Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: ¶w Barbara
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Sztuka, architektura i nauka
Gloria z Krakowa
Szukam przedstawieñ ¶w. Barbary z terenów ¦l±ska/Polski na oko³o 1380-1420 r, w formie obrazkowej lub namiaru na ksi±¿ki dostêpne dla zwyk³ego cz³owieka.
Kojarzê mnóstwo przedstawieñ pó¼niejszych, ale z rzeczonego okresu akurat mam pod rêk± tylko Barbarê z o³tarza ko¶cio³a w B±kowie; czarno-bia³± i niewyra¼n±. Przysiêg³abym, ¿e kto¶ (chyba Borg) wrzuca³ kiedy¶ na Frehê ciekaw± Barbórkê, jednak wyszukiwarka nic nie daje.
Borg
Eee nie pamiêtam nic szczerze.
3 tomowe Malarstwo Gotyckie w Polsce znasz? Na pocz±tek najlepsze. Jak co poszukam co mam jeszcze i pode¶lê..
Gloria z Krakowa
W³a¶nie jedyny tom z obrazkami mam otwarty na stronie z B±kowem:) Starsze malowid³a w tej ksi±¿ce nie obfituj± w akurat tê ¶wiêt±...

Bogiem a prawd± to chodzi mi g³ównie o jej atrybuty. Na m³odszych przedstawieniach, od po³owy XV w. w górê, widzimy przedmioty typu miecz, ksiêga, czy kielich z Hosti±. Ze wzglêdu na op³akan± znajomo¶æ starszych ¼róde³ nie wiem, czy ko³o 1400 r. przedstawiano j± z tym wszystkim - choæ na ch³opski rozum wypada³oby domniemywaæ, ¿e tak.
Viator
To co prawda nie z Polski, ale z krêgu niemieckiego, wiêc do ¦l±ska "blisko".

Rok 1410-1420: szkic postaci ¶w. Barbary, miejsce powstania: Norymberga, obecnie w Staedel Museum
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
(¬ród³o: http://www.staedelmuseum.de/sm/index.php?S...p;ObjectID=988)
-----
Rok 1420: o³tarz w Buckau, jedna z panien towarzysz±cych Maryi, z wie¿± i palm±
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
(¬ród³o: http://www.dorfkirche-buckau.de/49382.html, a ciut lepsza jako¶æ chocia¿ bez opisu:
http://www.dorfkirche-buckau.de/49436.html...session*id*val*

W obu powy¿szych wypadkach, i w kilku innych z lat od 1330 (skrzyd³o o³tarzowe, obecnie w muzeum w Kolonii) do 1420, do których znalaz³em tylko opisy bez czytelnego obrazka) ¶w. Barbara ma w rêku wie¿ê i palmê (symbole uwiêzienia i mêczeñstwa). Wygl±da to na standardowy wizerunek, zreszt± u¿ywany tak¿e w XVI w. i pó¼niej, obok ksiêgi i miecza.

Edit:
A zreszt±: wklejam poni¿ej fragment has³a "Barbabra" z Encyklopedii Katolickiej TN KUL, tom 2, Lublin 1989, dotycz±cy ikonografii w Europie i w Polsce - jest co poczytaæ:
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Gloria z Krakowa
Dziêkujê!
Dok³adnie o to chodzi³o:) To, ¿e ¶wiêta lubi³a czytaæ i zginê³a mêczeñsk± ¶mierci± od miecza, nie musi automatycznie oznaczaæ, ¿e mo¿na j± w dowolnym kontek¶cie przedstawiæ z ksi±¿k±, palm± i kawa³kiem ¿elaza.
Borg
W za³±czniku figura z I æw. XV z wroc³awskiej ¶w. El¿biety wywieziona niecnie do Stolycy.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.