Od d³u¿szego czasu gniecie mnie to. Przegl±daj±c Kronikê Lucerañsk± Schillinga zauwa¿y³em takie oto wdzianko.
Na pierwszy rzut oka przypomina to purpoint ale;
- purpoint nie ma rêkawów,
- purpoint nie ma ko³nierza,
- purpoint nie jest rozciête na bokach.
Wdzianko to ma z ty³u charakterystyczny, mocno sfa³dowany klin. Klin ten jest wyra¼nie wszyty osobno. Rêkawy wdzianka s± do¶æ szerokie, lu¼ne. Mia³o ono p³ytki, wyk³adany ko³nierz lub w przypadku jego braku, z ty³u g³êbokie podciêcie w tzw. „jêzyk”. Z przodu rozciête, jak wydaje mi siê, do pasa. Od góry zapinane na haftki. Jak wspomnia³em powy¿ej po bokach posiada g³êbokie rozciêcia a¿ do pasa. D³ugo¶ci± sw± zakrywa zazwyczaj po¶ladki. Bywa jednokolorowe jak i wielokolorowe co na ikonografii widaæ.
Wyci±³em sobie z materia³u próbkê i zszy³em zgodnie z wykrojem i wysz³o mi co¶ takowego co widaæ na rysunkach Schilinga. Fa³dy te mog± byæ zbierane za pomoc± przepasania siê ale nie wykluczone, ¿e s± one podszyte na ta¶mie.
Czy tego typu wdzianko to tylko domena Szwajcarów?
Czy uda³o Wam siê trafiæ na ikonografiê czego¶ podobnego w pó¼nej XV-ce?
Wybacz, nie pomogê, ale za to spytam - z jakiego dok³adnie okresu pochodzi podana przez Ciebie ikonografia? Widujê j± ju¿ który¶ raz, chcia³bym dodaæ j± do zbioru, ale potrzebujê dat.
Wdzianko bardzo interesuj±ce - ciekawe czy owe fa³dy na dolnej czê¶ci pleców mia³y jakie¶ zastosowanie praktyczne, czy jeno dekoracyjne(¶ci±ga³y materia³ w pasie by podkre¶liæ taliê osy ¶redniowiecznych modnisiów?).
CYTAT(Hako @ 09:59 28.10.2010)
Czy tego typu wdzianko to tylko domena Szwajcarów?
Nie
CYTAT(Hako @ 09:59 28.10.2010)
Czy uda³o Wam siê trafiæ na ikonografiê czego¶ podobnego w pó¼nej XV-ce?
Tak
To typowy krój ubrañ wg mody niemieckiej.
Tutaj prezentujesz kurtkê, analogiczny krój wystêpuje w damskich sukniach.
Przejrzyj chocia¿by Hausbucha, tam jest tego na tony.
W ikonografii pd niemieckiej ubrania takiego kroju s± coraz bardziej populalne szczególnie po roku 70-tym.
( Schongauer, Master BXG - polecam ryciny, mo¿na du¿o szczególów wy³apaæ)
Pozdrawiam
Marta
Znane od Sztokholmu po Alpy, w drobnych wariacjach. Pojawiaj± siê w latach 50/60 na po³udniu Niemiec. Pliski na ch³opach spinane paskiem, na mieszczanach i szlachcie zeszywane lub wrêcz wszywane jako oddzielny/e kawa³ki tkaniny. Jak na razie widzia³em tylko jedn± naprawdê przekonywaj±c± rekonstrukcjê.
Pliski pó¼niej znajduj± swe odbicie w rysunku kanelurów gotyckich napleczników a tak¿e pojawiaj± siê na damskich sukniach.
Pozdrawiam
Kilka przyk³adów:
1) 1465- 1475 Sobór w Konstancji
2) 1470 Austria(?)
3) Venus and Mars- The World of the Medieval Housebook, 20v +21f
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznikKliknij, aby zobaczyæ za³±cznikKliknij, aby zobaczyæ za³±cznikPozdrawiam,
Marta
Oczywi¶cie na deser Tablica Dziesiêciorga Przykazañ 1480-90 z Bazyliki Mariackiej w Gdañsku.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznikPozdrawiam,
Marta
Michale da³oby radê podes³aæ zdjêcie tej rekonstrukcji?
No jako ciekawostkê mo¿na tez dodaæ ¿e owe fa³dki które s± widoczne z ty³u i z przodu mia³y te¿ zastosowanie w zbrojach gotyckich. Ciekawe tylko co by³o pierwsze czy ze zbroi na ubranie czy z ubrania na zbrojê siê stylizowano tym ,,zdobieniem,,.
Gwyn pare postów powy¿ej wspomina³ o tym i sugerowa³ kierunek przep³ywu mody tym razem od stroju cywilnego do kanelowanej zbroi.
Hako, mo¿e Ty te¿ cyknij fotkê swojego klina jak to wysz³o?
@Ten_Który_Mroczy
W sumie nie znam siê bardzo, ale spekulowa³bym, ¿e raczej ze zbroi na ubranie. Z tego, co wiem wszelakie fa³dy, kanelowania itd charakterystyczne dla zbroi gotyckiej s³u¿y³y zwiêkszeniu ochrony, któr± ona zapewnia³a, zgadza siê? Wiêc podejrzewa³bym, ¿e wy¶cig zbrojeñ najpierw doprowadzi³ do takiego pancerza, a potem mo¿e kto¶ stwierdzi³, ¿e 'wygl±da kozacko, wiêc zróbmy taki ciuch, ¿eby laski na nas lecia³y'
Wybaczcie kolokwialne zakoñczenie :P
Witam,
Raczej kierunek by³ taki, najpierw ubiór potem zbroja. Radykalne na¶ladownictwo ubiorów w uzbrojeniu to zbroje tzw. kostiumowe, oto przyk³ad z naszego podwórka:
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznikÂ
Pozdrawiam
Znicz
A to ciekawe, cz³owiek zawsze siê czego¶ nowego uczy... A zapytam tak siê z ciekawo¶ci, ubranko raczej bardziej codzienne, czy czê¶ciej zak³adane 'na okazjê'?
Z kontekstu powy¿szych ikonografii wynika, ¿e codzienny.
Edit:
Co nie znaczy, ¿e wy³±cznie codzienny.
Raczej tak, ale w po¶cie marty.br na drugiej ikonografii jest jaka¶ zdaje siê nieco wiêksza uczta, wiêc mo¿e pasowa³o te¿ na niektóre okazje?
Cze¶æ. Czy co¶ drgnê³o w temacie? Zastanawiam siê nad tym klinem. Wydaje siê, ¿e tak udrapowany materia³ z ty³u (niekiedy na ilustracjach plisy s± te¿ widoczne z przodu) mo¿na uzyskaæ po prostu poprzez szersze wykrojenie pleców i przodu (na wysoko¶ci i poni¿ej pasa). Oczywi¶cie to tylko moje przypuszczenie. Jak uwa¿acie?
Rozciêcie z przodu (do samego do³u) wydaje siê byæ równie¿ zasadne.
Pozdrawiam ¿ycz±c wszystkim zdrowych i weso³ych ¶wi±t.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê
kliknij tutaj.