Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: [rogownictwo] igielniki
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Rzemios³a i narzêdzia
Robert £aziñski
Witam,
Poszukujê informacji o wczesno¶redniowiecznych igielnikach i innych pojemnikach wykonywanych z poro¿a lub rogu. Chodzi mi g³ównie o wzory. Mo¿e kto¶ ma namiary na jakie¶ dobre ¡ród³a publikuj±ce konkretne zabytki (g³ównie z poro¿a, ale metalowe te¿ mog± byæ). Szukam te¿ dobrych wzorów zdobnictwa rogowych rêkoje¶ci do no¿y.
Z góry dziêkujê za wszelk± pomoc
Piotr Niemir Kotowicz
Co do no¿y to polecam: A. Abramowicz 1962 "Studia nad genez± polskiej kultury artystycznej, a je¶li chodzi o inne rzeczy to E. Cnotliwy 1973 "Rzemios³o rogownicze na Pomorzu wczesno¶redniowiecznym", Wroc³aw-Warszawa-Kraków-Gdañsk, tego¿ 1999 "Wczesno¶redniowieczne przedmioty z poro¿a i ko¶ci z Kruszwicy na Kujawach, w: Studia Archeologiczne, t. 31, Wroc³aw, s. 153-241.
Pozdrawiam
Piotr Niemir Kotowicz
BRZiemiSanockiej
Zygmunt
Jakby kogo¶ interesowa³y zabytki to tu jest opublikowanych kilka z Giecza http://www.giecz.obywatel.pl/Zabytki/Kosc_...oroze/Kosc.html A tak swoj± drog± to chwalebna cecha gdy muzea tworz± wystawy online, szkoda ze w Polsce to ewenement, nie norma... icon_sad.gif
O jeszcze jeden namiar http://www.yorkarchaeology.co.uk/piclib/photos.php
Vlasta
Hej! Za³±czam zdjêcia igielników z Biecza i igielnika z £êczycy.
A tu http://esoserver.narod.ru/Pagan/Dr_nov/dn_kost.htm jest trochê rzeczy ko¶cianych z Nowogrodu - wczesnych i pó¼niejszych.
Pozdrawiam!
Vlasta
Vlasta
Jeszcze igielniki s± na stronie muzeum http://www.historiska.se/collections/fornb...bild/search.asp
W rubryce "Sakord" znajdujesz "Nålhus" i pokazuj± sie igielniki, tyle, ¿e nie wszystkie ko¶ciane.
Pozdrawiam!
Vlasta
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.