Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Zakonny Obóz Rycerski (Konwent Zakonów Rycerskich. Chwarszczany 2009)
> Inne > Kalendaria 2003-2009 > Kalendarium 2009
Maciej de Gutistorp
W czwartek i pi±tek (6-7 sierpnia) spotkamy siê w obozie rycerskim organizowanym wed³ug zakonnych regu³. ¯ycie codzienne w zakonnym obozie, æwiczenia, warty (¿o³d w bitej na miejscu monecie), historyczny ubiór i wyposa¿enie, jêzyk Franków i ³acina. Doskonalenie umiejêtno¶ci pos³ugiwania siê broni± ale i poznanie historii zakonnej, szczególnie zwi±zanej z Chwarszczanami. Byæ mo¿e msza w jêzyku ³aciñskim. Opowie¶ci o historii kaplicy zakonnej templariuszy w jej wnêtrzu, tam¿e o symbolice gestów i obrazów na ¶redniowiecznych chwarszczañskich polichromiach. W pi±tek prawdopodobnie muzyka ¶redniowiczna Michaela Bacha i Spielleute "Eygenart". Je¶li wieczorem przybêdzie "Gêd¼ba" i dziewczyny z Grupy DRA - bêdzie okazja do ¶redniowiecznej biesiady (¶redniowiecznego "jam session") z elemantami teatru.
Wszystko rozegra siê w s±siedztwie dawnej kaplicy templariuszy (pó¼niej joannitów i przej¶ciowo równie¿ krzy¿aków) i a¿ do pi±tkowego wieczora bêdzie to impreza sk³adkowa i niezale¿na.
Niebawem wiêcej o warunkach uczestnictwa.

Wieczorem, w pi±tek 7 sierpnia miejsce w pobli¿u Obozu prawie niepostrze¿enie zmieni siê w Konwent Zakonów Rycerskich - czyli tegoroczn± g³ówn± imprezê rycersk± w Chwarszczanach, z udzia³em publiczno¶ci. Uczestnicy, którzy przybêd± z my¶l± tylko o tej czê¶ci wydarzeñ bêd± mieli sposobno¶æ do³±czenia do obozu zakonnego (pod warunkiem poszanowania jego regu³) lub wejd± w sk³ad obozu rozstawionego, pod innym dowództwem. Natomiast uczestnicy obozu zakonnego w wiêkszo¶ci wezm± udzia³ w czê¶ci rycerskich wydarzeñ sobotnich.

Mimo atmosfery festynu historycznego, której nie trawi ka¿dy warto w sobotê 8 sierpnia zostaæ na niej/przyjechaæ na ni± z kilku powodów:
1. O 9.00 rozpoczyna siê przemarsz rycerzy i pielgrzymów spod boleszkowickiego zamczyska (m.in. w³asno¶ci krzy¿ackiej) do komandorii chwarszczañskiej starym traktem (Via Marchionis - Droga Margrabiów), dalszym odcinkiem traktu z pamiêtnego przemarszu 13 pa¼dziernika 2007 roku w rocznicê upadku templariuszy. Przewidziane s± elementy dramatu rozwiniêtego po po³udniu w inscenizacji w Chwarszczanach.
2. Inscenizacja o godzinie 15.00 bêdzie okazj± do prezentacji efektów zakonnego obozu z dni poprzednich. Konne rycerstwo bêdzie istotnym elementem pokazu.
3. ¦redniowieczn± atmosferê muzyczn± stworz± "Gêd¼ba" i dziewczyny z Grupy DRA.
4. Od 13.00 do 15.00 w kaplicy bêdzie mo¿na pos³uchaæ prelekcji:
- 13.00-14.00 Rogi Hittinu 1187. Z dziejów obecno¶ci krzy¿owców w Lewancie (dr Marian Ma³ecki, Uniwersytet Jagielloñski)
- 14.00-15.00 10 lat badañ nad templariuszam (dr Przemys³aw Ko³osowski, Projekt Chwarszczany)
5. O 18.00 wyst±pi Jacek Kowalski z zespo³em
6. W tym roku Chwarszczany znalaz³y siê na trasie Szlacheckiego Lata z Radiem (St±d Jacek Kowalski) i przez ca³y dzieñ bêd± w Programie I PR relacje z wydarzeñ.

Najwa¿niejszy jednak powód by byæ tu w sobotê jest ca³kiem innego rodzaju. Zwi±zany jest z kaplic± templariuszy i ruchami zwi±zanymi z jej rewitalizacj± czynionymi od 2005 roku. Czê¶ciowo sprawê wyja¶ni³em w roku ubieg³ym na forum £azarzy, dzi¶ sprawy s± nieco dalej a najlepiej wyja¶nia to list dra Przemys³awa Ko³osowskiego - archeologa komandorii templariuszy w Rurce i Chwarszczanach - Do Braci Rycerzy, pod którym podpisuj± siê wszyscy przez ca³y czas w Chwarszczanach dzia³aj±cy, równie¿ ja.

Link do listu tutaj

Pozdrawiam
brat Adam
Witam.

W porozumieniu z Maækiem podejmujê siê poprowadzenia turnieju ³uczniczego. Bra³em ostatnio udzia³ w kilku ciekawych zawodach i obiecujê ¿e bêdzie dobra zabawa i urozmaicone konkurencje. Gwo¼dziem programu bêdzie turniej my¶liwski - strzelanie w lesie do sylwetek zwierz±t (w tym byæ mo¿e Saracenów smile.gif , jak mi siê uda przygotowaæ tarcze).

Tak wiêc, bracia i siostry, woskujcie ciêciwy i prostujcie strza³y, bo miecze mieczami, a bitwa bez ³uczników to jak koñ bez jednej nogi - czego¶ brakuje.

Pozdrawiam

Adam
£azarz
Salve Fratres!

Chwarszczany - jak mo¿na tam nie przyjechac smile.gif
Dla mnie i Czesia to sta³a data w kalendarzu

Pozdrawiam Grzegorz
Frater Cezar
Salve!

W tym roku tylko XIII? I jak jest z weryfikacj± uczestników?
brat Adam
Witajcie,

Mam ju¿ kilkana¶cie kolorowych tarcz z sylwetkami zwierz±t i gotowy plan turnieju ³uczniczego. Sk³adaæ siê bêdzie z 3 czê¶ci:

1 - strzelanie do zwyk³ej tarczy z punktowanymi polami - po 5 strza³ z dystansu 10, 20 i 30 m.
2 - strzelanie na czas z dystansu 20 m - zawodnik ma 1 minutê (bêdê mia³ minutow± klepsydrê) w czasie której mo¿e wystrzeliæ tyle strza³ ile zd±¿y (i tyle punktów uzyska ile da radê a¿ siê piasek przesypie)
3 - strzelanie my¶liwskie - oddawanie po 1 strzale do ka¿dego z kilkunastu celów z sylwetkami zwierz±t (i nie tylko) z okre¶lonych pozycji. Cele bêd± ustawione pod ró¿nymi k±tami i w ró¿nej odleg³o¶ci od pozycji strzeleckich, niektóre bêd± czê¶ciowo zas³oniête przez krzaki, ga³êzie itp.

Punkty ze wszystkich trzech konkurencji bêd± sumowane w celu wy³onienia zwyciêzcy, nazwiska zwyciêzców poszczególnych konkurencji równie¿ bêd± og³oszone w obozie.

Dziêki takiej formule zawodów sprawdzianowi zostanie poddana dok³adno¶æ, szybko¶æ i intuicja strzelecka, czyli po prostu wszechstronno¶æ ³uczników.

Przed turniejem zostan± przeczytane zapisy dotycz±ce udzia³u braci w zawodach ³uczniczych, które brat Olivier wygrzeba³ w "Dziejach Templariuszy" Marion Melville. £ucznictwo by³o istotnym elementem æwiczeñ braci zakonnych, a nie czym¶ zarezerwowanym jedynie dla turkopoli czy najemnej piechoty.

Piszê o tym wszystkim, ¿eby ka¿dy potencjalny uczestnik wiedzia³ co siê bêdzie dzia³o i móg³ siê przygotowaæ.

Do turnieju dopuszczamy ³uki tradycyjne i strza³y z drewnianymi brzechwami - strza³y z brzechw± karbonow±, aluminiow± czy z innego szt. tworzywa nie bêd± akceptowane. Je¶li kto¶ mia³by tylko takie, po¿yczê mu ze swojego zapasu.

Pozdrawiam
Adam
Frater Cezar
Salve!

Jaka¶ reprezentacja dzikich iberopolaków te¿ siê pojawi. Jak bêdzie z turniejem bojowym, konnym, melee?
Piotr Szpitalnik
+++
Maciej de Gutistorp
Od ubieg³ego roku wyra¼nie zarysowa³ siê nasz g³ówny cel, czyli Ziemia ¦wiêta.
St±d pomys³ spotkania-narady czyli Konwentu Zakonów Rycerskich w Chwarszczanach - przed wypraw± do Palestyny. I to jest podstawa fabu³y wydarzeñ. Kulminacj± fabu³y bêdzie przemarsz starym traktem z Boleszkowic do Chwarszczan a nastêpnie pokaz (inscenizacja) w sobotê 8 sierpnia.
Wydarzenie bêdzie etapem do planowanego w przysz³ym roku prawdziwego spotkania kultur Wschodu i Zachodu.

Po ubieg³orocznych Chwarszczanach chyba wszyscy zdali¶my sobie sprawê z potrzeby spotkania typowo warsztatowego, na którym mo¿emy doskonaliæ umiejêtno¶ci bojowe i praktykowaæ ¿ycie codzienne w zakonach rycerskich. Wiele z tego co w 2008 roku siê nie uda³o (pomijaj±c oczywi¶cie deszcz) wynika³o z braku spotkania warsztatowego. Zakonny Obóz Rycerski 6-7 sierpnia bêdzie wype³nieniem luki.
Warsztat wiêc, a nie turniej na razie mamy na my¶li. Nie znaczy to jednak, ¿e turniejowe elementy nie znajd± siê w programie wydarzeñ.

Weryfikacja - na miejscu. XIII wiek jest tu po prostu punktem odniesienia - celem zwi±zanym z za³o¿on± fabu³±. G³ównym celem jest przede wszystkim zachowanie charakteru zakonno-rycerskiego Obozu. Wa¿ne jest nastawienie do wydarzeñ - chcemy co¶ wa¿nego prze¿yæ. Je¶li nie bêdzie widocznych odstêpstw od za³o¿onego przedzia³u czasowego - nikt nie zostanie odrzucony. W Obozie rozbijamy wy³±cznie namioty historyczne.

Bardzo wa¿ne i korzystne z naszego punktu widzenia bêdzie umiejscowienia tegorocznego Obozu Zakonnego (wyj±tkowo w tym roku) na wzgórzu ponad polem turniejowym. £±czy siê to co prawda z wybitnym antypo¿arowym zabezpieczeniem obozowiska - ze wzglêdu na bliskosæ lasu. To jest jednak wyj±tkowo atrakcyje po³o¿enie góruj±ce ponad ca³ym terenem. W wyniku przeniesienia teren w naturalny sposób podzieli siê na czê¶æ "publiczn±" i "rycersk±" - a bêdzie to istotne w sobotê 8 sierpnia.

Wszystkie zg³oszenia poproszê do mnie, na maciej@templariusze.org (lub na PRIVa). Proszê o informacjê: ile osób, w jakim charakterze - walcz±cy, niewalcz±cy - równie¿ saraceni i mongo³owie, bia³og³owy, rzemie¶lnicy, muzycy, inni; czy posiadacie namiot historyczny; dobrze by by³o podaæ kontakt telefoniczny. Wa¿n± informacj± bêdzie deklaracja uczestnictwa w wydarzeniach w sobotê 8 sierpnia. O samo uczestnictwo w sobotê jeszcze raz mocno proszê.

Pozdrawiam
Tomasz z Chwarszczan
Salute!
Mysle ze co do walki to nikt nie ma watpliwosci. Od czwartku bedzie dla walczacych wystarczajaco duzo atrakcji. Rowniez dla lucznikow.
Byle walczacych nie zabraklo devil.gif
Vale
I zapraszam do zakonnego obozu, tworzonego w oparciu o tlumaczona regule Templariuszy
Maciej de Gutistorp
Witajcie,

Je¶li chodzi o lokalizacjê obozu - czekamy tylko na potwierdzenie zgody z nadle¶nictwa.
Poni¿ej natomiast - parê s³ów o poranku, ósmego dnia sierpnia.
1. Zamek w Boleszkowicach, zwany Kiliansburg
Dzi¶ s± tu tylko ¶lady dawnego zamku rycerskiego i krzy¿ackiego w postaci wzgórza ze s³abo widocznymi pozosta³o¶ciami obwa³owania. Pierwotnie by³o to grodzisko wczesno¶redniowieczne z VI-X wieku zlokalizowane na wyspie okolonej mokrad³ami. W pó¼niejszych czasach by³ tu umocniony dom - pierwotna forma zamku. W XIII-XV wieku w³asno¶æ najpierw nowomarchijskich rodów rycerskich (von Sydow, Sack, Uchtenhagen, Bohne) - nastêpnie zakonu krzy¿ackiego w ostatnich latach jego panowania w Nowej Marchii w latach 1445-1454. W tym ostatnim okresie powsta³ tu folwark, z którego dochody finansowa³y budowê krzy¿ackiego zamku w Kostrzynie. W 1454 roku zakon krzy¿acki sprzeda³ Now± Marchiê elektorowi brandenburskiemu a Boleszkowice wraz z zamkiem sta³y siê do¿ywotnio w³asno¶ci± dotychczasowego burgrabiego i budowniczego zamku w Kostrzynie Hansa von Kockeritz. Po jego ¶mierci oko³o 1473 roku ca³a miejscowo¶æ wraz z zamkiem i folwarkiem sta³a siê w³asno¶ci± pañstwow±.
2. Via Marchionis, czyli Droga Margrabiów
Stary trakt, droga handlowa i wojskowa prowadz±ca z zachodniej Europy ku posiad³o¶ciom Pañstwa Krzy¿ackiego. Drog± t± pod±¿a³o zachodnie rycerstwo na krucjaty przeciwko Prusom. Odcinek miêdzy Kostrzynem a Chojn± jest jednocze¶nie fragmentem go¶ciñca prowadz±cego z po³udnia kontynentu do Szczecina. Kluczowe dla wagi starego traktu by³o niezmienne od wieków po³o¿enie Kostrzyna jako przeprawy przez Odrê.
3. Przebieg trasy sobotniego marszu
13 pa¼dziernika 2007 roku przeprawili¶my siê innym zrekonstruowanym odcinkiem Starego Traktu z Sarbinowa do Chwarszczan o d³ugo¶ci nieco ponad 7 kilometrów (czyli jednej dawnej mili drogowej, równej siedmiu wiorstom, równiej 1200 s±¿niom, równej 12600 ³okci). Dzi¶ na potrzeby wydarzeñ zrekonstruowali¶my, na podstawie map z XVIII, XIX i XX wieku oraz analizy zdjêæ satelitarnych, nastêpny odcinek traktu, z Boleszkowic do komandorii zakonnej w Chwarszczanach o prawie identycznej d³ugo¶ci (linia czerwona - ci±g³a). Wyznaczyli¶my równie¿ alternatywy (linia czerwona - przerywana). Ostateczny przebieg trasy - zostanie zatwierdzony do koñca tygodnia.

Za³±czam przebieg trasy.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Niebawem za³o¿enia scenariusza.
Pozdrawiam
winnajola
Salve!
Mo¿na do³±czyæ do Waszej imprezy z dwoma kramami? Mam do Was ponad 600 kilometrów ale chêtnie przyjadê w imiê nieprzespanych nocy na platformach.
Maciej de Gutistorp
Salve!
CYTAT(winnajola @ 09:55 29.07.2009) *
Mo¿na do³±czyæ do Waszej imprezy z dwoma kramami? Mam do Was ponad 600 kilometrów ale chêtnie przyjadê w imiê nieprzespanych nocy na platformach.

Bardzo siê cieszê. Wykrêcam w³a¶nie na kole garncarskim naczynia, by nikt nie mia³ problemu plastikowego podczas uroczystej wieczerzy smile.gif
Bardzo te¿ ucieszy³a mnie wiadomo¶æ o po¿ytku z platform na Szlaku. W³a¶nie w tym tygodniu (chyba 1 sierpnia) rusz± nowe platformy interaktywne (w tym miêdzy innymi o Katarach oczywi¶cie), które zast±pi± poprzednie, wolno dzia³aj±ce i trollonieodporne. Bardzo cieszê siê, ¿e siê zobaczymy smile.gif

Pozdrawiam
winnajola
Salve!
dziêkujê za ciep³e zaproszenie, tak wiêc do zobaczenia w Chwarszczanach. smile.gif

Pozdrawiam
Maveius
Witam, nie wiem czy nie za pó¼no ale siê zg³aszam.
Maciej de Gutistorp
Nie, nie jest jeszcze za pó¼no smile.gif
Mo¿e w tym roku uda nam siê spotkaæ - w takim razie.

Pozdrawiam
Micha³ ¯elazo
By³em, widzia³em.

Kilka zdjêæ z obozu: Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Micha³ ¯elazo
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik


Wiêcej mi siê nie chcia³o robiæ smile.gif
Sam ko¶ció³ bardzo piêkny, niestety stoi w takim otoczeniu, ¿e lepiej nie mówiæ, poza tym zwiedzanie skutecznie zak³óca³y jakie¶ wycia ze strony Lata z Radiem...
Tomasz z Chwarszczan
Salve!
Z wrazen na swiezo. Impreza b.udana, wyborne towarzystwo Mariana, Olgierda, Piotra, Diego i innych- bezcenne. Odtworzenie obozu wg statutow i reguly, dzieki Marianowi bedzie w koncu realne, mysle ze to duzy postem odnosnie samego funkcjonowania obozu. Lato z radiem, no fakt bylo, ale bylo w Chwarszczanach w penwym istotnbym celu.
Jestem zadowolony z wyjazdu, mimo sobotniego goraca.
Dzieki wszystkim za dobra zabawe. Mysle ze nieco fotek, oddajacych nieco klimat imprezy sie niebawem znajdzie, filmik tez.



Wieslawowi Suskiemu +
winnajola
£±czê wyrazy g³ebokiego ¿alu z powodu ¶mierci ¦P Wies³awa Suskiego. +
£azarz
Salve Fratres!

W dniu wczorajszym o godz. 14 na Chwarszczañskim Cmentarzu po¿egnali¶my naszego brata Wie¶ka, który tak nagle odszed³ do Pana Naszego. Wiesiek na zawsze bêdzie w nas i ka¿de miejsce w Chwarszczanach bêdzie nam go przypominaæ.

W przysz³ym roku odbêdzie siê zupe³nie inna ni¿ dotychczasowe imprezy. Na pewno na du¿o wiêksz± skale oraz posiadaj±ca inny charakter i wymiar. Jestem to winny Wie¶kowi. Szczegó³y niebawem.

Grzegorz
Maciej de Gutistorp
Salve!

Dziêkujê wszystkim, którzy przybyli, by od czwartku ¿yæ w Zakonnym Obozie Rycerskim zgodnie z nowo t³umaczon± Regu³± i Statutami zakonnymi templariuszy. Dziêkujê za sobotni przemarsz i Konwent Zakonów Rycerskich. Dziêkujê rzemie¶lnikom i kramarzom, a tak¿e Grupie DRA, Cornu Cervi, Gêd¼bie, Ars Antiqua.

Prze¿yli¶my wspó³nie obozowy czwartek i pi±tek. My¶lê, ¿e i sobotni przemarsz by³ prze¿yciem dla osób chc±cych go prze¿yæ. Po¼niej do 16.00 wszyscy dobrze wykonali¶my sw± pracê. A jeszcze pó¼niej by³a nie nasza impreza.
To by³y ró¿ne wydarzenia po³±czone miejscem i celem - kaplic± templariuszy.

Wszystkie rozwa¿ania i tak sta³y siê dla nas ma³o wa¿ne wobec ¶mierci Wie¶ka.
Najlepszym sposobem wyra¿enia naszych uczuæ w tym momencie bêdzie powstrzymanie siê na pewien czas od publicznych rozwa¿añ na temat planów zwi±zanych z Chwarszczanami. Na to przyjdzie czas.

Pozdrawiam
Maciej
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.