Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Szpile, ko³ki do odci±gów namiotów
> Przedmoty codziennego u¿ytku > W podró¿y
Borg
Poszukujê odpowiedzi na nurtuj±ce mnie pytanie.
Na ile historyczne s± kute szpile do namiotów? To co widzia³em w ikonografii by³o na tyle masywne, ¿e chyba to jednak ko³ki.
Znalezisk te¿ nie znam. Wrêcz znaj±c nowo¿ytne inwentarze zamków i czêstotliwo¶æ wystêpowania metali w materiale ¶miem w±tpiæ w tak± rozrzutno¶æ.
A tu na ka¿dej imprezie tysi±ce szpil w tym cudowne, skrêcane, zdobione wrêcz.
¯eby nie by³o moje te¿ od niedawna s± ¿elazne, ale jak co wyrzucê smile.gif
Z góry dziêkujê za konstruktywn± dyskusjê.
Pozdrawiam
Indar
Rycinka z "Pie¶ni o Rolandzie"
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Raczej nie bêd± to ko³ki drewniane.

Nie mog³em znale¼æ na stronach BL, wiêc skorzysta³em z materia³ów Wilkomira.
K.
Borg
ok jeden do kilkunastu/dziesiêciu smile.gif
Co¶ XV wiecznego bym jeszcze chêtnie zobaczy³. Dziêki Krzysiek smile.gif
Viator
A ja chyba i tak schowam swoje kute szpile do lepszej okazji to znaczy na wypadek rozbijania obozowiska sta³ego... Bo tak ¶ci¶le w podró¿y to chyba mo¿naby z nimi pa¶æ: komplet szpil do sto¿ka wa¿y mniej wiêcej drugie tyle, co samo p³ótno, jak nie lepiej!!! Po co to taszczyæ na plecach?

Niezale¿nie od tego masz racjê, ¿e takie szafowanie stal± jak na ¶redniowieczne realia to rzeczywi¶cie jest rozrzutno¶æ z serii "zastaw siê a postaw siê", a zatem raczej dla warstw najbogatszych, ¶wiadomie realizuj±cych takie has³o.
EwKa
Je¶li namioty jecha³y na wozach jako wyposa¿enie Obrzydliwie Bogatych Panów Rycerzy to waga kutych ¶ledzi/szpilek/ko³ków do naci±gów nie powinna mieæ znaczenia. W obozie by³ kowal i móg³ on zawsze dla bogacza wykuæ tak± szpileczkê ;)
Z XV wieku mam co¶ takiego jak w zal±czniku czyli ko³ki drewniane-praktyczna rzecz bez dyskusji
Sauron
A¿ z ciekawo¶ci przegl±dn±³em ilustracje (te¿ sobie sprawi³em kute ¶ledzie)...
tutaj widaæ ³adnie metalowe ¶ledzie/szpilki

lewy, dolny róg: pod nogami ¿o³nierza z w³óczni± (jeszcze w ziemi) oraz zdaje siê ze ju¿ wyrwany ¶led¼ le¿y przy kamieniu (maksymalnie z lewej, za nogami pana w z³otej zbroi icon_wink.gif ) - najlepiej powiêkszyæ.

Ale bezsprzecznie wiêkszo¶æ przedstawianych namiotów (w których widaæ takie detale) posiada ko³ki drewniane, choæ czêsto maja wyprofilowany kszta³t - wiec raczej nie pierwsze, lepsze z lasu.
Ghutek
Witam

W armii Rzymskiej by³y powszechne ¿elazne ¶ledzie namiotowe, jest masa znalezisk.
Co do ¶redniowiecza, to w Medieval Household jest gdzie¶ rysuneczek "iron peg" przedstawiaj±cy skrêconego ¶ledzia sk±d pobieram wzór.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Pozdrawiam - kowal Adam.
Krzysiu
W XVIII w. wiêkszo¶æ armii u¿ywa³a ko³ków drewnianych. W armii pruskiej regulamin nakazuje ¿o³nierzom przed wyj¶ciem w pole wystrugaæ ko³ki z twardego drewna. Ka¿da celtgrupa (6 ¿o³nierzy do jednego namiotu) mia³a mieæ tyle ko³ków, aby wystarczy³o na przymocowanie namiotu + zapas. Ko³ki nosi³o siê zwi±zane rzemykiem i przytroczone do pasa od tornistra.

Oryginalne pruskie namioty i ko³ki znajduj± siê w zbiorach zamku Forchtenstein w Austrii. Zosta³y zdobyte w bitwie pod Soor w 1745 r.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.