Witam?
Chcia³bym pochwaliæ siê, ¿e pod koniec stycznia 2009r. w moim mie¶cie odkryto fundamenty baszty okre¶lanej roboczo jako baszta nr 3. Przy tej¿e baszcie znaleziono but. Le¿a³ on sobie w fundamencie murów obronnych. Wygl±da³o to tak jakby kto¶ wrzuci³ go do wykopu razem z innymi ¶mieciami przed wykonaniem tego fundamentu. Nastêpnie na nim postawiono zachodnia pierzejê murów miasta. Lêbork obwarowa³ siê murami od 1341 do 1362 r. Z aktu nadania wynika, ¿e jego mieszkañcy zwolnieni bêd± z podatków do czasu wykonania murów obronnych. Pierwszy podatek naliczono w 1362 roku zatem uznano, ¿e w³a¶nie w tym czasie skoñczono ich budowê. Bucika tego nale¿y wiêc datowaæ na lata 1341-1362 ze szczególnym wskazaniem okolic 1341 roku bo w pierwszej kolejno¶ci od strony wrogiego S³upska zakon rozpocz±³ obwarowywaæ miasto.
Tego typu znalezisko zelektryzowa³o nas bo pochodzi³o ze ¦redniowiecza a co istotne but ten posiada obcas wykonany z trzech warstw oko³o 2 mm grubej skóry. Podeszwa buta jest dwudzielna. Ostatnia warstwa skóry obcasa przymocowana jest do reszty z pomoc± 17 drewnianych æwieków, które zachowa³y siê znakomicie. W obcasie s± ubytki i tak na oko brakuje jeszcze oko³o 5 mo¿e 6 tych drewnianych æwieków
But posiada³ tzw. futrówkê czyli szyty by³ z dwóch warstw skóry. Warstwê wewnêtrzn± przyszyto podwójnym ¶ciegiem. Wierzch buta i zapiêtek do dwudzielnej podeszwy przyszyto dwoma równoleg³ymi ¶ciegami. By nie zsuwa³ siê z nogi jego wykonawca doda³ mu pasek zapinany na zewn±trz zapewne za pomoc± drewnianego ko³eczka, który nie zachowa³ siê. Rzemie¶lnik u¿ywa³ szpilorka o przekroju romboidalnym. But ma 26 cm co wg polskiej numeracji 41 wskazuje, ¿e by³ butem raczej mêskim. Wskazuje te¿ na to jego szeroko¶æ.
Resztê wyja¶ni± jak s±dzê zdjêcia i szkic.
Oczywi¶cie k³ócili¶my siê z muzealnikami, jest to raczej but XVI mo¿e XVII wieczny. Nasze w±tpliwo¶ci rozwia³a pani archeolog. But znajdowa³ siê w fundamencie ¶redniowiecznego muru a nie przy nim i co do tego nie ma w±tpliwo¶ci.
Pozdrawiam HaKo