Jak pewnie wiêkszo¶æ z Was wie w dniach od 24.07 do 30.07.2009 od wschodu do zachodu s³oñca na Wolinie prowadzone bêd± Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej obejmuj±ce ró¿ne aspekty ¿ycia codziennego i rzemios³a. Wed³ug tego co wiadomo na dzi¶ dzieñ warsztaty obejmowaæ bêd± nastêpuj±ce dziedziny:
- Kowalstwo i metalurgia - prowadz± Einar Styr, Götz (Szwecja) i ¯aba - warsztaty kowalskie odbywaæ bêd± siê przez ca³y tydzieñ i obok zwyk³ego kucia w planach jest równie¿ pozyskiwanie ¿elaza z wypa³u dymarkowego oraz nawêglanie ¿elaza celem uzyskania stali
- Warsztaty muzyczne - prowadzi Michael Bach od poniedzia³ku do ¶rody. Codziennie do godziny 16 nauka robienia instrumentów, po 16 warsztaty muzyczno taneczne
- Warsztaty jubilerskie - prowadz± Grzegorz Pilarczyk (br±z, odlewanie) i Wojciech Kochman (granulat)
- Garncarstwo - prowadzi Walery Zienkiewich od wtorku przez ca³y tydzieñ. W czwartek przewidziany jest wypa³ w piecu darniowym i w piecu garncarskim
- Snycerstwo, robienie naczyñ - prowadzi Aleksiej Kurban - od wtorku przez ca³y tydzieñ (wymagane w³asne narzêdzia!!!)
- Wyrób tabliczek woskowych i pi¶miennictwo - prowadzi Kostia od wtorku przez ca³y tydzieñ (wymagane w³asne narzêdzia!!!)
- Szkutnictwo - Marek Szabliñski
- Smolarstwo, dziegciarstwo - JaNie
- Wikliniarstwo
- Rogownictwo - Dariusz Chereziñski
- Praca z linami, wêz³y, podstawy ¿eglarstwa - Jerry
- Ciesielstwo - Wojtek Celiñski (wybrane 2 dni w tygodniu, wymagane w³asne narzêdzia!!!!)
- Powro¼nictwo - Marek Skubisz
- Tkactwo/farbiarstwo
- Warzenie soli
- Garbarstwo
- Miêdzynarodowe warsztaty kuchenne
Prawdopodobnie warsztatom towarzyszyæ bêd± walki oraz treningi zbrojnych, a tak¿e obrzêdy. Muzycznie warsztaty u¶wietni± wystêpy wszystkim dobrze znanego zespo³u Percival.
Wszelkie inicjatywy kolejnych pokazów z Waszej strony mile widziane. Udzia³ w warsztatach jest czym¶ oddzielnym od udzia³u w Festiwalu S³owian i Wikingów, dlatego osoby które nie uzyska³y akceptacji zg³oszeñ na festiwal oczywi¶cie mog± na warsztatach siê pojawiæ, jednak nie upowa¿nia ich to do pozostania na terenie Centrum S³owian i Wikingów w czasie trwania festiwalu w charakterze uczestnika.
W imieniu Stowarzyszenia Centrum S³owian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta
Fiolnir
Uzupe³nienie i u¶ci¶lenie tre¶ci posta poprzedniego.
Je¶li chodzi o warsztaty kowalskie to nie bêd± one wspólne, lecz ka¿dy z trzech wymienionych kowali bêdzie realizowa³ je osobno we w³±snym zakresie przy oddzielnym stanowisku. Na dzi¶ dosta³em dok³±dne info tylko dotycz±ce dzia³añ
Einara Styra o tre¶ci nastêpuj±cej:
CYTAT
Plan warsztatów przewidzianych w moim warsztacie zwi±zany bêdzie g³ównie z wytworzeniem ¿elaza dymarskiego w procesie wytopu oraz nawêglaniem ¿elaza celem uzyskania stali. Z tak przygotowanego materia³u mam zamiar wykonaæ trzy rekonstrukcje no¿y wczesno¶redniowiecznych w trzech ods³onach ró¿ni±cych siê pod wzglêdem technologicznym. Pierwszy z nich to nó¿ prosty z jednego kawa³ka ¿elaza, który bêdzie nawêglany powierzchniowo, drugi to nó¿ z dogrzewanym stalowym ostrzem ( w oparciu o znaleziska z Rusi) i trzeci nó¿ dziwerowany z miêkkim grzbietem, dziwerowanym rdzeniem oraz stalow± nak³adk± na ostrzu, wg. no¿y z Wroc³awia i dziwerowanego egzemplarza z Krakowa. Oczywi¶cie w miêdzy czasie bêd± kute tak¿e i inne przedmioty.
Pozdrawiam i przepraszam za zamieszanie
Fiolnir
Mam nadziejê siê pojawiæ
No mo¿e t± raz± bêdê mia³ wiêcej szczê¶cia. Je¶li wszystko wypali to trzeba by z piórkiem w du...e lataæ ¿eby wszystko co mnie interesuje ogarn±æ ku¼wa...!!! Albo zbyt ma³o albo zbyt du¿o i dogód¼ tu takiemu
Pozdrawiam
HOWGH
Ps. Co planowane jest na pierwsze dni 24 -25 07. ? W Ustce s± Warsztaty kowalskie wiec ....sam rozumiesz !
Ps. Jak wiadomo ju¿ na tydzieñ przed zje¿d¿aj± siê uczestnicy festiwalu (czêsto z zamiarem intensywnej integracji
), jak organizatorzy chc± pogodziæ warsztaty z....no w³a¶nie
Iulianusie - Militesi zawsze mile sa wizianie, wy¶lij mi dok³adne dane.
Je¶li jeste¶ uczestnikiem festiwalu i wys³a³e¶ formularz to by³y tam odpowiednie rubryki do wype³nienia. Je¶li nie jeste¶ uczestnikiem wysy³asz do mnie na adres krasnolud@poczta.onet.pl deklaracjê udzia³u podaj±c:
Nazwê Grupy
Ilo¶æ osób/w tym dzieci
Osoba odpowiedzialna / kontaktowa
e-mail
adres
tel./fax
Ilo¶æ namiotów
Uwagi do organizacji, propozycje pokazów etc.
Oraz dla ka¿dej osoby któr± zg³aszasz:
Imiê, nazwisko, adres, nr. PESEL Czyli dok³adnie te same dane które podajesz przy zgloszeniach na festiwal
Wszeb±dzie - oko³o ¶rody powinienem dostaæ od Wojtka dok³adn± rozpiskê kolejnych dni warsztatów, wtedy bêdzie mniej wiêcej wiadomo co kiedy siê odbêdzie.
Co do integracji.... chêæ udzia³u w warsztatach wyrazi³o na formularzach oko³o 200 osób. Niestety nic nie pordzimy na integracjê etc. jednak chyba nikt nikogo do picia zmuszac nie bêdzie - kto bêdzie chcia³ siê czego¶ nauczyæ z pewno¶ci± bêdzie mia³ okazjê, kto bêdzie chcia³ sie zintegrowaæ równie¿ niew±tpliwie znajdzie sobie odpowiednich kompanów.
Pozdro
A ja dodam, ¿e od poniedzia³ku (27.07) bêd± te¿ warsztaty szewskie.
Owszem, warsztaty szewskie potwierdzam
Od Wojtka dzi¶ dosta³em takie info:
Kowalstwo(24-30.07)
- W programie pokazów miêdzy innymi, wykonywanie przedmiotów wczesno¶redniowiecznych zgodnie z dawnymi technikami kowalskimi opartymi na rekonstrukcjach narzêdzi kowalskich z prze³omu IX i X w a w tym- kucie broni takiej jak toporki, groty w³óczni i oszczepów, groty strza³, no¿e proste i dziwerowane, przedmioty u¿ytkowe jak krzesiwa, klamry , okucia do pasów i wszelkie inne przedmioty funkcjonuj±ce we wczesno¶redniowiecznej Europie. W trakcie trwania warsztatów przewidziane s± pokazy zarówno kowalskie jak i pokazy wykonywania wêgla drzewnego metodami prymitywnymi w jamie ziemnej i w kopcu naziemnym. Nosimy siê tak¿e z zamiarem budowy glinianego pieca do nawêglania ¿elaza oraz budowy dymarki i próby eksperymentalnych wytopów.
Garncarstwo (24-25.07)
- W programie pokazów miêdzy innymi, wykonywanie wczesno¶redniowiecznej ceramiki z Wolina(30.07 wypa³)
Muzyka ,taniec, wytwarzanie instrumêtów muzycznych, inscenizacja obrzêdów i wydarzeñ spo³ecznych (26-29.07)
Wytwory z kory brzozowej, gramoty na korze brzozowej, pi¶miennictwo(24-30.07)
Przetwarzanie ¿ywno¶ci, przygotowanie i konserwacja. (24-25.07)
Dziegieæ
Powro¼nictwo(25-30.07)
Wyplatanie sieci i rybo³ówstwo (24-30.07)
Budownictwo(24-30.07)-w programie budowa domu z Wolina
Rogownictwo (28-30.07)
Warsztaty jubilerskie (24-30.07)
Koncerty muzyki dawnej(Persilval,Gêd¿ba, Open Air medieval Theatre "DiGrease's Buffoon Theatre" ,)
Ja najprawdopodobniej przyp³ynê z Flot± na warsztaty, zapraszam te¿ do wziêcia udzia³u w wyprawie.
Co do samych warsztatów, to mia³em plany, by skonstruowaæ tokarkê wczesnê, przystosowan± do wykonywania fletów. My¶lê, ¿e znajdzie siê wiêcej zainteresowanych osób, w tym m.in. Vislav.
Zastanawiam siê, jak rozwi±zaæ problem wiercenia, czy nie po³±czyæ tego z tokark±, dziêki temu bedzie ³atwiej wycentrowaæ.
No i bardzo fajnie
Widze, ze projekt warsztatowy ³±dnie siê rozwija, przypominam tylko Hedinie, ¿e do robienia tokarki konieczne bêd± narzêdzia a na warsztaty robienia czegokolwiek w drewnie wymagany jest w³±sny zestaw
Pozdro i zapraszam
Fiolnir
S³awa!!!
Jako, ¿e ilo¶æ przewidzianych warsztatów jest ogromna ustalili¶my, ¿e wprowadzony zostanie porz±dek i podzia³ na odpowiednie dni tematyczne. Jasnym jest ¿e czê¶æ warsztatów niemo¿liwa jest do przeprowadzenia w 1 czy nawet 2 dni, dlatego niniejszy plan ma np. w wypadku metalurgii u³atwiæ orientacjê uczestnikom, jak najlepiej rozplanowaæ sobie warsztaty aby zd±¿yæ nauczyæ siê mozliwie du¿o. Plan ten jest w miarê wi±¿±cy, ewentualnie mog± siê poawiæ drobne korekty, jednak niniejszy podzia³ raczej nie zostanie zmieniony. Nied³ugo pojawi siê te¿ dok³adny plan Festiwalu S³owian i Wikingów.
Plan warsztatów woliñskich 24-30 VII 2009:
24 lipiec (pi±tek)
- Dzieñ przeznaczony na przygotowanie warsztatów i rozlokowanie ludzi, wieczorkiem jaka¶ integracja
25 lipiec (sobota) Zajêcia dnia codziennego
- Garncarstwo. W programie pokazów miêdzy innymi, wykonywanie wczesno¶redniowiecznej ceramiki z Wolina, wyroby ceramiczne wykonywane rêcznie (min. grzechotki, figurki wotywne itp.) oraz naczynia obtaczane na kole wolnoobrotowym (Osada Krywicka z Bia³orusi, Torc)
- Smolarstwo, dziegciarstwo (JaNie)
- Rozpalanie ognia - krzesiwo, ³uk ogniowy, byæ mo¿e ¶wider rêczny (JaNie, Fiolnir, Osada Krywicka z Bia³orusi)
- Budownictwo - warsztaty budowy domów tradycyjnymi metodami
- Wytwory z kory brzozowej, gramoty na korze brzozowej, wyroby figurek zoomorficznych (Torc, Osada Krywicka z Bia³orusi)
- Pi¶miennictwo (Kostia - Osada Krywicka z Bia³orusi)
- Warsztaty szewskie (Boran)
- Wikliniarstwo i plecionkarstwo (Osada Krywicka z Bia³orusi, Mirek i Dorota)
- Tchórzofretki - zagroda, hodowla, polowania (Mirek i Dorota)
- Garbarstwo (?)
26 lipiec (niedziela) Metalurgia i wytwarzanie ozdób
- Warsztaty jubilerskie - prowadz± Grzegorz Pilarczyk (br±z, odlewanie) i Wojciech Kochman (granulat). Wczesno¶redniowieczny warsztat z³otniczy, pokaz replik narzêdzi i podstawowych technik z epoki, prezentacja i sprzeda¿ replik ozdób z epoki
- Wyrób drobnej galanterii kowalskiej: wyrób bi¿uterii, zawieszek, fibul, bransolet, pokaz wyrobu fibul z drutu mosiê¿nego i miedzianego (Dru¿yna Wojów Grodu Wa³cz)
- Bursztyn - obróbka i ekspozycja (Mirek i Dorota)
- Warsztat kowalski Einara. W programie pokazów miêdzy innymi, wykonywanie przedmiotów wczesno¶redniowiecznych zgodnie z dawnymi technikami kowalskimi opartymi na rekonstrukcjach narzêdzi kowalskich z prze³omu IX i X w a w tym- kucie broni takiej jak toporki, groty w³óczni i oszczepów, groty strza³, no¿e proste i dziwerowane, przedmioty u¿ytkowe jak krzesiwa, klamry , okucia do pasów i wszelkie inne przedmioty funkcjonuj±ce we wczesno¶redniowiecznej Europie. W trakcie trwania warsztatów przewidziane s± pokazy zarówno kowalskie jak i pokazy wykonywania wêgla drzewnego metodami prymitywnymi w jamie ziemnej i w kopcu naziemnym. Nosimy siê tak¿e z zamiarem budowy glinianego pieca do nawêglania ¿elaza oraz budowy dymarki i próby eksperymentalnych wytopów. Wszelkie warsztaty przewidziane s± g³ównie dla publiczno¶ci w celu bli¿szego poznania ¿ycia naszych przodków i technik jakimi siê pos³ugiwali. Dodatkowym pokaz stanowi równie¿ rozpalanie ognia przy pomocy krzesiwa. Ka¿dy uczestnik mo¿e nauczyæ siê rozpalania ognia wczesno¶redniowiecznym krzesiwem.
- Obok Einara, pojawiæ siê zamierzaj± nastêpuj±cy kowale - Götz (Szwecja) - jeden z najlepszych kowali w Europie, ¯aba, Wszeb±d oraz grupa Jesiki (kucie broni i ozdób)
27 lipiec (poniedzia³ek) ¯eglarstwo, rybo³ówstwo, powro¼nictwo
- Regaty d³ugich ³odzi na Trasie Kamieñ Pomorski - Wolin, udzia³ 6 ³odzi
- Warsztaty szkutnicze (Marek Szabliñski)
- Praca z linami, wêz³y, podstawy ¿eglarstwa (Jerry)
- Wyplatanie sieci, wyrób pu³apek na ryby, wykuwanie haczyków i innych narzêdzi rybackich, stare techniki po³owu ryb, przyrz±dzanie potraw z ryb, wêdzenie etc.
- Wa¿enie soli
- Warsztaty powro¼nicze. W ramach pokazu prezentowane bêd±: materia³y (w³ókna konopne i lniane, ró¿ne rodzaje nici i sznurków), wyroby (liny, postronki, powrozy, baty, bicze, stryczki, sieci), urz±dzenia do przêdzenia nici, skrêcania ich w sznurki lub powrozy - od najprostszych (kulki u¿ywane m.in. przez Wikingów, rêczny ko³owrotek powro¼niczy) do bardziej skomplikowanych, jak wózki powro¼nicze, narzêdzia powro¼nicze m.in. luzarki, lerki hengierki (Zak³ad powro¼niczy Marek Skubisz)
28 lipiec (wtorek) ¦wiêta, zabawy i ucztowanie
- Inscenizacja obrzêdów i wydarzeñ spo³ecznych
- Warsztaty muzyczne - wytwarzanie instrumentów, warsztaty muzyczno taneczne (Michael Bach)
- Konstruowanie tokarki do wykonywania fletów (Hedin)
- Pokazy budowania instrumentów dawnych i gry na nich wystawa instrumentów wczesno¶redniowiecznych (Percival)
- Pokazy naci±gania i wykonywania drewnianych instrumentów narzêdziami historycznymi (Bêbniarze)
- Miêdzynarodowe warsztaty kulinarne, przygotowywanie potraw na wieczorn± ucztê (Osada Krywicka z Bia³orusi)
- Miody i inne przetwory z w³asnej pasieki, wyrób ¶wiec woskowych, byæ mo¿e warsztaty dotycz±ce wytwarzania miodu pitnego w warunkach domowych i eksperyment z uwarzeniem piwa miodowego (Mirek i Dorota)
- Fireshow i pokazy akrobatyczne: prezentacja spektaklu "Alchemik" na podstawie czeskiej powie¶ci "Golem", wystêpy indywidualne i grupowe do muzyki (Open Air medieval Theatre "DiGrease's Buffoon Theatre" - Bia³oru¶, Silver Wolf Viking Group - Rosja)
- Pokazy i nauka tañców dawnych i gier dworskich ¶redniowiecznych, renesansowych i celtyckich (Open Air medieval Theatre "DiGrease's Buffoon Theatre" - Bia³oru¶)
Koncerty muzyki dawnej (Percival, Gêd¿ba, Open Air medieval Theatre "DiGrease's Buffoon Theatre")
- Wieczorem uczta dla uczestników pokazów
29 lipiec (¶roda) Ciesielstwo, snycerstwo, rogownictwo
- Rogownictwo (Dariusz Chereziñski)
- Ciesielstwo - wymagane w³asne narzêdzia (Wojtek Celiñski)
- Snycerstwo, robienie naczyñ - wymagane w³asne narzêdzia (Aleksiej Kurban - Osada Krywicka z Bia³orusi)
- Wyrób tabliczek woskowych - wymagane w³asne narzêdzia (Kostia - Osada Krywicka z Bia³orusi)
- Wyroby z drewna oraz snycerstwo (Kram Yngvild HILKA)
- Warsztat ciesielski, wykonywanie drewnianych naczyñ codziennego u¿ytku (Bêbniarze)
- Cie¶la/rytownik - prezentacja pracy przy ozdabianiu skrzyñ, krzese³, wyrób misek drewnianych, kubków oraz ³uków tradycyjnych (Dru¿yna Wojów Grodu Wa³cz)
- £ucznictwo (Darek Mykietyszyn)
30 lipiec (czwartek) Ubiór i jego zdobienie
- Wypa³ ceramiki w piecu darniowym i w piecu garncarskim
- Tkanie krajek, hafciarstwo, odzie¿ szyta rêcznie (Dru¿yna Wojów Grodu Wa³cz)
- Pokazy wytwarzania filcu oraz dziewiarstwa ig³owego (Daria i kompania)
- Skórnictwo, filc (Medievalcraft)
- Tkactwo i hafciarstwo (krajki, hafty w stylu Borre, Jellinge, Mammen, Ringerike, Urnes itd., ozdobne obszycia ubrañ wikiñskich i s³owiañskich oraz elementy strojów historycznych). Podczas festiwalu prezentujemy techniki hafciarskie (specjalizacj± nasz± jest technika z Bayeux). Wyrób i sprzeda¿ naturalnej we³ny - w³óczki farbowanej naturalnie (Kram Yngvild HILKA)
- Kram z tkaninami, ubraniami, uzbrojeniem itp., skórnik, hafciarka (Sojusz Grodów Piastowskich)
- Pokaz / informacja o pozyskiwaniu, przygotowywaniu i stosowaniu barwników mineralnych i organicznych do barwienia tkanin, wykonywanie we³nianej przêdzy z runa owczego za pomoc± wrzeciona, pokaz wykonywania krajek z w³asnorêcznie wykonanej i barwionej przêdzy (Torc)
- Pokaz tkania obejmuj±cy prezentacjê metod wykorzystania krajek (historycznych: pasy, owijki, lamówki, przepaski do kab³±czków; jaki i wspó³czesnych: bransoletki, paski, smycze...) Integraln± czê¶ci± pokazu by³aby czê¶æ kramu bêd±ca galeri± wzornictwa, wystawka rekonstrukcji konkretnych znalezisk historycznych (Gdañsk, Wroc³aw, Vecgulbene, Mammen, Oseberg i kilka typów wzorów z Birki (ta¶my sygnowane B5, B22, B6, B21), ca³odzienna prezentacja ró¿nych technik tkania z obja¶nieniami dla chêtnych, 1-3 stanowisk warsztatowych, gdzie chêtni bêd± mogli utkaæ samodzielnie kawa³ek krajki (Warsztat Syv)
- Szycie i dziewiarstwo (Silver Wolf Viking Group - Rosja)
Podobnie jak na Halli zwracam uwagê szanownych organizatorów, ¿e pojawiê siê na wyspie w poniedzia³ek (co zaznacza³em w zg³oszeniu), a wiêc dwa dni po zaplanowanym przez nich terminie "moich" warsztatów szewskich. Od poniedzia³ku warsztat bêdzie dostêpny dla wszystkich chc±cych siê czego¶ nauczyæ; bardzo proszê o przeniesienie "oficjalnego terminu" warsztatów na który¶ z dni poniedzia³ek-czwartek (ot choæby czwartkowy motyw przewodni ¶wietnie pasuje...)
Warsztaty odbêd± siê w czwartek
Pozdro
Witaj Fjolnir !
Warsztaty metalurgiczne jak rozumiem bêd± trwa³y caaaa³± niedzielê
. To sporo czasu ¿eby siê czego¶ nauczyæ. Czy organizatorzy przewidzieli do kogo s± adresowane ? Do pocz±tkuj±cych ? Do praktykuj±cych ? Czy raczej dla niewierz±cych... Ja tylko trochê "bawiê siê" w kowalstwo, ale nachodzi mnie pytanie - jak Organizatorzy wyobra¿aj± sobie nabycie jakichkolwiek umiejêtno¶ci przez uczestników warsztatów w tak krótkim czasie. Mo¿e niedziela jest tylko dniem wprowadzaj±cym i porz±dkuj±cym wiedzê i umiejêtno¶ci uczestników, aby w miarê mo¿liwo¶ci podzieliæ ich na jakie¶ grupy ? I co wtedy / Czy ka¿dy z uczestników bêdzie móg³ popraktykowaæ pod okiem mistrza, czy tylko popatrzeæ ?
HOWGH
Ps. ja przecie¿ chcia³bym siê pouczyæ i podpatrzeæ od najlepszych - sam jestem hobbyst±
"Obok Einara, pojawiæ siê zamierzaj± nastêpuj±cy kowale - Götz (Szwecja) - jeden z najlepszych kowali w Europie, ¯aba,
Wszeb±d oraz grupa Jesiki (kucie broni i ozdób)"
ne rozumim ???
Do planu na dzieñ 25 lipca doszed³ wyrób myd³a metodami historycznymi wed³ug kilku przepisów. Prowadzi Odna ze Z³otego Lisa
Zakonczy³em przyjmowanie zg³oszeñ od osób chêtnych do udzia³u w warsztatach.