Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Bunkier na ty³ach Szpitala Praskiego
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie w XX wieku
£azarz
Salve Fratres!

Podczas weekendu w W-wie zobaczy³em na rogu ulic Jasiñskiego i Panieñskiej ma³y bunkier przylegaj±cy do szpitalnego muru. Rozmawia³em z kilkoma starszymi osobami - niestety nikt nie pamiêta czy by³y wokó³ tego bunkra jakiekolwiek walki. Informacje w necie s± wiêcej ni¿ skromne. Najwiêcej znalaz³em na forum Odkrywcy http://www.odkrywca-online.pl/pokaz_watek.php?id=148308 oraz Nowej Gazety Praskiej http://www.ngp.pl/str/tekst505.html .
Z zami³owania bunkier zosta³ przeze mnie obfotografowany oraz zwymiarowany (je¿eli kto¶ zechce to proszê na priv).

Szukam wszelkich informacji na temat bunkra oraz walk w tym rejonie z okresu Powstania Warszawskiego

Pozdrawiam Grzegorz
gawlacz
Za wiele to nie pomogê. Wygl±da na schron wartowniczy lub obserwacyjny (ma³a kubatura) najprawdopodobniej wybudowany przez Niemców. Raczej przeznaczony do krótkotrwa³ej walki - we wnêtrzu raczej nie ma za du¿o miejsca tak wiêc w pomieszczeniu podczas intensywnego ognia bardzo szybko zgromadzi³yby siê gazy prochowe.
Wrzuæ te fotki na forum http://www.kaczorek.easyisp.pl/ lub www.fortyfikacje.net - mo¿e kto¶ pomo¿e Tobie.
£azarz
Salve Fratres!

Rabi ... zaskoczy³e¶ mnie.
Powstanie to nie tylko Starówka, Mokotów ..... itd, ale te¿ Stara Praga choæ nie w takim stopniu. Kto¶ rzek³by - ot 2-3 dni, ale dla tych ludzi jakie to by³y dni.

Polecam linki:
http://hem.passagen.se/awz/
http://portalwiedzy.onet.pl/26305,,,,powst...skie,haslo.html
http://www.szczepsp49.pl.tl/Powstanie-Wars...e1cd8f8de1c60df
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=20&a...p;sk=t&sd=a

Pozdrawiam Grzegorz
Tomasz Rejf
Wed³ug przewodnika warszawskiego Karola znanego tez jako Don Carlos, jest to ringstand. sporo takich punktów oporu powsta³o w Warszawie. Czy wokó³ niego toczy³y siê jakie¶ walki trudno powiedzieæ.
W czasie powstania warszawskiego na Pradze walki trwa³y do 4-5 sierpnia i wygas³y. Najd³u¿ej powstañcy trzymali siê na Szmulkach i w okolicach ulic Stalowa, ¦rodkowa. Prascy powstañcy opanowali dwrzec Wileñski, dyrekcjê PKP. Na Bródnie walki toczy³y siê o magazyny kolejowe przy Oliwskiej i szko³ê przy Bartniczej. Powsta³a nawet barykada przy dzisiejszym DK ¦wit. Z braku broni dla chêtnych, i ma³o zurbanizowanej okolicy (prócz Szmulowizny i okolic Stalowej) powstanie wygas³o. Jak opowiada³a moja babka, baby przepêdzi³y parasolkami powstañców z drewnianego Bródna smile.gif. Pó¼niej z wêz³a kolejowego Praga jaki¶ poci±g pancerny ostrzeliwa³ Warszawê. Spora cze¶æ powstañców z broni± przeprawi³a siê na lew± stronê Wis³y. Oko³o 15 sierpnia z Pragi zaczê³y siê wywózki ch³opców i mê¿czyzn na roboty do Niemiec, wielu nie wróci³o. A potem przysz³o "czerwone wyzwolenie".
Tomasz Rejf
a tak dodam jeszcze ¿e Panieñska to jedna z najstarszych ulic Pragi.
gawlacz
Przejrza³em trochê papierów i wychodzi mi, ¿e obiekt na zdjêciu to na 90% jest stanowiskiem dla niemieckiej obrony przeciwpo¿arowej.
£azarz
Salve Fratres!

Hmmm ... Gaw³aczu nie wiem co powiedzieæ. Budowla do¶æ dziwna - zwyk³a niczym nie wzmocniona ceg³a mo¿e sugerowaæ ¿e masz racjê, ale wtedy dlaczego ka¿da ze ¶cian ma typowy otwór strzelniczy? Na pewno nie by³ to typowy bunkier a raczej prowizorka ... która jak wiêkszo¶æ prowizorek trwa do dnia dzisiejszego. Ze wzglêdu na wielko¶c , a w³a¶ciwie jej brak nie by³ to punkt dla MG34 nie mówi±c ju¿ o MG42. Je¿eli przyj±æ wersjê, ¿e te otwory to rzeczywi¶cie strzelnice to prêdzej max. 3 ¿o³nierzy wyposa¿onych np. w 98k mog³o kontrolowaæ na pewien czas to skrzy¿owanie np. do przybycia posi³ków. Bunkier na tyle solidny, ¿e opar³by sie przez d³u¿szy czas ostrza³owi ciê¿kiej broni maszynowej ale ju¿ nawet PaK 36 móg³ skutecznie zlikwidowaæ ten punkt obrony.
Im bardziej zag³êbiam siê w ten temat tym wiêcej pytañ (podobnie jak z ksi±¿k± o Akkce smile.gif 1291). Kiedy powsta³ ów bunkier, jaki by³ jego cel, bunkier to czy jednak rodzaj schronu? I najwa¿niejsze - czy toczy³y siê tam walki.

Pozdrawiam Grzegorz

ps. Im bardziej w las tym wiêcej drzew smile.gif
Micha³ ¯elazo
Czy ca³y ten schron jest zbudowany z cegie³, czy u¿yto ich tylko do wype³nienia szczelin obserwacyjnych ?
Zdjêcia s± w tej kwestii niezbyt wyra¼ne.

To drugie by³o powszechn± praktyk±, ¿eby z bunkrów nie robiono ¶mietników, które mog³yby groziæ po¿arami.

Jako¶ nie chce mi siê wierzyæ w zbudowanie ceglanego bunkra przez Niemców smile.gif


Pozdr.
M.

P.S.
Na podstawie zaparkowanej obok Hondy mo¿na przypuszczaæ, ¿e we wnêtrzu bunkra nie da³oby siê strzelaæ nie tylko z k98 (d³ugo¶æ broni), ale nawet z MP 40 (ma³e pomieszczenie szybko by siê zadymi³o, a nie s±dzê by mia³o niezale¿n± wentylacjê). To pewnie schron obserwacyjny i tyle...
Don Carlos
Witam
Spragnionych wiedzy odsylam do pozycji
"Wojenne Tajemnice Warszawy i Mazowsza" Jacka Oleckiego

Autor opisuje wiekszosc zachowanych "dziwnych", zachowanych z czasow wojny obiektow.
gawlacz
To raczej uwierz smile.gif Istnieje Panzerstodo³a na linii Odry i na pewno jest obiekt z linii granicznej budowanej przez Grendschutz (czy jak to siê pisze) wybudowany w puszczy Noteckiej przy miejscowo¶ci jak siê nie mylê Lubiatów (w okolicy jezior Glinki a Podgórnym) - mowa o obiektach bojowych. Co do obiektu na ty³ach szpitala Praskiego to nie jest to na 99,99% (moim zdaniem) ringstand. Ringstand jest zazwyczaj otwartym stanowiskiem do obrony okrê¿nej (czyli mozna sobie strzelac w zakresie 360 stopni). W zale¿no¶ci od typu wyposa¿ony by³ w broñ piechoty np karabiny, karabiny maszynowe (za³oga jak siê nie mylê 2 - 3 osoby), mo¼dzierz 81 mm, miotacz ognia, armaty ró¿nych kalibrów (w zasadzie na Wale Atlantckim - w Polsce o takim stanowisku nie s³ysza³em), wie¿e czo³gowe zdjête z czo³gów niemieckich, czeskich, rosyjskich itp.
Obiekt na fotkach £azarza nie mo¿ne strzelaæ w takim zakresie, a poza tym posiada dach, wiêc w 99,99% nie jest ringstandem.
Co do wspomnianej ksi±¿ki nie wypowiem siê bo jej nie znam.
warschauer
Witam,

Jest to typowy schron obserwacyjno - bojowy. Wybudowany na prze³omie 1943 i 1944 r . Takich i podobnych obiektów na terenie Warszawy jeszcze do nie dawna sta³o kilkana¶cie, budowane jako schrony przeciwpartyzanckie po og³oszeniu Generalnego Gubernatorstwa jako - Partizanengebeit.
gawlacz
No i sprawa wyja¶niona! Dziêki Kolego za informacje.
lipkow
Jest to schron obserwacyjno-wartowniczy, zachowany ale niedostêpny poniewa¿ wej¶cie do niego znajdujê siê od strony wewnêtrznej muru i jest zasypane.

Obrona Warszawa przez Niemców mia³a opieraæ siê na fortach i umocnieniach ziemnych rosyjskiej Twierdzy Warszawa oraz o schrony, które powsta³y w latach okupacji. Jednymi z tych schronu by³y ¿elbetowe schrony typu Ringstand 58c, s³u¿±ce do prowadzenia ognia okrê¿nego. Obiekty te by³y u¿ywane przez armiê w³osk± podczas walk o Tobruk, st±d wywodzi siê potoczna nazwa tych obiektów "tobrukami". Z powodu swej prostej konstrukcji koszty ich budowy by³y niskie, a niewielkie rozmiary czyni³y z nich trudny do trafienia obiekt.

Schrony te by³y ca³kowicie ukryte w ziemi, za¶ wej¶cie znajdowa³o siê w bocznej ¶cianie os³oniêtej ¶cian± wykopu, w której znajdowa³ siê schron. Strop wystaj±cy ponad powierzchniê wyposa¿ony by³ w okr±g³e stanowisko strzeleckie dla karabinu maszynowego. Przedzia³ bojowy w schronach wybudowanych w Warszawie mia³ ¶ciany o grubo¶ci 80 cm, co by³o znacznym odstêpstwem od standardów wynosz±cych 40 cm.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.