Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Naalbinding, druty, sprang, szyde³ko
> Ubiór i dodatki > Ubiory - ogólnie > Tkaniny i pasamonictwo
Mirek z Falkenburga
Mam pytanie czy w ¶redniowieczu wystêpowa³y tak¿e wyroby z we³ny robione na drutach. Wydaje mi siê ¿e chyba tak ale niejestem tego pewny .Proszê o rozwianie w±tpliwo¶ci .
Hildr
W naszej czê¶ci ¶wiata najpierw - przypuszczalnie ju¿ we wczesnym ¶redniowieczu - pojawi³o siê tzw. naalbinding, czyli splot wykonywany z przêdzy przy u¿yciu ig³y. Wynikowo podobny raczej do dzianiny szyde³kowej.
Robótki na drutach pochodz± na pewno z po³udnia, obi³o mi siê o uszy, ¿e znaleziono resztki takich w Egipcie, i nawet je¶li w schy³kowym okresie, to jeszzce staro¿ytnym. Nie wiem i nie dam g³owy, czy by³a to dzianina na 2 drutach, czy na takim d³uga¶nym szyde³ku, która zdaje siê nosi nazwê jakiego¶ pó³nocnoafrykañskiego pañstwa.
Przy³±czam siê do pytania: mo¿e kto¶ ma pewne informacje, od kiedy zaczêli¶my dziergaæ swetry na drutach?
Vlasta
Witam!
Zdarzy³o mi siê widzieæ podobny temat na rosyjskim Tgorodie. Je¶li kto¶ w³ada ichnim jêzykiem, proponujê zajrzeæ http://tgorod.go.ru/cgi-bin/board/topic.cg...orum=9&topic=55
By³a tam m.in. reprodukcja obrazu Marii Panny robi±cej na drutach
http://www.km.ru/images/tourism/cost/knitt.../maria_15th.gif
(obraz jest z prze³omu XV-XVI wieku)
Jedna z osób pisze te¿, powo³uj±c siê na ksi±¿kê E. Crowfoota "Textiles and
Clothing: c. 1150- c. 1350" o fragmentach materia³u zrobionego na drutach, które zosta³y znalezione w Londynie w warstwach z pó¼nego XIV wieku. Crowfoot twierdzi, ze czê¶æ z nich to kawa³ki skarpet, a czê¶æ pochodzi z mêskich czepców z uszkami, u¿ywanych w Europie od koñcówki XIV do pó¼nego XVI wieku. Jest tam zdjêcie takiej tkaniny http://www.km.ru/images/t2t/tgorod/knitt.jpg
Jest te¿ fotografia koszuli http://www.km.ru/images/tourism/cost/knitt.../shirt_16th.jpg
Pisz±, ¿e pochodzi z XVI wieku, i ¿e takie koszule, zrobione z bawe³ny, jedwabiu czy lnu mog³y nosiæ bogate osoby.
Podobno rêkawiczki – nie wiem, czy robione na drutach, czy na szyde³ku – zosta³y znalezione w grobie infanta Kastylii Ferdinando de la Cerda ( przepraszam, je¶li pomyli³am nazwisko), który umar³ w 1211 r. By³y one wykonane z cienkiego jedwabiu i ozdobione znakami herbowymi, wyszytymi drobnymi koralikami.
Od siebie mogê dodaæ, ¿e najpó¼niej od XI wieku na naszych terenach robiono na szyde³ku.
A tkaniny siatkowe mo¿na by³o produkowaæ specjalnymi ig³ami, które z obu stron wygl±da³y jak zagiête do ¶rodka dwuzêbne wide³ki.
Poszukaj te¿ w internecie opisów techniki „sprang”. Z tego, co wiem, jest bardzo stara.
Pozdrawiam!
Vlasta
Robert Bagrit
Witam!

"Sprang" i "naalbinding" to oczywi¶cie dwie ró¿ne techniki obydwie na pewno stosowali wikingowie. Technika "sprang" to odpowiednie skrêcanie nici, a "naalbinding" to szycie jedn± ig³±.
"Sprang" stosowali s³owianie do pocz±tków XX wieku. Tylko to u nas inaczej siê nazywa. Jak znajdê to napiszê.
Parê linków:
sprang
sprang
sprang
naalbinding
naalbinding

Pewnie znacie te linki smile.gif

Pozdrawiam
Karolina Remiasz
jestem zainteresowana tym,jak porównywalnie mo¿na to zastosowaæ do dzisiejszych technik robienia na drutach-no wiecie-czy jak zrobie sobie co¶ typu "oczka prawe,oczka lewe"-klasyczny splot jersey'em to czy to nie bêdzie wygl±daæ podejrzanie.I nie mogê wpa¶æ na pomys³,co w³a¶ciwie mo¿na zrobiæ.Czy mo¿e kaptur albo p³aszcz?Bêdê wdziêczna,je¶li kto¶ podsunie mi co¶ ciekawego... cool.gif
[/list]
Mirek z Falkenburga
Interesuje mnie jeszcze czy noszono oprócz czapek , koszul ,skarpet i rêkawic co¶ innego .Wydaje mi siê ¿e gdzie¶ czyta³em o nogawicach zrobionych na drutach.
Vlasta
Natknê³am siê ostatnio na tytu³y takich prac Ireny Turnau Historia dziewiarstwa europejskiego do poczatku XIX wieku (Wroclaw : Zaklad Narodowy im. Ossolinskich, 1979). i The Knitting Crafts in Europe from the 13th to the 18th Century.1982 Bulletin of the Needle & Bobbin Club 65(1-2):10-42. Mo¿e kto¶ ma te ksi±¿ki? Albo móg³by sprawdziæ, czy jest w nich co¶ w interesuj±cym nas temacie?
Ania Kryska
Wracaj±c jeszcze do znalezisk londyñskich. S± to jedne z nawcze¶niejszych pozosta³o¶ci dzianin w pó³nocnej Europie. Wykorzystywany splot to dok³adnie stocking-stitch, znany u nas jako jersey. Na temat grubo¶ci w³ókna mo¿na wnioskowaæ z gêsto¶ci splotu: 2 oczka i 4 rz±dki na 1 cm w jednej grupie (prawdopodobnie fragment dzieciêcej kamizelki lub rêkawa) oraz w drugie grupie 3-4 oczka i 4-5 rz±dków na cm kwadratowy (czapka). Zwê¿enie w tym wypadku odbywa³o siê w sposób przypadkowy, nie tak jak wspó³cze¶nie - ujmowanie oczek w ¶ci¶le okre¶lonym miejscu, ale byæ mo¿e dotyczy to tylko tego fragmentu. Inne pojawiaj±ce siê w Anglii wyroby to rêkawiczki i poñczochy.
Ciekawostka - od XVI w gotow± robótkê szczotkowano, by wytworzyæ meszek, wcze¶niej nie stwierdzono tej techniki.
Co do strojów z dzianiny - wiêkszo¶æ fragmentów to ubiory sporz±dzone na domowy u¿ytek. Nie ryzykowa³abym zrobionego na drutach p³aszcza itp. wiêkszych dzie³. Wydaje mi siê, ¿e to jest tak, jak z dzisiejsz± mod± - nie na darmo jednego z naszych pos³ów o¶mieszano za noszenie sweterka. Pomijam lata 80-te, kiedy nosi³o siê ró¿no¶ci, albo te¿ artystyczne twory z pokazów.
Pozdrawiam
Zbigniew Tomicki
A ja mam takie pytanie, czy moge sobie zrobic na drutach i szydelku (oczywiscie nie ja tylko kolezanaka dla mnie heart.gif ), XVw trojpalczaste rekawiczki ?
Zygmunt
Proponujê zmieniæ temat rozmowy (topiku), albo wspomnieæ te¿ trzeba o jeszcze jednej technice obróbki we³ny czyli o filcu. We³ny siê nie przêdzie tylko uk³ada runo warstwami i zagniata na mokro, niez³e i do¶æ proste... Widzia³em kiedy¶ folusznika z Wêgier, robi³ cudeñka (uk³ada³ z kolorowego runa wzory które wtapia³y siê w strukturê materia³u)
Zygmunt
Mo¿e podam jak±¶ literaturê to siê przyda

Turnau Irena, Hand- felting in Europa and Asia from the Middle Adges to the 20th Ceuntry, Warszawa 1997.

Turnau I., History of knitting before mass production, Warszawa 1991.

Wydane przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN, jeszcze niedawno do nabycia za grosze w bibliotece instytutu, ale nie wiem czy jeszcze jest.
Asia
Zbyszku, mo¿esz ju¿ ³adnie prosiæ kole¿ankê o zrobienie rêkawiczek na drutach smile.gif Jestem szczê¶liw± posiadaczk± takowych i najcieplej je wspominam ze spotkania Roty Pana Kacpra w zimnym Gniewie (Gwyna tez takim obdarowa³am i równie¿ nie narzeka³ smile.gif . Ale nie mówiê ¿eby¶ je zrobil tylko dlatego ¿e s± po¿yteczne smile.gif ale dlatego, ¿e pojawia³y siê takie w ¶redniowieczu. Mo¿na je zrobiæ na drutach (szyde³ka bym nie ryzykowa³a) gdy¿ s± zachowane rêkawiczki pewnego szwajcarskiego biskupa - we³niane, robione na drutach ¶ciegiem identycznym jak wspó³czesny. Jako ciekawostkê dorzucê, ¿e zachowa³y siê te¿ poduszki robione na drutach (XIII wiek Hiszpania, u¿ywano ich do podk³adania pod g³owê zmar³ym (owe zachowane s± z nagrobków królewskich dzieci Fernando i Mafalda de la Cerda. Zachowane s± równie¿ robione na drutach woreczki do przechowywania relikwii (XIII wiek Szwajcaria). Je¶li mnie pamiêæ nie myli to moja wiedza pochodzi w³a¶nie z ksi±zki Turnau History of knitting
Zbigniew Tomicki
Wielkie dzieki, lub "domo arigato" bigsmile2.gif
Rekawiczki juz mam, jak zdobede aparat to podesle zdjecia.
smile.gif
counting
czy wiadome jest co¶ komu¶ na temat robutek rêcznych na drutach w ¶redniowieczu?
:idea:
Ania Kryska
Polecam ksi±¿kê Ireny Turnau "History of knitting before mass production" oraz (trochê mi g³upio, bo jest to moja wypowied¼) temat
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=46...highlight=druty
Buty ze sznurka? To chyba by³by rodzaj ³apci, ale raczej nie s±dzê. Raczej z ³yka. Dziane nogawice, z tego co czyta³am i poñczochy - masowo siê spotyka w pó¼niejszym okresie, XVI w.
quartus
a ja mam takie pytanko:
W medieval tailor's assistant znalaz³em wzory robionych na drutach mêskich czapek.
Czy zasadne by³oby u¿ywanie na pocz±tek XV wieku zrobionej na szyde³ku "mycki" - co¶ tak jak rysunek w zal±czniku, tytlko ¿e trochê p³ytszej i bez podwijanego brzegu?( bo chyba jest podwiniêty prawda?) Troche wcze¶niej w ksi±¿ce napisano, ¿e takie czapki widziano na g³owach my¶liwych i tyle, ¿adnych wiecej szczegó³ów.
Yhm
nie na szyde³ku, metoda robienia czapki z nitki welnianej nazywa³a siê naalbinding
wiêcej o tej technice na http://www.freha.pl/index.php?showtopic=15...er=asc&start=15
quartus
Witam!
Pyta³em, bo moja szanowna mamusia ostatnio zrobi³a sobie taki ma³y kapelusik, a ja stwierdzi³em ,¿e skoro umie, to czy nie da³oby siê zaadoptowaæ wspó³czesnego szyde³kowania do zrobienia ¶redniowiecznej czapki. A ja jako¶ we w³óczce nie siedze, raczej w drewnie i blasze,wiêc nauczenie sie naalbindingu by³oby dla mnie tortur±( w koñcu nie mo¿na umieæ wszystkiego). A kto¶ poprzednio napisa³ , ¿e efekty koñcowe obu technik s± podobne. Wiêc je¶li wyjde na turniej w czapce robionej szyde³kiem, to czy bêdzie to wygl±da³o dziwnie i co wa¿niejsze czy bêdzie w miare poprawne historycznie?

No w³a¶nie, tak swoj± drog± czy kto¶ wie sk±d wziê³o siê szyde³ko i w którym wieku?
Vlasta
Na terenach Polski to ju¿ w X w. szyde³ka bywa³y (np. z Wroc³awia -Ostrowa Tumskiego z koñca X w.). Oprócz tego datowanych na wczesne ¶redniowiecze jest parê egzemplarzy z Opola, Szczecina,Gniezna, Gdañska, Kruszwicy, Ostrowa Lednickiego. Ma³y artyku³ o nich napisa³a Gabriela Miko³ajczyk (Pocz±tki dziewiarstwa w Polsce [w:] Z otch³ani wieków t. XXII)
A w za³±czniku - szyde³ko z 2 po³ XI w z Wroc³awia
Pozdrawiam!
Vlasta
Yhm
podobne? hmm.. chyba tylko tym ¿e to siê robi z nitki we³nianej. w naalbindingu efekt to jode³ka po³o¿ona poziomo, przy szyde³ku do¶c trudno osi±gn±æ taki efekt. Ale skoro Vlasta mówi ¿e by³y szyde³ka to pozostaje siê tylko dowiedzieæ jakie dok³adnie wzory na nich robiono. Sama chêtnie siê dowiem, do tej pory ine wiedzia³am o XI wiecznych szyde³kach.
quartus
Dziekuje za wszelkie informacje!!! read.gif

Teraz bedzie trzeba zakopac siê w ksi±¿kach w poszukiwaniu odpowiedniego wzoru albo samemu pokombinowaæ. A mo¿e by tak u¿yæ zwyk³ego "pó³s³upka"......?
Ludka
Witam!

To jest szydelko z drewna czy kosci???


Ludka Excalibur

PS. A jakies swiatowe analogie do tego szydelka sa czy to tylko nasza polska specjalnosc
Vlasta
Hej! Szyde³ka by³y g³ównie z rogu, w Poznaniu znaleziono ¿elazne. O drewnianych nie s³ysza³am, ale nie wykluczam (sama w podstawówce na ZPT wyprodukowa³am takie i dzia³a³o bigsmile2.gif ). Poszukiwanie ich w innych krajach idzie opornie, jedyne,co znalaz³am i co mog³o byæ szyde³kiem, to rogowy przedmiot z Rosji (z kultury romeñskiej IX-Xw) dunno.gif .
Ze splotami jeszcze gorzej, ma³o jest znalezionych dzianin, czasami nie wiadomo, czy to ig³owe, czy szyde³kowe (vide rêkawica z Gdañska)... Ja osobi¶cie bym stawia³a na pó³s³upki - naj³atwiejsze. (Jeszcze kiedy¶ na jakiej¶ rosyjskiej stronie znalaz³am, ¿e na ceramice kultury diakowskiej by³y odciski tkanin robionych s³upkiem i pó³s³upkiem, wprawdzie nie jest to interesuj±cy nas okres, ale zawsze jaka¶ przes³anka. Strona przepad³a, niestety, wiêc czy jaki¶ archeolog móg³by to zweryfikowaæ?)
A na zakoñczenie - rêkawiczka z Brze¶cia. Te¿ nie wiem, czy szyde³kowa, czy ig³owa, datowanie "wczesne ¶redniowiecze". Mo¿e kto¶ wie o tym co¶ wiêcej?
Pozdrawiam!
Vlasta
Ludka
Witam!

Drewniane bylo by rarytasem bo ciezko znosi przebywanie w ziemi. Dlatego pytalam, to bylo by cos niezwyklego odkopac drewniane szydelko. Ale pozbylam sie kompleksow, bo po ksiazce o wykopaliskach, w ktorych opisane sa rozne techniki tkackielondynskich nic nie ma o szydelkach. I tak jestesmy niezli.

Pozdrawiam Ludka

PS. A to tez ciekawe moze sie wiec okazac, ze szydelko bylo specjalnoscia w tej czesci Europy a nie na zachodzie?
Vlasta
CYTAT(Ludka)
Drewniane bylo by rarytasem bo ciezko znosi przebywanie w ziemi. Dlatego pytalam, to bylo by cos niezwyklego odkopac drewniane szydelko.

Mówisz - masz! bigsmile2.gif Przegl±da³am tabelê wyrobów drewnianych z Ku pocz±tkom Wroc³awia Ka¼mierczyka (2 tom) i s± 2 szyde³ka, jedno z pierwszej, drugie z drugiej æwierci XII w. Niestety, ¿adnych rysunków, ani wymiarów nie mam icon_sad.gif
Pozdrawiam!
Vlasta
Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
A odpowiadajac ogolnikowo na pytanie postawione w temacie , "czy tylko tkano?"

Warto zaczerpnac jezyka np. w pozycji "Historia europejskiego w³okiennictwa odziezowego od 13-18 wieku" pani Ireny Turnau.

Pozycja ma prawie 300 stron i opisuje historie tkactwa, pasamonictwa, koronkarstwa, hafciarstwa, dziewiarstwa i filcownictwa na przestrzeni wyzej wymienionych stuleci

naprawde ogrom wiedzy ktorej nie sposob tu przekazac w paru slowach. A zatem siup do najblizszej biblioteki PAN-u.

watcher
Sylwia
Moje pytanie: od kiedy zaczêto u¿ywaæ szyde³ka?
Przejrza³am tematy zwi±zane z dziwiarstwem, ale doczyta³am siê jedynie, ¿e dzierganie szyde³kiem to technika pó¼niejsza bez ¿adnych danych. Postaram siê dotrzeæ do autorów wymienionych w innym temacie, niemniej proszê o pomoc.
Pozdrawiam
Sylwia
Ania Kryska
Popularyzacja szyde³ka nast±pi³a dopiero na pocz±tku wieku XIX.
http://www.crochet.org/newslet/nl0997a.html
Wcze¶niej wyroby typu koronki tworzono na klockach, natomiast dziewiarskie - na drutach lub czê¶ciej metod± naalbinding.
Korinka
"szyde³ka znaleziono w warstwach z XI wieku w Opolu i Gdañsku" ze strony http://bractwo.sanok.com.pl/wczesnosrednio..._stroj_slow.htm
na dole artyku³u jest bibliografia :D
Sylwia
Wielkie dziêki ! A ju¿ my¶la³am, ¿e muszê siê ograniczyæ do drutów i naalbindingu. Bibilografiê nieomieszkam wykorzystaæ.
Pozdrawiam smile.gif
Sylwia
Halldis(Naamah)
CYTAT
! A ju¿ my¶la³am, ¿e muszê siê ograniczyæ do drutów i naalbindingu.

tylko,ze tutaj ju¿ wszystko zale¿y od tego co odtwarzasz... bo z tego co mi wiadomo to wykoñczenia tego typu (czyt. np skarpety czy rêkawice) nie by³y dostêpne dla niskich warstw spo³ecznych z przyczyn ekonomicznych

pozdrawiam
N.N.
Sylwia
poczytamy, zobaczymy...
pozdrawiam
Sylwia
Viator
Witam Kole¿anki i Kolegów!

A pierwsze pytanko stawiam o naalbinding. Technika jest bardzo stara, byæ mo¿e starsza ni¿ nasze obecne przypuszczenia, w ka¿dym razie w erze wikiñskiej naalbinding królowa³ ca³± gêb±. Poniewa¿ do dzi¶ rêkawiczki w Skandynawii bywaj± wykonywane t± technik±, mo¿na zak³adaæ ci±g³o¶æ jej u¿ycia tam¿e - ale jak by³o w pozosta³ej czê¶ci Europy na przestrzeni ¶redniowiecza? Otó¿ znalaz³em informacjê ¿e np. skarpetki w Iranie równie¿ s± do dzi¶ wykonywane ¶ciegiem ig³owym. Czy to tylko przypadkowe powtórzenie wynalazku, czy te¿ s± to ostatnie dzi¶ enklawy tej techniki, pierwotnie znanej wszêdzie od Pó³nocy po Bliski Wschód - a je¶li tak, to kiedy naalbindingowanie zanik³o?

Efekt u¿ycia ¶ciegu ig³owego jest generalnie podobny do efektu robienia na drutach, tylko lepszy ale bardziej pracoch³onny, no i dzianie mo¿na by³o, podobnie do tkania, zmechanizowaæ, wiêc druty itd. na pewno sukcesywnie wypar³y ig³ê z tej funkcji - pytanie brzmi: kiedy i czy ca³kowicie?

Wiem, ¿e szcz±tkowe zabytki dzianin s± trudne do rozró¿nienia i ¿e na to pytanie mo¿e byæ trudno odpowiedzieæ, a jednak, Kole¿anki i Koledzy: Czy bêdzie niepoprawne historycznie u¿ycie naalbindingowych skarpetek czy rêkawic w Europie ¦rodkowej XIV/XV wieku?

Liczê zw³aszcza na Kole¿anki (EwKa, Vlasta,...) ...
Marcvs Rebivs Cacaivs Asellio
Hej

Od kiedy .. ?

Skarpetek w starozytnosci mnogosc. I one wlasnie t± technika byly robione w ca³ej Europie.
Sa zachowane znaleziska .. sa ukazania takich skarpet w rzymskich caligae na mozaikach, freskach itd.

Jak dlugo .. ?

To ze w ogole mozemy dzisiaj rekonstruowac ta technike nie wynika wcale z faktu, iz zachowaly sie te eksponaty, ale z racji ze w ogole cala technika sie zachowala. Mimo drutow, ktore wyparly je z wiadomych przyczyn juz ok 12 wieku, w Norwegi, Finlandi itd przetrwalo to rzemioslo az do dnia dzisiejszego w tamtejszym folklorze.

Mozna stad sadzic, ze na polwyspie skandynawskim to wypieranie przez druty szlo bardzo opornie. I nie bedzie dziwic w 14/15 wieku naalbinding na rekach czy nogach odtworcow tych regionow.

Co do Polski czy Europy srodkowej .... trzeba by poszukac troszeczke w znaleziskach. Nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedziec na to pytanie.
Viator
Znaczy, nie doceni³em Kolegów smile.gif

Dziêki za informacje - i je¶li kto¶ wie dok³adnie jak ostra by³a cezura XII wieku w Europie, proszê o wie¶ci. Niektóre datowania zdaj± siê przesuwaæ j± do XIV wieku, ale przyda³oby siê konkretne ¼ród³o.

Trochê odno¶ników do opracowañ nt dziania (knitting) i ¶ciegu ig³owego (naalbinding / nalbinding / nalebinding) jest na tej stronie SCA . Dla ka¿dego wymienionego opracowania podane jest krótkie streszczenie i link.

Optymistyczna informacja: podobno w¶ród zachowanych zabytków ¶redniowiecznych wiêkszo¶æ poza Skandynawi± pochodzi z obszarów Finlandii, Rusi i - w³a¶nie Polski.
Borg
A jak z tymi drutami? Piszesz Cezary o 12 wieku, a nie przypominam sobie niczego, co by owymi drutami mog³o byæ...igie³ jest ogólnie sporo, d³u¿szych wynalazków ju¿ nie. Znasz mo¿e co¶ zachodniego?
Robiono rêkawiczki, jak±¶ ba³tyjsk± czapê chyba widzia³em, skarpety...a nogawice?
Borg
Pyta³em o to ponad rok temu zapytam raz jeszcze.
Czy kto¶ kojarzy wysokie skarpety, czy wrêcz nogawice dziergane (dowoln± technik±) z XV wieku?
Viator
Nie wiem, jak popularne by³y w XV wieku, ale wiemy ¿e w XVI wieku na pewno w Anglii rêcznie dziergane z we³nianej i jedwabnej przêdzy nogawice by³y produkowane na masow± skalê i zajmowa³a siê tym jedna z najubo¿szych grup rzemie¶lników. Zdaje siê, ¿e masowe u¿ycie takich nogawic tak¿e przez mê¿czyzn wi±zane jest ze skróceniem szat pod wp³ywem mody hiszpañskiej i wprowadzeniem krótkich spodni i datuje siê dopiero na lata 1530. W ka¿dym razie dopiero w XVI wieku za³o¿ono szko³y ucz±ce technik wytwarzania dzianin - dla ograniczenia bezrobocia. Legenda g³osi nawet, ¿e kiedy oko³o 1589 roku William Lee wynalaz³ pierwsze urz±dzenie pozwalaj±ce zmechanizowaæ proces wytwarzania nogawic we³nianych, mimo usilnych starañ i wprowadzania latami kolejnych usprawnieñ, m.in. umo¿liwiaj±cych dzierganie nogawic równie¿ z jedwabiu, nie zdo³a³ opatentowaæ swego wynalazku, poniewa¿ królowa El¿bieta I zabroni³a jego produkcji pod pretekstem ¿e, jak stwierdzi³a, zbyt kocha swoich najbiedniejszych [poddanych], aby odbieraæ im jedyne ¼ród³o utrzymania.

Natomiast z obszaru objêtego rekonkwist± znamy jakie¶ zabytki z XII-XIII wieku wykonane specyficzn±, wysoko wyspecjalizowan± technik±, rozwiniêt± pod wp³ywem arabskim. Wobec gigantycznego nasilenia ruchu pielgrzymkowego do Compostela w tym okresie s±dzê, ¿e mo¿emy spokojnie za³o¿yæ, ¿e z wyrobami tymi by³a zaznajomiona ca³a Europa (co nie znaczy ¿e by³a zaznajomiona z technik± i ¿e j± stosowa³a).

Generalnie wydaje siê, ¿e wystêpowa³a ci±g³o¶æ produkcji nogawic dzianych jak±¶ technik±; zmienia³a siê natomiast ich popularno¶æ i zastosowana technika w³a¶nie.
robert w. Wielki
Pewnie nie wiele pomo¿e, ale zajrzeæ mo¿na:
http://histvarld.historiska.se/histvarld/d...n_strumpor.html
kathla
mam pytanie odno¶nie naalbindingu: czy poza rêkawiczkami, czapkami, skarpetami i ma³ymi torebkami do paska, robiono t± technik± co¶ jeszcze, jakie¶ inne czê¶ci garderoby wikiñskiej we wczesnym ¶redniowieczu? szukam ju¿ od kilku dni czego¶ w sieci ale nic nie uda³o mi siê znale¼æ pomino odwiedzenia ju¿ setek stron i przeczytania wielu forów, mo¿e kto¶ z Was s³ysza³, widzia³, wie co¶ na ten temat?
Lutobor ze Swarska
W odpowiedzi na pytanie Borga kilka postów wy¿ej:

http://www.flickr.com/photos/claning/3673629562/
para 70 cm d³ugich poñczoch z 12 wieku znaleziona w ko¶ciele parafialnym w Delsberg, Delémont, Szwajcaria

mo¿e siê przyda.
Borg
O dziêki. Fajowe. W sumie to jestem ju¿ prawie przekonany, ¿e s± koszerne, ale kurde nie ma tego konkretu smile.gif
krecik_77
A mo¿e mi kto¶ wymiary ig³y do tkania ni± podaæ?
W sensie, czy ma byæ d³uga, czy krótka?
Bo, ¿e têpa i gruba, to ju¿ wiem... bigsmile2.gif
Planujê zamówiæ ko¶ciane igie³ki do tej techniki i st±d moje pytanie.
Czubek
Taka gruba to te¿ nie. Robi³em dla mojej pani ró¿ne ig³y - rogowe, drewniane... Je¶li ig³a bêdzie za gruba, to splot wyjdzie Ci mocno dziurawy. D³u¿sza lepsza - przy bardziej skomplikowanych ¶ciegach typu asle na krótkiej mo¿e byæ niewygodnie.

Moja pani robi zazwyczaj na igle oko³o 5-8 cm d³ugiej, szerokiej - jak najmniej (grubo¶æ 1,5 mm ponad szeroko¶æ oczka) i grubej na jakie¶ 2-3 mm.

A je¶li nie musisz byæ koszerny, to ig³y do szycia dzianiny s± fenomenalne.
Marta K.
Czy kto¶ z Was posiada (lub posiada link) sensowny tutorial naalbindingu ? Ale taki, ¿eby nie koñczy³ siê na pierwszym rz±dku, bo w nastêpnym ju¿ nie mam pojêcia co zrobiæ. Nie mam niestety na miejscu nikogo, kto móg³by mi na ¿ywo przet³umaczyæ i pokazaæ.
Edwina
Mo¿e siê przyda:
http://www.nadelbinden.de.vu/
http://www.nadelbinden.de.vu/ - dokoñczenie

to jedyny link jaki znalaz³am u siebie, który ma kolejne rzêdy
AdamsZnin
Mo¿e to siê przyda:
http://jazwiec.pl/main.php?lang=pl&cont=artykuly_nal1
Marta K.
Uff, uda³o mi siê smile.gif Na razie tylko Oslo, ale na pocz±tek i tak dobrze.
Mam zatem pytanie do bardziej do¶wiadczonych hmm... Naalbindingerów (jakkolwiek g³upio to brzmi :P) - w jakiej kolejno¶ci robicie rêkawiczkê ? Najbardziej zastanawia mnie oczywi¶cie kciuk i sposób jego wszycia.
Julko
Mój sposób:
- czê¶æ g³ówna (na palce) d³ugo¶ci do podstawy kciuka,
- kciuk odpowiedniej d³ugo¶ci,
- ³±czê (zszywam) obie czê¶ci na d³ugo¶ci ok 1 -1,5 cm (tak na grubo¶æ d³oni w obszarze miêdzy kciukiem a reszt± palców),
- dalej robiê na okr±g³o.
rosamar
Nie widzia³am ¿eby kto¶ to ju¿ wrzuca³ wiêc podzielê siê stronk±, która pomog³a mi rozpykaæ wreszcie JAK TO DZIA£A bigsmile2.gif
Naalbinding
Jest tam mnóstwo ¶ciegów, do wielu s± ca³kiem dok³adne filmiki, zdjêcia, schematy i mnóstwo informacji. Mo¿e siê przyda w filmikach s± te¿ tutoriale spirali i drugiego rzêdu bum.gif

pozdrawiam
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.