Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Kufle Mosiê¿ne
> Przedmoty codziennego u¿ytku > Naczynia, sprzêty kuchenne i zastawa sto³owa
Drahau
Witam. Chcia³bym zapytaæ czy w ¶redniowieczu pojawi³y siê kufle mosiê¿ne?
Yhm
Jest problem z instytucj± kufla jako tak±. Jedyny, z jakim siê spotka³am na ikonografii mia³ podpis "miara do zbo¿a". Z mosi±dzem jeszcze gorzej - w ¶redniowieczu by³ uzyskiwany tylko przypadkiem, a archeolodzy wszystko co mosiê¿ne a¿ do plus minus XVIII wieku oznaczaj± jako br±zowe.
Zygmunt
CYTAT(Yhm @ 10:46 18.08.2009) *
Jest problem z instytucj± kufla jako tak±. Jedyny, z jakim siê spotka³am na ikonografii mia³ podpis "miara do zbo¿a". Z mosi±dzem jeszcze gorzej - w ¶redniowieczu by³ uzyskiwany tylko przypadkiem, a archeolodzy wszystko co mosiê¿ne a¿ do plus minus XVIII wieku oznaczaj± jako br±zowe.


Pozwolê sobie nie zgodziæ siê- w dziele "Diversarum Artium Schedula" Mnicha Teofila Presbitera (prze³om XI/XIIw.) jest opis jak uzyskaæ mosi±dz, to nie jest dzie³o przypadku!! (do tygla dodawano galmanu z wêglem i miedzi i to razem topiono, nastêpowa³± redukcja zwi±zków cynku do metalicznego cynku)
Mosi±dz(stop miedzi z cynkiem) jest znany od okresu rzymskiego. Inn± rzecz± jest to ¿e wszelkie znaleziska artefaktów ze stopów miedzi bez analiz metalograficznych s± okre¶lane jako br±z.

Co do kufli to jest to wynalazek bodaj XVII wieczny, wcze¶niej pijano z naczyñ glinianych lub drewnianych miseczek toczonych lub klepkowych

PS wedle definicji PWN mosi±dze to stopy miedzi, w których g³. dodatkiem stopowym jest cynk (2- 45%), wiêc rozró¿nienie miêdzy mosi±dzem a br±zem (stop miedzi z innymi sk³adnikami) bywa p³ynne, bo np spi¿ 555 (5%cynku, 5%cyny, 5%o³owiu) jest okre¶lany jako br±z a nie mosi±dz, mimo domieszki cynku
Krzysiu
Jak pracowa³em w muzeum, i w moim zakresie by³y naczynia do piwa, to przez osiem lat nie spotka³em siê z naczyniami z mosi±dzu. Kufle metalowe to przede wszystkim cyna, sporadycznie srebro. Ani miedzi, ani mosi±dzu i podobnych stopów nie widzia³em. Wyroby z blachy mosiê¿nej to najwczesniej prze³om XIX i XX w.
pedro33
Bêd±c w Szwecji widzia³em mosiezne naczynia w muzeum marynarki w dziale 1650-1780 , to ¿e kufle by³y cynowe to nic nie znaczy bo mosi±dz by³ drogi ,ale na okrêtach musia³y byæ mosiêzne tak jak i reszta rzeczy (cyna nie jest odporna na sól) a poza tym w Rosji w 1730r zaczeto na przemys³owa skalê robic samowary z mosiadzu i miedzi i kubeczki to tego te¿ bigsmile2.gif
http://staramansarda.pl/415/%20/historia-samowara/
Krzysiu
Od pocz±tku XVIII wieku w ca³ej Europie ¶rodkowej robiono blachy naczelne i inne ozdoby do czapek wojskowych z blachy mosiê¿nej. Tyle, ¿e czapki to nie kufle. Podobnie jak i samowary. Takich kufli albo nie by³o w ogóle, albo stanowi³y znikomy udzia³ w kuflach w ogóle. Podstawowy materia³ to cyna i ceramika, rzadziej szk³o i drewno.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.