W bie¿±cym roku na Wolinie planowane s± Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej. Odbywaæ siê bêd± w nastêpuj±cych terminach:
- 12.05. - 16.05. warsztaty – skansen Wolin
- 30.07. - 04.08. warsztaty przed Festiwalem S³owian i Wikingów
- 06.09. - 12.09. warsztaty – skansen Wolin
W warsztatach na dzieñ dzisiejszy przewidziani s± nastêpuj±cy rzemie¶lnicy:
Jaros³aw Koz³owski (Rybka)
1.Budowa drewnianej wêdzarni z mo¿liwo¶ci± "pomocy" ze strony publiczno¶ci przy u¿yciu replik ówcze¶nie u¿ywanych narzêdzi (cios³o, o¶nik, siekierka, d³uto).
2.Prezentacja i omówienie budowy sprzêtów u¿ywanych w ¶redniowieczu do po³owu ryb (sieæ, pu³apka na ryby, wêdka, trójz±b, o¶cieñ) oraz broni u¿ywanej do polowañ (oszczep, ³uk) oraz materia³ów do tego u¿ywanych. Pokaz rodzajów grotów z ich omówieniem.
3.Omówienie sposobów przechowywania ryb i miêsa (wêdzenie, suszenie, solenie z pokazem i omówieniem pozyskiwania soli - warzenie soli). Pokaz wêdzenia ryb, sera z omówieniem przygotowania w/w do wêdzenia, a tak¿e sposobów wêdzenia (na zimno i na ciep³o). Omówienie ró¿nych rodzajów wêdzarni.
4.Mo¿liwo¶æ zabawy dla publiczno¶ci w "³owienie rybek" za pomoc± wêdki lub o¶ci (o¶cienia).
Piasecki S³awomir (Piachu)
30 lipiec- 4 sierpieñ pokaz i nauka wykonywania grotów do strza³ z poro¿a technikami ¶redniowiecznymi na podstawie znalezisk archeologicznych z Grzybowa i Wolina IX-X w oraz grotów ko¶cianych z Biskupina kultury ³u¿yckiej
6-12 wrze¶nia pokaz i nauka robienia rêkoje¶ci do no¿y z poro¿a przy u¿yciu replik narzêdzi u¿ywanych w warsztacie rogowniczym, jako wzory pos³u¿± znaleziska z Wolina, Gniezna, Giecza, Grzybowa.
Grzegorz Pilarczyk (Greg)
Z³otnictwo, br±zownictwo. Prezentacja i nauka wczesno¶redniowiecznych technik wykonywania ozdób ze srebra i br±zu…
Techniki tworzenia wzorów, form i odlewnictwa w metalu. Wykonywanie rêczne ³añcuchów plecionych…
£ukasz Szczepañski (Einar)
Kowalstwo. Prezentacje i nauka wykonywania przedmiotów takich jak groty strza³, oszczepów, w³óczni. Podczas trwania warsztatów zobaczyæ bêdzie mo¿na czym jest i na czym polega technika dziwerowania oraz sposoby tworzenia niepowtarzalnych wzorów, które do dzi¶ nas fascynuj±.
Jednym z najbardziej ciekawych punktów bêdzie wytop ¿elaza w piecu dymarskim z wykorzystaniem rudy darniowej.
Wszelkie prace wykonywane bêd± przy wykorzystaniu prostych narzêdzi z epoki.
Andrzej Klejzerowicz
Kowalstwo.
W zale¿no¶ci od umiejêtno¶ci uczniów bêdziemy mogli wykuwaæ groty, no¿yki, fibule, a dla mniej zdolnych robienie gwo¼dzi. Kucie d³ut i innych narzêdzi do obróbki drewna
Grupa z Bia³orusi- Walerka, Aleksander, Jurka, Kostia
Produkcja ceramiki wczesno¶redniowiecznej, wyplatanie sieci rybackich, rze¼ba w drewnie, wykonywanie tabliczek woskowych.
Eryk Popkiewicz
Warsztaty obróbki bursztynu. Pokazy oraz nauka wykonywania ozdób z bursztynu przy wykorzystaniu narzêdzi z epoki. Mo¿liwo¶æ samodzielnej pracy pod okiem Eryka Popkiewicza.
Odna
Warsztaty produkcji myd³a metodami wczesno¶redniowiecznymi. Pokazy tkania przy wykorzystaniu krosna pionowego.
W miarê powiêkszania siê liczby rzemie¶lników, bêdê za³±cza³ ich program warsztatowy.
Do uczestników!
Osoby, które bêd± uczestniczy³y w warsztatach nie maj± zapewnionego wy¿ywienia oraz kosztów dojazdu. Nale¿y zaopatrzyæ siê we w³asnym zakresie. Zapewniane s± natomiast miejsca na namioty, obowi±zuj± namioty historyczne. Miejsca w chatach s± ograniczone.