Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Miecze lateñskie z terenów Polski
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie staro¿ytne > Zaczepne uzbrojenie staro¿ytne
Aedan
Poszukujê informacji na temat ¶rednio i pó¼nolateñskich mieczy z terenów Polski - mo¿e kto¶ dysponuje sensownymi materia³ami na temat np miecza z Siarzewa?
Iulianus
CYTAT(Aedan @ 22:18 07.07.2009) *
Poszukujê informacji na temat ¶rednio i pó¼nolateñskich mieczy z terenów Polski - mo¿e kto¶ dysponuje sensownymi materia³ami na temat np miecza z Siarzewa?

W muzeum gdzie znajduje siê miecz dzia³ archeologiczny jest pusty do wrze¶nia. Gada³em z facetem z tego dzia³u. Dokumentacjê pe³n± dostanê po wakacjach. Trzeba czekaæ.
DenWer
Witam

Proponujê zacz±æ od: Tomasz Bochnak,. Uzbrojenie ludno¶ci kultury przeworskiej w m³odszym okresie przedrzymskim, Rzeszów 2005; nastêpnie Piotr £uczkiewicz, Uzbrojenie Ludno¶ci Ziem Polski w M³odszym Okresie Przedrzymskim, Lublin 2006. Tam znajdziesz dalsz± literaturê.

Pozdrawiam
Iulianus
Kunysz A., W pradziejach i wczesnym ¶redniowieczy [w:] Dzieje Rzeszowa t. I, Rzeszów1994 - tu bodajrze jest o mieczu lateñskim z okolic Rzeszowa
Troche jet w "historia staro¿ytna" W.Hensel
Koz³owski J. K., Kaczanowski P. , 1998 Najdawniejsze dzieje ziem polskich (do VII w.), Kraków.
£uczkiewicz P.; 1997 Miecze lateñskie z obszaru kultury przeworskiej, [in:] Kultura Przeworska, vol. III, p. 169-225.
Kontny B.; 1998 Próba odtworzenia technik walki mieczem w m³odszym okresie przedrzymskim. Wp³yw formy broni na jej zastosowanie, ¦wiatowit 41, fasc. B, p. 388-406.
Pleiner R.; 1993 The Celtic Sword, Oxford. - ogólnie, do porównania
Iulianus
Dosta³em z muzeum:


Szanowny Panie
Rzeczywi¶cie, interesujacego Pana miecza z Siarzewa w
¿adnej litereturze Pan nie znajdzie, poniewa¿ zabytek ten
ciesz±cy siê sporym zainteresowaniem badaczy nie by³
jeszcze publikowany.
Mo¿e mieæ go Pan do wgl±du na zasadzie przeprowadzenia
zwyczajowej kwerendy opartej jednak¿e na obowi±zuj±cym
w naszym muzeum cenniku us³ug komercyjnych
zamieszczonym na naszej stronie
http://www.muzeum.wloclawek.pl/pl/
Z powa¿aniem
Pawe³ Sobczyk - kier.dz.arch.Muzeum Historii W³oc³awka
ul.Szpichlerna 19 ; tel 054 232-67-43 w.38


Stara³em siê smile.gif
Aedan
Miecz o tyle ciekawy, ze nie powinien siê na terenie centralnej Polski znale¼æ. Zrobiony przez celtyckiego miecznika ma cechy mieczy produkowanych dla germanów jutlandzkich. W za³±czniku tzw Great Dane.

http://www.archaeoschmiede.de/page9.html
Marcvs Acilivs Glabrio
Tak w³a¶ciwie to czemu nie powinien?
Aedan
CYTAT(Marcvs Acilivs Glabrio @ 12:41 17.12.2010) *
Tak w³a¶ciwie to czemu nie powinien?


Moda. Miecze przeworskie s± inne. Germanowie czy Celtowie nie u¿ywaj± "cudzej" broni - prawdopodobnie dotyczy to w szczególno¶ci mieczy, które s± czêsto personalizowane. Wiêc albo przypl±ta³ siê "duñczyk" albo zachodni Celt z takim towarem pêta³ siê po beszowskich lasach.
Marcvs Acilivs Glabrio
Czyli nie mo¿emy powiedzieæ, ¿e nie powinien:P W ogóle o zabytkach ciê¿ko mówiæ, ¿e nie powinny siê gdziekolwiek znale¼æ- bior±c pod uwagê, ¿e ludno¶æ jednak migrowa³a, a nie siedzia³a na miejscu to takie znalezisko nie powinno jako¶ specjalnie dziwiæ, a co najwy¿ej cieszyæ, gdy¿ potwierdza znane ju¿ trendy (w sensie do podró¿y i kontaktów, a nie regionalnej mody). ;)
Wiem, czepiam siê, ale- operuj±c zwrotami "nie powinien" sami siebie krzywdzimy w rekonstrukcji niemal definitywnie zamykaj±c sobie niektóre ¶cie¿ki, które (jak siê okazuje) wcale nie s± b³êdne ;P
Aedan
CYTAT(Marcvs Acilivs Glabrio @ 13:36 17.12.2010) *
Wiem, czepiam siê, ale- operuj±c zwrotami "nie powinien" sami siebie krzywdzimy w rekonstrukcji niemal definitywnie zamykaj±c sobie niektóre ¶cie¿ki, które (jak siê okazuje) wcale nie s± b³êdne ;P


Jest w tym co piszesz pewna racja. ale..

Miecz jest typowy dla terenów Jutlandii, generalnie pó³nocno-zachodnio germañski. I dlatego mówiê, ¿e nie powinno go byæ tu. Ale jest. Inna sprawa dlaczego - i tego zapewne nigdy nie stwierdzimy. Beszowski miecz przeszed³ przez ogieñ ale nie zosta³ rytualnie "zabity"(po¿ar magazynu kupieckiego czy stos cia³opalny?) Archeologicznego kontekstu jak na razie brak - w ogóle nie wiadomo czy zostan± przeprowadzone jakiekolwiek badania w miejscu jego odnalezienia. Wiec nie mo¿emy powiedzieæ nic i dlatego moim zdaniem miecz nie kwalifikuje siê do rekonstrukcji "przeworszczaka". A statystyka myli. Na tej zasadzie mo¿na powiedzieæ, ¿e ludno¶æ zamieszkuj±c± okolice Beszowej na prze³omie I w pne i I w ne u¿ywa³a w 100% mieczy w typie jutlandzkim.

(edycja: moje niedopatrzenie, na forum dymarskim pojawi³o sie sporo dodatkowych informacji i fotografii. Nie znaczy to jednak, ze miecz przez to jest bardziej "zwyczajny" )

Je¿eli rekonstrukcja ma mieæ jaki¶ wymiar poznawczy wydaje mi siê lepsza jest tzw replika ideowa, która nie musi opieraæ siê na konkretnym znalezisku ale zawiera elementy charakterystyczne dla za³ó¿my kultury przeworskiej w fazie przedrzymskiej A2/3 a nie choæby najlepsza replika Beszowa, z którym nie wiadomo co zrobiæ i tyle o nim wiadomo , ¿e jest.
Julko
Trochê wiêcej o tym mieczu:
http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255,872..._ciekawszy.html
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.