CYTAT(wiadrowod @ 15:57 27.09.2010)
1- czy bawe³na jest dostêpn± w rekonstrukcji wy¿ej wymienionego okresu ?
I tak i nie. Sam materia³ istnieje, ale nawet je¿eli jakie¶ nici, czy materia³y mog³y w ramach wymiant handlowej dostaæ siê na tereny Rusi Kijowskiej, to by³yby naprawdê drogie, dlatego zapomnij.
CYTAT
2- jak ma wygl±dac mêski strój czy moje rozumowanie jest trafne ----> wysokie buty typu Nowogród, szarawary we³na zewzane pod kolanem , koszula lniana spodnia - giez³o , rubacha
( tu mnie zastanawia czy szyte by³o to z we³ny czy lnu i jako co to s³uzy³o czy by³a to koszula czy odpowiednik tuniki )
i dla bogatszego statusowo dru¿ynnika kaftan
Giez³o to ubiór kobiecy! Sam materia³ jest w pewnej mierze uzale¿niony od przeznaczenia. Ludzie, którzy orgaznizuj± wyprawy w trudnych warunkach twierdz±, ¿e na zimê najlepiej w ogóle nie mieæ lnu, za to w normalnych warunkach po³±czenie we³ny i lnu daje bardzo dobre efekty.
Druga sprawa, sk±d wnioskujesz, ¿e dla bogatszego dru¿ynnika, kaftan? Czemu biedniejszy nie móg³ go mieæ? Bogatszy pewnie mia³ guzy ze srebra, a sam kaftan z dro¿szych materia³ów, ale nie widzê powodu dla którego kaftan nie móg³ byæ uszyty przez mniej zamo¿nego. Po przyjêciu chrze¶cijañstwa, o¿ywi³y siê stosunki handlowe Rusi z Bizancjum, a co za tym idzie, bogatsi powinni chodziæ w jedwabiach.
Dlaczego szarawary? Ru¶ to jest terytorialnie bardzo rozleg³y obszar. Wspomnia³e¶ o Nowogrodzie, ale to tylko ze wzglêdu na buty, czy ogólnie chcesz robiæ raczej kogo¶ z pó³nocy? Je¶li przyjrzysz siê przedstawieniom, to oka¿e siê, ¿e szarawary, to raczej na kamieniach runicznych ze Szwecji. Na niektórych przedstawieniach s± widoczne spodnie szerokie, ale nie a¿ takie bufoniaste jak te na kamieniach runicznych.
CYTAT
3 - czy p³aszcze by³y wykorzystywane, je¶li tak to czy z pó³kola czy prostok±ty ?
Tak, by³y. P³aszcze z prostok±ta s± widoczne na przedstawieniach ¦wiatos³awa z rodzin±. Na temat pó³koli nie szuka³em.
CYTAT
przepraszam za nawa³ pytañ mimo ze niektóre wydaj± siê oczywiste i blachê ale wole mieæ pewno¶æ
Jak trochê poodtwarzasz, to siê oka¿e, ¿e nic nie jest oczywiste...