm±drzejsze i legalne wy¶cie.
Co siê tyczy kradzie¿y (bo jak nazwaæ opcjê proponowan± przez sitko) to nie polecam. W przypadku ujawnienia przestêpstwa i osoby dokonuj±cej ten czyn kara jest zbyt wysoka ¿eby by³a op³acalna.

Pozdrawiam. By³y le¶niczy.
braciszek Boullii
Trzy lata temu wycinali kilka lip niedaleko mnie. Lipy potê¿ne, dwa pnie le¿± do dzisiaj w rowie. Niestety nie wiem w jakim stanie czy aby nie zgni³y. Je¶li kto¶ potrzebuje mogê sprawdziæ.
bemol
Kolego Ing !

Ceny jakie Ci zaproponowali w szczecinie nie s± wcale przera¿aj±ce bo:

tarcica egzotyczna nawet w jako¶ci stolarsko-u¿ytkowej to minimum 2,2ty¶ za metr sze¶cienny a i to jest niedrogo, bo metr szescienny zwyk³ej suchej krajowej sosny kosztuje prawie 1000z³ !! Id¼my dalej z tej deski palisandrowej za 92z³ mo¿na sporz±dziæ ok 10-12 podstrunnic do pe³nowymiarowych gitar ju¿ licz±c odpad na ciêcie i szlifowanie ! z gatunków typu palisander czy heban czy prawdziwy mahoñ robi siê jedynie drobniejsze elementy czyli podstrunnice mostki, ko³ki do strojenia jakie¶ ozdobne nak³adki inkrustacje itp... z takich drogich drewien s± robione w ca³o¶ci jedynie najwy¿szej klasy instrumenty.Drewno mo¿na zast±piæ innym w pewnych projektach i mo¿na mieszaæ krajowo i egzotyczne w ró¿nej konfiguracji ale trzeba mieæ wiedzê o w³a¶ciwo¶ciah drewna.

Ogó³em najpro¶ciej zrobiæ tak:

Na boki pude³ rezonansowych rozejrzyj siê za ob³ogami o grubo¶ci od 2,5-4mm mo¿na kupiæ takie z ró¿nych gatunków drewna, ceny przystêpne. Na p³yty rezonansowe zwykle jest drewno iglaste tj. ¶wierk oraz jod³a.Tutaj s± dwa wyj¶cia lepsze i gorsze.

- Lepsze to takie ¿e gadasz przy ¶cince drzew z kim trzeba/ idziesz do le¶nika lub do tartaku itd... i ogl±dasz k³ody wybierasz k³odê z jak najdrobniejszym przyrostem rocznym.Prosisz o obciêcie np. metrowego odcinka p³acisz i transportujesz do piwnicy/komórki/strychu w najgorszym wypadku do pokoju na szafê hehe :-) ale nie radzê tego robiæ jak grzej± grzejniki bo postrzela Ci na koñcach.Podsuszasz ok
miesi±ca i ³upiesz na æwiartki, które suszysz jeszcze z 3-4 miesi±ce .Pó¼niej idziesz do stolarza i karzesz mu ci±æ deszczu³ki o grubo¶ci 4mm z tych æwiartek po ka¿dym ciêciu przekrêcaæ p³ask± czê¶ci± æwiartki do pi³y.Tak pozyskany materia³ uk³adasz w stosy z przek³adkami i le¿akujesz od 3-4 miesiêcy do roku a jak chcesz to i d³u¿ej.

- Gorsze to takie - idziesz do sk³adu drewna i wybierasz deskê ¶wierkow± z bardzo drobnym s³ojem musi byæ to deska z tzw. s³ojem stoj±cym czyli s³oje musz± i¶æ prostopadle do powierzchni deski tak± deskê dajesz stolarzowi do rozciêcia na deszczu³ki 3-4mm najlepiej na pile ta¶mowej.

Kantówki klonowe, czy z drewna egzotycznego dostaniesz bez problemu wystarczy poszukaæ w necie.


Jarl Ragnarr Thoresen
A mo¿e dun na plecy i do lasu? maniac.gif
bemol
CYTAT(Jarl Thoresen @ 13:50 07.05.2012) *
A mo¿e dun na plecy i do lasu? maniac.gif



Mo¿na niby i tak, ale nie polecam bo:

wycinka musi byæ uzgodniona z le¶nikami bez stosownych kawalifikacji i tak Ci nikt nie pozwoli powaliæ drzewa, poza tym nie widaæ u rosn±cego jeszcze drewna przyrostów zawarto¶ci bielu/twardziela/kory w drewnie oraz najbardziej rzucaj±cych siê w oczy wad.Co siê za¶ tyczy drewna iglastego, to na tzw. ni¿u bardzo ciê¿ko znale¼æ odpowiedni egzemplarz gdy¿ drzewa iglaste na ni¿u maj± o wiele mniejsz± gêsto¶æ ogóln± drewna, za szybko rosn± przez co maj± du¿e przyrosty roczne co za tym idzie s± szerokos³oiste, a do tego jeszcze bardzo sêczne, zupe³nie czysty kawa³ek z w miarê drobnym przyrostem mo¿na wyci±æ tylko z tzw. odziomka. W górach za¶ o wiele ³atwiej wybraæ dobre drzewo.Na ni¿u trzeba dobrze obejrzeæ przekrój k³ody i wtedy mo¿na zadecydowaæ czy co¶ z tego bêdzie trzeba jeszcze wiedzieæ jak wygl±da dobre drewno a jak kiepskie, fachowiec nawet z przys³owiowej ³aty mo¿e wyci±æ kilka dobrych paneli na p³yty do instrumentów ale trzeba przewaliæ dos³ownie tony tarcicy iglastej gdy¿ przemys³owo deski o grubo¶ci mniejszej ni¿ ich zaplanowana szeroko¶æ s± ciête na p³ask z pnia bez obracania go na traku, st±d jest jedna-dwie deski z tzw. s³ojem stoj±cym z ca³ego wielkiego pnia i je musimy znale¼æ w ca³ym stosie innych desek i jeszcze musi siê okazaæ ¿e maj± nie za szeroki s³ój, drewno iglaste- rezonansowe to drewno którego s³oje s± mo¿liwie równoleg³e do siebie za¶ szeroko¶æ s³oja (pojedynczego przyrostu) nie powinna przekraczaæ 2mm (wedle starych zasad nie wiêcej ni¿ 1,5mm).Naj³atwiej znale¼æ interesuj±cy nas kawa³ek w¶ród drewna ze skandynawii/syberii itp. terenów, bez problemu kupimy deski z takiego drewna, pó¼niej tylko pi³a ta¶mowa z szerok± culag± albo zaprzyja¼niony stolarz i mamy materia³.Drewno li¶ciaste na u¿ytek lutniczy nie ma na³o¿onych a¿ tylu rygorów jako¶ciowych co iglaste, ma byæ równos³oiste bez wad bez zawiniêtych nadmiernie s³ojów bez sêków i pustek gdy¿ inaczej zastosowanie drewna z wadami zaro¶niêtymi sêkami mo¿e powodowaæ powstawanie "wilków" w naszych instrumentach, warto opukiwaæ drewno przeznaczone na instrumenty, przy okazji zobaczymy ró¿nicê w brzmieniu drewna tej samej rozmiarówki a innych gatunków, innej gêsto¶ci innych s³ojach itd... itd... W ciêciu drewna li¶ciastego jest jednak pewna wa¿na sprawa mianowicie drewno pewnych gatunków ciête najprostsz± metod± na p³ask bez obracania k³ody powoduje nieciekawy uk³ad s³ojów lub zanik tzw. b³yszcza w drewnie, z powodu dzisiejszych technologii rozcinania tarcicy u¿ytkowej ciê¿ko jest spotkaæ d±b z piekny wyra¼nym b³yszczem, ¼le pociêty jesion z tzw. s³ojem falistym bêdzie nieciekawy i straci ca³y swój urok, ¼le pociêty jawor tak¿e straci sporo atutów i b³yszcz nie bêdzie ju¿ tak widoczny


To tyle tytu³em wstêpu w razie pytañ postaram siê przybli¿yæ jeszcze ten temat
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.