Szczê¶liwie terminy na razie nie goni±, ale trzeba kuæ ¿elazo póki gor±ce.
Poszukujê grup odtwarzaj±cych XVII wiek, najlepiej z Krakowa lub okolic, które by³yby chêtne na jednorazowe wpisanie siê w projekt ratowania zabytku w Ko¶cielnikach.
Kompleks architektoniczno-ogrodowy na obrze¿ach Krakowa jest miejscem o kilkusetletniej historii (pamiêta m. in. wizytê króla Poniatowskiego, czy te¿ Szwedów podczas Potopu), oraz cudnej urodzie, lokalizacji i potencjale. Jest czê¶ci± Muzeum Rozproszonego Nowej Huty. Niestety od dawna znajduje siê w stanie niemal ca³kowitej ruiny, za¶ jego prywatni w³a¶ciciele maj± problemy z uzyskaniem funduszy na odbudowê, czy nawet ochronê przed aktami dewastacji. Od dawna trwa mozolna restauracja, jednak zwi±zane z ni± koszta przekraczaj± mo¿liwo¶ci prywatnego inwestora. Po zakoñczeniu prac (szacowanych na parê lat) Fundacja Muzeum Wojciecha Weissa planuje miêdzy innymi otwarcie w zamku sta³ej wystawy malarza, oraz czego¶ w rodzaju centrum kulturalno-edukacyjnego, promuj±cego sztukê, historiê, tradycje i ekologiê. Ko¶cielniki stan± siê pe³noprawn± czê¶ci± dziedzictwa kulturowego Krakowa i Polski.
Od lat 50-tych kompleks le¿a³ od³ogiem i niszcza³ w sposób bolesny, a dopiero od niedawna kto¶ siê nim w ogóle interesuje.
http://koscielniki.com/ - strona z histori± i zdjêciami, trochê nieaktualna
http://www.wojciechweiss.pl/ - o Fundacji
Rewaloryzacja ma odbyæ siê w oparciu o imprezy kulturalne promuj±ce zabytek i - oczywi¶cie - stanowi±ce ¼ród³o dofinansowania. Jednym z rodz±cych siê projektów jest jednodzienna impreza pod namiot w realiach XVII wieku: obóz ¿o³nierski, potyczki, konie; generalnie klasyka gatunku pod znakiem edukacyjno-rozrywkowym. Ze wzglêdu na historiê miejsca widzia³abym konflikt polsko-szwedzki, ale pomys³ dopasuje siê do waszego odzewu. Zwieñczona koncertem impreza odby³aby siê prawdopodobnie w czerwcu, byæ mo¿e w ramach szerszego projektu wpisanego w cykliczne imprezy Nowej Huty. Zapewniona s³oma, drewno itp.
Oczywi¶cie przejdê jednak do sedna: dochód z imprezy przeznaczony jest na przywróceniu ¿ycia kompleksowi. Na dzieñ dzisiejszy generalnie lepiej nie dotykaæ palcem czê¶ci architektonicznych. Na zdjêciach widaæ, jak bardzo s± ³adne, nie widaæ jednak rozsypuj±cych siê ¶cian, pod³ogi gro¿±cej zawaleniem i przeniesieniem do piwnic, ani szcz±tków XVIII-wiecznego pos±gu-fontanny, który kto¶ zniszczy³ przy pomocy lin i ci±gnika, bo prawdopodobnie szuka³ skarbów. Nie ma ¶rodków nawet na wykonanie jego kopii...
Poszukiwane s± grupy zainteresowane pokazem. Czy s± jakie¶, które podjê³yby siê wziêcia w nim udzia³u bez wynagrodzenia? Idea, jaka przy¶wieca projektowi, wi±¿e siê z g³ównym za³o¿eniem ruchu rekonstrukcji historycznej. Mam nadziejê, ¿e znajd± siê chêtni do pomocy w jej urzeczywistnieniu.
To na razie tyle, bo z Fundacj± dopiero siê pozna³am:) W miarê zainteresowania bêdê informowaæ o nowych szczegó³ach.