Bryan (Mettivs Naevivs Corax)
Czy kto¶ z kolegów/kole¿anek mo¿e podpowiedzieæ mi jaki¶ domowy sposób zaimpregnowania p³ótna lnianego (najlepiej ca³ej torby uszytej z tego p³ótna ;) ), tak aby deszcz moczy³ wszystko co jest w ¶rodku niej dopiero po kilku godzinach, a nie ju¿ po kilkunastu-kilkudziesiêciu minutach? ;)
Sposób do wykonania w mieszkaniu w bloku, przy u¿yciu dostêpnej zwykle w takim mieszkaniu aparatury:)
S³ysza³em o k±pieli p³ótna w roztopionym t³uszczu, ale sam nie próbowa³em, boj±c siê, ¿e co¶ zepsujê, ew. torba przestanie przemakaæ, ale zacznie brudziæ...
Z góry dziêkujê!
Czo³em Bryan! Widzê, ¿e pikinierzy rozkrêcaj± siê na ca³ego
Swój worek potraktowa³em olejem lnianym. Schnie koszmarnie d³ugo (kilka tygodni) ale w efekcie jest dobrze zaimpregnowany i nie brudzi.
Pozdrawiam
Fakt.
Trochê mo¿na przyspieszyæ, bo im cieplej tym szybciej schnie.
Moja tarcza pomalowana farb± na oleju lnianym odstawiona w k±t zdawa³a siê w ogóle nie schn±æ, po jakich¶ trzech dniach postawi³em j± wiêc naprzeciwko kominka gdzie nagrzewa³a siê a¿ parzy³a rêce, a i tak brudzi³a jeszcze ze trzy-cztery dni, a rant który nagrzewa³ siê mniej jeszcze ze dwa dni d³u¿ej. Po tygodniu jednak nie brudzi³a ju¿ wcale i nie brudzi.
Zamiast lnianej uszyj skórzan±.
pozdrawiam
M.
Bryan (Mettivs Naevivs Corax)
Skorzana potrafi przeciekac czasem szybciej, niz z grubego lnu - w dodatku jest drozsza, ciezsza i trudniejsza do wykonania.
Myslales, ze nie sprawdzalem? ;P
CYTAT
Skorzana potrafi przeciekac czasem szybciej, niz z grubego lnu - w dodatku jest drozsza, ciezsza i trudniejsza do wykonania.
......hmmmm.......skoro tak twierdzisz....
M.
CYTAT
aby deszcz moczy³ wszystko co jest w ¶rodku niej dopiero po kilku godzinach, a nie ju¿ po kilkunastu-kilkudziesiêciu minutach
Prawid³owe rozwi±zanie brzmi wg mnie: porz±dnie zbity gruby filc we³niany. Bez podszewki lnianej oczywi¶cie.
Tyle, ¿e torba z filcu mo¿e siê ³atwo rwaæ. Filc nie jest specjalnie odporny na rozci±ganie.
Nie chodzi mi o filc w arkuszach, podko³nierzowy czy jaki¶ tam inny wielkoformatowy kupny, tylko rêcznie filcowany, gdzie mo¿esz uzyskaæ grubo¶æ ¶cianki torby powiedzmy prawie centymetrow±, kosztem niewielkiej masy w³asnej a przy dobrym zbiciu w³ókien mo¿esz w tym nosiæ kamienie. Z takiego rêcznie przygotowanego pod konkretne zastosowanie filcu mo¿na zrobiæ koc, ¶piwór, p³aszcz - vide eksperymenty Vislava, a przecie¿ szyj± z tego nawet jurty! Ja u¿ywam takiej torby i kapelusza ale nawet w wypadku podszytego cienkim filcem we³nianego koca (a m.in. noszê w nim zapakowany "w baleron" baga¿) a¿ tak ³atwo to siê tego nie rozedrze. Osi±galna sztywno¶æ grubej ¶cianki takiej torby by³aby prawie taka jak typowej wspó³czesnej zimowej wk³adki do butów, tak dla przybli¿enia. No, mo¿e by to nale¿a³o nazwaæ ju¿ woj³okiem a nie filcem (baz± s± d³ugie splecione w³ókna zamiast krótkich odpadowych odcinków).
CYTAT
Domowy, historyczny sposób impregnacji p³ótna?, Co¶, co da siê zrobiæ w mieszkaniu w bloku...
CYTAT
Sposób do wykonania w mieszkaniu w bloku, przy u¿yciu dostêpnej zwykle w takim mieszkaniu aparatury:)
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê
kliknij tutaj.