Witam,
Trzeba materia³ rozproszony po ró¿nych tematach zebraæ w jedno miejsce.Â
W patrzeniu na „s³owiañskie szable-pa³asze” czyli szable-pa³asze u¿ywane przez S³owian mamy dwie szko³y.
1. Radykalna Kirpicznikowa – wg niego S³owianie nie tylko szabel u¿ywali, lecz nawet je produkowali. Krytycy Kirpicznikowa zarzucaj± mu, ¿e do³±cza w kr±g ruskich szabel tak¿e te pochodz±ce ewidentnie z pochówków koczowniczych.
2. Radykalna W. ¦wiêtos³awskiego, który jest tak zakochany w koczownikach, ¿e wszêdzie ich widzi. Nawet pancerz p³ytkowy z Raci±¿a mia³ zostawiæ jaki¶ tajemniczy, nie istniej±cy w ¼ród³ach pomorski zagon Mongo³ów – zapominaj±c przy tym, ¿e ksi±¿êta mazowieccy i litewscy na pieczêciach portretowali siê w pancerzach p³ytkowych. Wg W. S. prawie zawsze za znaleziskami wschodniej broni kryj± siê wy³±cznie koczownicy.
Prawda jak zwykle le¿y po ¶rodku. Znaleziska szabel-pa³aszy w O³omuñcu i P³ocku na cmentarzyskach s³owiañskich w zasadzie rozstrzygaj± spór – S³owianie tak¿e u¿ywali szabel-pa³aszy typu koczowniczego. (cyt za P. Strzy¿)
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Trzeba pamiêtaæ, ¿e koczownicy mieli w zwyczaju wasalizowaæ plemiona s³owiañskie np. Awarowie, Bu³garzy, Wêgrzy. Istnia³y co wiemy ze ¼róde³ mieszane ma³¿eñstwa koczowniczo-s³owiañskie, i w koñcu mieszane koczowniczo-s³owiañskie kultury.(cyt za M. Mi¶kiewicz)
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
W Polsce najnowsze znaleziska to P³ock i Rogo¼no ko³o Radomia (za M. Dulinicz)
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Dla porz±dku trzeba tak¿e umie¶ciæ Czechowice i Radymno. O ile wiem w Czechowicach wraz z szabl± znaleziono topór typowy dla S³owian, a nie znaleziono szcz±tków koñskich – co mo¿e byæ pozosta³o¶ci± po pochówku S³owianina.Â
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
I oczywi¶cie szabelkê-pa³asz ze Zbrucza.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
Pozdrawiam
Znicz