Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: skansen do wziêcia
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Og³oszenia > Rekrutacje wszelakie i poszukiwania grup
Agata Zuzanna Jab³oñska
Witamy,

reprezentujemy Stowarzyszenie Dziejba, które od kilku lat w Woli Radziszowskiej pod Krakowem odtwarza osadê z epoki br±zu, z krêgu kultury ³u¿yckiej. Trochê informacji na jej temat mo¿na znale¼æ na naszej prawie równie prehistorycznej stronie internetowej (http://dziejba.org), niektórzy z Was mog± wiedzieæ co¶ o naszym przedsiêwziêciu dziêki organizowanej przez warszawsk± ekipê wiosn± zesz³ego roku Ostarze.

Osada jest miejscem, dla którego uda³o nam siê sporo zdzia³aæ: zbudowali¶my kilka chat, w których ka¿dy element ma, z punktu widzenia archeologii do¶wiadczalnej, swoje uzasadnienie, z powodzeniem u¿ytkowali¶my wszystkie konstrukcje i warsztaty, które od podstaw zaprojektowali¶my. Wioska jest bez przerwy dozorowana przez stró¿ów, wiêc mo¿na w niej gromadziæ "dobra".

Na rzecz dzia³ania osady zdobywali¶my corocznie kilkadziesi±t tysiêcy z³otych, które pozwala³y nam prowadziæ prace do¶wiadczalne pokrywaj±c koszty wy¿ywienia uczestników, doposa¿aæ pracownie i zaopatrywaæ siê w materia³y potrzebne do eksperymentów z metalem czy skór±. No i pilnowaæ powstaj±cego miejsca dzieñ i noc, tak¿e po zakoñczeniu hucznych wyjazdów. Dziêki nabytym kontaktom mo¿emy mieæ dostêp do urz±dzeñ pomiarowych i korzystaæ z ró¿nych laboratoriów w kontek¶cie do¶wiadczeñ archeologicznych.

Efekty pracy nad osad± zosta³y zauwa¿one zarówno na arenie polskiej "naukowej" archeologii i archeologii do¶wiadczalnej, s± wzmiankowane w rozmowach naukowców oraz interesuj± osoby spoza naszego kraju - ostatnio nawi±zali¶my bardzo kszta³c±c± znajomo¶æ z polsko-holenderskim tandemem badaczy-do¶wiadczalników i muzealników, dziêki którym to, co robimy pod Krakowem mog³oby przybraæ rozmiary bardziej europejskie. Mamy szansê, wspó³pracuj±c z tymi lud¼mi, organizowaæ twórcze, edukacyjne, spotkania m³odzie¿y (albo i nie) z ró¿nych krajów.

Je¶li zdecydujemy siê nadal dzia³aæ mamy zagwarantowane kilka tysiêcy z³otych z Gminy Skawina, w której wszak osada stoi. Te pieni±dze mog± pos³u¿yæ jako wk³ad w³asny w wiêksze projekty grantowe (np. z d¼wigni± 1:10) - w przypadku wspomnianych spotkañ m³odzie¿y - w zdobyte przez nas europejskie fundusze wycelowane w organizacjê youth-campów, czyli w³a¶nie takich spotkañ.

Problemem Dziejby jest fakt, ¿e od 2004 roku, kiedy zaczêli¶my ¿ycie jako organizacja pozarz±dowa, w naszym sk³adzie zasz³y zdecydowane zmiany, zwi±zane z tym, ¿e ka¿dy z nas móg³ i chcia³ zajmowaæ siê archeologi± do¶wiadczaln± tylko z doskoku, obok mniej lub bardziej oddalonych od tematu zajêæ. Tak wiêc, tylko bardzo nieliczni z nas s± z zawodu archeologami, historykami albo kim¶ w tym rodzaju. Wiêkszo¶æ zaczê³a ju¿ "doros³e ¿ycie", pracê zawodow±, a czê¶ciej raczej zarobkow±. Inni pisz± w³a¶nie prace magisterskie albo musz± bardzo skupiæ siê na studiach. Jeszcze inni maj± dzieci. Poniewa¿ od lat wielu naszych wspó³pracowników z samorz±dów i uczelni traktuje nas bardziej jak nasi dobrodzieje, którzy umo¿liwiaj± nam robienie czego¶ w osadzie, jakby¶my o niczym innym nie marzyli, sporo warto¶ciowych osób z naszego grona, które staæ na znacznie wiêcej ni¿ ci±g³e przekonywanie do czego¶ sensownego osób mniej pojêtnych od siebie, zu¿y³o siê na tej pozamerytorycznej i zupe³nie niepotrzebnej pracy.
I nie s± ju¿ gotowi organizowaæ czegokolwiek przy tak du¿ym oporze materii, jaki akurat nam siê wylosowa³, choæby¶my w³a¶nie rozwi±zali g³ówne problemy stowarzyszenia (znale¼li wolne ¶rodki na podstawow± dzia³alno¶æ).

W sytuacji, w której mamy do wyboru ci±gn±æ dalej osadê bez realnego rozwijania tego miejsca lub zakoñczyæ projekt z powodu zmêczenia zespo³u, zastanawiamy siê nad wyj¶ciem trzecim, czyli kompletn± transfuzj± krwi w naszych szeregach - zbudowaniem nowej ekipy, która przychodzi na gotowe. Gotowe do pracy, ale mo¿e kto¶ w³a¶nie ma ochotê i bêdzie czuæ siê spe³niony prowadz±c interesuj±cy prehistoryczny skansen o niema³ych mo¿liwo¶ciach pozytywnej ewolucji i szansach na sukces (plan wizyty turysty w Krakowie: Rynek G³ówny, tam Sukiennice, pó¼niej Wawel, Kopalnia Soli w Wieliczce i Osada).

Jest rekonstrukcja i rozwojowa lokalizacja (niema³y teren, widoki na odpowiedni± infrastrukturê nie za nasze pieni±dze) niezale¿na osobowo¶æ prawna, odpowiednie umowy z partnerami, nieco ¶rodków na podstawowe funkcje ¿yciowe organizacji, niewyczerpana baza uczestników organizowanych wydarzeñ. Potrzeba nowego zapa³u.




Nie mamy gotowej odpowiedzi na to, w jaki sposób chcieliby¶my z kim¶, byæ mo¿e z Was, wspó³dzia³aæ, poniewa¿ zale¿y nam na spotkaniu ludzi, którzy tê odpowied¼ pomog± sformu³owaæ ; ))

Pozdrawiamy
Agata i Bogusz K.


nasz mail kontaktowy: dziejba@gmail.com

Radosh
Brzmi piêknie. A jaki jest status prawny Osady? Tzn. kto jest w³a¶cicielem gruntu i chat?
Agata Zuzanna Jab³oñska
CYTAT(Radosh @ 14:31 01.02.2009) *
Brzmi piêknie. A jaki jest status prawny Osady? Tzn. kto jest w³a¶cicielem gruntu i chat?


Celne pytanie i spieszê udzielaæ odpowiedzi. Osada stoi na gruncie dzier¿awionym od Gminy Skawina przez Akademiê Górniczo-Hutnicz± im. St. Staszica w Krakowie i podlega O¶rodkowi Historii Techiki z Muzeum przy AGH. Da³o to formaln± mo¿liwo¶æ opieki uczelni nad nami na mocy umowy o wspó³pracy i zatrudnienie stró¿ów osady (kilku mieszkañców Woli). Podobn± umowê o wspó³pracy, zak³adaj±c± pomoc finansow± dla Stowarzyszenia, bêdziemy mogli, pod warunkiem ¿e skorzystamy z tej mo¿liwo¶ci, podpisaæ z Gmin± Skawina.

Taki uk³ad mo¿e sugerowaæ, ¿e Dziejba jest w jakim¶ stopniu uzale¿niona od innych instytucji i mo¿e to burzyæ obraz bezkrólewia i bycia-sobie-panem w wiosce. Ale ta sytuacja nie jest ograniczeniem, poniewa¿ je¿eli jest siê kompetentym i ma siê pomys³ na wykorzystanie tego, co najwa¿niejsze, czyli samych zabudowañ i warsztatów - ma siê woln± rêkê, poniewa¿
a) zapewnia to umowa o wspó³pracy
b) wszystkim zainteresowanym stronom zale¿y na animacji miejsca i jego rozwoju, wiêc nikt nie zamierza utrudniaæ czegokolwiek komukolwiek, kto jest gotów na rzecz owej animacji i rozwoju urobiæ siê po ³okcie.

Do prawid³owego funkcjonowania osady potrzebna jest - i jest - nasza osobowo¶æ prawna, która stanowi podk³adkê pod ka¿de twórcze dzia³anie w osadzie.
Agata Zuzanna Jab³oñska
Osada zosta³a podarowana AGH przez nasze stowarzyszenie w³a¶nie po to, by Akademia mog³a otoczyæ wioskê dozorem i inwestowaæ w rozwój infrastruktury. Jest to zobowi±zuj±cy podarunek, bo nak³ada na uczelniê wydatki, z którymi przez parê lat musia³o borykaæ siê stowarzyszenie, kiedy¶ samodzielnie dzier¿awi±ce grunt i dbaj±ce o eksperymentalny status budowy.

Substancja materialna wioski oddzielona jest równocze¶nie od kwestii dzier¿awy gruntu i status prawny rekonstrukcji jako takiej te¿ jest uregulowany.

AGH i my jeste¶my równouprawnieni w decydowaniu o kszta³cie i wykorzystaniu wioski, a oprócz ludzi, którzy skutecznie utrudniali nam ¿ycie, na uczelni projekt ma kilku istotnych przyjació³, formalnie wa¿niejszych od potencjalnych oponentów.
Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
Witam

Osada prezentuje siê ciekawie. Skoda, ¿e taki okres historyczny zostal wybrany, bo nie ma za bardzo takich pasjonatów i grup, które mog³yby z marszu przyst±piæ do dzia³ania i animacji terenu. ¯eby tak chocia¿ .. epoka ¿elaza..... to by i Rzymianie mogli przybyæ czasem w poszukiwaniu ... guza smile.gif

Pozdrawiam

M¶cidróg
CYTAT
Skoda, ¿e taki okres historyczny zostal wybrany, bo nie ma za bardzo takich pasjonatów i grup, które mog³yby z marszu przyst±piæ do dzia³ania i animacji terenu.
To chyba jest najmniejszy problem.Maj±c takie zaplecze mozna wiele (przez du¿e W) ciekawych projektow zrealizowaæ.
Thrud
Czy starali¶cie siê o ¶rodki z UE, za po¶rednictwem gminy, lub uczelni skoro jest to "obiekt badawczy'' AGH...
Agata Zuzanna Jab³oñska
starali¶my siê sami, zawsze z du¿± skuteczno¶ci±.
od 2005 roku co roku robili¶my co najmniej jeden projekt z UE, ¶rodków gminnych, wojewódzkich albo z ka¿dych po trochu. nigdy nie zrobili¶my wiêcej ni¿ by³o potrzebne konkretnie nam, w sensie na jedzenie i materia³y do pracy, poniewa¿ by³o nas ma³o i zale¿a³o nam nie na tym, ¿eby z tego zrobiæ wielkie centrum turystyczne, tylko ¿eby pobyæ tam w wakacje.

sprawa typu: parkingi, zaplecze turystyczne, sklepy itp. pozostaje otwarta i niewykluczona, pod warunkiem, ¿e kto¶ bêdzie chcia³ siê za to zabraæ "na pe³en etat" i ¿e nie bêdziemy patrzeæ na to krótkofalowo. ale w³a¶nie to stoi pod du¿ym znakiem zapytania.
Agata Zuzanna Jab³oñska
CYTAT(M¶cidróg @ 18:17 01.02.2009) *
CYTAT
Skoda, ¿e taki okres historyczny zostal wybrany, bo nie ma za bardzo takich pasjonatów i grup, które mog³yby z marszu przyst±piæ do dzia³ania i animacji terenu.
To chyba jest najmniejszy problem.Maj±c takie zaplecze mozna wiele (przez du¿e W) ciekawych projektow zrealizowaæ.


To, ¿e bardzo niewiele osób próbuje odtwarzaæ elementy kultury epoki br±zu i £u¿yczan ma tê zaletê, ¿e wiele rzeczy, zwi±zanych z osad± jest fascynuj±co odmiennych od tego, co znaj± ludzie nawet zajmuj±cy siê rozmait± rekreacj± historyczn±. I to przyci±ga ludzi.

W osadzie nie chodzi do koñca o to, ¿eby siê mocno uto¿samiaæ z epok±, bardziej o to, ¿e cz³owiek stara siê jak najwiêcej wykonywaæ w³asnymi rêkami.
Miejsca jest do¶æ, ¿eby ka¿dy, kto ma ochotê spróbowaæ co¶ zrobiæ móg³ zapewniæ sobie dobre warunki do pracy, a "ekspozycjê" w osadzie stanowi nie tylko epoka, ale i archeologia do¶wiadczalna jako taka, z jej metodologi±, podej¶ciem do rozmaitych problemów.
Kryitanin
Wow... The biggest Szacun za to co robicie smile.gif
Dysponujesz mo¿e jeszcze jakimi¶ zdjêciami osady?


Jak zawsze ciekawy ¶wiata
Kryitanin smile.gif
Agata Zuzanna Jab³oñska
CYTAT(Kryitanin @ 12:19 18.03.2009) *
Wow... The biggest Szacun za to co robicie smile.gif
Dysponujesz mo¿e jeszcze jakimi¶ zdjêciami osady?


Jak zawsze ciekawy ¶wiata
Kryitanin smile.gif


na http://dziejba.org (któr± wkrótce przebudujemy i zaktualizujemy)
i na http://dziejba.digart.pl (tu, dziêki prostszym mechanizmom uploadu, czê¶ciej co¶ wrzucam)

nied³ugo w tym albo nowym w±tku pojawi± siê wie¶ci o tegorocznych naszych dzia³aniach.
na razie w pocie czo³a spisujê ich harmonogram we wnioskach o dotacje ; )
Kryitanin
A sk±d wziê³a siê nazwa "Dziejba"? Brzmi do¶æ swojsko, ale czy ma jakie¶ znaczenie (staros³owiañskie s³owo?), czy te¿ po prostu fajnie brzmia³o?
Kryitanin
Agata Zuzanna Jab³oñska
CYTAT(Kryitanin @ 12:40 18.03.2009) *
A sk±d wziê³a siê nazwa "Dziejba"? Brzmi do¶æ swojsko, ale czy ma jakie¶ znaczenie (staros³owiañskie s³owo?), czy te¿ po prostu fajnie brzmia³o?
Kryitanin


http://www.dziejba.org/strony/o_stow/o_stow_03.htm
tu jest wszystko : )
Gregor z Krakowa
Pomysl i realizacja s± genialne...

jako Krakus, przyznam ze jaki¶ czas temu obi³o mi sie o uszy kilka s³ów o was, nie pamiatem dokladnie od kogo ale pamietam ze kogo¶ od was jako¶ zaopatrywa³em...niewazne...

w kazdym razie, duzy b³±d ze juz wtedy nie zainteresowalem sie tematem, bo widze ze ¿le sie dzieje w waszych szeregach skoro taki wspanialy zespó³ jak wasz przezywa trudne chwile i myslicie o "transfuzji" ¶wie¿ej krwi...
Kurcze, chcialbym jako¶ pomóc, ale piszac za Kakajem, okres nijak nie pasuj±cy do tego czym ja sam sie zajmuje... choc mozliwosci skansenu napewno pozwalaja na rozciagniecie dzia³añ na inne epoki boje sie ze straci wtedy sporo ze swego uroku...

ogolnie, pomys³ów na adaptacje i rozhulanie miejsca bym mia³ sporo, musze nad tym powaznie pomysleæ no i chcia³bym sie jako¶ z wami spotkac je¶li bedzie taka mo¿liwo¶c i okazja. ¯al by taka masa waszej pracy miala pój¶c w odstawkê czy pozostac jedynie sezonow±....

...
Agata Zuzanna Jab³oñska
No i sta³o siê. ¯yjemy ; )

Z³o¿yli¶my dwa dni temu wniosek o dofinansowanie naszych dzia³añ w osadzie w te wakacje.
Je¶li dobrze pójdzie (wyniki konkursu grantowego powinny pojawiæ siê przed 15 maja), o czym oczywi¶cie napiszê, w tym roku w terminie 6-20 lipca bêdziemy prowadziæ w osadzie prace do¶wiadczalne, których zgrubne wyliczenie zamieszczam poni¿ej.



Prace do¶wiadczalne Stowarzyszenia Dziejba i zaproszonej m³odzie¿y

* Konserwacja i zabezpieczenie najstarszego stoj±cego w osadzie odtworzonego domu; podparcie z zewn±trz lekko przechylonych ¶cian konstrukcji, pokrycie ich dodatkow± warstw± zmieszanej z w³óknami ro¶lin gliny. Uzupe³nienie polepy (warstwy gliny z w³óknami ro¶linnymi) pokrywaj±cej ¶ciany pozosta³ych chat
w osadzie.

* Przygotowanie elementów wystroju odtworzonych domów mieszkalnych:
sienników rozk³adanych na plecionkowych pryczach (15 tekstylnych pokrowców wype³nionych s³om±), ocieplenia niektórych czê¶ci chat wykonanymi z tkanin oraz skór makatami i zas³onami, wyplecenie z witek wierzbowych dodatkowych pos³añ w chatach i przygotowanie nowych drzwi wej¶ciowych do konstrukcji.

* Zbudowanie przy pomocy archaicznych technik i narzêdzi zadaszenia, które bêdzie pe³niæ funkcjê nowego warsztatu metalurgicznego w osadzie.
Przeniesienie z obecnego warsztatu narzêdzi oraz budowa pieca kopulastego i stanowiska do wygrzewania form odlewniczych.

* Przeprowadzenie kilkunastu eksperymentalnych procesów metalurgicznych; wykonanie form i odlewanie kopii br±zowych znalezisk archeologicznych.

* Opracowanie programu tegorocznych zajêæ edukacyjnych dla dzieci i m³odzie¿y, przygotowanie chat i warsztatów w osadzie na przyjêcie odwiedzaj±cych.

* Organizacja wydarzenia edukacyjnego miêdzy 20 wrze¶nia a 20 pa¼dziernika 2009 r.; zajêæ po¶wiêconych historii i archeologii do¶wiadczalnej oraz pokazów technik archaicznego rzemios³a, dla odwiedzaj±cych osadê grup m³odzie¿y.

Przygotowanie elementów infrastruktury turystycznej osady

* Aran¿acja miejsca, które bêdzie w osadzie pe³niæ funkcjê "¶wietlicy" dla odwiedzaj±cych. Zakup namiotu - jurty, sprowadzonej z Mongolii, o powierzchni ok. 30 m2 , maj±cej s³u¿yæ jako ochrona w razie niepogody, jako obszerna, zadaszona przestrzeñ wykorzystywana na potrzeby zajêæ dla dzieci i m³odzie¿y, jak równie¿ interesuj±co uzupe³niaæ krajobraz osady swoj± niecodzienn± w polskich warunkach bry³±.

* Budowa toalet dla zwiedzaj±cych rekonstrukcjê.




***

Gdyby kto¶ z u¿ytkowników Frehy rozwa¿a³ w swoich wakacyjnych planach aktywny pobyt w wiosce - zapraszamy i s³u¿ymy wszelk± informacj±.

Poni¿ej wklejam, specjalnie dla Kryitanina, kilka zdjêæ osady z 2008 roku, jako przedsmak naszej wkrótce aktualizowanej strony internetowej.

Pozdrawiam,
Agata



Etapy remontu drugiego z odtworzonych przez nas domu, nazywanego od miejsca usytuowania wej¶cia "domem szerokofrontowym" (DSzF'em). Remont zak³ada³ wymianê strzechy i czê¶ci wiê¼by, a jego konieczno¶æ wynika³a z tego, ¿e pierwsza strzecha, jak± po³o¿yli¶my na tej chacie by³a zupe³nie beznadziejna. Przede wszystkim dlatego, ¿e trzcinê pokrywaj±c± ten dach wycinali¶my w lipcu (2005 roku), miesi±cu najbardziej bujnego rozkwitu ro¶liny. Zielona, wspaniale puszysta trzcina.. wysch³a po dwóch tygodniach, zostawiaj±c nam dach jak sito.


Detal: wiê¼ba dachu i nowa strzecha na DSzF. Wiê¼ba dachu naszych domów wykonana jest z pni ma³ych drzewek - topoli osiki, lipy szerokolistnej, leszczyny itp. oraz z witek wierzbowych/ Elementy ³±czymy ³ykiem lipowym. Strzecha jest z trzciny.


K³adzenie dachu domu szerokofrontowego.
Nasze domy kryjemy strzech± sposobami ró¿nymi od stosowanych na przyk³ad w XIX w., zaginaj±c wi±zki trzciny na ³atach (poziomych elementach wiê¼by). Na jeden dach zu¿ywamy oko³o 1 hektara trzciny.


¯ycie w osadzie. Wrzucam te fotki, bo jest na nich nasza piêkna Daga Góralczyk ;P
Podczas pobytu w osadzie jemy to, co ugotujemy nad otwartymi paleniskami naszych domów.


A tu co¶ dla pañ ; )


... i widoczki. Osada, stan na pa¼dziernik 2008.


Grudzieñ 2008


Najwiêkszy w wiosce, L-kszta³tny dom.


Agata Zuzanna Jab³oñska
Jeszcze jedna istotna informacja: pomijaj±c festyny edukacyjne, podczas ró¿nych eksperymentalnych "zabaw", nikt siê w osadzie nie przebiera w rekonstrukcje ubiorów, poniewa¿ wychodzimy z za³o¿enia, ¿e nasza wydajno¶æ pracy by³aby wtedy porównywalna do wydajno¶ci £u¿yczanina, którego kto¶ wbi³ w bojówki. Czyli mo¿e wiêksza, mo¿e mniejsza, ale - niecodzienna. St±d nauka jest dla ¿uka: tym razem autentyzm wymaga nie charakteryzowania siê. Nauka druga: je¶li kogo¶ przed wspó³prac± z nami powstrzymuje epoka, któr± siê zajmuje - podczas najciekawszych zmagañ z materi± na terenie osady nie ma to najmniejszego znaczenia : )

Sama nie wiem, czemu zapomnia³am o tym wcze¶niej napisaæ. Te zdjêcia Dagi mi to dopiero u¶wiadomi³y ; )
RUSTICUS
Hej ! mieszkam w Skansenie Domow Przyslupowych pod LUBIAZEM juz od roku . Wiec doskonale wiem co to znaczy praca. Jako plastyk rzezbiarz od 30 lat procz klasycznej rzezby projektuje i wykonuje meble ( RENESANS < GOTYK ). Zakrecila mnie Wasza Osada ! Odlewnictwo w brazie ! Robic rzezby siekierka odlana w brazie na wosk tracony ! Miodzio ! Ale coz ! Mamy juz swoj skansen. Ale zyczeniami Was obdarowuje serdecznymi ! Jak macie jakies zabytkowe wiesci na temmat meblarstwa z Waszej epoki - przeslijcie : teatrperformer@gmail.com . Moze zrobie cos dla Was. Moje mebelki na liscie rzemieslnikow Grunwald pod adresem teatrperformer. PAAAAAAA
    To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
    Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.