Witam. Zapraszam, tradycyjnie, do dyskusji o zasadach turnieju bojowego.
Poni¿ej zamieszczam zesz³oroczny zestaw zasad, jako punkt odniesienia.
Datowanie sprzêtu na turniej to 1370-1420. Nasi eksperci bêd± orzekaæ o historyczno¶ci lub jej braku. Eksperymentalne wynalazki przejd± tylko poparte dokumentacj± (albo przes³aæ wcze¶niej, albo przyjechaæ z kserówkami)
Rozgrywanie turnieju
I etap: Domy
Podzia³ zawodników na grupy, zwane Domami.
Przydzia³ zawodników do Domów jest losowy. Z domu wychodzi dwóch zawodników z najwiêksz± ilo¶ci± punktów. Zawodnik dostaje 10 punktów za wygran± walkê plus ró¿nicê miêdzy wynikiem jego i przeciwnika. Walka na tym etapie trwa minutê.
II etap: Puchar
Zawodnicy s± losowo wpisywani do drabinki turniejowej, kto wygra przechodzi wy¿ej. Je¶li liczba zawodników jest nieparzysta, zostanie dostawiony losowo kandydat z poprzednio wyeliminowanych. Przywrócony zawodnik nie powinien walczyæ ponownie z tym, który go pokona³ w poprzednim etapie.
Zasady
I. Dopuszczenie do walki
Do walk dopuszczone s± tylko osoby pe³noletnie. Wymagane jest uzbrojenie ochronne zgodne z histori± z lat 1370-1420.
Uzbrojenie takie musi zawieraæ:
- he³m z zas³on± - tzw. polska krata nie jest dopuszczona. Zas³ona musi byæ opuszczona w ci±gu ca³ego starcia. Zawodnik, któremu os³ona bêdzie swobodnie podskakiwaæ zostanie zdyskwalifikowany. Kapalin wymaga podbródka. Je¶li sêdziowie uznaj±, ¿e przerwa miêdzy kapalinem a podbródkiem jest zbyt du¿a, taki zestaw nie zostanie dopuszczony.
- os³onê szyi lepsz± ni¿ samo pikowanie. Wszelakie psie czy ma³pie pyski musz± mieæ czepiec kolczy (wymóg tak¿e historyczny!). Go³a skóra widoczna na szyi powoduje automatyczne odrzucenie zawodnika przez sêdziów.
- os³ony r±k, czyli na ramionach co najmniej kolczugê, os³ona ³okci, przedramion i rêkawice.
- Korpus chroniony minimalnie przeszywanic± i kolczug±. Sam napier¶nik (bez naplecznika) równie¿ wymaga kolczugi.
- os³ony nóg, sk³adaj±ce siê z nabiodrka, nakolanka i os³ony ³ydek. Trzewiki nie s± wymagane.
Broñ: Musi byæ sieczna, czyli miecz, kord, tasak.. D³ugo¶æ broni dowolna. Waga broni nie mo¿e byæ mniejsza ni¿ 1000g u mê¿czyzn, 900g u kobiet. Krawêdzie broni musz± mieæ co najmniej 2mm grubo¶ci, nie mog± te¿ zawieraæ ostrych zadziorów.
Sztych ma byæ zatêpiony.
Tarcza: Musi byæ na bazie drewna i skóry. Stalowe lub laminatowe (np. w³ókna szklane) tarcze nie s± dopuszczone. Metalowe okucia krawêdzi tarczy nie s± dopuszczone. Waga dowolna. Wymiary: wysoko¶æ nie wiêcej ni¿ 100cm, szeroko¶æ nie wiêcej ni¿ 60cm.
Ka¿dy zawodnik jest sprawdzany pod tym k±tem przed ka¿d± walk±.
II. Zasady rozstrzygania pojedynków
Zawodnicy bêd± wyczytywani z wyprzedzeniem jednej walki, czyli: „Walcz± panowie A i B, przygotowuj± siê panowie C i D”. Zawodnik ma byæ gotów do walki w ci±gu minuty od wezwania. Je¶li po tym czasie nie stawi siê na plac w pe³nym rynsztunku, uznany zostaje za pokonanego.
Walka trwa 60 sekund w pierwszym etapie, 90 sekund w drugim. Ewentualna dogrywka trwa 30 sekund.
Walka nie jest przerywana po trafieniu, a jedynie z powodów technicznych, lub na ¿yczenie zawodnika.
Zawodnik sygnalizuje chêæ przerwania walki poprzez krzyk „stop!”, wypuszczenie broni i uniesienie rêki z otwart± d³oni±. Sygna³ ten nie oznacza poddania walki a jedynie przerwê techniczn±. Walkê poddaje siê klêkaj±c. Sêdziowie musz± zapytaæ zawodnika, czy faktycznie poddaje walkê.
Zwyciê¿a ten zawodnik, który zdobêdzie wiêcej punktów. Licz± siê tzw. osadzone ciosy zadane w pole trafienia. Osadzonym nazywamy trafienie zadane z zauwa¿aln± si³±, krawêdzi± tn±c± broni. Ciosy p³azem, ze¶lizgniêcia broni po pancerzu i bardzo lekkie ciosy nie s± liczone. Cios, który przebije siê przez zastawê i nadal zachowa impet, jest liczony jako trafienie.
Pole trafienia: g³owa, korpus, nogi od kolan wzwy¿, ca³e rêce z wy³±czeniem nadgarstków i d³oni. Kolana i ³okcie s± liczone jako pole trafienia.
Utrata broni jest równoznaczna jednemu trafieniu. Trzykrotna utrata broni oznacza przegranie walki.
Je¶li zawodnik zostanie przyparty do barierek walka zostanie wstrzymana i wznowiona w ¶rodku pola. Chodzi o bezpieczeñstwo publiki.
Faule:
- sztychy, ciosy jelcem i g³owic±.
- ciosy kantem tarczy w przeciwnika. Uderzenia p³ask± powierzchni± tarczy s± dozwolone, ale nie punktowane. Uderzenia tarcz± (te¿ kantem) w broñ lub tarczê przeciwnika s± dozwolone.
- podbijanie zas³ony he³mu przeciwnika.
- kopniêcia, uderzenia kolanami, piê¶ciami.
- atak ³okciem na g³owê lub szyjê.
- ciosy poza pole trafienia, czyli poni¿ej kolana i w d³onie.
- rzuty, podciêcia, wykrêcanie koñczyn i inne elementy zapa¶nicze, takie jak ³apanie za g³owê, ¶ci±ganie he³mu.
Kary:
Upomnienie – S³owne upomnienie zawodnika, nie poci±ga dalszych konsekwencji
Ostrze¿enie - Zawodnik traci jeden punkt.
Dyskwalifikacja – zawodnik jest usuwany z walki i turnieju. Jego przeciwnik zostaje uznany za zwyciêzcê i przechodzi dalej.
Ka¿dy faul mo¿e oznaczaæ dyskwalifikacjê, je¿eli sêdziowie uznaj±, ¿e by³ zadany celowo.
Zdyskwalifikowany zawodnik jest usuwany z turnieju.
Je¶li który¶ arbiter ma w±tpliwo¶ci co do celowo¶ci faulu, walka jest przerywana i nastêpuje narada arbitrów. Ich wspólna decyzja jest niepodwa¿alna i ostateczna.
Kontuzje, rany, uszkodzenia sprzêtu:
Je¶li dojdzie do kontuzji, uszkodzenia cia³a lub sprzêtu walka jest przerywana.
Je¶li zawodnik w wyniku kontuzji nie jest zdolny do kontynuowania walki, uznawany jest za pokonanego.
W przypadku otwartej rany zawodnik odsy³any jest do punktu medycznego. Medyk razem z sêdziami decyduje o zdolno¶ci lub niezdolno¶ci do kontynuowania walki.
Uszkodzenie sprzêtu ochronnego, broni lub tarczy powoduje przerwanie walki. Zawodnik ma umowne pó³ minuty na poprawienie lub wymianê uszkodzonego elementu.
W przypadku jakichkolwiek kwestii spornych ostateczne zdanie maj± sêdziowie.
III. Lo¿a Dam
W tym roku bêdzie obecna wy³±cznie duchem.
IV. Arbitrzy
Jest piêciu arbitrów. Czterech od naliczania punktów (po dwóch na zawodnika) i jeden g³ówny, prowadz±cy turniej.
Ka¿dy z nich ma prawo przerwaæ walkê, je¶li widzi ku temu przyczynê. Walkê rozpoczyna i wznawia po przerwie arbiter prowadz±cy.
Jedna osoba jest odpowiedzialna za pilnowanie up³ywu czasu przed walk±, w jej trakcie i podczas przerw.
Od razu powiem, co by³o moim zdaniem spieprzone w zesz³ym roku.
- brak ograniczenia pola walki. Bêdzie tak jak dawniej, sztywne szranki, kwadrat o boku oko³o 10-12m. Chyba ¿e siê uda zbiæ co¶ po okrêgu, ¶rednica oko³o 10m.
- Brak przegl±du sprzêtu przed turniejem. Obiecujê w tym roku tego osobi¶cie dopilnowaæ, ¿eby unikn±æ cofania ludzi ju¿ z pola turniejowego. Zawodnikom sugerujê uwa¿ne studiowanie regulaminu, jest do¶æ przejrzysty, moim skromnym zdaniem. W razie w±tpliwo¶ci, zapraszam tu lub na priv.
CYTAT
- ciosy poza pole trafienia, czyli poni¿ej kolana i w d³onie.
dopu¶æ ciosy poni¿ej kolan.
CYTAT
Musi byæ sieczna, czyli miecz, kord, tasak.. D³ugo¶æ broni dowolna. Waga broni nie mo¿e byæ mniejsza ni¿ 1000g u mê¿czyzn, 900g u kobiet.
Wy¿szy limit wagi 1100-1200. I niech kobiety startuj± z mê¿czyznami je¶li ju¿ chc± bo turniej damski nie ma wiêkszego sensu.
CYTAT(Martin @ 22:14 27.02.2009)
- Brak przegl±du sprzêtu przed turniejem. Obiecujê w tym roku tego osobi¶cie dopilnowaæ, ¿eby unikn±æ cofania ludzi ju¿ z pola turniejowego. Zawodnikom sugerujê uwa¿ne studiowanie regulaminu, jest do¶æ przejrzysty, moim skromnym zdaniem. W razie w±tpliwo¶ci, zapraszam tu lub na priv.
1. Cofania ludzi z pola turniejowego tez nie zauwazylem, bynajmniej nie wszyscy mieli sprzet jak w regulaminie i walczyli. Pare razy z rzedu prosze o egzekwowanie regulaminu ale nigdy sie jeszcze nie udalo ... wiec tym razem sugeruje zeby kazdy wchodzil jak chce i nie bedzie problemu (byle historycznie).
2. Moze w koncu jestesmy gotowi na ten powazny krok jakim jest wprowadzenie rantow tarczy? Czy ciagle technika PL RR na to nie pozwala?
3. Jak jestesmy gotowi na punkt nr 2 to moze i tez na kopanie, etc. ?
4. Rozstawianie zawodnikow.
P.S. Punkty 2 i 3 moga byc dostepne tylko od np. 1/8 gdzie zakladamy ze dostali sie tylko kumaci zawodnicy.
(Z pozycji postronnego obserwatora)
Wo³czko- sporo tasaków i kordów w oryginale ma mniej ni¿ 1000g- mog± przecie¿ zjawiæ siê ludzie z dobrymi replikami orygina³ów, szkoda by ich by³o za to karaæ.
CYTAT
(Z pozycji postronnego obserwatora)
Wo³czko- sporo tasaków i kordów w oryginale ma mniej ni¿ 1000g- mog± przecie¿ zjawiæ siê ludzie z dobrymi replikami orygina³ów, szkoda by ich by³o za to karaæ.
z tym, ¿e takie o wadze ok 1200gr te¿ s± historyczne a stawiaj± nieco wy¿sze wymagania. Historyczne s± te¿ he³my bez zas³on czy z ruchomym nosalem ale z pewnych wzglêdów siê ich nie dopuszcza.
Masz oczywi¶cie racjê- chcia³em tylko zwróciæ uwagê, ¿e zrobienie dobrego, lekkiego i wytrzyma³ego miecza, czy tasaka to dopiero sztuka. A ¿e daje to przewagê... to inna para kaloszy. Dobra- zmykam, nie chcê Wam za¶miecaæ tematu.
Co do trafieñ poni¿ej kolan, jako ¿e ju¿ od jakiego¶ czasu wymagamy pe³nych os³on ³ydek, to owszem, zastanawiam siê nad tym. Waga broni 1100 wydaje siê sympatycznym limitem, aczkolwiek ciekaw jestem opinii innych osób. Tym razem bêdzie precyzyjna waga, wiêc wspó³czucia dla osób o ni¿szej wadze broni.
Co do kobiet, po pierwsze, chêtnie us³yszê opiniê p³ci piêknej, czy chce siê biæ wspólnie z facetami. Po drugie, proszê o powiedzenie, czy panowie nie maj± nic przeciw. G³o¶no tutaj, b±d¼ na privie, jak kto sobie ¿yczy. Faktem jest, ¿e warunkiem mia³o byæ osiem uczestnicz±cych pañ. Który to warunek nie zosta³ ani razu spe³niony, wiêc troszkê mi brak cierpliwo¶ci i wiary, ¿e w tym roku co¶ siê zmieni.
Co do regulaminu, có¿... Przyjmujê krytykê, postaram siê poprawiæ. Pragnê przypomnieæ jednak¿e, ¿e niektóre os³ony nóg, zw³aszcza skórzane nie powinny obejmowaæ kolana, tylko koñczyæ siê przed nim. Pragnê te¿ przypomnieæ, ¿e napier¶nik bez naplecznika wymaga kolczugi jako os³ony i u¿ycie kurty westfalskiej nie rozwi±zuje tego problemu. Bez wskazywania konkretnych osób.
Józek, co siê tyczy rantów tarczy, mo¿esz mi wyja¶niæ, jaki jest cel t³uczenia nimi przeciwnika po g³owie? Chêtnie us³yszê twoj± opiniê w tej kwestii.
CYTAT
Józek, co siê tyczy rantów tarczy, mo¿esz mi wyja¶niæ, jaki jest cel t³uczenia nimi przeciwnika po g³owie? Chêtnie us³yszê twoj± opiniê w tej kwestii.
Odwrocenie uwagi przeciwnika w celu zadania prawdziwego ciosu bronia. Mozna by porownac troche do lekkiego lewego prostego w boksie przygotowujacego akcje na inne skuteczniejsze juz uderzenia.
PS. Do kobiet w bojowce nie mam nic przeciwko.
EDIT: To samo tyczy sie kopniec, ale fakt, trzeba umiec ....
CYTAT(Józek z Gdañska @ 08:00 03.03.2009)
Odwrocenie uwagi przeciwnika w celu zadania prawdziwego ciosu bronia. Mozna by porownac troche do lekkiego lewego prostego w boksie przygotowujacego akcje na inne skuteczniejsze juz uderzenia.
Cieszê siê, ¿e u¿y³e¶ tego porównania. Zgodnie z t± zasad± powinienem dopu¶ciæ uderzenia piê¶ci±, i kopniêcia, jedynie w celu odwrócenia wagi. Podobnie jak w sztukach walki masz ró¿ne rozgraniczenia, tak i tutaj, moim zdaniem s± potrzebne. Nie s³ysza³em, ¿eby kto¶ sugerowa³, ¿e pora aby boks wspi±³ siê na wy¿szy poziom i aby dopuszczono tam trafienia g³ow±, choæ s± przydatne i i tak siê zdarzaj±.
Moim za³o¿eniem jest, ¿e ten turniej ma umiejêtno¶ci walki w dziedzinie trafiania siê broni±, a nie ostateczn± walkê bez ograniczeñ, do definitywnego rozgromienia przeciwnika, jak ma to miejsce w MMA.
Generalnie pod tym wglêdem mój turniej bardziej przypomina szermierkê sportow±. Chodzi o to, ¿eby trafiaæ i nie byæ trafianym, a nie o to, ¿eby poprzez ból lub odciêcie ¶wiadomo¶ci zmusiæ przeciwnika do kapitulacji.
Kopniêcia i ranty mo¿e zostawmy na bojowe pi±tki, ¶wietnie siê tam sprawdzaj±.
Martin
a co z rantami w tu³ów, rozumiem zabronienie rantów w g³owê, ale w korpus takie ograniczenie jest bez sensu. Zawodnicy tam maj± dobra ochronê. Wydaje mi siê ¿e jesli ju¿ to zabroniæ ataki rantem w g³owê i w szyjê.
Waga broni bia³ej minimum 1100 to nie jest idea³ ale lepsza ni¿ 1000.
Nie mam nic przeciwko paniom w bojówce...
Ale dlaczego nie wolno stosowaæ g³owicy to zupe³nie nie rozumiem, w koñcu to element orê¿a. Zgodnie z twoj± zasada trafiania. W zwarciu tez jako¶ trzeba walczyæ, a zwarcie nie przerywa walki.
Dziêki za uwagi, Death-wish.
Punkt o lutowaniu tarcz± mo¿na zawêziæ wy³±cznie do g³owy i szyi, to racja. Ciekawym, co inni uczestnicy dyskusji na taki pomys³.
G³owica... zgodnie z moj± skromn± wiedz±, g³owica nie by³a przystosowana do ranienia w wiêkszo¶ci znanych mi broni. Widocznie nie bardzo s³u¿y³a do zadawania ciosów. Co innego taki jelec, którym mo¿na by³o w XII wieku na przyk³ad zad¼gaæ przeciwnika bez najmniejszych problemów. Ciosy jelcem s± zabronione ze wzglêdów bezpieczeñstwa, a co do g³owicy? Co szacowni walcz±cy s±dz± na ten temat? Czy pozwoliæ na uderzanie g³owic± broni?
A je¶li, tak jak z rantami i kopniêciami - dopuszczaæ uderzanie g³owic±, ale nie punktowaæ? Uderzyæ, otumaniæ na moment i poprawiæ ostrzem. W innym wypadku - brak punktu, sensu i wykorzystania przewagi. Hm?
Co do rantów by³ bym przeciw. Ja osobi¶cie walcze tylko w kolczudze i nie chcial bym dostaæ centralnie w splot rantem. Nakrywanie i przepychanie p³ask± powieszchni± jak najbardziej jestem za. G³owice jedynie w zwarciu bez punktowania.
CYTAT
Co do rantów by³ bym przeciw. Ja osobi¶cie walcze tylko w kolczudze i nie chcial bym dostaæ centralnie w splot rantem.
Uderzanie w korpus rantem ma wtedy sens kiedy przeciwnik nie ma sztywnej os³ony (p³aty, kirys). Najlepiej dzia³a to na kolczugi lub same przeszywki. Nie umrzesz od tego, najwy¿ej nie bedziesz w stanie kontynuowaæ walki.
Jestem za opcj± Józka je¶li chodzi o dopuszczanie kontaktowych technik, albo od minimum æwieræfina³u albo wogóle.
CYTAT
Ale dlaczego nie wolno stosowaæ g³owicy to zupe³nie nie rozumiem, w koñcu to element orê¿a. Zgodnie z twoj± zasada trafiania. W zwarciu tez jako¶ trzeba walczyæ, a zwarcie nie przerywa walki.
W zwarciu wogóle nie liczy³bym ciosów bo zwyczajne szmaty s±. Mam tu na my¶li takie zwarcie gdzie panowie niemal stykaj± siê suspensorami.
1. Kobiety w Bojówce- nie mam nic przeciwko...
2. atak rantem- nie
3. Kopniêcia i g³owica- tak(bez punktowania)
Pozdrawiam:)
Z t± g³owic± to chodzi o to ¿e czê¶æ zawodników na si³ê idzie zwarcie, dwa trzy szybkie uderzenia, w takim momencie, w zas³onê to zapa¶nik dwa razy pomy¶li nastêpnym razem. Nie musz± byæ punktowane byle nie by³y zabronione.
ja rozumiem taki punkt w szermierce traktatowej, gdzie u¿ywa siê masek szermierczych i g³owicê demoluj± maskê, ale nie przy he³mach.
Poza tym generalnie pomys³ Marcina z kopniêciami mi siê podoba.
Lemil
Co do rantów w korpus, je¶li kto¶ walczy w kolczudze powinien siê na tyle grub± przeszywk± zabezpieczyæ, ¿eby nie odczuwaæ. Przeszywki pod kolczugami nie by³y cienkie. poza tym oberwaæ mieczem powy¿ej 1100 to ju¿ nie jest weso³e przy dobrym zawodniku.
Martin
A co z zapisem o sztywnej os³onie na korpus (p³aty, kirys). zdaje siê by³o co¶ takiego w zesz³ym roku?
CYTAT
Zawodnik dostaje 10 punktów za wygran± walkê plus ró¿nicê miêdzy wynikiem jego i przeciwnika. Walka na tym etapie trwa minutê.
To mo¿e aktywowaæ kole¿eñskie uk³ady.
A czy kilku zawodników, którzy zajêli najwy¿sze miejsca w zesz³orocznym turnieju nie mog³oby byæ zwolnionych z eliminacji?
i tak podsumowuj±c:
waga broni minimum 1200gr
d³ugo¶æ tarczy max 80-85cm
d³ugo¶æ walki w rundzie pucharowej 2 minuty
dozwolone trafienia poni¿ej kolan
ewentualne ranty i kopniecia od 1/4 fina³u
kobiety startuj± razem z mê¿czyznami
dlugosc tarczy popre wolka, 100 to zdecydowanie za duzo
waga broni, widze 2 propozycje ktore sa sensowne-> 1100 i 1200
a- kompromisowo 1150
lub
b- 1200 lekko elastyczne ( jak braknie kilku(nastu) gram to wpuszczac )
tylko czy dopuszczanie trafien ponizej kolan nie doprowadzi do tego ze niektore walki moga wygladac jak saper szukajacy min za pomoca patyka ( oczywiscie cieciami a nie kluciem ), bez wzgledu na to jednak lydki obowiazkowe, mozna tez rozwazyc wprowadzenie tego dopiero w dalszych etapach, na przyklad w etapie pucharowym
CYTAT(Marcin Waszkielis @ 13:27 17.03.2009)
waga broni minimum 1200gr
d³ugo¶æ tarczy max 80-85cm
d³ugo¶æ walki w rundzie pucharowej 2 minuty
dozwolone trafienia poni¿ej kolan
ewentualne ranty i kopniecia od 1/4 fina³u
kobiety startuj± razem z mê¿czyznami
Popieram Wo³ka w tych kwestiach. co do kopniêæ i rantów Martin siê wypowiedzia³ ¿e na swoim turnieju tego nie chce, wiêc ok. My¶lê ¿e w tym sezonie bêd± bojówki na których bêdziemy mogli sobie mocniej powalczyæ.
Co do d³ugo¶ci tarczy to my¶lê, ¿e powinno to byæ zale¿ne od wzrostu zawodnika... Bo np osoba która ma 160cm wzrostu maj±c tarcze d³ugo¶ci 80cm ma lekk± przewagê nad osob± o wzro¶cie 190... to jest 30 cm ró¿nicy czyli jednak sporo... a wzrostu nie da siê zmieniæ (w przypadku ciê¿aru miecza to ma sens jednakowa waga poniewa¿ si³ê i umiejêtno¶æ napêdzania broni mo¿e wyrobiæ ka¿dy na treningu) Nie dorastam Marcinowi do piêt ale z w³asnych do¶wiadczeñ wysuwam takie wnioski. A zdarza³o mi siê przy wzro¶cie 192 walczyæ i z puklerzem i paw꿱... No ale to ju¿ zale¿y od Martina, jego turniej wiêc on ustala zasady, my mo¿emy tylko sugerowaæ.
ja tez sugeruje jak±s wykladnie wg wzrostu. bedzie bardziej uczciwie...
co do ciezaru broni, to jestesmy zgodni. Co do ciosow rantem i kopów w turnieju 1vs1 , jestem przeciwny takim rozwiazaniom. pozostawmy sobie margines brutalnosci i tego typu zagran na turneje bohurtowe...
Ok, Trafienia poni¿ej kolan wejd±, bicie w przedramiê zostaje, trafienie w d³oñ lub stopê nadal jest faulem.
Ranty i kopniêcia - sorry. Zostawmy na inne imprezy i formy takie jak pi±tki bojowe. Wola³bym, ¿eby nie u¿ywaæ argumentu dojrzewania do czego¶, bo nie s³ysza³em o tym, ¿eby bokserzy wreszcie dojrzeli do kopniêæ, tak samo jak szermierze sportowi. To jest inne za³o¿enie.
Rantowaæ bêdzie wolno we wszystko poza g³ow±, w ramach postêpu, ok?
Co do dopasowania do wzrostu, to co, idziemy dalej? Kategorie wagowe, minimalna i maksymalna waga zbroi, dobieranie d³ugo¶ci broni do rêki zawodnika, ludzie...
W wyczynowych skokach narciarskich d³ugo¶æ nart jest dobrana do wzrostu, bo od tego zale¿y w³a¶ciwie wszystko. Ale u nas? Zostawmy tu zawodnikom dowolno¶æ. Faktycznie, górny limit tarczy mo¿na ograniczyæ do 90cm, ale pragnê zauwa¿yæ, ¿e w¶ród finalistów nie dostrzeg³em tendencji do wielkich pawê¿y, choæ limity im na to pozwala³y. mo¿e to po prostu nie wystarczy, schowaæ siê za du¿± tarcz±? Czyli limit tarczy zmniejszamy do 90x60cm. Limit wagi broni 1100g i moim zdaniem to jest rozs±dna granica.
D³ugo¶æ walk w rundzie fina³owej 2 minuty. Bardzo dobry pomys³, idzie w ¿ycie. Co do eliminacji i ich omijania przez zesz³orocznych finalistów - ³adny pomys³, tylko ¿e tu siê liczy zmêczenie ca³kiem mocno. Nie do¶æ, ¿e go¶cie s± ¶wietni, to jeszcze wypoczêci. Straszna przewaga nad pozosta³ymi. Jak jest w pi³ce no¿nej, z rundy w grupach s± zwolnieni poprzedni finali¶ci, czy nie? Bo siê nie orientujê. Natomiast ja akurat jestem za tym, ¿eby nie by³o takiego przechodzenia. Przecie¿ chodzi o to, ¿eby sobie trochê powalczyæ, a nie tylko o to, ¿eby by³o jak najpro¶ciej.
CYTAT
Czyli limit tarczy zmniejszamy do 90x60cm. Limit wagi broni 1100g i moim zdaniem to jest rozs±dna granica.
Osobi¶cie by³bym jednak za 80-max85cm d³ tarczy i wag± 1200 co by³oby ju¿ niez³ym postepem.
CYTAT
Co do eliminacji i ich omijania przez zesz³orocznych finalistów - ³adny pomys³, tylko ¿e tu siê liczy zmêczenie ca³kiem mocno.
Trzy walki po 1 minute to w zasadzie ¿adne zmêczenie a by³by to uk³on w strone osób, które wiadomo, ¿e przejd± rundê a oszczêdzi to nu¿±cego przesiadywania i czekania.
Pamiêtaj, ¿e dla tych, którzy maj± nik³e szanse przej¶cia dalej walka z zesz³orocznym finalist± mimo, ¿e przegrana, to cenne do¶wiadczenie i nauka... Tak mówiê od strony "¿uczków", a nie "wymiataczy".
popieram Wo³ka raz jeszcze miecz 1200g i tarcza 80-85cm to max. 90tki to ju¿ bardziej w XIIItkowych realiach
Ok...
Zróbmy tak: Limit zalecany wagi miecza 1200, tolerancja 50g.
Limit tarczy 85, poni¿ej tego nie zejdê, bo moja w³asna by ju¿ nie spe³nia³a wymogów.
A, jedna uwaga. Panowie na przegl±d proszeni s± bez kurt westwalskich i innych tunik, jak, etc. W tym roku bêdê sobie bezczelnie podgl±da³, co wy tam macie za opancerzenie.
CYTAT(Martin @ 10:42 20.03.2009)
A, jedna uwaga. Panowie na przegl±d proszeni s± bez kurt westwalskich i innych tunik, jak, etc. W tym roku bêdê sobie bezczelnie podgl±da³, co wy tam macie za opancerzenie.
W takim razie piszê siê znowu na sêdziego, gdy¿ moja kolczuga potrzebuje...giermka z kombinerkami, a nie posiadam takowego
Ale faktycznie robimy szranki...pomy¶l jeszcze Martin o podk³adzie muzycznym, myslê raczej o wytrzyma³ym kolesiu z bêbnem, któremu póxniej kupimy miodek za jego wk³ad i wysi³ek.
Hej
CYTAT(Ryba @ 15:37 04.04.2009)
W takim razie piszê siê znowu na sêdziego
I ¶wietnie, choæ przyznam, ¿e choæ rz chêtnie bym ciê zobaczy³ roli uczestnika.
Je¶li chodzi o turniej bojowy pañ...to uprzejmie informujê, ¿e w tym roku skoñczy³a mi siê cierpliwo¶æ. Turniej takowy siê odbêdzie tylko wtedy, gdy zg³osi mi siê osiem uczestniczek, chc±cych startowaæ w osobnym od facetów turnieju. Drogie panie, w waszych barkach spoczywa zorganizowanie tego. Je¶li bêdzie was mniej, zostaniecie na równych prawach umieszczone w grupach mêskich.
Minimalna waga broni dla kobiet wynosi 1000g, reszta wymogów identycznie jak u mê¿czyzn.
A, by³bym zapomnia³, co do podk³adu wytrzyma³ego go¶cia z bêbnem, to tylko jeden mi przychodzi na my¶l, ale bojê siê, ¿e skupia³by agresjê zawodników...
Mile widziana zaradna osoba która mi pomo¿e ogarn±æ rozpisanie ludzi w grupach, najlepiej w widoczny dla wszystkich sposób... (plansze?)
CYTAT(Ryba @ 14:37 04.04.2009)
Ale faktycznie robimy szranki...pomy¶l jeszcze Martin o podk³adzie muzycznym, myslê raczej o wytrzyma³ym kolesiu z bêbnem, któremu póxniej kupimy miodek za jego wk³ad i wysi³ek.
Hej
A nawet wygarbujemy mu skórê i naci±gniemy na bêben...
CYTAT(Martin @ 10:42 20.03.2009)
A, by³bym zapomnia³, co do podk³adu wytrzyma³ego go¶cia z bêbnem, to tylko jeden mi przychodzi na my¶l, ale bojê siê, ¿e skupia³by agresjê zawodników...
¦wiêta racja... na szczê¶cie w zesz³ym roku sam poszed³ sobie.
Spieszê zrelacjonowaæ, turniej bojowy odby³ siê, zgodnie z planem czê¶ciowo w czwartek, czê¶ciowo w pi±tek. Eliminacje czwartkowe zosta³y przerwane przez walki buhurtowych pi±tek niestety, mam nadziejê ¿e w przysz³ym roku uda nam siê to jako¶ z Adasiem rozwi±zaæ.
Zwyciê¿y³ Marcin Waszkielis
Drugie miejsce: Godfryd z Ukrainy
Trzecie miejsce: Rosland z Ukrainy
Gratulujê wszystkim walcz±cym.
S³ucham pokornie uwag krytycznych, co do tego, co nale¿y zmieniæ w przysz³ym roku.
Jedno niedopatrzenie wykazali panowie z Ukrainy. Brak dyplomów. Postaram siê zorganizowaæ eleganckie na rok przysz³y.
Dodam, ¿e czwarte miejsce zaj±³ Krzy¿ak z bractwa Rycerskiego: Bracia Herbu Gryf z Bytowa.
Wymieniam go przede wszystkim dlatego, ¿e pierwszy raz bierze udzia³ w bojówce tego typu i dopiero w tym roku móg³ uczestniczyæ w tej bojówce ze wzglêdu na m³ody wiek.
Gratulacje dla wszystkich uczestników turnieju. W wielu walkach poziom by³ naprawdê rewelacyjny.
Walki Wo³ka nagrali¶my na kamerê z jako¶ci± HD, ale 45klatek na sekundê to za ma³o, ¿eby uchwyciæ wszystkie jego ciosy ;)
Os³ona przed s³oñcem dla walcz±cych. Nie chodzi o sam± walkê bo ta trwa tylko chwilê, ale zeby da³o siê usi±¶æ w cieniu. Jak wsta³em na fina³ to mia³em ciemno przed oczami i luz w zwieraczach:). Nie kazdy jest Hiszpanem:).
Ogólnie to by³o fajnie i ³adnie zorganizowane. Poziom walk te¿ lepszy niz przed rokiem i to nie tylko ze wzgledu na uczestnictwo Ukraiñców.
zrobienie kawa³ka wiaty na trybuny nie bêdzie naprawdê wielkim kosztem - konstrukcjê mo¿na po³±czyæ z trybunami i bêdzie po k³opocie. Proponowa³ bym jeszcze wysêpiæ od ogrów wodê dla walcz±cych.
Wiata to dobry pomys³...woda z reszta te¿...i mo¿e orgowie jakies tancerki brzucha dorzuca na przerwy
Mam nadzieje, ¿e w czwartkowym sêdziowaniu nikogo nie urazi³em punktacj±, ale to fakt liczê mocne i nieprzypadkowe ciosy. CZêsto mia³em problem, kiedy kto¶ zada³ 4 ciosy po kolei w he³m, ale to by³y mu¶niêcia zza tarczy, albo p³azem, zazwyczaj takich nie punktujê.
Marcin (Wo³ek) zrobi³ jeszcze wiêksze postêpy w walce, to by³o widoczne szczególnie w pierwszym pojedynku z Robertem ze Szczecina, który jest ca³kiem niez³ym wojownikiem.
Zaskoczeniem te¿ by³a pierwsza walka Huberta, który dosta³ ciêgi, dziêki nowej wizurze pasiastej.
Siuks, szacun z delikatne aczkolwiek techniczne potraktowanie kobietki, w sumie mog³e¶ wzi±æ kwiatek o twardej ³ody¿ce
Czego brakowa³o....muzyki,
najlepiej bêbniarza, gdy¿ te d¼wiêki jeszcze bardziej pobudzaj± do walki.
I tyle z mojej strony.
CYTAT
Czego brakowa³o....muzyki, najlepiej bêbniarza,
Oj bo wyprosisz......wiadomo kogo:)
niekoniecznie tego..
mo¿e dobosza który bêbni³ dla sk³adów Grand Kompanie ?
A mo¿e akurat "ten kto¶" w roli bêbniarza pod turniej by siê sprawdzi³, mo¿e to jest w³a¶nie TO
Dziêkujê wszystkim za dobry kawa³ek walki, za emocje, Marcinowi za dobr± lekcje walki.
Mam nadzieje ¿e za rok bêdzie jeszcze lepiej w wydaniu Polaków.
Oj, my¶lê, ¿e z "tym" bêbniarzem moja wspó³praca, po moim pokazie chamstwa na Bêdzinie raczej nie jest mo¿liwa. Choæ klnê siê publicznie na wszystkie ¶wiêto¶ci, ¿e celowa³em w mur za grajkiem a strza³ mia³ byæ niejako widowiskow± przestrog±. Wysz³o znacznie dosadniej, co gryzie mnie do dzi¶.
Niemniej, je¶li chodzi o bêdniarstwo, Kakofoniks na Bêdzinie prezentowa³ do¶æ jednolite bum,bum,bum, choæby na bitwie, choæ fakt, z niestrudzonym entuzjazmem. Dobosz z Grand Companie z kolei wybija³ typowe rytmy do marszu, a te owszem, maj± w³a¶ciwo¶ci rozkrêcaj±ce.
Je¶li chodzi o wnioski, fakt, wiata od s³oñca da³a siê zorganizowaæ, za rok postaram siê to zrobiæ. Woda, có¿, liczê trochê na zaradno¶æ rycersk±, ale i pogadam z orgami, mo¿e co¶ tam udostêpni±. Przepraszam, ¿e sama nagroda zosta³a wrêczona tak na chybcika w niedzielê, przez 3 dni nie mogli¶my siê z organizatorami znale¼æ w tym samym miejscu i czasie.
A, panowie i panie, do ciê¿kiej jasnej cholery. Pancerz rycerza sk³ada siê z os³on OBU r±k. mogê odpu¶ciæ rêkawicê, ale narêczak ma byæ PE£NY. naramiennik, opacha, na³okietnik, os³ona przedramienia. osobno, b±d¼ zintegrowane folgowo, ale ma byæ. w 2010 bêdê za to wywala³. Wiem, ¿e wszyscy macie taki sprzêt, bo jest potrzebny do buhurtów chocia¿by. Wiêc ostrzegam. odpuszczê jedynie brak rêkawicy.