Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Podbródek w XIV w.
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne > Ochronne uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne
EO
Niby jest temat o obojczykach, ale jako¶ tam nie znalaz³em konkretnie tego, o co mi chodzi, zreszt± podbródek a obojczyk to dwie ró¿ne rzeczy, jak tam niektórzy dowodz±.

Problem jest jak najbardziej praktyczny - maj±c kapalin lêkam siê o ca³o¶æ swojej facjaty, wiêc pomy¶la³em, ¿e móg³bym go uzupe³niæ czym¶ w rodzaju stalowego ko³nierze/podbródka/p³ugu. Znalaz³em trochê przedstawieñ modelu, o który mi chodzi:

Prze³om XIII/XIV w.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Ok po³owy XIV w.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Koniec XIV w., ale postacie podejrzane:
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

I wskakujemy w I po³. XV w., gdzie tego jest ju¿ wiêcej.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

No i teraz problem: takich obrêczy jest z I po³. XIV w wiêcej (Hugh Hastings np), s± te¿ do¶æ powszechnie spotykane w XV w. A w II po³. XIV w. - posucha. Dlatego by³bym wdziêczny za wszelkie sensowne przedstawienia z tego okresu, na których je widaæ i na których nie nosz± ich Saraceni smile.gif
£azarz
Salve Fratres!

Niez³y temat smile.gif jednocze¶nie jakby uzupe³niaj±cy artyku³ zamieszczony na Bagritonie przez Wojtka "Wotawê" http://www.bagrit.pl/artykuly/artykuly.php...50-1425&k=1 .

Pozdrawiam Grzegorz
Viator
Nie mogê teraz tego znale¼æ, ale kiedy¶ Rze¼niczek wa³kowa³ ten sam temat - szuka³ potwierdzenia dla wysokiego podbródka do odkrytego he³mu (kapalin, salada) przed XV wiekiem, nie znalaz³ zadowalaj±cej "podk³adki" i zdaje mi siê, ¿e jako¶ zaraz potem wystawi³ ten sprzêt na wyprzeda¿y... mo¿e kto¶ z kolegów pamiêta.

Aha, obecnie Rze¼niczek wystêpuje jako Marcus Aurelius Carnifex, a temat Rze¼niczkowej wyprzeda¿y jest skasowany, pewnie dlatego do niego nie dotar³em.
EO
No tak, z tym ¿e jak widaæ na za³±cznikach, podk³adka jest, tylko sk±pa... Ciekawi mnie to, ¿e s± jednoznaczne przedstawienia wcze¶niejsze i pó¼niejsze, a akurat z tego okresu, który mnie interesuje, nie ma. Luka w ikonografii czy jakie¶ faktyczne czynniki wp³ywaj±ce na spadek popularno¶ci tego rozwi±zania?
Rugiewit
Chcia³bym uzupe³niæ kolekcjê podbródków o Krumlovsky Sbornik (1420 je¶li siê nie mylê)
http://img144.imageshack.us/i/krumlovsksbornk371420.jpg/
To wprawdzie wiek XV, ale od znanych i niekwestionowanych podbródków od po³owy XV wieku dzieli go jednak przepa¶æ kilkudziesiêciu lat.


I odrys z chyba za Traht Wehr und Waffen (czy jak to siê pisze) z wspomnianego KS.
http://img22.imageshack.us/i/wag0217.jpg/
Podobny podbródek jest w Traht... jako odrysowany z rze¼by za Viollet le Duc "Dictionnaire raisonne du mobilier francais" : (ten pan chyba lubi³ przerabiaæ po swojemu zabytki, wiêc odrys w±tpliwy)
http://kazi.webz.cz/wagner/images/wag03-17.jpg


No i znów siê rozpisa³em, a chcia³em spytaæ o konstrukcjê takiego podbródka.
Czy by³ on mocowany jak podbródek saladowy pó¼niejszy - tj posiada³ sztywn± czê¶æ opieraj±c± siê o mostek? Czy by³ zawsze mocowany do he³mu raczej.
Czy te¿ jeszcze w inny sposób trzyma³ siê stabilnie?

http://www.windrosearmoury.com/zc/images/a...mages/bevor.jpg
Znalaz³em jak±¶ rekonstrukcjê, ale czy wszystkie mia³y budowê "obojczykow±"?
Co z tymi odrysami wrzuconymi przeze mnie? S± wziête z kosmosu, czy jest to inny typ podbródka?
EO
O, podziêkowaæ, jest tam parê rzeczy, których nie widzia³em smile.gif
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.