Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: wszywana kolczuga
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne > Ochronne uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne
Borg
Witam
Poszukujê z II po³ XIV- pocz XV wieku kolczug wszywanych w bojowe ciuchy, wszelkie przeszywki itd.
Angielskie arming-doublety, jacki, czy jak to zw±, mia³y rzekomo wszywane kolcze elementu miêdzy warstwy materia³u. Witold zamówi³ jakê aksamitn± z kolczug±, kwestia czy bojowo, czy tylko dworsko... St±d mój wniosek, ¿e MO¯E co¶ takie wystêpowa³o.
Od razu mówiê, nie interesuj± mnie patenty wschodnie, hinduskie, arabskie etc, bo tam wiem, ¿e tego sporo.
Z góry dziêki za pomoc
Pozdrawiam
Arek
Rugiewit
Witam.
Nie znam wprawdzie ¿adnych ¼róde³ na wystêpowanie czego¶ takiego, ale chcia³bym zadaæ tu pytanie o sens takiego rozwi±zania.
Patent Witoldowy zawsze automatycznie klasyfikowalem jako odpowiednik kamizelki kuloodpornej zakladanej wa¿nym politykom w niebezpiecznych strefach. Na zasadzie - kto¶ doskakuje do w³adcy ze sztyletem, d¼ga go, stra¿ interweniuje za pó¼no, a tu niespodzianka - Witold prze¿ywa dziêki wszytej kolczudze o której nie wiedzia³ zamachowiec.
Nie rozumiem natomiast idei wszywania kolczugi w ubiory bojowe. Raz, ¿e wg mnie traci siê "bonus" mo¿liwo¶ci ze¶lizgniêcia siê ciosu po metalu kolczugi na wierzchu, a dwa, ¿e w przypadku koniecznych napraw, trzeba by rozpruwaæ ca³y pikowaniec. Taka kolczuga wewn±trz pikowañca jest te¿ niemo¿liwa do odrdzewiania, a przecie¿ przepocone wnêtrze pikowañca wybitnie sprzyja rdzewieniu.


Edit:
Pewnie ju¿ to czyta³e¶, bo to z klasyki gatunku - Gutkowskiej, ale cytujê:
"Oko³o 1390 pojawia siê moda zdobienia ko³nierzy naszytymi na nie ogniwkami z kolczugi, tak jak gdyby pod ubiorem cywilnym wszyta by³a kolczuga, której zakoñczenie zdobi³o ko³nierz. Zachowane rachunki z pierwszych lat XV w ¶wiadcz±, ¿e zamawiano ... ko³nierze metalowe, jak równie¿ wszywano pod ubiory kolczugê ... takie zdobienia spotykane tylko w modzie dworskiej zastêpowa³y naszycia z nitek metalowych na¶laduj±ce metal kolczugi"
Historia Ubioru... - Gutkowska-Rychlewska str 153-154

Pozdrawiam - Jaros³aw
Shan
Temat chyba pasuje na to pytanie. Czyta³em równie¿ ten fragment, ale chcê siê tylko upewniæ dla absolutnej pewno¶ci - czy w takim razie przed i na Grunwie znale¼æ mo¿na by³o pochodne od arming dubletu? Mam na my¶li, czy naszywano kolcze elementy na ods³oniête miejsca przeszywek? Obojczyki, ³opatki, zgiêcia ³okci? Tak tylko siê upewniam
Borg
Nie.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.