Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Rotella- pó¼no¶redniowieczna okr±g³a tarcza
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne > Ochronne uzbrojenie pó¼no¶redniowieczne
Borg
Witam
Chcia³bym zapytaæ o rotelle. Znam kilka orygina³ów, s± co najmniej równie wypasione jak dla mnie jak nasze pawê¿e.
Ale mam problem. czy jest zabawka wy³±cznie w³oska, czy wystêpuje poza linia Alp?
I druga sprawa jak s± datowane. Znam jedynie z II po³ XV i chyba z pocz±tków XVI wieku takie tarcze.
Pozdrawiam
Twardostoj
Kiedy¶ natkn±³em siê na taki obrazeczek. Konkwistadorzy Cortesa, niektórzy trzymaj± w rêkach okr±g³e tarcze. Czyli nie tylko Italia, przynajmniej na pocz. XVIw.
Borg
na Wawelu "na salonach" pod sufitem s± freski i chyba tez by³a rotella przedstawiona... na ile jest jednak kalka w³oskich wzorców, kompletnie nieprzystaj±cy do Polski...
Dziêki za rysunek.
Jakub z Ortelsburga
czyli jak czytam wogóle nie mo¿na by³o znale¼æ na terenach polskich odpowiedników tarcz okr±g³ych?
Borg
nie
Nikodem
A jak z innymi elementami w³oskiego uzbrojenia? Chodzi mi oczywi¶cie o elementy dosyæ charakterystycznie w³oskie w XV wieku, takie jak np. spada di lato itp. Czy takie rzeczy wystêpowa³y tylko we W³oszech, czy mo¿e wywêdrowa³y poza nie?
Wotawa
CYTAT("malpka")
czyli jak czytam wogóle nie mo¿na by³o znale¼æ na terenach polskich odpowiedników tarcz okr±g³ych?
.
CYTAT("Borg")
nie
Nie jest to takie jednoznaczne. Samo zjawisko tarczy okr±g³ej, w do¶æ szczególnej formie pojawia siê w naszych okolicach. Dwa (a w zasadzie trzy) przyk³ady:

Wielokrotnie dyskredytowany jako szyderczy wizerunek tarczy okr±g³ej ze szpiczastym umbem z Treboni ewidentnie prezentuje taki obrys. Pacho³ek poprzedzajcy Króla Zygmunta Luksemburskiego na malowidle z ko¶cio³a w Hronskim Bednadiku na S³owacji tak¿e u¿ywa tarczy okr±g³ej z potê¿nym umbem-szpikulcem, (ok. 1420). Ko¶ció³ ten to ¶wi±ynia klasztorna Benedyktynów (jak wskazuje te¿ nazw miejscowo¶ci). Przy okazji mamy przyczynek do wiêkszego szacunku wobec scen pasyjnych - taka refleksja wielkanocna smile.gif. Obie tarcze s± niemal identyczne.

Co bardziej interesuj±ce, Kwiaty Zwierciad³a saskiego ze Zgorzelca (czasem kojarzone z Legnic±), ukazuj± strzelca-kusznika z kapalinem zaopatrzonym w szczeliny wzrokowe i... tarczê okr±g³± z ma³ym szpiczastym umbem. ok. 1397. Umbo jako ¿ywo przypomina typ 7a wg Jahna :D.

M.in. ten temat porusza³em (choæ pobie¿nie) w zesz³ym roku na Studenckiej Konferencji Bronioznawczej. Bart³omiej Walczak idr Lech Marek mieli chyba na ten temat sporo do powiedzenia, ale niestety czas goni³ i temat nie zosta³ rozwiniêty. Szkoda, ze nie omówili¶my sprawy szerzej, ale nie sposób wszystkiego upchn±æ przy tej ilo¶ci referatów. Mo¿e w przysz³o¶ci.

Zapewne nie jedno jeszcze siê znajdzie - jak widaæ nieoceniona jest mo¿liwo¶æ wymiany informacji o ró¿nych przedstawieniach. Udanych ³owów ikonograficznych. Podrzucajcie kolejne przyk³ady.

Weso³ych ¦wi±t!
Borg
Rozmowa jest o rotelli, tarczy mocowanej pasami do przedramienia, nie o puklerzach, których jest cholerê w ikonografii od XIII wieku.
Wotawa
Przy okazji wspomniano o samej formie okr±g³ej tarczy. Warto wiêc rzecz widzieæ i w tym kontek¶cie.

Pozdrawiam i ¿yczê spokoju w te ¦wiêta, bo widzê, ¿e nerwowo.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.