CYTAT
Pierwszy cech kartowników za³o¿ono w XVI w. w Krakowie (...) Karty zawita³y napewno do Krakowa znacznie wcze¶niej, ¶wiadczy o tym fakt; ¿e w spisie mieszkañców z 1526 roku...
Nie chce mi siê dzisiaj sprawdzaæ gdzie, ale gdzie¶ znalaz³am datê 1499 albo 1500 (czyli nawet XV wiek).
Karty zawita³y do Krakowa niew±tpliwie wcze¶niej. Je¶li chodzi o zakazy ich u¿ywania na terenie Uniwersytetu Jagielloñskiego, to pierwszy pisemny ukaza³ siê w 1456 roku w ustawie bursy "Jeruzalem".
Có¿ z tego, kiedy ³amali j± nawet wyk³adowcy... Wystarczy wspomnieæ s³ynnego Thomasa Murnera, który na potrzeby nauczania matematyki i logiki skonstruowa³ specjaln± taliê. Poniewa¿ ¶rednio dot±d pilnym studentom zaskakuj±co poprawi³y siê wyniki, w³adze uczelni wszczê³y ¶ledztwo w sprawie domniemywanych czarów. Summa summarum nasz bohater nie do¶æ, ¿e zosta³ ca³kowicie oczyszczony z zarzutów, to jeszcze otrzyma³ premiê:)
Tutaj mo¿na poczytaæ wiêcej i obejrzeæ czê¶æ talii:
http://www.wopc.co.uk/germany/murner.htmlCa³o¶æ dostêpna na Wikipedii pod has³em Murner, w jednym z linków.
Tutaj nieco szerzej o polskich kartach:
http://www.altacarta.com/polski/research/p...eschichte1.html . Inny link znajdzie siê w temacie przypomnianym przez Viatora.
A tak w ogóle skoro zachowa³y siê niemieckie traktaty o grze w karty z XIV wieku, to i u nas pewnie znano zabawê wcze¶niej, ni¿ siê to na podstawie konkretnych wzmianek datuje.
Polecam ksi±¿kê Andrzeja Hamerliñskiego-Dziero¿yñskiego "O kartach, karciarzach, grach poczwicych i grach szulerskich - szkice obyczajowe z wieków XV-XIX". Tam to dopiero jest podana na tacy bibliografia, któr± w razie zainteresowania mogê jutro stre¶ciæ. Je¶li kogo¶ interesuje, to dziêki uprzejmo¶ci Wisa posiadam kserokopiê wzmiankowanego dzie³a i mogê j± dla kogo¶ powieliæ.
Innymi grami zajmê siê z przyjemno¶ci±. Tylko mo¿e nie dzi¶, bo ju¿ niewiele czasu zosta³o:)