Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Strój ³ucznika XIIw.
> Ubiór i dodatki > Ubiory wczesno¶redniowieczne > Inne ubiory wczesno¶redniowieczne
Valentine
Witam.
Jak mo¿e wygl±daæ strój dla zwyk³ego mieszczucha w Anglii I po³. XIIw. ?
Chodzi mi o osobê pos³uguj±c± siê ³ukiem.
Pozdrawiam i z góry dziêki za pomoc.
Chaos666
Witam!

Tak samo jak mieszczucha bez ³uku, tylko ¿e z ³ukiem smile.gif
A tak serio to nie spotka³em siê z opisem "mieszczucha" XII w. przechadzaj±cego siê po mie¶cie z ³ukiem w d³oni dunno.gif Nie wiem do czego zmierzasz. Musisz wpasowaæ ten fach w konkretne realia historyczne i strukturê, bo inaczej nikt Ci nic ciekawego nie powie.

Pozdrawiam
Chaos
Viator
Mo¿esz byæ na polowaniu - i wtedy raczej pasowa³by do tego nie typowy strój mieszczañski tylko strój roboczo-podró¿ny, najpewniej garde-corps.
Valentine
Dziêki Viator. A masz mo¿e jakie¶ ryciny tego stroju ?
Marek Hilgendorf
http://picasaweb.google.pl/lh/photo/P6fNWv...feat=directlink

¯ywot ¶w. Edmunda ok 1130

http://picasaweb.google.pl/lh/photo/4xiU4l...feat=directlink

Bestiariusz Worksop ok 1185

http://picasaweb.google.pl/lh/photo/dSMvWb...feat=directlink

Liber ad Honorem Augusti Sive de Rebus Siculis 1194

w tym samym ¼ródle masz wspomniany przez Viatora gardecorps (patrz ni¿ej). K³opot polega na tym, ¿e na poni¿szej miniaturze nosi go Ryszard Lwie Serce himself


Przy³±czam siê natomiast do sugestii Chaosa- ³ucznicy nie maj± jakich¶ specjalnych strojów, a biedaki raczej nie wydaj± kasy na takie ekstrawagancje jak ³uk. Poza tym w Anglii w tym czasie sobie nie postrzelasz w lesie, bo Ci ³apska obetn±....
Viator
Chcia³em Ci w³a¶nie podrzuciæ tego Ryszarda Lwie Serce, ale Marek mnie ubieg³ - nie ma problemu, bo garde-corps króla w tym wypadku siê nie ró¿ni niczym od normalnego stroju "¶redniaka", zw³aszcza ¿e jest to ilustracja do opowie¶ci o jego aresztowaniu. Ryszard podró¿owa³ incognito, przebrany za "zwyk³ego podró¿nego" aby tego unikn±æ i nie ma na sobie szat adekwatnych do swojej pozycji.

W anglojêzycznych ¼ród³ach ta w³a¶nie szata z kapturem jest czêsto nazywana "surcot", u nas w RR utar³o siê zwaæ surcotem analogiczn± szatê bez kaptura, aby tylko mia³a odrzucane rêkawy.

A jeszcze, o stroju ³ucznika w XIII w by³o tu (acz niewiele):
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=10827
Strój w XII i XIII wieku nie tak wiele siê ró¿ni³, no chyba ¿e celujesz na sam pocz±tek XII w.

Jeszcze co do ³uku: jego spopularyzowanie w Anglii nast±pi³o pod wp³ywem do¶wiadczeñ z wojen walijskich i wskutek s³u¿by walijskich longbowmenów na ¿o³dzie Londynu po podboju Walii, a upowszechnienie i "zb³±dzenie pod strzechy" najbardziej pod wp³ywem edyktów zakazuj±cych innych sportów ni¿ walka na pa³ki i strzelanie z ³uku na pocz±tku Wojny Stuletniej - w XII wieku ³uk jest raczej broni± my¶liwsk± i nie jest zbyt popularny w¶ród mieszczan (prawo do polowañ te¿ wszak nale¿y do króla i jego urzêdników). Mo¿e trzeba by dla Ciebie poszukaæ specyfiki stroju królewskiego le¶niczego?
Valentine
A chêtnie:)mile widziane rycinki i opisy, no i wybaczcie za niewiedzê ale ¶redniowieczu siedzê od niedawna tak¿e dziêki za pomoc i wyja¶nienia.
pozdrawiam.
Viator
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=7159

Ten sam link poda³em Ci w temacie o ³uczniku XV-wiecznym.
Razoslaw
CYTAT
³ucznicy nie maj± jakich¶ specjalnych strojów, a biedaki raczej nie wydaj± kasy na takie ekstrawagancje jak ³uk.
Mo¿e to wcze¶niejsze analogie, ale za karolingów najbiedniejsi mieli stawiæ siê na wojnê w³a¶nie z ³ukiem ( i dzid±). Patrz±c na opisy wojen Chrobrego z cesarzami to oderwani granatem od p³uga kmiecie szli na Niemca g³ównie z ³ukami i oszczepami. Niezwykle biedni i sprawiaj±cy nêdzne wra¿enie barbarzyñcy jacy zaczeli ³upiæ Bizancjum od powiedzmy VIw, czyli Sklawini jak wie¶æ niesie w walce u¿ywali g³ównie... oszczepów i ³uków.
My¶lê wiêc, ¿e biedaki je¶li ju¿ pozwalaj± sobie na jakie¶ ekstrawagancje, to w³a¶nie na ³uki. Tym bardziej, ¿e te mo¿na sobie samemu wystrugaæ.
Stanis³aw ¯órawski
CYTAT(Razoslaw @ 21:14 11.10.2010) *
Mo¿e to wcze¶niejsze analogie, ale za karolingów najbiedniejsi mieli stawiæ siê na wojnê w³a¶nie z ³ukiem ( i dzid±). Patrz±c na opisy wojen Chrobrego z cesarzami to oderwani granatem od p³uga kmiecie szli na Niemca g³ównie z ³ukami i oszczepami. Niezwykle biedni i sprawiaj±cy nêdzne wra¿enie barbarzyñcy jacy zaczeli ³upiæ Bizancjum od powiedzmy VIw, czyli Sklawini jak wie¶æ niesie w walce u¿ywali g³ównie... oszczepów i ³uków.


Porównanie XII-wiecznej Anglii do monarchii Chrobrego lub Karola jest chyba trochê ryzykowne, nie uwa¿asz? To jest ca³kiem inny ustrój, inny system wojskowy i, przede wszystkim, inny poziom cywilizacyjny (czytaj inny stopieñ wp³ywu pañstwa na obywateli). W Anglii w omawianym okresie ³uk jest na pewno broni± znan±, ale ma³o popularn±, a je¶li ju¿ u¿ywan±, to schowan± g³êboko w skrzyni. Zatem popieram Przedmówców twierdz±cych, ¿e ³uk nie pasuje do mieszczanina ani do typowego kmiecia. £ucznicy nie bêd± te¿ typow± formacj± wojskow±. Je¶li Valentine chce odtwarzaæ ³ucznika, to raczej sugerowa³bym strój zbója albo ³owczego na us³ugach dworu. Chyba, ¿e w grê wchodzi Walia, ale na tym to siê ju¿ nie znam.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.