Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Analiza statystyczna 650 nagrobków europejskich
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne > Ochronne uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne
fizibnschiz
Bardzo ciekawa strona - daje du¿o do my¶lenia. W zdecydowanej wiêkszo¶ci s± to nagrobki Niemieckie i Angielskie, ponadto wa¿ne ¿e s± analizowane pod k±tem daty powstania a nie ¶mierci osoby.

link:
http://talbotsfineaccessories.com/armour/e...20analysis.html
Purvis
O! Koszerne!
Dziêki Fizibnschiz.
P
£ukasz Lewandowski
Niesamowit± pracê go¶æ wykona³, piêknie siê uk³adaj± te wykresy smile.gif
W koñcu s± jakie¶ generalne wnioski z takiej ilo¶ci doskona³ej ikonografii jak± s± nagrobki.
Teraz nie trzeba szukaæ w "szufladkach" naszych g³ów co, kiedy i w jakiej ilo¶ci wystêpowa³o ....tylko zajrzeæ do tabelki i proszê ;) Wykresy nadaj± siê do podrêcznika mistrza gry w "Rycerstwo":)
Indar
Temat przyklei³em - przyda siê. Dziêki za linka.
I.
MW-750
Czy mo¿e kto¶ wie dla czego na niektórych nagrobkach rycerze maja skrzy¿owane nogi lub pod stopami maja lwy lub psy?
S³ysza³em ¿e podobno jak na nagrobku rycerz ma skrzy¿owane nogi to bra³ udzia³ w wyprawach krzy¿owych, jak ma wyci±gniêty miecz z pochwy (chocia¿by czê¶ciowo) lub w rêku trzyma jak±¶ broñ inn± ni¿ miecz to zgin±³ w walce, stopy na lwie to zwyciêstwo w bitwie a stopy na psie to wierno¶æ. Ile w tym prawdy?
Yogesh
Co do skrzy¿owanych nóg, ugiêtych w kolanach, przekrêconych lekko w jedn± stronê,
nieraz wyci±gniêtych lekko mieczy z pochwy, d³oni trzymaj±cych miecz - ogl±da³em ostatnio dokument BBC(niestety nie mogê go znale¼æ w necie), w którym profesor z Cambridge analizowa³ ciekawe nagrobki z ko¶cio³a templariuszy w Londynie. Stwierdzi³, ¿e rycerze tam pochowani(co dzi¶ mo¿e niektórych szczerze dziwiæ) naprawdê wierzyli, ¿e kiedy¶ zmartwychwstan±, a co za tym idzie na nagrobkach nie s± przedstawieni jako martwi, tylko jako wstaj±cy i gotowi do tego by powstaæ gdy przyjdzie na to pora. Twierdzenie to jednak dotyczy³o tamtych przedstawieñ, a nie nagrobków generalnie(s± tam np piêknie zachowane groby rycerzy z jednej rodziny: ojca i 2 synów).
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.