Temat zainspirowany tematem o turnieju stargardzkim, gdzie zosta³a zmoderowana nazwa "fleczer" okre¶laj±cego wyrobnika strza³ i ³uków na felczer.
Poprawi³am jednak tego chirurga polowego - felczera - na fleczera.
Po jakim¶ czasie sama zaczê³am mieæ w±tpliwo¶ci.
W literaturze fachowej (i nie chodzi o ksi±¿ki o stomatologii ;) ) dwa razy spotka³am siê ze spolszczon± nazw± fleczer, poprawnie: fletcher. O ile fletcher w Anglii oznacza osobê wyrabiaj±c± strza³y, o tyle w Polsce przyjê³o siê, ¿e fleczer wyrabia i strza³y i ³uki.
Inni za to na wyrobnika ³uków mówi± ³uczarz, ale nigdzie, w ¿adnej ksi±¿ce, publikacji naukowej, lub chocia¿ popularnonaukowej nie widzia³am takiego s³owa.
Jeszcze inni mówi± na takiego wyrobnika ³ucznik, co chyba jest logicznym przek³adem z "miecznika", jednak jako¶ mi siê to nie widzi, bo ³ucznik jasno okre¶la ¿o³nierza korzystaj±cego z ³uku.
Jak wiêc jest z tymi nazwami?
okre¶lenie ³uczarz nie jest poprawne bo takie po prostu w s³owniku nie wystêpuje ale w krêgach dzisiejszych rzemie¶lników podtrzymuj±cych to rzemios³o jest uznawane i akceptowane
podobno poprawne jest okre¶lenie ³ucznik na osobê wyrabiaj±c± ³uki a ¿o³nierza strzelaj±cego z ³uku nazywano z go³a inaczej w czasach historycznych choæ nie wiem jak. Dopiero sportowcy strzelaj±cy z ³uków przejêli okre¶lenie ³ucznik na w³asny u¿ytek
¬ród³a historyczne wspominaj± jeszcze o okre¶leniu "bogener" zarówno na rzemie¶lnika robi±cego ³uki jak i kusze nie pamiêtam jakie jest pochodzenie tego s³owa (chyba nordyckie) ale oznacza to "³ucznik"
Witam!
Je¶li dobrze pamiêtam, to w terminologii angielskiej na osobê wyrabiaj±c± ³uki mówiono "bowyer". Okre¶lenie "bogen" jest w tym samym znaczeniu u¿ywane po naszej zachodniej granicy.
Pozdrawiam
Chaos
Prawdopodobnie dlatego nie ma polskiego okre¶lenia poniewa¿ najprawdopodobniej nie istnia³y cechy polskie które zajmowa³y siê zawodowym wytwarzaniem ³uków drewnianych na cele wojska, poniewa¿ ³uk prosty by³ ma³o popularny je¶li chodzi o wykorzystanie wojskowe. Na polowania owszem , ale przypuszczam ¿e od czasu do czasu wyrobem ³uków zajmowa³ siê miejscowy cie¶la jako zajêcie dodatkowe. Jerzy Werner wspomina o cechach w Krakowie, ale byli to przybysze najczê¶ciej z Wêgier , którzy produkowali ³uki wschodnie , bo takie by³y najpopularniejsze w Polsce
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê
kliknij tutaj.