Witam!
Jestem w trakcie zbierania informacji o stroju w tym okresie. Interesuje mnie strój osoby o raczej dobrym statusie materialnym. Po przejrzeniu sporej ilo¶ci ikonografii i kilku opracowaæ, a tak¿e forum pojawi³o siê kilka w±tpliwo¶ci:
1) Czy nosiæ jeszcze spodnie czy ju¿ mo¿na u¿ywaæ nogawic?
Na Tkaninie z Bayeux kilka postaci ma nogawki w ró¿nych kolorach, jest ich przynajmniej kilku. Do tego jedna postaæ z Kodeksu Pu³tuskiego ma co¶ w rodzaju podwi±zek (obrazek z za³±czniku). Tak¿e podobnych podwi±zek mo¿na siê dopatrzyæ na Drzwiach Gnie¼nieñskich. do tego spora ilo¶æ postaci na wszelkiej ma¶ci przedstawieniach wygl±da jakby mia³a bardzo obcis³e nogawki.
2) Jak z d³ugo¶ci± ubrañ? Pozostaæ przy wystêpuj±cym wcze¶niej d³ugo¶ci do kolana, czy mo¿na by sobie pozwoliæ na ciuchy d³u¿sze np. do po³owy ³ydki.
Na czê¶ci ikonografii z tego okresu z po¶ród osób ¶wieckich jedynie królowie maj± d³ugie szaty, na innych przedstawieniach tak¿e czê¶æ otoczenia ma d³ugie ciuchy.
3) Czy mo¿na u¿ywaæ kaptura (jako czê¶æ ubioru stricte do podró¿y)?
Mamy znaleziska ze Skandynawii, pó¼niejsze z Europy i 2 przedstawienia na których mo¿na by siê go dopatrzeæ - Drzwi Gnie¼nieñskie i freski ze Znojma:
4) Znalaz³em na Drzwiach Gnie¼nieñskich kilka postaci, które s± ubrane w d³u¿szy obcis³y ciuch, a na to trochê krótszy lu¼niejszy. Przypomina to trochê XIII-wieczne cote i surcoat. Tylko ¿e poza DG nie znalaz³em czego¶ podobnego w interesuj±cym mnie okresie, wcze¶niej co¶ takiego te¿ nigdzie nie wystêpuje. Mo¿na czy lepiej siê wystrzec?
Pozdrawiam