Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: puklerz
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne > Ochronne uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne
Borg
Poszukujê orygina³ów puklerzy, datowanie miêdzy XIII a XVI wiekiem, Europa £aciñska.
Znam kilka pancernych, okuwanych stal±, a interesowa³yby mnie szczególnie takie najprostsze formy z samym umbem.
Czym takie puklerze by³y pokrywane i czy obustronnie?
Jak wygl±da imacz w zachowanych orygina³ach?
Z góry dziêkujê za pomoc
Adsumus
W sensie znaleziska nie ikonki?
Borg
dok³adnie smile.gif

przyk³adowo :
http://io.ua/1116930
myslibor
Witam!
Tutaj masz znalezisko z amsterdamu plus literatura.
Niestety niewiele wiadomo nic pozatym.
By³bym wdziêczny, gdyby ktos sie czegos wiecej dogrzeba³, plus zdjêcia po konserwacji.

¬ród³o:
Nicolle D.
1995 Medieval Welfare Source Book, Vol. I:Warfare in Western Christiandom, London, s. 133


Pzdr. M.
Viator
To w³a¶ciwie puklerz czy rotella*? Trochê przydu¿e na puklerz, chocia¿ na rotellê* to z kolei chyba za wczesne.

* Edit: oczywi¶cie, masz racjê, Nikodemie, literówka - poprawi³em.
Nikodem
Viatorze, chodzi Ci o rotellê? To zdecydowanie za wcze¶nie (przecie¿ to to jest prze³om XIII/XIV wieku - jakie¶ 150..200 lat za wcze¶nie), no i nie ten rejon. Powy¿szy puklerz pochodzi z Amsterdamu, a Rotella to tarcza raczej wy³±cznie W³oska. Ponadto ró¿ni± siê konstrukcj±, z tego co uda³o mi siê wypatrzyæ na ikonografii. Imacz w rotelli nie jest po³o¿ony centralnie - s± dwa imacze, tak jak np. w tarczy trójk±tnej, no a poza tym rotalla (CHYBA!) nie jest p³aska, tylko lekko wypuk³a, w koñcu wzorowana jest na tarczach staro¿ytnych(?).
robert w. Wielki
Nie wiem czy to Ci siê przyda Borg, ale co nie mówiæ-puklerz bum.gif
http://www.fioredeiliberi.org/gallery2/mai...;g2_itemId=5620
http://www.fioredeiliberi.org/gallery2/mai...8&g2_page=2
Pozdrawiam
Grzegorz £
W tym linku fotki 4 zabytków akurat z interesuj±cego Ciê okresu(dzia³ oznaczony: Skjold ) ale niewiele wiêcej pomogê bo nie czytam w tym barbarzyñskim jêzyku:-)
http://www.kongshirden1308.no/artikler/falk.htm
Borg
Dziêki obojgu. Super s±.
Razoslaw
Nawet siê dzi¶ wyspa³em, zjad³em co¶ ciep³ego na ¶niadanie i popi³em kaw± z cynamonem. Wchodzê na Freha i trafiam na takie cuda. PIêknie nastrajaj±cy poczatek dnia clap.gif
Dziêki niech bêd± Niebiosom za warunki klimatyczne pó³nocnej Europy a My¶liborowi i Grzegorzowi za wykorzystanie takowych thanx.gif
Borgowi za¶ gratulujê dobranego avatara, który dobrze oddaje jego odra¿aj±ce pogl±dy
CYTAT
Ponadto ró¿ni± siê konstrukcj±, z tego co uda³o mi siê wypatrzyæ na ikonografii. Imacz w rotelli nie jest po³o¿ony centralnie - s± dwa imacze, tak jak np. w tarczy trójk±tnej, no a poza tym rotalla (CHYBA!) nie jest p³aska, tylko lekko wypuk³a, w koñcu wzorowana jest na tarczach staro¿ytnych(?)
Akurat zachowa³o siê wiele p³askich. Ikonografia sugeruje te¿, ¿e w niektórych przypadkach stosowano chwyt centralny, niekoniecznie zaraz z umbem jak równie¿ wieszano toto na ramieniu - w za³±czniku trzy opcje trzymania rotelli.
Wracaj±c za¶ do samego znaleziska z amsterdamu to przyjmuj±c, ¿e wnêtrze umba ma ok 11cm ¶rednicy sama tarcza powinna mieæ ok 40cm lub nieco wiêcej. Du¿o jak na puklerz ale nadal da siê to swobodnie nosiæ przy pasie. Przy czym raczej w warunkach bojowych ni¿ "po cywilnemu". To zreszt± ca³kiem ³adnie odpowiada³oby rozmiarami puklerzom z w linku podanego przez Grzegorza. (Czy kto¶ znaj±cy krasnoludzki potrafi³by przet³umaczyæ chocia¿ podstawy opisu? Prawdê mówi±c ich datowanie budzi we mnie w±tpliwo¶ci, które jaki¶ t³umacz móg³by rozwiaæ)
Co ciekawe rozmiar jest równie¿ podobny co na pewnym obrazku podrzucanym ju¿ pare razy, chyba g³ównie przez Wotawê http://www.freha.pl/index.php?showtopic=18564&hl=rotelle
CYTAT
Co bardziej interesuj±ce, Kwiaty Zwierciad³a saskiego ze Zgorzelca (czasem kojarzone z Legnic±), ukazuj± strzelca-kusznika z kapalinem zaopatrzonym w szczeliny wzrokowe i... tarczê okr±g³± z ma³ym szpiczastym umbem. ok. 1397. Umbo jako ¿ywo przypomina typ 7a wg Jahna :D.
Spotka³em siê z opiniami, ¿e jak na puklerz toto za du¿e, ¿e pewnie nie zachowane proporcje albo co¶tam... ba, sam tak my¶la³em. Tymczasem zak³adaj±c, ¿e wzrost nosz±cego osobnika oscyluje zapewne w granicach 160-170cm to puklerz z Amsterdamu lub wiêksze z tych skandynawskich ca³kiem nie¼le odpowiada³yby rozmiarami...
Razoslaw
Tymczasem przyjrza³em siê puklerzom ze strony znalezionej prze Grzegorza (skopiowa³em do za³±cznika, aby czytaj±cy mieli to przed oczami) . Katia wspomagaj±c siê translatorami odcyfrowa³a znaczenie opisu przy zdjêciu. To brzmi mniej wiêcej tak:
Cztery tarcze z kolekcji Uniwersytetu "staro¿ytnych artefaktów" w Oslo. Tarcze maj± od 35-45 cm, dlatego s± czasem zaliczane do puklerzy.
Niestety w³a¶ciwie nie mówi nam to nic nowego. Dalszy tekst mówi kilka ciekawostek o puklerzach jako takich i sam w sobie jest o tyle interesuj±cy, ¿e daje mo¿liwo¶æ spojrzenia na zagadnienie tej niezwykle ciekawej broni od pó³nocy, która z niewyja¶nionych przyczyn dla rekonstrukcji wczesnego ¶redniowiecza jest traktowana jako miara wszechrzeczy a po znikniêciu wikingów prawie siê o niej zapomina a na wszystko patrzy siê przez pryzmat Italsko-zachodni. Do rzeczy jednak: Nie znamy datowania i faktycznego miejsca znalezienia. W³a¶ciwie mo¿na nawet zastanawiaæ siê czy to na pewno autentyki... Zak³adaj±c jednak, ¿e tak, mo¿na zauwa¿yæ kilka ciekawych szczegó³ów:
Chocia¿ powierzchnie owych tarczek gêste s± od okuæ to krawêdzie wszystkich z nich zabezpieczono jedynie przyszyt± skór±, patentem, ¿e siê tak wyra¿ê, z poprzedniej epoki. Co wiêcej ju¿ na tak niewielkim zdjêciu widaæ, ¿e co najmniej dwa z tamtych puklerzy nie s± pokryte skór± ani tkanin± - wyra¼nie widaæ go³e deski na ca³ej powierzchni. Bardzo w zwi±zku z tym ciekawi mnie ich waga jak równie¿ to, czy taka konstrukcja mia³a swoje odbicie na kontynencie czy wynika³a z miejscowych, skandynawskich tradycji?
Hoorn
To pewnie was zainteresuje
Dobry
http://www.fioredeiliberi.org/gallery2/mai...g2_itemId=12181 wiêcej zdjêæ puklerza zapodanego przez Hoorna
Hoorn
Wstyd przyznaæ ale nie zna³em tego linka , a teraz siedzê i nie moge siê oderwaæ
ale mnie Dobry usadzi³e¶ przed kompem, a praca czeka devil.gif
Razoslaw
Ale heca. Wygl±da na to, ¿e ten "metalowy puklerz" jest drewniany, tylko okuwany od frontu.
Borg
No niezaprzeczalnie zachowana deska siê rzuca w oczy.

A tu trochê pó¼niejsze formy. Pawê¿e w wersji mini. Pewnie W³osi maj± na to swoj± nazwê ale ogó³ przyjmuje, ¿e to wci±¿ puklerze.
http://img696.imageshack.us/img696/1448/picshield19.jpg

ps
z opó¼nieniem ale dziêki za gratulacje, te¿ lubiê to zdjêcie... fajnie, ¿e oddaje jaki¶ pogl±dy, tylko nie wiem jakie... czy to kwestia, ¿e nie wolno nosiæ szelek, czy, ¿e sepia jest odra¿aj±ca...
Razoslaw
¦wietna rzecz. Sam zna³em takie tylko z ikonografii. Ciekawe czy te haki s³u¿y³y mocowaniu tego u pasa, czy raczej po prostu u³atwia³y przejêcie kontroli nad mieczem przeciwnika.
Tymczasem w ¶wietle wykopanych tu zabytków powoli dojrzewa we mnie koncepcja powiedzenia g³o¶no, ¿e wygl±da na to, ¿e stalowe puklerze, przynajmniej przed XVI wiekiem to niestety ¶ciema. A pó¼niej tako¿ - kto wie? Co wiêcej nic nie stoi na przeszkodzie aby by³y p³askie jak deska a wra¿enie p³asko¶ci w ikonografii nie musi byæ efektem z³ej perspektywy.

CYTAT
z opó¼nieniem ale dziêki za gratulacje, te¿ lubiê to zdjêcie... fajnie, ¿e oddaje jaki¶ pogl±dy, tylko nie wiem jakie... czy to kwestia, ¿e nie wolno nosiæ szelek, czy, ¿e sepia jest odra¿aj±ca...
A wiesz, skoro ju¿ wykazujesz siê dociekliwo¶ci±, to oczywi¶cie nikt przy zdrowych zmys³ach nie bêdzie mia³ zastrze¿eñ do sepii ani szelek. Rzecz tkwi w kontek¶cie zdjêcia, a jako £odzianin zamieszczenie na portalu spo³eczno¶ciowym zdjêcia w dumnej pozie stylizowanego na stare z podpisem w stylu "Litzmannstadt 1940" uwa¿am za w najlepszym wypadku niesmaczne. A znajomo¶æ pewnych Twoich sk³onno¶ci pozwala mi przypuszczaæ, ¿e nie by³ to jedynie nieudany ¿art lub cokolwiek uczynionego nie¶wiadomie.
robert w. Wielki
Trochê fotek puklerzy z Museum of London
http://www.historiclife.com/Events/Museums/MoL06Medieval.htm
Pozdr, R.
L¶ni±cy Blaskiem Chwa³y
Witam.
1.Czy puklerz zrobiony z jednego kawa³ka metalu jest zgodny z realiami historycznymi?
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
2. Czy dla piechura (1410 rok) pasuje ca³y metalowy puklerz, czy te¿ bardziej umbo ze stali a reszta drewniana?
Przemko z Jarocina
Z tego co wiem to tak, ale nie mam obecnie dostêpu do swoich ksi±¿eczek i nie jestem w stanie podaæ ¼ród³a z pamiêci... dunno.gif

Ja mam z kolei inne pytanko: czy mrocznym by³oby zrobienie stalowego imacza w puklerzu drewnianym (tylko umbo stalowe)? Z tego co pamiêtam w wiêkszo¶ci widzia³em drewniane, ale niespodziewanie trudno jest mi znale¼æ nadaj±c± siê dêbow± listwê crazy.gif
Macbeth
Czy na 2 po³. XVw. historyczny bêdzie puklerz drewnianny tylko z metalowym umbem czy jednak powinien mieæ ca³y front okuty metalem?
MagicWojtek
Czy ca³e drewniane puklerze (bez umba) na II po³ XIV wieku s± historyczne?
np.takie jak tutaj
http://www.youtube.com/watch?v=9Kh6YD5yng8
Marcin Surdel
O ile wiem, raczej nie. Zw³aszcza p³askie i z dodatkowym paskiem na przedramiê, jak w filmie.

Pozdrowienia
robert w. Wielki
Na dole galerii, jest ciekawy puklerz, kryty skór±:
http://www.hammaborg.de/de/bilder_videos/m...ondon/index.php
Tomek
A mi siê wydajê, ¿e jest on raczej ca³kowicie skórzany z metalowymi wzmocnieniami - podobnie jak ten.

Pozdrawiam
Tomek
robert w. Wielki
Tak, ale tam jest jeszcze 1, na samym dole smile.gif
i kolejny, metalowy:
http://www.hammaborg.de/de/bilder_videos/m...mlung/index.php
( w po³.)
Amor
Witam!

Krótkie pytanie: czy puklerze by³y jakkolwiek zdobione? Najbardziej interesuje mnie malowanie. Przegl±dam zdjêcia w tym temacie, ale trudno mi powiedzieæ. Chodzi mi o wszelkie ¼ród³a, równie¿ z ikonografii.

Z góry dziekuje za wszelkie ¼ród³a!

Amor
robert w. Wielki
Wiesz te, wy¿ej podlinkowane, s± ozdobne przez sw± konstrukcjê (metalowe," wycinane"elementy) .
Malowanie raczej jednolite-tak przynajmniej wynika z ikonografii .
Amor
Razoslaw da³ wcze¶nej miniaturki malowanych okr±g³ych tarcz, ale nie wiem na ile to mozê byæ inspirujace. Te metale wygladaj± ¶wietnie, ale chodzi mi konkretnie o malowanie. Napali³em siê na te tempery jajeczne i próbujê swoich si³ smile.gif
JakubW
Co to za tarcza( my¶lê, ¿e jaki¶ pó¼ny rodzaj puklerza) , od kiedy, do kiedy by³a u¿ywana?
Keylan
tarcza kopijnicza nie puklerz tutaj masz w³a¶ciwy temat:
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=8290
JakubW
W³a¶nie kszta³tem przypomina kopijnicz±, ale sposób walki i imacz ca³kiem do niej nie pasuj±.

To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.