Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: ciuch wierzchni
> Ubiór i dodatki > Ubiory renesansowe i barokowe > Mêskie ubiory renesansowe i barokowe
Jaros³aw Lenar
K³aniam siê!
Zastanawiam sie, co w I po³. XVII (zw³aszcza 1630-50) wieku noszo w Europie Zachodniej na dublecie ( wamsie), chodzi mi przede wszytkim o ubior szlachecki - cywilny, ale ewentualne inf. na temat zolnierzy zachodniego autoramentu czy zachodnich armii tez mile widziane. Dotychczas, w malarstwie, spotka³em sie z ciuchem wierzchnim zwanym pelerynk± i z tzw. p³aszczem polskim, podobno popularnym na Zachodzie w latach 30(Gustaw II Adolf zosta³ sportretowany w czyms takim).
Czy ktos ma jakies informacje na ten temat, obrazki, wykroje?

Z góry fenks
Borg
Z racji mojego daleko posuniêtego niedouczenia w sprawach tak pó¼nych jak XVII wiek chcia³bym odgrzaæ ten temat.
Poszukujê informacji na temat ubrañ zak³adanych na dublet/ wams w ch³odne dni.
Patrz±c na ikonografiê wydedukowa³em, ¿e jest to analogiczny wams z czego zapewne d³u¿szy i lu¼niejszy, albo te¿ bez rêkawów. Jakbym siê myli³ proszê o poprawienie.

Przy okazji takie co¶:
http://www.costumes.org/history/kohler/362_1630to1640.JPG
To strój spodni, czy wierzchni, czy po prostu jedyny jaki siê zak³ada³o na koszulê? No i czy dopuszczalne s± tak pikowane wamsy w wersji dla klas ni¿szych, uszyte z gorszych materia³ów, bez aplikacji etc?
Tomasz Rejf
Tego typu strój mo¿na nazwaæ tak jak jest w podpisie wams, doublet, pourpoint, kajzaka, jacet. Wiosn± i latem noszone na wierzchu, zim± raczej pod spodem. Wed³ug mnie mo¿na to nazwaæ wamsem wierzchnim, noszonym na cienkim wamsie spodnim lub jerkinie. Do typowych strojów wierzchnich nale¿± kasak, dutch coat, dutch cloak, rope, i oczywi¶cie ró¿nego rodzaju p³aszcze. Na ró¿nych obrazach warstwy ¶redniozamo¿ne raczej nosz± zwyk³± niepikowan± odzie¿. Oczywi¶cie trzeba tez ustaliæ co to jest warstwa ¶redniozamo¿na smile.gif
Borg
Dziêki za wyja¶nienia.
Kasak jak rozumiem to co¶ w stylu tego z za³±czników (rekonstrukcja, osprey i górny wykrój).
Natomiast dutch coatu nie potrafiê rozrysowaæ patrz±c tylko na ikonografiê, wy¿sza szko³a jazdy jak dla mnie.
Nie rozumiem te¿ wykroju p³aszcza dolnego z za³±cznika. Znalaz³em to w Gutkowskiej. Jakby kto¶ móg³ pomóc jako¶ go obja¶niæ, co siê tnie, z czym zszywa etc bêdê wdziêczny.
Pozdrawiam
Arek
Borg
Pozwolê sobie na jeszcze jedno pytanie.
Jak uszyæ to co¶ z krótkim rêkawem, co nosi niegodziwiec z ilustracji? Czy z najzwyklejszego klosza, czy jak kolet, z niezszytymi, nachodz±cymi na siebie po³ami od pasa w dó³? Odcinane czy nie w pasie? Za wszelkie sugestie bêdê wdziêczny.
Ig³a
Czo³em,

Przypuszczam, ¿e jest to w³a¶nie kolet. Zwyk³y piechur-niegodziwiec nie mia³by pieknych wysokich butów z ostrogami i tak ³adnie zdobionych spodzienków. Szwy prawdopodobnie na rycinie zosta³y pominiête.

Za³±czam jeszcze zdjêcie koletu, który zdaje siê podobny. Jest to najprawdopodobniej jeden z koletów pu³kownika Alexandra Pophama, oko³o 1630 roku, Royal Armouries.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.