Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Polska - XIII wiek
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie dojrza³ego ¶redniowiecza > Ochronne uzbrojenie dojrza³ego ¶redniowiecza
Jaromier
Postanowi³em napisaæ jednak ca³kiem osobny w±tek - ni¿ pisaæ w poszczególnych tematach.
Mówi±c krótko - jaki sprzêt dla polskiego rycerza z okresu XIII wieku.


Wiêkszo¶æ he³mów jakie widzimy na turniejach XIII wiecznych to gary albo he³my oparte na Biblii Maciejowskiego - czy kto¶ posiada zdjêcia znalezisk archeologicznych z terenów Polski, datowanych na XIII wiek.

Mowa nie tylko o he³mach, ale o broni, okuciach do pasa, ostrogach i ogólnie o charakterystycznych dla Polski elementów uzbrojenia rycerza.
Sebastian h. Orla
Nie chcê wyj¶æ na pseudoznawcê i cwaniaka, ale dam Ci radê (jak± zapewne otrzyma³by¶ od innych userów): sprecyzuj przedzia³ czasowy, dzielnicê i status maj±tkowy owego rycerza. £atwiej bêdzie odpowiedzieæ i unikniemy "rycerzy z normanami i ailletes'ami" i podobych mieszanek.
Jaromier
No w³a¶nie, te uroki pisania na forach internetowych. To co napisa³e¶ zrobi³em na pocz±tku swojej dzia³alno¶ci - czyli jakie¶ kilka ³adnych lat temu, kiedy zaczyna³em rekonstrukcje XIII wieku.

W tym temacie nie ma znaczenia statuS spo³eczny i któr± konkretnie czê¶æ Polski owy rycerz zamieszkuje.

Chodzi mi o zebranie w jednym miejscu materia³ów ze znalezisk archeologicznych ogólnie z ca³ej Polski, dotycz±cych uzbrojenia z XIII wieku.
Marek Hilgendorf
Temat dobry, ale wa³kowany ju¿ w kilku innych....
Je¶li zacz±³e¶ zabawê w XIII wiek kilka ³adnych lat temu to na pewno zd±¿y³e¶ ju¿ odwiedziæ kilka imprez i przyjrzeæ siê dyskusji tocz±cej siê na ten temat od kilku lat na FREHA.
Najpierw mo¿e napisz krótko co ju¿ masz (po kilku latach zbierania materia³ów na pewno co¶ ju¿ masz) na ten temat, bo nie chce mi siê za bardzo skanowaæ ca³ych katalogów znalezisk, które ju¿ mo¿esz mieæ.
Napisz te¿ proszê, które z muzeów ju¿ zwiedzi³e¶, ¿eby po pró¿nicy nie obci±¿aæ forum zdjêciami.
No i napisz co rozumiesz przez rycerza w XIII wieku- chodzi Ci o ka¿dego konnego wojownika?
Indar
Próby zebrania ca³ego XIII wieku do kupy ju¿ by³y, i zakoñczy³y siê niczym.
Moim zdaniem nie da siê rozs±dnie w jednym miejscu ukazaæ ca³o¶ci wyposa¿enia/ uzbrojenia "rycerza" z XIII wieku, szczególnie lokuj±c go ogólnie w Polsce. We¿my pod uwagê przyk³ad Mazwosza, specyficzny rodzaj uzbrojenia ochronnego (na tle pozosta³ych dzielnic) spowodowa³o ¿e w literaturze bronioznawczej funkcjonuje okre¶lenie "zbroja mazowiecka". Równie dobrze mo¿na zrobiæ co¶ takiego na XIII i XIV wiek - wyjdzie podobna mieszanina. Sto lat i tak obszerna lokalizacja to za szeroki okres i za du¿o ró¿nic ¿eby ukazywaæ to w jednym temacie - jeszcze kilka lat temu mo¿e i by przesz³o (ogólne datowanie zakre¶lone do prostej XIII), obecnie nie ma racji bytu. Coraz wiêcej imprez ma b. w±skie datowanie i to co pojawia siê w koñcu wspomnianego okresu nie za³apie siê na pocz±tek czy po³owê.
Wspominaj±c o wiêkszo¶ci garów i "maciejek" na imprezach muszê stwierdziæ ¿e siê mylisz. Coraz wiêcej widaæ otwartych he³mów, które powoli zaczynaj± przewa¿aæ.
Miejscem gdzie znajdziesz przedstawienia znalezisk, jakiej¶ czê¶ci, jest wspomniany w linkach powy¿ej katalog - wystarczy szukaæ po odpowiedniej datacji.

Temat na razie zostaje, zobaczymy co z tego wyjdzie.
Krzy¶ko.
Jakub z PTMhistorii
Witam, nie jestem pewien - bo tak jak sam autor tematu napisa³, takie s± w³a¶nie "uroki" pisania na forach internetowych. Ale mam wra¿enie, ¿e nie mia³ on na my¶li rekonstrukcji "rycerza" z jakiego¶ konkretnego rejonu Polski - a raczej ogólnie znaleziska archeologiczne z naszego kraju, które s± datowane na okres XIII wieku.

Tak jak pisa³em, nie jestem pewien, ale wydaje mi siê, ¿e autorowi g³ównie chodzi o stworzenie jakby "ogólnego" katalogu takich znalezisk w tym temacie, tak jak w wypadku tego wczesno¶redniowiecznego, do którego zamie¶ci³em linka - takie przynajmniej mia³em wra¿enie, czytaj±c pierwszy raz temat.

Kto¶ rekonstruuje albo zamierza rekonstruowaæ "rycerza", np. z terenów po³udniowo wschodniego pogranicza ziemi sandomierskiej z wielkim ksiêstwem halicko - w³odzimierskim, szuka charakterystycznych elementów - konkretnie dla tych terenów, w wypadku takiego czego¶ - niew±tpliwe mia³by prawie wszystko podane na tacy, nie musia³by szukaæ po muzeach czy godzinami w internecie - ale to w³a¶nie jest jeden, jak dla mnie osobi¶cie z najmilszych etapów rekonstrukcji, sama satysfakcja i prywatny sukces, ¿e sam do tego doszed³e¶.

Choæ z drugiej strony - na pewno nie jest to g³upi pomys³, je¶li kolega chcia³by stworzyæ co¶ takiego (tylko nie nie na forum, w postaci postów) i na prawdê zaj±³ by siê tym konkretnie - z mi³± chêci± sam udostêpni³bym swoje materia³y.
Stanis³aw ¯órawski
CYTAT(Jaromier @ 01:02 12.10.2010) *
Wiêkszo¶æ he³mów jakie widzimy na turniejach XIII wiecznych to gary albo he³my oparte na Biblii Maciejowskiego - czy kto¶ posiada zdjêcia znalezisk archeologicznych z terenów Polski, datowanych na XIII wiek.

Mowa nie tylko o he³mach, ale o broni, okuciach do pasa, ostrogach i ogólnie o charakterystycznych dla Polski elementów uzbrojenia rycerza.


CYTAT(Sebastian h. Orla @ 01:58 12.10.2010) *
sprecyzuj przedzia³ czasowy, dzielnicê i status maj±tkowy owego rycerza. £atwiej bêdzie odpowiedzieæ i unikniemy "rycerzy z normanami i ailletes'ami" i podobych mieszanek.



Rzeczywi¶cie, coraz czê¶ciej w¶ród rekonstruktorów XIII w. widaæ inspiracje BM i innymi per³ami ikonografii. I bardzo dobrze. Je¶li my¶lisz, ¿e odtworzysz obraz polskiego rycerza na podstawie znalezisk archeologicznych, to gwarantujê, ¿e Ci siê to nie uda. Po pierwsze, ogromna wiêkszo¶æ polskich militariów nie ma znanego kontekstu odkrycia. Po drugie, te, które pochodz± z wykopalisk, prawie wszystkie zosta³y znalezione na z³o¿u wtórnym (a wiêc nie wi±¿± siê z konkretnymi wydarzeniami historycznymi, jak nam czêsto sugeruj± autorzy opracowañ). Po trzecie te zabytki, które maj± odpowiedni kontekst i zosta³y poddane metodycznym badaniom ¼ród³oznawczym, maj± zbyt szerok±, albo zbyt dyskusyjn± chronologiê. Musisz mieæ ikonografiê, ¿eby to wszystko z³o¿yæ w kupê.
Uwa¿am zatem (jako archeolog), ¿e punktem wyj¶cia do wiarygodnego odtwórstwa powinno byæ przedstawienie ikonograficzne, a zabytki mog± byæ dobrym uzupe³nieniem dla szczegó³ów.

Moja propozycja: wska¿ dobre (realistyczne, dobrze zachowane) ¼ród³o ikonograficzne z interesuj±cego Ciê terenu, a bêdziemy siê zastanawiaæ, jakie zabytki bêd± do tego pasowaæ. Temat "rycerz polski XIII w." jest zbyt pojemnym workiem i je¶li go nie uszczegó³owisz, kto¶ (nie mówiê, ¿e Ty) z³o¿y sobie z takiego katalogu normana z ailletesami, jak to ³adnie uj±³ Sebastian.

Pocz±tkuj±cym za¶ polecam wybraæ sobie jakie¶ jedno ¼róde³ko zagraniczne (Liber ad honorem Augusti - Biblia Maciejowskiego - Codex Manesse), obejrzeæ dok³adnie, wybraæ sobie jak±¶ jedn± postaæ i zrobiæ j± od pocz±tku do koñca. Unikniemy wtedy tworzenia ahistorycznych sk³adaków, a przy okazji nie zabrniemy w meandry interpretacji polskich pieczêci itd., gdzie dyskusja opiera siê na tym, w któr± stronê uk³adaj± siê fa³dy szat itp.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.