CYTAT("malpka")
czyli jak czytam wogóle nie mo¿na by³o znale¼æ na terenach polskich odpowiedników tarcz okr±g³ych?
.
CYTAT("Borg")
nie
Nie jest to takie jednoznaczne. Samo zjawisko tarczy okr±g³ej, w do¶æ szczególnej formie pojawia siê w naszych okolicach. Dwa (a w zasadzie trzy) przyk³ady:
Wielokrotnie dyskredytowany jako szyderczy wizerunek tarczy okr±g³ej ze szpiczastym umbem z Treboni ewidentnie prezentuje taki obrys. Pacho³ek poprzedzajcy Króla Zygmunta Luksemburskiego na malowidle z ko¶cio³a w Hronskim Bednadiku na S³owacji tak¿e u¿ywa tarczy okr±g³ej z potê¿nym umbem-szpikulcem, (ok. 1420). Ko¶ció³ ten to ¶wi±ynia klasztorna Benedyktynów (jak wskazuje te¿ nazw miejscowo¶ci). Przy okazji mamy przyczynek do wiêkszego szacunku wobec scen pasyjnych - taka refleksja wielkanocna
. Obie tarcze s± niemal identyczne.
Co bardziej interesuj±ce, Kwiaty Zwierciad³a saskiego ze Zgorzelca (czasem kojarzone z Legnic±), ukazuj± strzelca-kusznika z kapalinem zaopatrzonym w szczeliny wzrokowe i...
tarczê okr±g³± z ma³ym szpiczastym umbem. ok. 1397. Umbo jako ¿ywo przypomina typ 7a wg Jahna :D.
M.in. ten temat porusza³em (choæ pobie¿nie) w zesz³ym roku na Studenckiej
Konferencji Bronioznawczej. Bart³omiej Walczak idr Lech Marek mieli chyba na ten temat sporo do powiedzenia, ale niestety czas goni³ i temat nie zosta³ rozwiniêty. Szkoda, ze nie omówili¶my sprawy szerzej, ale nie sposób wszystkiego upchn±æ przy tej ilo¶ci referatów. Mo¿e w przysz³o¶ci.
Zapewne nie jedno jeszcze siê znajdzie - jak widaæ nieoceniona jest mo¿liwo¶æ wymiany informacji o ró¿nych przedstawieniach. Udanych ³owów ikonograficznych. Podrzucajcie kolejne przyk³ady.
Weso³ych ¦wi±t!