CYTAT
PBF w realiach II RP. „Co by by³o, gdyby…”
Wszyscy dobrze kojarzymy okres II Rzeczypospolitej, znany nam mniej lub bardziej chêtnie z licznych odniesieñ historycznych, wyniesionych ze szko³y. Wiêkszo¶ci ludzi wydaje siê, ¿e by³ to nudny, pogr±¿ony w szaro¶ci okres, gdzie Józef Pi³sudski ¿elazn± piê¶ci± zaprowadza³ porz±dek, kolejne rz±dy zmienia³y siê szybciej ni¿ dni w kalendarzu, a protopla¶ci wspó³czesnych narodowych radyka³ów prze¶ladowali naród ¿ydowski, socjalistów i wszystkie inne opcje niezgodne z ich ¶wiatopogl±dem. Je¿eli nie zgadzasz siê ze wszystkim, co zosta³o napisane powy¿ej i chcia³by¶ samemu poczuæ niepowtarzalny klimat miêdzywojennej polskiej rzeczywisto¶ci, kszta³tuj±c jednocze¶nie jej rzeczywisto¶æ na swoj± w³asn± mod³ê – „II Rzeczpospolita” jest miejscem, w którym powiniene¶ siê znale¼æ.
„II RP” to gra fabularna rozgrywana na ³amach forum internetowego (popularna w ostatnich czasach forma Play By Forum) w której wir czasu przenosi gracza do alternatywnej rzeczywisto¶ci lat 20. zesz³ego wieku. Drog± losowania przez czuwaj±cego nad rozgrywk± Mistrza Gry cech osobowo¶ci i przynale¿no¶ci partyjnej mo¿na wcieliæ siê w polityka jednego z wielu walcz±cych ze sob± wówczas o w³adzê obozów politycznych, takich jak:
• Chrze¶cijañski Zwi±zek Jedno¶ci Narodowej (ChZJN) – skupieni w prawicowej koalicji nacjonali¶ci, chadecy i libera³owie gospodarczy spod znaku Narodowej Demokracji; obecnie wspó³tworz± rz±d RP, a tak¿e dzier¿± stanowisko Marsza³ka Sejmu, który sprawuje w³adzê po perturbacjach zwi±zanych z antyprezydenckimi nastrojami.
• Blok Mniejszo¶ci Narodowej - porozumienie stronnictw politycznych mniejszo¶ci narodowych, takich jak Ukraiñcy, ¯ydzi, Niemcy czy Bia³orusini.
• Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” (PSL „Piast”) - najsilniejsza partia ch³opska, zajmuj±ca pozycjê centrow±. Wspó³tworz± rz±d oraz posiadaj± swojego prezydenta, jednak ich wp³yw na w³adzê ostatnimi czasy przechodzi przez du¿y kryzys, a to za spraw± opozycji i ChZJN, które zdaje siê traktowaæ koalicjê z „Piastem” jako z³o konieczne.
• Polska Partia Socjalistyczna (PPS) - partia o charakterze niepodleg³o¶ciowym, socjalistycznym i pracowniczym; w jej strukturach panuje kryzys, spowodowany nieudanymi rz±dami i sporami co do dalszej polityki partii. Czy socjali¶ci maj± jeszcze nadziejê na odzyskanie dawnej chwa³y?
• Polska Partia Robotnicza (PPR) - skrajnie lewicowe, komunistyczne stronnictwo reprezentuj±ce klasê pracuj±c±. Ze wzglêdu na swoj± anty-nacjonalistyczn± politykê i organizowanie licznych protestów robotniczych znale¼li siê na rz±dowym celowniku.
• Narodowo-Syndykalistyczny Polski Zwi±zek Robotników i Ch³opów (NSPZRiCh) – niewielkie, choæ kontrowersyjne stronnictwo skrajnych faszystów, powsta³e w wyniku delegalizacji jej poprzedniej wersji, opartej na niemieckim narodowym socjalizmie.
... i wiele innych, które - odpowiednio poprowadzone przez m±dre posuniêcia graczy - mog± z politycznego marginesu wybiæ siê na szczyty popularno¶ci.
Dobrze znany z ksi±¿ek od historii okres powêdrowa³ tutaj w wielu miejscach zupe³nie inn± drog±: dopiero co odrodzona Rzeczpospolita, oprócz odbudowy struktur pañstwowych, musi toczyæ liczne walki z nieprzychylnymi jej bolszewikami, niemieckimi monarchistami oraz wewn±trzpañstwowymi spiskowcami wszelkiej ma¶ci; Gabriel Narutowicz wci±¿ ¿yje i ma siê dobrze, jednak nie jest on prezydentem RP, a jedynie pos³em na Sejm (w jego miejsce zamordowany zosta³ znienawidzony przez Polaków minister gospodarki); ledwo co utworzony rz±d RP upada, a w jego miejsce powstaje gabinet narodowo-demokratycznych nacjonalistów, którzy – ku przera¿eniu opozycji i niejasnej polityce Marsza³ka Pi³sudskiego – wyrywaj± dla siebie coraz wiêksze kawa³ki w³adzy. Nikt nie wie, co przyniesie kolejny dzieñ, chocia¿ oczywiste jest, ¿e ka¿da opcja polityczna ma w³asn± wizjê jego przebiegu.
To wszystko jest tylko przyk³adem wykorzystania przez graczy II RP wolnej inwencji, która pozwala im na prowadzenie polityki zgodnie z w³asnym zamys³em. I tak, Narodowi Demokraci s± bardziej liberalni gospodarczo, PSL „Piast” skupia siê nie tylko na polskiej wsi, a socjali¶ci demonstruj± ogromne przywi±zanie do tolerancji i niepodleg³o¶ci. Nie ma dnia, w którym nie mia³oby miejsce jakie¶ wydarzenie, zmuszaj±ce polityków do dzia³añ i widowiskowej polemiki. Wszystko to sprawia, ¿e stale rozwijaj±ca siê gra zyskuje barw, a tak¿e rzesz nowych fanów, którzy coraz liczniej przy³±czaj± siê do rozgrywki.
Pragniesz zostaæ pozbawionym skrupu³ów faszyst±? Pochylaj±cym siê nad losem robotników socjalist±? A mo¿e przedstawicielem jakiegokolwiek innego narodu, walcz±cego o byt swoich braci w obcym kraju?
Nie czekaj – do³±cz do pozosta³ych graczy „II RP” i razem z nimi poprowad¼ swoje stronnictwo polityczne ku Wielkiemu Zwyciêstwu!
Link: www.IIrp.boo.pl