Zniczu,
1. B±d¼ ³askaw podawaæ jakie¶ opisy bibliograficzne do przytaczanych fragmentów.
2. Pytanie by³o o Normanów; Borg odpowiedzia³ o Normanach. Ty w ramach polemiki piszesz o Bizancjum i wyci±gniête wnioski przenosisz na przyleg³o¶ci s³owiañskie i germañskie. Gdzie Rzym, gdzie Krym?!
3.
CYTAT
Ikonografia ? t± tworzyli mnisi, którzy budowali Królestwo Niebieskie nie za¶ wiernie odtwarzali zepsuty ¶wiat. Ka¿dy z mniszych autorów posiada³ manierê wedle której sztampowo przedstawia³ wojowników ? wszyscy tak samo wygl±daj±cy ? jakby ich jedna matka rodzi³a. Przedstawienia wojowników by³y uproszczone, wrêcz prymitywne ? raczej symbole ni¿ rzeczywisto¶æ. /.../ liczy³o siê przedstawienie ¶wiata zbawionego a nie ziemskiego. St±d okre¶lona maniera w przedstawianiu bizantyjskich wojowników ? najczê¶ciej nosz± hellenistyczne uzbrojenie ? bo takie pancerze ?przecie¿ nosz± anio³y i ¶wiêci w niebie?.
Idealizowali, nie widzieli, ¿yli w swoim ¶wiecie... fajnie. Tylko jako¶ w ikonografii zachodnioeuropejskiej mamy he³my, które zgadzaj± siê ze znaleziskami, miecze, które da siê zaklasyfikowaæ do typologii tworzonych na podstawie zachowanych zabytków itd... tylko jako¶ tych karwaszy nigdzie nie ma ani rêkawic ("bo to jest oczywista oczywisto¶æ, ¿e ich u¿ywali - g³upi przecie¿ nie byli, chcieli mieæ ca³e palce, nie?"). Oj, wybiórcza ta idealizacja i niewidzenie. Mocno wybiórcza.
4.
CYTAT
Najstarszy znaleziony karwasz w Polsce W. ¦wiêtos³awski wi±¿e z Mongo³ami. Czy s³usznie?
Dok³adniej fragment karwasza, znaleziony w Czermnie nad Huczw± w warstwie datowanej na XII-XIII w., w towarzystwie sporej ilo¶ci grotów strza³ i innego badziewia typologicznie pasuj±cych do datowania XIII-wiecznego. Maj±cy analogie m.in. w Sachnowce na Ukrainie, gdzie kompletny karwasz zosta³ "wydobyty z warstwy po¿arowej grodu zniszczonego przez Tatarów w 1240 r." Równie¿ w datowanym na XIV wiek pochówku okre¶lonym jako z³otoordyñski (Verchnij Alkun). W ogóle jako¶ siê te karwasze pojawiaj± w podejrzanej koincydencji z aktywno¶ci± mongolsk±. Czy s³usznie?
(informacje za: J. Kusnierz.
Militaria z Czermna nad Huczw±. Próba rekonstrukcji sposobu ataku na gród na podstawie wyników dotychczasowych badan archeologicznych [w:] J. Machnik, W. Banach, P. N. Kotowicz (red.) "Acta Militaria Mediaevalia" tom I, Kraków-Sanok 2005, oraz
P. N. Kotowicz Karwasze)
4.
CYTAT
S³owiañskie ? czyli u¿ywane przez S³owian ? choæby z O³omuñca i byæ mo¿e Czechowic
Z terenu Polski choæby z P³ocka czy Rogo¼na?
Rozumiem, ¿e jak jest pochówek ze "s³owiañskim" wyposa¿eniem (czyli - niech zgadnê - pewnie ceramik± jakiej na ca³ych Wêgrzech pe³no i ewentualnie takimi¿ kab³±czkami) i wêgiersk± szabl±, to to mo¿e znaczyæ jedynie, ¿e S³owianin u¿ywa³ wêgierskiej szabli, nie na odwrót?
Co do zabawki z P³ocka to niestety trudno jednoznacznie powiedzieæ co to w ogóle jest, w ka¿dym razie pan Dulinicz by³ uprzejmy potê¿nego babola pope³niæ pisz±c o analogiach do "szabel typu elman" - typu nieistniej±cego, bo "elman" to u¿ywane na Zachodzie okre¶lenie na ostrzone po obu stronach pióro szabli, a nie na typ szabli z ostrzem po "wewnêtrznej" stronie krzywizny. Rzecz z Rogo¼na jest - wed³ug przytoczonego fragmentu - jeszcze inna...
Mo¿e bardziej twórcze by³oby zestawienie tego z no¿em z M³odzikowa (forma siê z grubsza nawet zgadza, tylko wymiary s± w P³ocku "nieco" wiêksze) ni¿ wyszukiwanie - powiedzmy sobie szczerze, ¿e na si³ê - analogii ze ¶rodkowej Azji i w ikonografii, której kluczowe dla takiej interpretacji fragmenty siê nie zachowa³y. Swoj± drog± najbardziej bawi mnie fakt, ¿e Dulinicz w ogóle nie daje sensownego rysunku zabytku, któemu po¶wiêca ca³y artyku³... ¯eby by³a jasno¶æ, piszê o artykule M. Dulinicza
Pa³asz z cmentarzyska w P³ocku-Podolszycach (ze studiów nad zabytkami z wczesno¶redniowiecznego Mazowsza), w M.Dulinicz (red.)
S³owianie i ich s±siedzi we wczesnym ¶redniowieczu, Lublin-Warszawa 2003.
5.
CYTAT
Znasz cztery ³uki proste ?. A piêæ refleksyjnych z terenu Polski mo¿e byæ?
Z tego przynajmniej ten z Przemy¶la to jednak z grobu wêgierskiego. Absolutnie, jednoznacznie i bez w±tpliwo¶ci.
pozdrawiam