Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Uzbrojenie Krzy¿owców z III krucjaty
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie dojrza³ego ¶redniowiecza > Ochronne uzbrojenie dojrza³ego ¶redniowiecza
claymor
Zna kto¶ jakie¶ ¼ródla pokazuj±ce jak wygl±da³ standardowy krzy¿owiec pod wodz± Ryszarda Lwie serce.

Chodzi mi g³ównie o :
- kolczugê (czy byla z mitynkami, czy mia³a integralny kaptur czy mo¿e kaptur by³ dodatkowym elementem, jak± d³ugo¶æ mia³a )

- przeszywanica
- he³m
- tarcza ( jakie kszta³ty wystêpowa³y czy by³y to jeszcze migda³y z umbo czy ju¿ mo¿e bez niego)

Bêdê wdziêczy za jakie¶ obrazki smile.gif

P.S Mo¿e kto¶ siê natkn±³ na opis jak wygl±dali najemnicy Ryszarda pod wodz± Mercadiera? Ja mam tylko teksty w jêzyku francuskim ;/
Indar
Liber Ad Honorem Augusti?
Przegl±da³e¶ - datowanie pasuje jak ula³.
K.
claymor
Zapomnia³em dopisaæ ¿e interesuj± mnie wszystkie materia³y poza Liber :P bo to znam.

Domy¶lam sie ¿e mo¿e byæ ciê¿ko z tematem i ¼ródel mo¿e byæ ma³o wiêc mo¿e kto¶ zna jaka¶ kronikê z terenów Anglii albo jej Francuskich posiad³o¶ci która by mia³a bogata iluminacjê.

Bo chcia³bym wiedzieæ gdzie Krzy¿owcy mieli ponaszywane Krzy¿e jaki mia³y dok³adnie one kszta³t oraz jaki kolor.
Glendziol
Je¶li chodzi o krzy¿e to z tego co wiem bior±cy udzia³ w krucjacie Anglicy mieli krzy¿e bia³e, Francuzi czerwone, a Flamandowie niebieskie. Co do kszta³tu to raczej nie by³o to usystematyzowane...
Tomasz Jesionek
http://effigiesandbrasses.com/monuments/

Nie wiem czy kojarzysz t± stronkê. Wpisujesz od którego roku do którego, wybierasz kraj i otrzymujesz zbiór rze¼b, g³ównie nagrobków smile.gif Niestety z interesuj±cego okresu czêsto s± bardzo topornie wykonane je¶li chodzi o detale a czasami bardzo zniszczone. No chyba ¿e przedstawia jakiego¶ wyj±tkowego bogacza w stylu Wiliama Marshala ale to ju¿ jedna z "wy¿szych pó³ek" do zrekonstruowania. Nie ma te¿ ¿adnego potwierdzenia czy dana postaæ akurat bra³a udzia³ w III krucjacie. Z ikonografii znam jedynie kilka przedstawieñ samego Ryszarda Lwie Serce ale zdecydowanie pó¼niejsze (pe³ny garnek na g³owie) i czêsto alegoryczne (powalaj±cy kopi± Saladyna mimo ¿e nigdy nie stanêli ze sob± twarz± w twarz).
Pozdrawiam

edit.
http://effigiesandbrasses.com/monuments/ge...e/589/original/

Jak widaæ kolczugi mia³y ju¿ integralne rêkawice i kaptury kolcze (nagrobek z 1185), tarcza wygl±da trochê "migda³owato" ale umba chyba brak.
claymor
Swietna stronka.

Przejrza³em nagrobki z interesuj±cego mnie okresu z terenów Anglii i Francji. I zastanawia mnie fakt dlaczego na wiêkszo¶ci nagrobków rycerze maj± tarcze w kszta³cie ¶ciêtych migda³ów i to nawet te nagrobki z 1150 natomiast na Liber Ad Honorem Augusti widaæ wyra¼nie ¿e wszyscy maja tarcze migda³y. Zastanawiam siê jak bardzo mog³y by¶ zró¿nicowane wzglêdem siebie wojska III krycjaty pochodz±ce z ró¿nych terenów...
Tomasz Jesionek
Te tarcze wygl±daj± trochê jakby forma przej¶ciowa miêdzy migda³em a trójk±tem. Górna krawêd¼ jest ju¿ prost± poziom± lini± ale rogi s± wci±¿ do¶æ zaokr±glone. Byæ mo¿e u¿ywane by³y i takie tarcze i typowe migda³y. Byæ mo¿e te z p³ask± górn± krawêdzi± by³y wygodniejsze w walce kopi± - ³atwiej mo¿na by³o oprzeæ kopiê na tej krawêdzi i nie zje¿d¿a³a jak w zaokr±glonym migdale. Ale to takie moje wnioski pod wzglêdem praktycznym.
claymor
Ja bym wysnu³ raczej wniosek ¿e ¶ciêta krawêd¼ nie zas³ania³a rycerzowi pola widzenia. Naje¿d¿aj±c na siebie ich boki którymi byli do siebie zwróceni by³y os³oniête tarcz±. Przy migdale tarcza siêga³a je¼d¼cowi poni¿ej kolana a¿ do ramienia. Natomiast przy ¶ciêciu góry s±dzê ¿e podniesiona wy¿ej zas³ania od brody do kolana . Ale to tylko moja teoria.

A czy wie kto¶ gdzie znale¶æ nagorbki które znajduj± siê w ziemi ¶wiêtej?? Je¶li jakie¶ ocala³y...
Tomasz Jesionek
CYTAT
A czy wie kto¶ gdzie znale¶æ nagorbki które znajduj± siê w ziemi ¶wiêtej?? Je¶li jakie¶ ocala³y...


Kiedy¶ szuka³em ale da³em sobie z tym spokój, wyniki zerowe... Chyba wszystko zosta³o zrównane z ziemi± i rytualnie oczyszczone wod± ró¿an±, i to jeszcze chwilê po upadku Akki w 1291. Jedyne co w Ziemi ¦wiêtej ocala³o po krzy¿owcach to architektura której nie op³aca³o siê niszczyæ gdy¿ mo¿na by³o jeszcze do czego¶ wykorzystaæ (np bodaj¿e na terenie dawnej Tortosy, w przyleg³ych do murów obronnych salach templariuszy s± obecnie mieszkania i to nie najwy¿szych standardów...)
Pozdrawiam
Godfryd
Witam

Co do tarcz to tylko i wy³±cznie moim zdaniem , podkre¶lam moim zdaniem to czysta ¿ywa moda .
Z obrazków to moge tylko podaæ jakie¶ tam obrazki z terenu W³och z XII wieku ale raczej te¿ niewiele ale mo¿e ci siê co¶ przyda .

Pozdrawiam Toudi

Ps.
Ta rze¼ba w za³±czniku jest z tego co pamiêtam datowana na koniec XII wieku , jakby ciê interesowa³y jakie¶ rzeczy z W³och to mo¿e bêdê mia³ co¶ co ci siê przyda .

Pozdrawiam Toudi Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
claymor
Dawaj ¼ród³a z tych W³och. W koñcu to przez te tereny przetacza³a siê prawie ka¿da krucjata :P .
Godfryd
Witam

Obiecane materia³y . Jak znajde to mia³em jeszcze dwie pary drzwi zdobionych z 4 æwiartki XII wieku z W³och . Tyle ¿e nie wiem gdzie ja to mia³em . Narazie tyle .


http://wyslijto.pl/plik/i15fj31czr

Pozdrawiam Toudi
claymor
cenny materia³ smile.gif dzieki
Anka z Mazowsza
Witam

Pytam w tym temacie bo jako¶ najbardziej pasuje:)

Regu³a templariuszy wspomina o espalieres, które M. Barber t³umaczy jako naramienniki (¿elazne), podobnie jest w jakim¶ angielskim wygooglowanym przeze mnie tek¶cie.
Czy kto¶ ma pomys³ co to mog³o byæ - na naramienniki jakie kojarzê to chyba za wcze¶nie, chodzi o ok po³owê XII wieku. Nie mia³am mo¿liwo¶ci przejrzeæ wszytkich tematów dlatego uprzejmie proszê o ewentualny link.

Pozdrawiam serdecznie
Znicz
http://lib.rus.ec/b/162609/read

Wg tej stronki t³umaczenie espalieres jako os³ony r±k jest b³êdne. Pierwotnie s³owo to oznacza bojow± odzie¿ Templariuszy nak³adan± na pancerz w kolorze bia³ym dla rycerza a czarnym dla sier¿anta. Dopiero w pó¼niejszych wiekach znaczy³o os³onê ramienia, i przez to b³êdnie przypisywane Templariuszom.

Pozdrawiam Znicz

Znicz
Wydaje siê, ¿e jest to rosyjskie t³umaczenie z ksi±¿ki Mariona Mellvile

„…-Pod kolczugê ze splecionych kó³ek rycerz wk³ada kurtê wypchan± konopnymi paku³ami, a zwan± les espalieres — naramiennikami. W okre­sie pó¼niejszym nazwa ta oznacza czê¶æ zbroi chroni±c± ramiona. Lecz kronika Templariusza z Tyru mówi o mê¿u odzianym w p³aszcz i nara­mienniki, a wiêc jest to czê¶æ stroju. 19 Nader dok³adny opis ekwipunku templariuszy mówi tylko o tej czê¶ci stroju, która mo¿e te¿ oznaczaæ tunikê albo dopasowan± i wypchan± kurtê noszon± pod zbroj±. „Bojowa tunika" albo „szata bojowa" z czerwonym krzy¿em na piersi i plecach uszyta jest dla rycerzy z bia³ej tkaniny, z czarnej — dla braci s³u¿ebnych. …”

Pozdrawiam Znicz
Anka z Mazowsza
Dzieki Zniczu

Rzeczywi¶cie czê¶æ stroju by pasowa³a, w regule mamy
deux petits sacs, un pour mettre la robe de lit l'autre pour les jupons d'arme et les espalières,
co rozró¿nia nam tunikê bojow± (jupon d'arme) od espalieres, ale z drugiej strony mówi o pakowaniu ich do jednego worka.
CYTAT
Lecz kronika Templariusza z Tyru mówi o mê¿u odzianym w p³aszcz i nara­mienniki, a wiêc jest to czê¶æ stroju.

... wymieniana w ekwipunku bojowym, która nie jest tunik±... chyba rzeczywi¶cie najbardziej tu pasuje co¶ pikowanego, mo¿e po prostu przeszywalnica.
Ale to dalej taka niewiadoma...

Pozdrawiam
torys
Tymczasowe wyniki mojej pracy:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a68d5243a93922d8.html
mam pewien problem: przeszywka wysz³a zbyt pancerna i przez to jest wielki k³opot ze zdejmowaniem z niej kolczugi która czasem siê lekko pruje w okolicy rêkawów. Wiecie mo¿e czy templariusze mieli pod spód co¶ innego ni¿ przeszywka? np. skórzana kurta by³aby chyba dobra(mam w domu star± któr± mo¿na bardzo ³atwo przerobiæ

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a8b75f3e426cc866.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/28ac3a5788488a04.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c98de94e5f140070.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/679e844a2a8d8902.html
spodnie,koszula,czapa

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f5e59eb67c452fff.html
rêkawice kolcze w trakcie

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3359fe13b192674b.html
kolczuga w³a¶nie koñczê d³ugi rêkaw, potem przed³u¿ê obydwa

Jê¶li chodzi o tunikê to zamieszczê jak doszyjê krzy¿


Replikê miecza kupi³em u arma
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e727d5a939c06870.html

W planach jeszcze:
misiura
tarcza
buty lub nogawice pikowane,kolcze
habit zakonny

Najbardziej chcia³bym wiedzieæ czy idê z tym w dobrym kierunku i czy da siê czym¶ zast±piæ t± nieszczêsn± przeszywkê

Indar
Z jednej strony podziwiam zapa³ do samodzielnej pracy, z drugiej strony muszê powiedzieæ ¿e za bardzo nie nadaje siê to na nic.
Przeszywa jest zbyt pancerna, w ca³o¶ci przypomina to z czym staramy siê walczyæ -ludzika "Miszelina". I chyba jest stanowczo za du¿a.
Wydaje siê równie¿ jakby by³a z bawe³nianego prze¶cierad³a, czy to taki jasny len?
Pod kolcz± jak na razie tylko przeszywka, nie przewidujemy w tym temacie ¿adnych rewolucji. Mo¿e byæ cienka, z pewno¶ci± nie taka wypchana, ale nic innego. Zadne kaftany, kurty - ¿adnych innowacji.

Spodnie, koszula - zno¶ne. Ale te spodnie to maj± byæ "Spodnie" czy jako gacie? Jak gacie to skróæ, jak spodnie to te¿ - i traktuj jako bieliznê. ¯adnych spodni nie by³o w tym okresie, noszono co¶ co nazywamy nogawicami.
Czapa jaka¶ taka dziwna, trochê przekombinowana.
Rêkawice - wywal t± plecionkê, strasznie b³yszczy ocynkiem.
Strasznie razi biel tego materia³u, to we wszystkim bawe³na?
Z tego wszystkiego najlepiej wygl±da miecz.

Dalej.
Misiura, masz na my¶li kaptur kolczy pod he³m?
Buty lub nogawice pikowane - zdecydowanie buty. Musisz w czym¶ chodziæ na co dzieñ, w pikowañcu nie bêdziesz chyba.
Teraz nie wiem co mam Ci napisaæ. Pewnie standardow± formu³kê - znajd± siê imprezy na które wejdziesz z tym sprzêtem bez problemu, ale na nic powa¿niejszego nie licz. W tym momencie ka¿dy organizator XIIInastki podkrêca ¶rubê i z tendencji wnioskujê ¿e bêdzie coraz ostrzej. ;)
W razie pytañ pisz, pomogê.
Sk±d jeste¶ - mo¿e masz kogo¶ blisko siebie kto mo¿e Ci pomóc?
Krzy¶ko.
Sebastian h. Orla
CYTAT(torys @ 17:54 07.03.2012) *
Tymczasowe wyniki mojej pracy:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a68d5243a93922d8.html
mam pewien problem: przeszywka wysz³a zbyt pancerna i przez to jest wielki k³opot ze zdejmowaniem z niej kolczugi która czasem siê lekko pruje w okolicy rêkawów. Wiecie mo¿e czy templariusze mieli pod spód co¶ innego ni¿ przeszywka? np. skórzana kurta by³aby chyba dobra(mam w domu star± któr± mo¿na bardzo ³atwo przerobiæ

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a8b75f3e426cc866.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/28ac3a5788488a04.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c98de94e5f140070.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/679e844a2a8d8902.html
spodnie,koszula,czapa

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f5e59eb67c452fff.html
rêkawice kolcze w trakcie

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3359fe13b192674b.html
kolczuga w³a¶nie koñczê d³ugi rêkaw, potem przed³u¿ê obydwa

Jê¶li chodzi o tunikê to zamieszczê jak doszyjê krzy¿


Replikê miecza kupi³em u arma
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e727d5a939c06870.html

W planach jeszcze:
misiura
tarcza
buty lub nogawice pikowane,kolcze
habit zakonny


1. Przeszywa nie powinna mieæ rozciêcia po bokach. Zrób przeszywan± a nie wypychan± i daj grubo¶æ wype³nienia 1-1,5cm. Je¶li bêdzie pod kolczug± - wystarczy.
2. ¯adnych skórzanych kurtek. Przeszywka zrobiona tak jak napisa³em i tyle.
3. Spodnie przerób na gacie i uszyj sobie nogawice. Bêdzie poprawniej...
4. Czy mi siê wydaje czy rêkawice nie maj± przeszyæ? Je¶li tak jest, to powodzenia. Wypych bêdzie lata³ we wszystkie strony i nijak nie bêdzie chroni³.
5. Kolczuga to trochê pró¿ny trud. Powoli jako norma wchodz± nitowanki, wiêc zaginany druciak i tak bêdziesz musia³ zmieniæ wcze¶niej lub pó¼niej.
6. Miecz ma zbrocze? Bo jako¶ nie zauwa¿y³em. Je¶li nie ma to siê nie nadaje.
7. Nogawice bojowe swoj± drog±, ale w czym masz zamiar chodziæ "po cywilu"? Buty i tak musisz mieæ do cywilek, niezale¿nie od tego czy nogawice bojowe bêd± ze stop± czy nie.
8. Misiurka to trochê pó¼niej ni¿ III Krucjata. Zrób sobie kaptur kolczy zintegrowany z reszt± i nie kombinuj.
9. Skoro habit masz dopiero w planach, tuszê, ¿e nie masz jeszcze zrobionego cywila. Zajmij siê tym na pocz±tek a potem rób bojówkê.
10. Je¶li sprzêt ma byæ "na III krzy¿ow±" (wnioskujê po temacie, w którym napisa³e¶), to wywal ten he³m i kup normana. Full-garnki to jeszcze nie ten czas. Zreszt± ten Twój egzemplarz nie wygl±da, ¿eby pasowa³ na jakiekolwiek czasy.

CYTAT
Najbardziej chcia³bym wiedzieæ czy idê z tym w dobrym kierunku


S±dz±c po powy¿szych zdjêciach - nie idziesz w dobrym kierunku. We¼ sobie do serca moje porady i poogl±daj ikonografiê z interesuj±cego Ciê okresu (polecam "Liber ad Honorem") i wtedy zacznij robiæ sprzêt.

Pozdrawiam i ¿yczê powodzenia
Sebastian z Turzyna vel Czarny Rycerz

[edit]

No i Krzysiek mnie wyprzedzi³ smile.gif
Anka z Mazowsza
CYTAT
Jê¶li chodzi o tunikê to zamieszczê jak doszyjê krzy¿


Chodzi o tunikê bojow± czy zwyk³e cotte? Jak na razie nie mamy ¿adnego potwierdzenia na to ¿e na cotte naszywali krzy¿, ogólnie krzy¿ wielko¶ci d³oni - tak piszê na wszelki wypadek smile.gif

¦w. Maurycy ma pod kolcz± tunikê (ale to raczej jako dodatek do przeszywki). Jesli chcesz ja czym¶ zastapiæ smile.gif to uszyj drug±, warstwowo, dosyæ dopasowan±, nie za grub± - mo¿e byæ naprawde wygodna ( ma³¿onek niedawno te¿ sam szy³ - no i wysz³o naprawdê dobrze:))

Pozdrawiam i powodzenia
Indar
CYTAT(Anka z OTW @ 19:03 07.03.2012) *
¦w. Maurycy ma pod kolcz± tunikê (ale to raczej jako dodatek do przeszywki).


Zdecydowanie pod przeszywkê - nie zamiast niej.
torys
CYTAT(Indar @ 18:23 07.03.2012) *
Sk±d jeste¶ - mo¿e masz kogo¶ blisko siebie kto mo¿e Ci pomóc?
Krzy¶ko.


jestem z legionowa (ko³o warszawy)

Jeszcze kupa pracy mnie czeka. dunno.gif Szkoda tylko ¿e ta przeszywka nie wypali³a (na nastêpn± na razie nie mam funduszy. No i szkoda ¿e nie zd±¿ê na warsztaty dla dzieciaków (3 miesi±ce to zdecydowanie za ma³o)

A i o co chodzi ¿e przeszywan± a nie wypychan± bo nie za bardzo rozumiem

Niestety ale kolczuga nitowana to za du¿o ceregieli wiêc zadowolê siê zwyk± zaplatan± (ponadto nie ka¿dego w XIII wieku by³o zaraz staæ na najnowsze zdobycze technologii) najwy¿ej wyjdzie mi strój ubo¿szego templara

chodzi mi o zwyk³± tunikê taki p³aszcz na kolczugê (chyba cotte)
karelinatus
I znów, gwoli ¶cis³o¶ci, nitowana kolczuga to ¿adne "najnowsze zdobycze technologii" - zwyczajnie na terenie Europy innych nie znaleziono - które¶ rzymskie podejrzewano, ze wzglêdu na ich bardzo du¿y stopieñ 'rozk³adu', ale te¿ wykryto w koñcu nity.

Czym wypchana ta przeszywka?
Borg
NIE NIE WYJDZIE CI STRÓJ BIEDNIEJSZEGO

Wtedy produkowano tylko nitowane! Koniec i kropka. Przynajmniej w naszych szeroko¶ciach geograficznych. Absolutnie i na pewno.

O przeszywanicach jest masa tematów. Mo¿e poczytaj nim zaczniesz robiæ kolejn±.
torys
przeszywka wypchana runem owczym
jako¶ nie znalaz³em ¿adnych rozs±dnych tematów
nie wpuszczaj± na imprezy bez nitów? Kolczugi nitowane s± strasznie drogie a zrobiæ tak± to ile to czasu poch³onie usmieszek_01.gif

tunikê te¿ muszê zacz±æ od nowa (szy³em z obrusa bawe³nianego co ma ponaszywane lilie wiêc zapewne siê nie nada)

ps. miecz ma zbrocze (kupi³em u army)
Indar
Kolczuga to najmniejszy problem - zrób najpierw jakie¶ ubranie "cywilne", tak do chodzenia po obozie. Kolczug± siê nie martw na razie, na uzbrojenie przyjdzie czas.
Unikaj bawe³ny, szczególnie tej ¿arówiasto bia³ej - u¿ywaj lnu i we³ny.
A o przeszywanicach poczytasz tu:
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=245

Edycja
Temat zbacza w kierunku "Jak zacz±æ zabawê" - ten zostawmy III krucjacie a wszelkie pytania o pocz±tki "zabawy" proponujê zadawaæ tu:
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=3816
I przeczytaj to co masz w linku - my¶lê ¿e du¿o Ci pomo¿e.
K.
Marek Hilgendorf
Wracaj±c do tematu tarcz- taka ma³a ciekawostka, choæ z czasów sporo wcze¶niejszych ni¿ III WK, ale za to z terenów samego Królestwa Jerozolimskiego.
Psa³terz Melisendy datowany jest miêdzy 1131 a 1143, za¶ podlinkowany folia³ przedstawia znan± doskonale z innych ilustrowanych manuskryptów scenê ze ¶pi±cymi stra¿nikami.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Oczywi¶cie chodzi o to, ¿e s± okr±g³e bigsmile2.gif .
torys
Powracam po d³ugiej przerwie :P oud.gif i w przypadku habitów we³nianych niestety muszê rzeczywi¶cie przyznaæ racjê (w ziemi ¶w. g³ównie by³a to we³na). Uszy³em kaptur z we³ny (zosta³o po cotte) a po bojówce zajmê siê habitem i p³aszczem). Co do kolczug zdania nie zmieni³em ale nitowankê i tak spróbujê zrobiæ. Oto jak na razie to wszystko wygl±da:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4b0b7dbd0a2f66ce.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3127f157a456ac8d.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f9e5c2e85b632d3f.html jeszcze przeszywa

Tak wiem ¿e krzy¿y po ¶rodku nie by³o ale na bia³ej zrobi³em se po ¶rodku (by nie mieæ dwóch identycznych bojówek, na br±zowej krzy¿ na klacie po lewej stronie szerok. d³oni)

Z bojówki zosta³y mi ju¿ tylko nogawice kolcze ze stópk± a potem cywil.

Chcê robiæ nitowankê w trakcie np. cywila ale nie za bardzo mam pomys³ jak sp³aszczaæ kó³ka i czym wywiercaæ otwory na nity. Z reszt± sami zobaczcie jak paskudnie mi to wychodzi
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c4b602831b8f5adc.html

Ps. op³aca³o siê kupiæ ten stary he³m po którym wszyscy cisnêli (na allegro zarobi³em na nim 50 z³)
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.