Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Monety na Mazowszu za panowania Konrada Mazowieckiego
> Przedmoty codziennego u¿ytku > Pieni±dz
Indar
Szukam informacji na temat monet u¿ywanych na Mazowszu za czasów Konrada I.
Dokopa³em siê do informacji i¿ na interesuj±cym mnie terenie pierwsze monety pojawi³y siê w XIV wieku, za Siemowita IV, natomiast w XIIIw u¿ywali¶my monet nap³ywowych (z s±siednich dzielnic). Mo¿e kto¶ móg³by potwierdziæ t± informacjê, b±d¿ j± zanegowaæ?
Marek Hilgendorf
Tadeusz Ka³kowski w ksiêdze Tysi±c lat monety polskiej, Kraków 1981, s. 88-89 informuje, i¿ Mazowsze w XIII wieku, a konkretniej od jego po³owy pos³uguje siê krzy¿ackimi fenigami w formie brakteatów guziczkowych.
By³a to moneta srebrna o teoretycznej zawarto¶ci kruszcu ok 0.28 grama a dok³adnie 0.2745(5) (grzywna che³miñska- 197.68 g /60 szel±gów/12 fenigów). Ka³kowski zamieszcza zdjêcia dwóch egzemplarzy takich brakteatów, jeden o ¶rednicy 14.5 mm i masie 0.22 g, drugi o fi 15.1 mm i masie 0.20 g.
We wcze¶niejszych rozdzia³ach dotycz±cych monet emitowanych przez w³adców dzielnicowych nie ma s³owa o dzia³alno¶ci menniczej ksi±¿±t mazowieckich w XIII wieku.
Przytoczona przeze mnie pozycja jest ju¿ do¶æ stara, nied³ugo stuknie jej trzydziestka, mo¿e kto¶ ma jakie¶ nowsze ksi±¿ki i informacje- sam chêtnie bym siê dowiedzia³, czy co¶ nowego wygrzebano w ci±gu ostatnich trzech dekad.
Lutobor ze Swarska
Tomasz Kordala w monografii Wczesno¶redniowieczne cmentarzyska szkieletowe na pó³nocnym Mazowszu na str. 320 zamieszcza rycinê znalezionego na cmentarzysku w ¯ukowie na st.1. denara krzy¿owego (typ VI wg Gumowskiego). Cmentarzysko datuje siê na 2.po³ XI- pocz. XIIIw.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.