Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Cysters w XIII wieku
> Ubiór i dodatki > Ubiory wczesno¶redniowieczne > Mêskie ubiory wczesno¶redniowieczne
Marko
Witam.
Szukam wszystkiego co dotyczy wygl±du i zachowañ Cystersów od po³owy do koñca XIII wieku. ¯eby by³o dok³adniej - klasztor w Rudach na ¦l±sku.
G³ównie zale¿y mi na stroju, z tego co uda³o siê gdzieniegdzie (na freha te¿) znale¼æ rodz± siê kolejny w±tpliwo¶ci, ale mniej wiêcej taki mam obraz:
- strój do pracy br±zowy z czarnym lub bia³ym szkaplerzem z kapturem
- strój "codzienny" bia³y z czarnym szkaplerzem z kapturem - oba z nie za szerokimi rêkawami
- strój do modlitwy - bia³y, bardzo obfity
- przepasanie pasem materia³u w kolorze szkaplerza
- raczej szkaplerz z kapturem ni¿ tunika
- buty na nogach a tak¿e nogawice
Tyle mniej wiêcej uda³o mi siê wywnioskowaæ z ró¿nego rodzaju rycin, obrazów etc. Niestety, nie wszystkie dotycz± ¶redniowiecza, tym bardziej interesuj±cego mnie okresu.
Krój rozumiem, ¿e mo¿na zastosowaæ z klinami. Czy kto¶ posiada co¶ wiêcej w tej tematyce?
Dziêki z góry i pozdrawiam.
£azarz
Salve Fratres!

Regu³a niewiele mówi na ten temat, ale na szczê¶cie zachowa³y siê nawet na ziemiach Polskich ikonografie ze ¶redniowiecza. Znana jest mi polichromia z XIV w. w oratorium kaplicy ¶w. Jakuba dawnego opactwa cysterskiego w L±dzie (za³±cznik). Oraz wizerunek mogilsckich opatów z XV wieku - Marcina Matyspasek i Bart³omieja Remira. Ale Marko najlepiej bêdzie jak porozmawiasz bezpo¶rednio z braciszkami Zakonu Cystersów.
Polecam linki:
http://www.dzieje-mogily.republika.pl/cystersi.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Opactwo_cyste...w_w_L%C4%85dzie
http://www.akromer.republika.pl/fryz_lad.html
http://www.lad.pl/polski/klasztor.php
http://www.szlakcysterski.org/
http://www.cystersi.pl/index.php?menu=zako...teksty&id=3
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cystersi
http://www.cystersi.pl/index.php?menu=polska

Zobacz tez ksi±¿ki:
1. Tabor Dariusz CR "Iluminacje cysterskich kodeksów ¶l±skich XIII wieku"
Wydawca: Ksiêgarnia Akademicka
Ilo¶æ stron: 221
Oprawa: twarda
ISBN: 8371886608

2. £u¿yniecka Ewa "Architektura klasztorów cysterskich na ¦l±sku"
Wydawca: Ksiêgarnia ¦W. WOJCIECHA
Liczba stron: 247
Wymiary: 13x20cm
Oprawa: miêkka
ISBN: 837015445x

3. Krzysztof Morajko "Charyzmat zakonu Cystersów"
Oprawa: twarda
ISBN: 8360448027

Pozdrawiam Grzegorz

ps. Jako ciekawostkê powiem ¿e w Polsce jest organizowanych rokrocznie duzo Jarmarków Cysterskich na róznym poziomie. Niestety z Zakonem jak i ze ¶redniowiecznym klimatem niewiele maj± wspólnego. Najwiêkszy w Pelplinie ko³o Gniewu. Walczy³em tam w 2006 roku ... Krótko powiem - impreza organizowana przez pana Ordowskiego wiêc dopowiedz sobie resztê crazy.gif
Ania Franczyk
Cystersi, zwani te¿ w dawnych czasach szarymi mnichami (tu b³±d w wikipedii, która okre¶la ich bia³ymi mnichami), nie nosili dok³adnie takich habitów jak teraz, dlatego pytanie braciszków chyba nie jest dobrym pomys³em;) Regu³a te¿ nic nie powie, gdy¿ pos³uguj± siê regu³± benedyktyñsk±.
Jak sama nazwa wskazuje, ich habit by³ szary. Poniewa¿ wywodz± siê od Benedyktynów (czarni mnisi- czarne habity), konstrukcja ubioru (habit plus szkaplerz) jest taka sama, lecz dla zaakcentowania wiêkszej ni¿ wspomniani bracia pobo¿no¶ci- przywdziali habity szare (z niebarwionej we³ny). Habit by³ te¿ na pewno mniej lu¼ny ni¿ benedyktyñski, który mia³ do¶æ szerokie rêkawy. Do tego szkaplerz- pe³ni±cy funkcjê fartucha, w przesz³o¶ci krótszy ni¿ obecnie (mniej wiêcej do kolan) w kolorze czarnym (czerñ oczywi¶cie rozumiana po ¶redniowiecznemu). Przyznam, ¿e nic mi nie wiadomo o br±zowym habicie i bia³ym szkaplerzu- mo¿esz podaæ sk±d masz takie informacje, bo mnie to zaciekawi³o...?
Bia³a szata, u¿ywania od¶wiêtnie to kukulla. Co do tkanin, nale¿a³oby szyæ wszystko z we³ny (raczej kiepskiej jako¶ci, robionej "domowymi metodami", samodzia³owej, z widocznym splotem), niebarwionej, lub barwionej w bardzo stonowane kolory (kukullê mo¿na zrobiæ z lepszej jako¶ciowo we³ny).
W regule jest informacja na temat tego, ze mnisi powinni dostosowaæ swój ubiór do warunków w których przyjdzie im mieszkaæ, nogawice wiêc i zwyk³e ci¿my to na naszych terenach konieczno¶æ. Pozdrawiam
Marko
Dziêki za odpowiedzi, linki i literaturê.
Co do wspó³czesnych Cystersów, to znajomy rozmawia³ z jednym i ten powiedzia³, ¿e nie posiada wiedzy o tym jakie nosili stroje w ¶redniowieczu itp., wspó³czesne jak najbardziej. Wiêc raczej to ¼ród³o nie dzia³a jak na razie, mo¿e da siê dotrzeæ do kogo¶ kto w zakonie zajmuje siê (chocia¿by z w³asnej chêci) histori±, ale jedna ¼ród³a laickie bardziej tutaj pomagaj±.
Co do kolorów strojów - to wiêkszo¶æ mej wiedzy p³ynie z obejrzanych rycin i st±d wnioski o kolorach, aczkolwiek zawsze trzeba wzi±æ poprawkê na inwencjê twórcz± rysownika, aktualnie posiadany barwnik etc., wiêc te¿ patrzê na to z dystansem. Poszukam tego obrazka z br±zowymi szatami i jak siê tylko nauczê wstawiaæ takie co¶ na forum toto zrobiê.
Mam pytanie o taki obrazek:
http://www.curiavitkov.cz/images/curia/tesari.jpg
wg opisu to Cystersi, widaæ buty, nogawice i raczej d³u¿szy szkaplerz, który jest z kapturem. Kolory ciê¿ko okre¶liæ, ale wg mnie jeden szkaplerz to zdecydowana czerñ, a pozosta³e stroje to we³na naturalna? No i przepasanie sznurem.
Wg Twego postu Aniu - codzienna szata z bardzo "topornego" materia³u, bez znaczenia kolorystycznego, ale najlepiej naturalne szaro¶ci i do tego czarny szkaplerz, plus kukulla z bia³ej, lepszej we³ny, reszta dostosowana do klimatu. Rozumiem, ¿e raczej szkaplerz z kapturem ni¿ tunika?
Ania Franczyk
Szkaplerz faktycznie z kapturem (rozumiem, ¿e tunika wg. Ciebie to taki szkaplerz bez kaptura...;)) Co do habitu- powinien byæ szary, najwa¿niejsze, ¿eby by³o widaæ splot, trzeba tylko wystrzegaæ siê sukna i we³en folowanych (tak¿e w przypadku kukulli- lepszej jako¶ci nie znaczy full wypasionej). Na obrazku wg. mnie to rzeczywi¶cie cystersi, dok³adnie tak jak napisa³e¶: czarny szkaplerz (tzn bardzo ciemny, na pewno nie w tak g³êbokiej czerni jak dzi¶, kobiety okre¶laj± ten kolor jako marengo;)) i szare habity plus pas (cingulum).
Marko
Tunika - mia³em na my¶li habit. Mam pytanie co do cingulum - spotka³em siê z opisami, ¿e noszono pas materia³u a nie sznur - na obrazku widaæ sznur - spotka³a¶ siê z tym, czy ma to jakie¶ znaczenie? Mam jakie¶ ¼ród³a plastyczne, na których w wiêkszo¶ci widaæ w³a¶nie pasy materia³u - czarne, ale znacznie pó¼niejsze. Jeszcze co do koloru - czyli z naturalnej, niebarwionej we³ny, bez wzglêdu na jej odcieñ - jasny szary, ciemny, ecru etc.? Rêkawy takie pomiêdzy w±skimi jak w cote a szerokimi jak u Benedyktynów? Dziêki za pomoc. smile.gif
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.