Chcia³em Ci w³a¶nie podrzuciæ tego Ryszarda Lwie Serce, ale Marek mnie ubieg³ - nie ma problemu, bo garde-corps króla w tym wypadku siê nie ró¿ni niczym od normalnego stroju "¶redniaka", zw³aszcza ¿e jest to ilustracja do opowie¶ci o jego aresztowaniu. Ryszard podró¿owa³ incognito, przebrany za "zwyk³ego podró¿nego" aby tego unikn±æ i nie ma na sobie szat adekwatnych do swojej pozycji.
W anglojêzycznych ¼ród³ach ta w³a¶nie szata z kapturem jest czêsto nazywana "surcot", u nas w RR utar³o siê zwaæ surcotem analogiczn± szatê bez kaptura, aby tylko mia³a odrzucane rêkawy.
A jeszcze, o stroju ³ucznika w XIII w by³o tu (acz niewiele):
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=10827Strój w XII i XIII wieku nie tak wiele siê ró¿ni³, no chyba ¿e celujesz na sam pocz±tek XII w.
Jeszcze co do ³uku: jego spopularyzowanie w Anglii nast±pi³o pod wp³ywem do¶wiadczeñ z wojen walijskich i wskutek s³u¿by walijskich longbowmenów na ¿o³dzie Londynu po podboju Walii, a upowszechnienie i "zb³±dzenie pod strzechy" najbardziej pod wp³ywem edyktów zakazuj±cych innych sportów ni¿ walka na pa³ki i strzelanie z ³uku na pocz±tku Wojny Stuletniej - w XII wieku ³uk jest raczej broni± my¶liwsk± i nie jest zbyt popularny w¶ród mieszczan (prawo do polowañ te¿ wszak nale¿y do króla i jego urzêdników). Mo¿e trzeba by dla Ciebie poszukaæ specyfiki stroju królewskiego le¶niczego?