Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: STRÓJ ksiêdza, mnicha
> Ubiór i dodatki > Ubiory wczesno¶redniowieczne > Mêskie ubiory wczesno¶redniowieczne
Kasper
Witam!
Czy istniej± jakie¶ materia³y historyczne o które bym móg³ siê oprzeæ w rekonstrukcji duchownego z terenów polski? Od pocz±tku XIw w pañstwie Chrobrego zaczynaj± siê osiedlaæ benedyktyni. Mo¿e szukaæ jaki¶ niemieckich ¼róde³, w koñcu pierwsi duchowni przybyli do nas w³a¶nie z cesarstwa. Proszê o wszelk± pomoc lub nakierowanie na odpowiednie lektury.
Pozdrawiam Kasper.
M¶cidróg
CYTAT
Stroje duchowne;

Regulamin z r.817 ustala ze zakonnik ma otrzymac rocznie dwie koszule (camisia),dwa p³aszcze z kapturem,cuculla i capa,przy czym czê¶to oba te okrycia z kapturem s± identyczne;ponadto 4 pary poñczoch(pedules).2 pary femura³ów (femoralia),1 pas (roccum) 2 p³aszcze na futrze siêgaj±ce do piêt,2 pary nagolennic (fasciolae),sanda³y i rekawice na lato,na zime za¶ saboty z jagniêcej skóry.
W Korbei kazdy zakonnik otrzymuje rocznie 3 kaftany,2 bia³e 1 kolorowy,2 pary trzewików,3 pary spodni,2 pary poñczoch,rekawice,2 plaszcze;co 3 lata otrzymuje nowe futro,oponcze i czapke.Zakonnicy z Monte Cassino maja po 3 kaftany,2 ciep³e na zime i jeden cienki na lato,3 p³aszcze,natomiast nie dostaja kapturow,gdyz jak twierdzi opat Theodomar,w Italii sa one za drogie.Ksi±dz mo¿e nosiæ kaptur tylko po to ,aby sie chronic przed zimnem.Nie wolno mu w³ozyæ p³aszcza ¶wieckiego (mantellum lub cotta,bez kaptura) i strój jego powinien byc bardzo skromny.

¯ycie codziene w pañstwie Karola Wielkiego,
Pierre Riche


Jak z tekstu wynika nie jest to wiek XI,a IX..mimo to ,moze to jako¶ Cie nakieruje.

pozdrawiam

M.
Viator
Strój zakonników precyzuje sama Regu³a ¶w. Benedykta z Nursji. Mia³em kiedy¶ egzemplarz, ale gdzie¶ go zapodzia³em. Poszukaj mo¿e.

Nie pamiêtam, czy by³o tam te¿ co¶ o stroju kap³anów s³u¿±cych wspólnocie benedyktyñskiej (sami benedyktyni s± zakonnikami, ale ojcami, nie ksiê¿mi, nie wiem czemu Riche to ³±czy).
Znicz
 Strój benedyktynów na przestrzeni wieków nie zmieni³ siê  zbytnio. Benedyktyni z XIII wieku z Antyfonarza z Lubi±¿a.

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

¦w. Brunon z Kwerfurtu mêczennik benedyktyn z klasztoru ¦w. Krzy¿. 

Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

¦w. Brunon z Kwerfurtu w ¯ywocie piêciu braci mêczenników   opisuje, ¿e pocz±tkowo  niektórzy z zakonników  ubierali siê po s³owiañsku aby zmniejszaæ dystans do nawracanych. Moda ta  trwa³a krótko. Fryzura w kó³ko golona.

Pozdrawiam Znicz
Libu¹e
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Scena zabójstwa ¶w. Wac³awa, przed 1006, pochodzi z rêkopisu tzw Legendy Gumpolda.

Nie to datowanie, ale mo¿e komu¶ innemu siê przyda- do¶æ du¿y zbiór przedstawieñ Franciszkanów.
Kasper
Mo¿e komu¶ siê przyda :
Regu³a ¶w. Benedykta z Nursji

55. O ubraniu i obuwiu mnichów

"Ubrania nale¿y braciom dawaæ dostosowane do warunków miejscowych i klimatu, gdy¿ w zimnych okolicach potrzeba wiêcej, a mniej w ciep³ych. Opat musi wzi±æ to pod uwagê.

My jednak s±dzimy, ¿e w klimacie umiarkowanym wystarczy ka¿demu mnichowi kukulla i tunika, w zimie kukulla we³niana, w lecie lekka lub znoszona, ponadto szkaplerz do pracy, na nogi za¶ poñczochy i buty. Nad kolorem tych wszystkich rzeczy ani nad ich wygl±dem niech siê bracia nie zastanawiaj±, ale niech nosz± takie, jakie mo¿na znale¼æ w kraju, w którym ¿yj±, albo jakie mo¿na taniej sprawiæ.
(...)
Mnichowi wystarcz± bowiem dwie tuniki i dwie kukulle*, ¿eby móg³ je praæ i zmieniaæ na noc. Wszystko ponad to jest zbyteczne i nale¿y usun±æ. Tak¿e poñczochy i ka¿d± inn± rzecz star± bracia musz± oddaæ, gdy otrzymuj± nowe. Wys³ani w podró¿ dostaj± z westiarni spodnie, które po powrocie zwracaj± wyprane. Równie¿ kukulle i tuniki, wydawane podró¿uj±cym z westiarni i po powrocie przez nich zwracane, powinny byæ nieco lepsze od tych, jakie nosi siê zazwyczaj."

„Kukulla” jest charakterystycznym dla zakonów mniszych p³aszczem chórowym, szkaplerz natomiast pierwotnie by³ zapewne czym¶ w rodzaju fartucha do pracy (³ac. s³owo scapulare pochodzi najwyra¼niej od scapula, ramiona). „Poñczochy i buty” — wielu komentatorów uwa¿a jednak, ¿e chodzi tu raczej o „sanda³y i buty”.

¬ród³o http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/regula_osb_00.html

Czy kukulla to widziana na ikonografii szata z kapturem koloru czarnego?
M¶cidróg
CYTAT
dwa p³aszcze z kapturem,cuculla i capa,przy czym czêsto oba te okrycia z kapturem s± identyczne
M¶cidróg
Psa³terz Sztutgartski.
Bryan (Mettivs Naevivs Corax)
Swoj± drog±, strój "¶wieckiego" ksiêdza w ¶redniowieczu zmienia³ siê za to bardzo - to ciekawy temat, ¶ledziæ go bêdê z zaciekawieniem.
tatarzycho
(temat trochê stary i pewnie dla niektórych niewart odgrzewania)

Witam serdecznie!

Nie gdzie indziej jak tym forum przeczyta³em, ¿e kolor czarny by³ do¶æ drogi w uzyskaniu a w regule "czarnych" mnichów stoi, co nastêpuje: "Nad kolorem tych wszystkich rzeczy ani nad ich wygl±dem niech siê bracia nie zastanawiaj±, ale niech nosz± takie, jakie mo¿na znale¼æ w kraju, w którym ¿yj±, albo jakie mo¿na taniej sprawiæ."
Czy wiêc jest pewnikiem, ¿e XIV-o wieczny benedyktynie nosili czarne habity, czy mo¿e by³y jakie¶ odstêpstwa? Mo¿e wiecie co¶ wiêcej, wiêkszo¶æ wspominanych ksi±¿ek przeczyta³em i jasnej odpowiedzi nie uzyska³em.

Odtwarzam od bardzo niedawna w formie warsztatów mnicha-kopistê (na razie mo¿na powiedzieæ, ¿e siê uczê) i st±d to pytanie.

Pozdrawiam i z góry dziêkujê za odpowied¼
(przepraszam za odgrzewanie tematów)

Adam
brat Bule
Mo¿e chodzi, jak zwykle o t³umaczenie. Nie CZARNY, a CIEMNY?
Julko
Poza tym dawniej wystêpowa³y czarne owce (wyniszczone w czasach hodowli owiec na we³nê dla przemys³u), tak wiêc czarna (oczywi¶cie nie smoli¶cie) odzie¿ by³a do uzyskania bez farbowania.
tatarzycho
Salve Fratres!

Te¿ tak my¶la³em, ¿e mog³o chodziæ o ciemne a skoro mog³a to byæ we³na to dodatkowo rozwi±zuje siê dylemat: we³na czy len...

Pozdrawiam
Adam
Mariusz90
Co do stroju zwyk³ych ksiê¿y, od synodu w Bradze(572 rok) ksiê¿a maj± nakaz nosic strój duchowny na codzieñ, jednak w XI wieku panuje symonia.Wielu duchownych s± ksiê¿mi, biskupami itp. przy okazji bycia Margrabi± i nie rezygnowali z rycerskiego trybu ¿ycia. W zwi±zku z czym w tym okresie po za ko¶cio³em duchowny czêsto nosi zwyk³y "gorsz±cy strój ¶wiecki".Je¿eli dobrze pamiêtam na ten okres duchownym strojem codziennym by³a prosta d³uga do kostek tunika odpowiedniego koloru.W zwi±zku z pytaniem jest jeszcze kwestia jacy duchowni dzia³ali na terenie polski za Chrobrego, bo na pewno nie by³o ich wielu.
Lagash
Witam, odkopiê troszkê temat...

Jak sytuacja mia³a siê w XIII wieku?

Bielizna pewnie akurat nie odbiegala od standardow -ale co z okryciem wierzchnim? Stroje zakonne znalaz³em do¶æ ³atwo, natomiast je¿eli chodzi o strój zwyk³ego lokalnego plebana natrafi³em na problem - jedyna ksi±¿ka jak± znalaz³em w ca³o¶ci jest po niemiecku - a i traktuje g³ównie o biskupach (to w niedalekiej przysz³o¶ci - najpierw na ksiêdza siê obszyjê. Jedwabie potem)

Jakie¶ ryciny/ikonografie kto¶? (Na wykroje nawet nie liczê.)
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.