Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Obrusy
> Przedmoty codziennego u¿ytku > Naczynia, sprzêty kuchenne i zastawa sto³owa
Rita
Witam,
nie znalaz³am dot±d tematu, w którym znalaz³y by siê przyk³ady dotycz±ce nakrycia sto³u.
Kilka uwag o ¶redniowiecznych obrusach by³o rozrzuconych po innych tematach, ale my¶lê, ze zebranie ich w jednym miejscu u³atwi³oby poszukiwania tym wszystkim, ktorzy maj± ochotê sprawiæ sobie takowe.

Od razu nasuwa mi siê pytanie, czy obrusy by³y od razu tkane ze wznorem, czy tez by³o on haftowany? a mozê stosowano oba rozwi±zania? [Jesli tak, to czy by³y one czêstsze na jakim¶ obszarze, a na jakim¶ nie wystêpowa³y wcale?]

Czy ozdobne obrusy mia³y wzory tylko w kolorze niebieskim, czy wystepowa³y tez inne barwy? Spotka³am siê ze z³otym ornamentem w przedstawieniach w³oskich oko³o 1475 roku, czy bywa³y tez wczesniej?

http://expositions.bnf.fr/gastro/grands/131.htm

http://www.zum.de/Faecher/G/BW/Landeskunde.../ka/wohnen1.htm
Borg
Na Bildindexie by³o sporo XIII wiecznych bia³ych obrusów, chyba haftowanych.
Naj³atwiej przez to wyszukaæ
http://medieval.webcon.net.au/period_13th_c.html
Z czego g³ownie to antepedia i podobne liturgiczne.
Rita
Dziêkujê za ciekawy link.
W tym szkopu³, ¿e trzeba mi przyk³adów na obrusy uzywane w domach mieszczan i szlachty, niekoniecznie ko¶cielnych, choæ tych zachowa³o siê zapewne najwiêcej.

Mam nadziejê, ¿e kto¶ jeszcze mo¿e dysponowac jakimi¶ ¼ród³ami.
Sauron
Witam,

Chcia³bym temacik trochê od¶wie¿yæ. Przegl±dam ilustracja z XIV-XV wieku i widzê g³ównie pasiaste obrusy oraz sporadycznie w kratkê. Czy wzór by³ robiony haftem, na etapie tkania kolorowymi niæmi czy malowany mo¿e pó¼niej?
Czy obrusy z naszywanymi aplikacjami to ju¿ du¿o pó¼niejsza moda - czy nie znalaz³em ich po prostu jeszcze w ¶redniowieczu?

Kilkana¶cie przyk³adów obrusów tutaj w Almanachu.
Rita
Obrusy bia³e z niebieskimi pasami lub wzorami wygl±daj± na tkane. Zgadza siê tu uk³ad tkaniny z w±tkiem niebieskiej nici.
http://almanach.historyczny.org/wiki/Plik:3smarco2.jpeg

Obrus w kratkê, a w³a¶ciwie w romby mo¿e byæ zarówno tkany, jak i stemplowany [drukowany] albo wyhaftowany pó³krzy¿ykami.
http://almanach.historyczny.org/wiki/Plik:048v.jpeg

Ten obrus jest haftowany i ozdobiony frêdzlami, a mo¿e i wczesnym typem koronki ig³owej. Wynika to z uk³adu wzoru, który nie móg³ byæ utkany z obrusem, bo ten jest za szeroki, ¿eby zmie¶ciæ siê na krosnach.
http://almanach.historyczny.org/wiki/Plik:SlubWKanie.jpeg

A tu mamy dywan smile.gif
http://almanach.historyczny.org/wiki/Plik:1jerome.jpeg
Nidhogg
CYTAT(Rita @ 07:26 17.07.2013) *
Obrusy bia³e z niebieskimi pasami lub wzorami wygl±daj± na tkane. Zgadza siê tu uk³ad tkaniny z w±tkiem niebieskiej nici.
http://almanach.historyczny.org/wiki/Plik:3smarco2.jpeg

Na pewno tkany - to jest typowy wzór perugijski (Banbagia a la Perugina, Perugian towel), tkany len z tworz±cym wzór dodatkowym w±tkiem z niebieskiej bawe³ny.

http://collections.vam.ac.uk/item/O15355/towel-unknown/
i wiêcej: http://larsdatter.com/perugia-towels.htm
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.