Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Rady dla pocz±tkuj±cych...
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne > Zaczepne uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne
imiejejroza
Witam.

Chcia³abym zacz±æ uczyæ siê w³adaæ mieczem.Chcê zakupiæ ale nie mam pojêcia jaki i gdzie. My¶la³am o "pó³toraku" ale nie wiem jaka waga i d³ugo¶æ bêdzie dla mnie odpowiednia. Czyta³am na tym forum zasady typu "powinien siêgaæ mostka" potem za¶ "do pêpka" i ju¿ siê zagubi³am w tym. O wadze miecza te¿ s± ró¿ne opinie.
Co do producenta to ogl±da³am te na ARMA.PL i mnie siê podobaj± ale nie wiem czy s± dobre dla osoby pocz±tkuj±cej.

Tak wiêc postanowi³am zasiêgnaæ opini tutaj:)
Mam nadziejê ,¿e zostanê powa¿nie potraktowana przez forumowiczów.

Dodam ,¿e mam 156cm wzrostu i jestem do¶æ drobna :P Na miecz planujê wydaæ ok500z³.


Z góry dziêkujê za pomoc:)
imiejejroza
http://www.agru.pl/sklep/miecz-jednoreczny...2037-p-158.html

Zaproponowano mi co¶ takiego ale nie jestem przekonana...

Ponoæ "pó³toraka" nie ud¼wignê...
Marcvs Acilivs Glabrio
Pó³toraka nie ud¼wigniesz? Bez przesady, mój wa¿y oko³o 2kg. Je¶li machniesz jedn± rêk± 1,3 to obiema 2 równie¿. A poniewa¿ Twój pewnie bêdzie krótszy ni¿ mój (ja mam 180 cm, miecz ok 125), to pewnie te¿ l¿ejszy.
Dok±d powinien siêgaæ? Nie wiem, dla mnie powinien byæ tak d³ugi, ¿eby by³o Ci wygodnie siê nim pos³ugiwaæ, a ¿eby to wyczaiæ musisz poæwiczyæ choæby drewnem- we¼ prosty kij o d³ugo¶ci powiedzmy 120 cm, podziel na rêkoje¶æ i ostrze i spróbuj æwiczyæ.

A na pocz±tek to najlepiej siê zastanów- pó³torak jest znacznie bardziej wymagaj±cy ni¿ 1+tarcza. Znacznie bardziej bêdzie siê liczy³a technika- trzymanie dystansu i próba punktowania. Z jedynk± mo¿esz po prostu wej¶æ w cz³owieka i na bliski dystans trzepaæ nawet na ¶lepo.
Do tego- chcesz tylko æwiczyæ "macanie" czy i¶æ w blachy i siê t³uc "z powerem". Je¶li to drugie- to miecz, nawet 2 rêczny, bêdzie jednym z l¿ejszych elementów Twojego wyposa¿enia. Przy samym machaniu waga miecza nie powinna robiæ du¿ej ró¿nicy (mówiê o porównaniu jedynki do pó³toraka).

A na koniec- si³ê i tak bêdziesz musia³a æwiczyæ. Sama finezja nic nie da, jak po minucie bêdziesz wypluwa³a p³uca i miê¶nie zaczn± dr¿eæ ze zmêczenia :P
Józek z Gdañska
Wsrod "zawodowcow" rynek zdominowal produkt chinski smile.gif

W sumie .. nie wiem czy to zgodne z regulaminem, wiec poszlo na PW chociaz i tak wszyscy wiedza o co chodzi .
Tomasz Jesionek
Tak naprawdê ciê¿ko cokolwiek doradziæ, napisz czy interesuje Ciê walka w pe³nym uzbrojeniu bawi±c siê w rekonstrukcjê/rycerstwo czy np interesuje Ciê walka wg traktatów, gdzie do sparingów u¿ywa siê g³ównie federów, czasami shinai do kendo odpowiednio przygotowanych (dodany jelec). A je¶li jeste¶ zupe³nie pocz±tkuj±c± osob± to zamiast poszukiwaæ odpowiedniego miecza to poszukaj lepiej dobrego, do¶wiadczonego trenera który Tob± pokieruje i dobierze dla Ciebie co¶ odpowiedniego, widz±c "na ¿ywo" Twoje do¶wiadczenie.
Pozdrawiam
imiejejroza
W mojej miejscowo¶ci bêdzie ciê¿ko o do¶wiadczonego trenera...

Z tym ,¿e nie ud¼wignê pó³toraka powiedzia³ to mój kumpel który widzia³ mój brak tê¿yzny.
Dochodzi do mojej ¶wiadomo¶ci ¿e bêdê musia³a æwiczyæ moje chude r±czki ale czego siê nie robi dla realizacji marzeñ ;P

Co do walk...jestem kompletnie zielona...ale chyba pójdê za rad± i zdecydujê siê na jedynkê + tarcza... mo¿e pó¼niej zdecydujê siê na pó³toraka jak ju¿ siê co¶ nauczê.

Zbroja ponoæ mo¿e wa¿yæ do 30kg a ja wa¿ê 45 wiêc mo¿e byæ ciekawie ;P


Patent z kijem spróbujê ale mo¿e na krótszym bo 120cm bêdzie mi siêga³ do ramienia :D


Tomasz Jesionek
Tak jak napisa³em - wiele zale¿y od tego czy interesuje Ciê rekonstrukcja historyczna czyli kompletowanie ca³ego wyposa¿enia cywilnego i bojowego z interesuj±cego Ciê datowania a przy okazji walka w wyposa¿eniu bojowym czy tylko sama walka. Je¶li to drugie to poleca³bym Ci w³a¶nie walkê wg traktatów, we wspó³czesnych ochraniaczach sportowych. S± o wiele l¿ejsze ni¿ zbroja smile.gif Jedyna wada to ¿e grup trenuj±cych wg traktatów jest w Polsce trochê ma³o icon_sad.gif
Mateusz z Grójca
30 kg to wa¿y zbroja p³ytowa na go¶cia 180cm 90kg wagi z blachy 1,5mm/2mm

jakby zrobiæ hartowan± 1mm z elementami zbrojnikowymi, na ma³± osobê to znacznie siê to zmieni.
te¿ pode¶lê co¶ z pewno¶ci± niedozwolonego na PW
skoro fabryka ¶wiñ mo¿e, to i cannabis :P
imiejejroza
-> 'Tomasz Jesionek

Bardziej mi siê podoba odwzorowywanie historii. Wspó³czesne ochraniacze i bia³a broñ godzi w moje poczucie estetyczne :P

->'Mateusz z Grójca

Dziêki za info smile.gif Na pewno siê przyda smile.gif

Cannabisi bardzo pomocni widaæ ;D

Dziêki wszystkim za odpowiedzi smile.gif
Indar
A tam, nie jest wa¿ne kto by³ pierwszy - wa¿ne ¿e moderacja czuwa smile.gif

Pani Cojejnaimiêró¿o, przed zakupem miecza najpierw dobrze siê zastanów, tak jak powiedzia³ Tomek. Kupisz miecz, pó¿niej oka¿e siê ¿e zacznie Ciê pasjonowaæ rekonstrukcja i nie bêdzie on pasowa³ do "Twojego datowania".
Nie bêdê tutaj wali³ tekstów ¿e "najpierw ubrania, pó¿niej broñ", bo masz inne priorytety które jasno okre¶li³a¶.
Ale z czasem przyjdzie chêæ (za³o¿ê siê ¿e bardzo szybko) wyjazdu na jak±¶ imprezê i zaczn± siê problemy czy kupowaæ nowy miecz, czy dopasowaæ siê do niego. Dlatego zastanów siê jaki okres Ciê najbardziej interesuje, co/kogo chcesz "robiæ" i wtedy poszukaj konkretnego miecza zgodnego z datowaniem.
Gor±co namawiam na pocz±tek XIII w. (inne propozycje bêdê kasowa³ smile.gif )
A tymczasem poczytaj tematy:
Ranking Mieczników
Proszê o radê w zakupie miecza

W dziale szermierka masz sporo tematów które mog± Ciê zainteresowaæ:
http://www.freha.pl/index.php?showforum=11

I nie pisz postów jeden po drugim w tak krótkim odstêpie czasu.
pozdrawiam
Indar

imiejejroza
-> Indar

Dziêki za rady smile.gif Poczytam i rozwa¿ê który okres wybraæ smile.gif Wtedy mo¿e bêdê mia³a mniejsz± pustkê w g³owie;P


I zastosujê zalecenia ;)
Monika ksf
CYTAT(imiejejroza @ 15:42 06.08.2010) *
Dziêki za rady smile.gif Poczytam i rozwa¿ê który okres wybraæ smile.gif Wtedy mo¿e bêdê mia³a mniejsz± pustkê w g³owie;P
I zastosujê zalecenia ;)
Sezon ogórkowo-miêdzyturniejowy, bez treningów : (, to sobie popiszê.
Podoba mi siê ten temat, chyba za³o¿ê nowego nicka, wklejaj±c zdjêcie jakie¶ ³adnej kole¿anki i bêdê mieæ trochê zabawy czytaj±c Panowie Wasze posty i wiadomo¶ci na pw ;). Nie zauwa¿yli¶cie, ¿e dziewczyna udzieli³a siê tylko w tym temacie, pisz±c tylko 5 postów : ), nie pyta³a o ochraniacze, treningi itp. Kto¶ sobie chyba hece robi³. Ten temat od razu powinien powêdrowaæ do dzia³u szermierki.
Ale mi³o poczytaæ rady udzielane 45 kg kole¿ance z 156 cm wzrostu, która jeszcze pisze, ¿e jest s³aba, ¿eby chocia¿ jaka¶ trójboistka ;).

1,3 kg miecz "jedorêczny' z 89cm g³owni± dla takiej w±t³ej dziewczyny crazy.gif, 2 kg d³ugi miecz, jeszcze lepiej (dochodzi jeszcze jedno zarêkawie i stalowa rêkawica, czyli plus jakie¶ 900 gram).
Przy takiej wadze, max 1 kg "jedynka" z dobrym wywa¿eniem, maks 75 cm g³owni, najlepiej 70 cm, d³ugi miecz maks 1,5 kg, najlepiej 1,2-1,3 kg, g³ownia do 90 cm. Nie zapominajcie ¿e dochodzi ciê¿ar narêczaków.

Miecz z tarcz± jest ³atwiejszy technicznie od d³ugiego miecza? Wystarczy tylko uderzyæ? "Przesz³am" przez wszystkie bronie z wyj±tkiem obuchowych i drzewcowych. Miecz z tarcz± jeszcze w opancerzeniu i "walce ci±g³ej" wcale nie jest ³atwy technicznie, wg mnie miecz z tarcz± i rapier z lewakiem to najtrudniejsze technicznie bronie-koordynacja na dwie ³apki, w MIT dochodzi jeszcze ciê¿ar tarczy, trzeba jeszcze tak ni± operowaæ, ¿eby nie zas³ania³a przeciwnika przy wyprowadzaniu ciêcia i nie przeszkadza³a, trzeba jeszcze omin±æ tarczê przeciwnika i mo¿na ni± na dodatek oberwaæ. Tak ma³a dziewczyna musia³aby bardzo szybko uciekaæ, schodz±c na boki, ¿eby prze¿yæ choæby kilkadziesi±t sekund w szrankach (dlaczego niektórym siê wydaje, ¿e praca dystansem, trawersy, abzug i tym podobne techniczne "triki" to tylko w d³ugim mieczu?), d¼wigaj±c minimum 15 kg sprzêtu, w dodatku nie mog³aby go odchudziæ tak jak najlepsi zawodnicy w MIT, drobniejsze ko¶ci, cia³ko bardziej poddatne na st³uczenia miê¶ni, okostnej i takie tam, wiêksza ilo¶æ przyjmowanych trafieñ, jedno dobre walniêcie tarcz± i szybuje przynajmniej przez po³owê szrank, konieczna os³ona na krêgos³up i nie mo¿e mieæ przerw w blachach "na klacie". Musi mieæ te¿ solidna os³onê ³ydek i d³oni (drobniejsze ko¶ci, ³atwiej z³amaæ).

Mo¿e co¶ z moich do¶wiadczeñ (58kg/163 cm, si³a fizyczna-¶rednia, 6 lat treningu "l¿ejszej" szermierki-szpada, rapier z lewkiem, szinaj, feder, kapkê d³ugiego miecza, szabla, szabla z puklerzem). Zanim wrzuci³am siê w sprzêt (ponad 20 kg z tarcz± i mieczem), najpierw troszkê potrenowa³am szablê z puklerzem w lekkich os³onach, pó¼niej przez rok miecz z tarcz± do pierwszego trafienia, równie¿ miecz z puklerzem, systematycznie zmieniaj±c lekkie os³ony na stalowe, najwiêkszym "szokiem" by³a zmiana specjalnie wzmocnionej maski szermierczej na he³m (wczesny he³m do mnie nie przemówi³, wola³am mieæ ca³± twarz, le¿y sobie gdzie¶ w domu). Ok³ada³am te¿ systematycznie ciê¿szym mieczem opony, zwiêkszaj±c wagê narêczaków, w miêdzyczasie próbowa³am w to wci±gn±æ te¿ kole¿anki devil.gif . Dawa³y sobie radê z 1 kg mieczem od Szymona, przeszyw±, w karwaszach, rêkawicach i masce plus lekka tarcza (nie wszystkie tak samo), ciê¿szego etapu nie przesz³y, nie starczy³o chyba determinacji i cierpliwo¶ci, szwankowa³a systematyczno¶æ, konieczna do walki w ciê¿szym sprzêcie przy naszych babskich warunkach fizycznych.


D³ugi miecz w "federowej" oprawie i l¿ejszych os³onach, z tego co wiem to Basia (siostra Szymona Chlebowskiego, te same geny : ) ), dobrze wymiata, a jest bardzo drobna i ¿ona Druida. W Krakowie nie ma ¿adnej zawodniczki, która staruje w "federacyjnych" turniejach na federy (mnie siê trafi³o, ale ju¿ wtedy by³am zainteresowana inn± broni±). Podstawa dobre rêkawice i "dozbrojona" maska szermiercza z atestem, i przeszywka, opcjonalnie karwasze (mo¿na te¿ wszyæ paski do przeszywki), ja osobi¶cie wolê karwsze, wiêcej informacji znajdziesz tutaj: http://www.arma.lh.pl/sprzet.html.

W puszkowym d³ugim mieczu nie ma chyba ¿adnej kobiety, wcale siê nie dziwiê. Ja bym wystartowa³a w tej konkurecji pod warunkiem ¿e by³by podzia³ na "damska" i mêsk±" kategoriê. I nie chodzi tutaj o jakie¶ szczególne techniczne skomplikowanie d³ugiego miecza (najlepsi zawodnicy, którzy w tej konkurencji startuj± (wygrane turnieje w Wawie w styczniu, Grunwald, Lublin), traktuj± j± jako dodatkow±, MIT jest dla nich podstaw±, no mo¿e z wyj±tkiem np Wies³awa z O³awy, który te¿ startuje w MIT).
Rzecz siê rozbija o to, ¿e uderzenie z dwóch rak jest silniejsze i DM w blaszkach jest bardziej kontuzyjny, szczególnie je¶li chodzi o d³onie, lepiej tez nadto nie oszczêdzaæ na wadze opancerzenia (ba³abym siê wyj¶æ do tej konkurencji z moim he³mem 1,5 mm blachy na dzwonie i w klpesydrach), dlatego jest dla kobiet mniej "przyjazny" (dochodzi jeszcze trochê kontaktowych technik w zwarciu).


To tyle do zastanowienia, w jakim kierunku pój¶æ z "mieczem", jest jeszcze walka pokazowa, ale np mnie ona nie interesuje, zbyt wiele lat treningu szermierki w os³onach, tylko na trafienia smile.gif.
Walki wcze¶niaków i lekkich pó¼nych-ryzyko "ma³ych zmian" na twarzy ;), wybitych zêbów, wiêksze ryzyko po³amanych palców, a nawet wybitego oka (siê ju¿ zdarzy³o, co prawda nie od miecza, ale warto to przemy¶leæ).

PS Zawsze mo¿na pomachaæ sobie rekreacyjnie mieczem w ogródku, trzeba tylko uwa¿aæ, ¿eby samemu siê nim nie trafiæ ;), ostrym mieczem porobiæ test-cuty. Ja tak poci±gnê³am sobie w ty³ g³owy têpym mieczem, gdy trenowa³am na oponach, czyste ciêcie, szrama jak po szabli : ), mocno krwawi³o. Kolega nie wierzy³, ¿e jest to mo¿liwe, dopóki sam siê tak nie trafi³ ;).

Jednorêczny mieczyk za 500 pln 1 kg, 70 cm g³ownia, wywa¿enie ok 5 cm od jelca, proponujê Sylwestra Tylko, tylko nie z "seryjnej" produkcji, ale ¶ci¶le wg okre¶lonych parametrów, mogê w tym pomóc, bo jeden taki bardzo ³adny mieczyk od niego mam.
Ewentualnie Szymon Chlebowski, robi bardzo lekkie miecze, ale jest na bakier z termiami i kontakt siê do niego urywa, wierciæ dziurê w brzuchu o dobre wywa¿enie.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.