Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Materia³y do pracy w ku¼ni
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Rzemios³a i narzêdzia
lukasz oboz
Witam
Jestem m³ody jednak w rekonstrukcji zauroczy³o mnie kowalstwo.
Mam szczê¶cie bo mój tata to z³ota r±czka i mam ju¿ skompletowan± przeno¶n± ku¼nie(tymczasow±). Mam ju¿:
du¿y miech
Palenisko(przeno¶ne)
Kowad³o(na razie szyna bo nie mog³am dostaæ nigdzie kowad³a prawdziwego)
Zestaw m³otków
Ró¿nego rodzaju cêgi i inne
Wyku³em ju¿ nó¿ ale tylko po to by przetestowaæ ró¿nego rodzaju techniki kowalskie(hartowanie, odpuszczanie itp.)
I mam problem:
Z czego wykuwaæ ró¿nego rodzaju narzêdzia i broñ(rodzaj stali)?
Gdzie takowe materia³y dostaæ?
No¿e mo¿na wykuæ z prêtów a z czego wykuæ topór, czekan itp.?
Czy jest ró¿nica miêdzy kuciem na wêglu drzewnym i kamiennym?
Z góry dziêkuje za odpowiedzi zostan± one wykorzystane w celu pog³êbiania pasji ¶redniowieczem aniol.gif

Viator
CYTAT(lukasz oboz @ 18:23 27.09.2008) *
Witam
Jestem m³ody jednak w rekonstrukcji zauroczy³o mnie kowalstwo.
Mam szczê¶cie bo mój tata to z³ota r±czka i mam ju¿ skompletowan± przeno¶n± ku¼nie(tymczasow±). Mam ju¿:
du¿y miech
Palenisko(przeno¶ne)
Kowad³o(na razie szyna bo nie mog³am dostaæ nigdzie kowad³a prawdziwego)
Zestaw m³otków
Ró¿nego rodzaju cêgi i inne
Wyku³em ju¿ nó¿ ale tylko po to by przetestowaæ ró¿nego rodzaju techniki kowalskie(hartowanie, odpuszczanie itp.)
I mam problem:
Z czego wykuwaæ ró¿nego rodzaju narzêdzia i broñ (rodzaj stali)?
Gdzie takowe materia³y dostaæ?
No¿e mo¿na wykuæ z prêtów a z czego wykuæ topór, czekan itp.?
Czy jest ró¿nica miêdzy kuciem na wêglu drzewnym i kamiennym?
Z góry dziêkuje za odpowiedzi zostan± one wykorzystane w celu pog³êbiania pasji ¶redniowieczem aniol.gif
Mo¿e nie na wszystkie naraz, ale na wiêkszo¶æ Twoich pytañ znajdziesz odpowied¼ w ju¿ istniej±cych w±tkach, wiêc zacznij od opcji Szukaj, jak zaleca Regulamin "nowym", do których sam siê by³e¶ ³askaw zaliczyæ. Taty te¿ mo¿esz zapytaæ o ró¿ne podstawowe sprawy - powinien Ci znale¼æ jak±¶ literaturê o rodzajach stali narzêdziowej albo wyt³umaczyæ jak siê pali wêgiel kamienny a jak - drzewny.

Nó¿ wyku³e¶ z prêta - z jakiego prêta, chyba nie zbrojeniowego? Budowlana miêkka stal wêglowa nie daje siê hartowaæ, wiêc na niej tego nie przeæwiczysz.

Pasja oznacza m.in. szczególne zainteresowanie, zami³owanie, zaanga¿owanie, ale ka¿de z tych s³ów wymaga trochê innego przyimka albo formy rzeczownika: zainteresowanie bêdzie ¶redniowieczem, zami³owanie do ¶redniowiecza, zaanga¿owanie w ¶redniowiecze (w odtwarzanie ¶redniowiecza). A pasja najlepiej po prostu ¶redniowieczna.

Pozdrawiam - ale ten temat raczej bêdzie do zamkniêcia.
Sier¶ciak
nie jest ci na pocz±tek potrzebne 'prawdziwe' kowad³o, wystarczy klocek stalowy ok 20/30 kg i wiadro z ¿elbetem w którym go 'zatopisz', szyna te¿ da radê. mo¿esz siê za klockami stalowymi na z³omie porozgl±daæ, mo¿na nawet po 100 kg dostaæ za cenê z³omu (1,50 kg)
broñ kuje siê z ró¿nych stali w zale¿no¶ci do tego co to jest jak jest du¿e, do czego bêdzie wykorzystywane... je¿eli nó¿ to dla potrzeb odtwórstwa dobre s± stale wysokowêglowe i stale narzêdziowe, np NC6, 1095(to nie nierdzewki). Do wiêkszych ostrzy, stale sprê¿ynowe, 50Hs i stale NZ.
NA pocz±tek dobr± stal wokó³ siebie masz w samochodowych resorach to co¶ zbli¿onego do 50 Hs, na no¿e nadaj± siê stare pilniki, pi³y tartaczne, ze stali ³H14 s± bie¿nie ³o¿ysk kulkowych, mo¿na tez odcinaæ kawa³ki amortyzatorów(sprê¿yn) z ciê¿arówek i co¶ z tego kuæ. wêglówki s± w samochodowych pó³osiach chyba 1075.
Stal z prêtów zbrojeniowych to jaka¶ St ma trochê wêgla i da siê to zahartowaæ ale z bardzo mizernym skutkiem wiêc raczej siê do nauki nie nadaje smile.gif poza tym do ró¿nych stali s± ró¿ne temperatury hartowania ró¿ne media ch³odz±ce i ró¿ne temperatury odpuszczania... polecam du¿o poczytaæ na forum knives.pl jest o stalach jest o hartowaniu jest o 'a z czego zrobiæ to?"
Topory, czekany itd, robi siê z blach albo grubych prêtów w których na gor±co wybija siê dziurê na trzonek, z blach zagina siê je w kszta³t siekiery i dogrzewa do tego ostrze z paska dobrej stali.
Stal 50 HS mo¿esz dostaæ w warsztacie robi±cym resory do samochodów, maja p³askowniki z których wyrabiaj± resory i pewnie ci sprzedadz± jak ³adnie poprosisz, bardzo dobrze siê je kuje i da siê hartowaæ do jakich¶ 50HRC. Co do wêglówek i jakich¶ ciekawszych stali to jest sk³ad stali specjalnych FPG w warszawie, do znalezienia w internecie, maja nc6 i sprzedaj± w detalu aczkolwiek trzeba siê trochê nachodziæ. Wspó³czesne egzotyczne stale... na forum Knives.pl ;) Wêgiel kamienny jest zanieczyszczony siark± która w zwi±zku z ¿elazem tworzy siarczek ¿elazawy(o ile dobrze pamiêtam :P) który powoduje krucho¶æ na gor±co co uniemo¿liwia kucie, wprawdzie ¿eby siê po³±czy³ ¿elazem z kutego kawa³ka to trzeba by to w takim brudnym palenisku d³u¿ej potrzymaæ w wysokiej temperaturze tak¿e nie jestem pewien czy jest to realne zagro¿enie ale tradycja nakazuje ¿eby wêgiel najpierw 'wypaliæ' tak ¿eby przesta³ lecieæ ¿ó³ty dym, i wtedy dopiero grzaæ klocki. poza tym wali jak skarpety i daje do¶æ 'agresywne' palenisko z którym trzeba siê naszarpaæ i czêsto je sprz±taæ z ¿u¿lu i innych ¶mieci i ciê¿ko jest dostaæ odpowiednio drobny wêgiel wiêc trzeba go sobie po roz³upywaæ na mniejsze grudki _ ale jest tani. Wêgiel drzewny, jest czy¶ciutki w pe³ni uprawniony historycznie i drogi. Osobi¶cie polecam drzewny.
lukasz oboz
Wielkie dziêki za odpowiedz Sier¶ciak
Ale czy takie klocki ze z³omu dadz± rade wytrzymaæ uderzanie ci±g³e(prawie;)) du¿ym m³otkiem czy materia³ u¿yty do produkcji takiego klocka to wytrzyma?
A czy wykonuje siê co¶ ze sztabek ¿elaza?
arathorn94
JA kuje na koksie jest o wiele tañszy a z opowiadañ mojego dziadka to u niego w ku¼ni tylko siê koksem pali³o
lukasz oboz
No tak koks te¿ jest dobrym rozwi±zaniem(chyba)
A czy wie kto¶ jak pod m³otkiem sprawuj± siê inne metale nie tylko ¿elazo i stal?
ate1990
Viator - prêty zbrojeniowe w "jode³kê" daj± siê hartowaæ (najlepiej w zimnej wodzie).

Moim zdaniem na koksie kuje siê wygodniej ni¿ na drzewnym, poniewa¿ ten drugi spala siê jak paliwo rakietowe(trzeba co chwilê dosypywaæ, a to do¶æ kosztowna sprawa).

Mówi±c ¿elazo masz na my¶li stal o bardzo ma³ej zawarto¶ci wêgla?

Ogólnie je¶li chodzi o stal, to im wiêcej w niej wêgla tym trudniej kuæ, inne metale, lub ich stopy (np. mied¼, br±z) s± bardziej miêkkie.

Polecam poczytaæ:

http://www.platnerz.com/

http://blacksmithing.createforum.com/forum.html

Sier¶ciak
je¿eli chodzi o twardo¶æ klocków ze z³omu to je¿eli s± stalowe to na pewno dadz± radê przy kuciu na gor±co. Stal która nadaje siê do kucia ma jakie¶ > 700 st C wobec czego jest miêkka, a stal z której jest klocek jest zimna, jakby¶ nawala³ m³otkiem na zimno na tym to porobisz wgnioty ale jak siê uwa¿a to dzia³a wszystko sprawnie.
¯elazo czyste ARMCO mo¿na kupiæ ale nie mam pojêcia gdzie.. trzeba by poszukaæ w internecie albo dorwaæ jakie¶ stare podkowy, poza tym ¿elazo jest raczej niedostêpne, wszystko to jakie¶ tam stale niskowêglowe najwy¿ej.
Ze sztabek mo¿esz zrobiæ wszystko, odpowiednio je zgrzewaj±c i kuj±c mo¿esz zrobiæ cokolwiek, bezpo¶rednio ze sztabki to najszybciej nó¿ jaki¶ ci wyjdzie, albo grot. Sztabkê mo¿esz rozklepaæ na blachê smile.gif... Na gor±co kuto w ¶redniowieczu mosiê¿ne okucia do pochew no¿owych (ko³obrzeg), ja nie sprawdza³em jeszcze ale nie widzê powodu dla którego nie mia³oby to dzia³aæ ...popróbuj
lukasz oboz
A jak wygl±daj± dzisiejsze dostêpne do kupienia "sztabki" ja s³ysza³em ¿e s± kszta³tu walca czy to prawda?
wydaje mi siê ¿e ze sztabki mo¿na zrobiæ he³m nie tak trudno ale to ju¿ p³atnerstwo
¶wietnie ¿e nie zamkniêto tego tematu bo informacje tu zawarte bardzo mi siê przydadz±
Sier¶ciak
dzisiejsze sztabki ? masz na my¶li to ¿e sa jaki¶ specjalne kawa³ki przewidziane do kucia?
mog± byæ blachy, p³askowniki, prêty, walce... zale¿y na co trafisz, wa¿ne ¿eby by³y z tej stali która Cie interesuje. Z ka¿dej z tych postaci jeste¶ w stanie kuj±c doj¶æ do sztabki, blachê mo¿esz poci±æ na p³askowniki p³askowniki na sztabki ... jak bêdziesz kupowa³ stal do kucia to najwygodniej kupiæ albo p³askowniki ok 0,5/1cm grubo¶ci a na szeroko¶æ sobie dotniesz ile ci trzeba, albo prêty.
Ze sztabki mo¿na zrobiæ he³m ale jest to mistrzostwo ¶wiata w kuciu, podobnie umbo do tarczy, o tym jak siê kuje umbo jest chyba na stronie 'platnerz' która ju¿ siê przewinê³a. He³my dzisiaj klepie siê z dwóch kawa³ków blachy spawanych na ¶rodku. Jest gdzie¶ w internecie dostêpny tutek krok po kroku jak facet kuje he³m normañski z 'klocka' ale nie mam pojêcia gdzie ja to widzia³em..jak poszperasz po anglojêzycznych forach to na pewno znajdziesz bo to do¶æ rzadki materia³.
lukasz oboz
ja widzia³em tutorial w którym go¶æ wykona³ he³m normañski z blachy w kszta³cie ko³a szukam ale nie mogê znale¼æ tej stronki
o znalaz³em sorki ze to tyle trwa³o :D
http://www.bladeturner.com/pattern/norman_helm/index.html
arathorn94
co do he³mów i p³atnerstwa to masz tutaj fajn± stronke http://www.moonforge.prv.pl/
jest tam pare przydatnych informacji fajna stronka!!
lukasz oboz
spoko nie dzia³a mi tak od oko³o tygodnia a jak dzia³a to regularnie wchodzê na t± stronê i przegl±dam j± w poszukiwaniu nowo¶ci
macie mo¿e jeszcze jakie¶ inne takie stronki w stylu moonforge?
graffic
witam

pozwole sobie dolozyc kilka slow od siebie w kwestii wyposazania kuzni, sprzetu, materialow, itp itd

zaczne od podstawowych rzeczy:

kowadlo - coz szyna (kawalek szyny) jest dobra - jesli kujesz drobiazgi.. jesli chcesz kuc cos wiekszego to zdecydowanie warto zakupic (zdobyc) narmalne kowadlo - nie musi buc wielkie (wystarczy np 50 kg) - natomiast wazne przy wyborze jest to czy: - jest "wypracowane" tzn czy bylo uzywane czy jest nowe - ma to o tyle znaczenie ze jezeli kowadlo bylo uzywane i ma plaszczyzny robocze w dobrym stanie to z pewnoscia stal (lub staliwo) jest oklepane czyli wypracowane i bedziesz mial wieksza gwarancje ze nie zniszczy ci sie w czasie i nie rozporfiluja ci sie powierzchnie robocze, jesli kowadlo jest nowe - coz musisz je sam "oklepac" co w przypadku niektorych kowadel (o conajmniej sredniej jakosci) daje efekt taki ze plaszczyny sa nie rowne krawedzie po wywyjana lub wyszczernione (zalezy to od twardosci materialu kowadla)

koszt kowadla ok 50 kg waha sie w przedziale od 250- 600 zl - wiec w porownaniu do jakiegos klocka stalowego o blizej nie sprecyzowanych parametrach zaczyna to troszke inaczej wygladac

a propos szyn kolejowych - nie jestem ich przeciwnikiem (bo generalnie jest to dobra stal - przewidziana pod duze obciazenia i ma wysoka odporonosc na scieranie) ale jak wspominalem nadaje sie ona do kucia drobiazgow - poza tym kwestia masy - rzecz to z pozoru niebagatelna jest istotna w chwili, wktorej zaczynasz kuc wieksze rzeczy - chodzi o stabilnosc i brak przenoszenia wibracji (oczywiscie wiaze sie to rowniez z odpowiednia podstawa - ale to odrebny temat)

tyle a propos kowadla (tyle wystarczy wiedziec na poczatek by zaczac "bawic" sie w kowalstwo) - przy okazji jak ktos bedzie zainteresowany szerszym zglebieniem tematu np kowadel to prosze o kontakt

paliwo - koks, wegiel kamienny, wegiel drzewny... co wybrac ? - to zalezy na co cie stac, jak masz dostep i co bedziesz kul

koks - w zasadzie od XIX wieku wszedl na stale do uzytku - jest wydajny, daje wysoka temperature, ma relatywnie niski stopien zanieczyszczen (siarka fosfor), dlugo utrzymuje cielo i znakomicie nadaje sie do pracy ciaglej z nadmuchem mechanicznym
jest kilka odmian koksu - hutniczy, koksowniczy, opalowy - kazdy charakteryzuje sie inna kalorycznoscia i parametrami
to co jest istotne to wielkosc kawalko / okruchow ktorych uzywasz - nie moga one byc ani za male ani za duze - jaka wielkosc jest wlasciwa ? - polecam praktyke ;)

wegiel kamienny - z trzech wymienionych - najgorszy surowiec opalowy - zanieczyszczenia, mnostwo dymu (spalin - skadinad toksyczych i trujacych - patrz wyzej, zwiazki siarki, azotu, arsenu, itp itd) - spala sie szybko, daje srednia temperature, poprzez zaniczyszczenia ktore lacza sie z rozgrzana stala - obnizaja parametry techniczne stali - ogolnie - odradzam i nie polecam

wegiel drzewny - bardzo dobre paliwo - w sumie bez wad, chociaz na poczatkujacego moze byc troche uciazliwe ze wzgledu na szybkosc spalania, wysoka temperature, i brak dostatecznie precyzyjnej kontroli nagrzewania, przy tym jako paliwo, drogi (najdrozszy sposrod wymienionych) - nadaje sie doskonale do kuzni przenoscnych noznych lub miechowych (napedzanych recznie) - ogolenie bardzo polecam ale pozniej, po nabraniu wprawy smile.gif

stal do kucia - w zasadzie padlo w tym watku kilka sygnatur roznych stali nadajacych sie do kucia - natomiast ja dla porzadku napisze tak: - im mniej wegle tym stal bardziej miekka i bardziej kowalna (i wiekszy przedzial tolerancji tempreaturowych podczas obrobki), im wiecej wegla tym stal jest trudniejsza w obrobce, ma wezsze przedzialy temepraturowe obrobki, bywa krucha - zaleta jest jej twardosc (twardosc wykonanego przedmiotu, narzedzia), hartowalnosc, udarnosc, odpornosc na skrecanie, odpornosc chemiczna, itp itd.
stad prosty wniosek - przed wybraniem materialu zastanow sie do czego ma sluzyc ma przedmiot po jego wykonaniu - powod ? niektore przedmioty w ogole nie da rady wykonac z niektorych odmian stali wglednie bedzie to bardzo trudne lub czasochonne a efekt koncowy bedzie taki ze przedmiot nie bedzie przydatny w praktyce (przyklad dla chetnych - do pocwiczenia - wykuc ze stali NC9 helm - najlepiej z jednego kawalka smile.gif

gatunkow stali (sygnatur) nie bede tutaj podawal - czesto przewijaja sie na roznych postach opowiadajacych o sztuce kowalskiej - poza tym sa ksiazki dotyczace gatunkow stali wraz z ich opisem wlasciwosci fizycznych, mechanicznych, chemicznych itp

grubosci (wymiary) polproduktow do kucia - hmm coz wszysko zalezy od tego co sie chce zrobic - oczywiscie mozna kuc ze sztab, pretow blach... ale wszystko sprowadza sie do pewnego rozsadku i okreslenie relacji, czasu, nakladu pracy, kosztow materialow,kosztow posrednich... po prostu nalezy dazych do pewnej rownowagi i optymalizacji - przyklad - mozna oczywiscie wykuc maly nozyk ze sztaby o przekroju kw 100x100 ... tylko po co ? mozna to zrobic np z plaskownika, wzglednie z preta kwadratowego, okraglego, haksagonalnego, itp

przekroje profili hutniczych ? - sa rozne od drutow , pretow (o bardzo roznych przekrojach) sztab, kesow, wylewek, blach, profili zamknietych, otwatych, itp,itd - proponuje zapoznac sie z oferta hurtowni stali

a propos kucia helmow z jednego kawalka - coz jest to trudna sztuka - ale nie, nieosiagalna smile.gif rzecz lezy w praktyce - powiem tak - da sie bez wiekszego problemu wyciagnac z plaskiego krazka balchy helm o sr. ok 180-220 mm przy wysokosc ok 100- 140 mm... srednio to zajmuje ok 10-16 h pracy ( przynajmniej mi tyle zajmuje) - parametry takiego helmu sa zdecydowanie inne niz podobnych spawanych z dwoch polowek - wada jest pracochlonnosc, spawane helmy wykonuje sie szybciej i co wazne dla wiekszosci kupujacych - taniej
dalej - spawanie jest substytutem nitowania - w ujeciu historycznym sporo odmian helmow bylo nitowanych z kilku, kilkunastu czesci - dzis stosuje sie spawanie jako prostsze i latwiejsze do wykonania i wykonczenia (ja osobicie nie preferuje i nie lubie)

w zasadzie to tyle - co do narzedzi innych urzywanych w kowalstwie - to mozna by niemala ksiazeczke napisac - dlatego tez odsylam do literatury - ale rowniez (a moze i przede wszystkim) do podpatrywania i uczenia sie od osob ktore zajumja sie zawodowo kowalstwem - tylko tym prawdziwym - a nie pseudo slusarstwo-kowalstwem artystycznym :P

w kazdym razie pozdrawiam RF (graffic)

lukasz oboz
Dziêki za odpowied¼ ale powiem szczerze ¿e od momentu za³o¿enia tematu moja wiedza mocno siê pog³êbi³a :D
zreszt± nie tylko wiedza bo i narzêdzi wiêcej i do¶wiadczenia... co za tym idzie wiêcej rzeczy wykutych i spe³niaj±cych standardy smile.gif
Chocia¿ nie uda³o mi siê kupiæ kowad³a.... mam za to kilka klocków stalowych które "tuningowa³em" tak aby wygl±da³y jak kowado z np. Bygland, ale spokojnie bo zamierzam teraz kupiæ kowade³ko 50 kg. od starego kowala koñcz±cego karierê...
wszebor
Kupi³em kiedy¶ kowad³o, niedu¿e, oko³o 20-30kg. Dosta³em je za jakie¶ ¶mieszne pieni±dze w pewnej podlaskiej wsi. Jak to w gospodarstwie, by³o pewnie mocno eksploatowane i nie jest ju¿ zdecydowanie pierwszej m³odo¶ci, co objawia siê ob³ymi krawêdziami.

Orientujecie siê mo¿e, czy da³oby radê to jako¶ zeszlifowaæ, a je¿eli tak, to gdzie (to mo¿e byæ nawet ko³o centymetra)?

Pozdrawiam
NumLock
Polecam wej¶æ i poczytaæ :
http://forumkowalskie.pl/
Pandemonium
CYTAT(wszebor @ 09:14 20.08.2010) *
Kupi³em kiedy¶ kowad³o, niedu¿e, oko³o 20-30kg. Dosta³em je za jakie¶ ¶mieszne pieni±dze w pewnej podlaskiej wsi. Jak to w gospodarstwie, by³o pewnie mocno eksploatowane i nie jest ju¿ zdecydowanie pierwszej m³odo¶ci, co objawia siê ob³ymi krawêdziami.

Orientujecie siê mo¿e, czy da³oby radê to jako¶ zeszlifowaæ, a je¿eli tak, to gdzie (to mo¿e byæ nawet ko³o centymetra)?

Pozdrawiam



Najlepiej rozgrzej w palenisku i skuj w kwadrat , jak znasz siê na kowalstwie to pójdzie ³atwo .
Ja m³otki skuwa³em 5 kg, ale kowad³o te¿ da radê .

ate1990
@Pandemonium

To bardzo z³y pomys³. Je¶li nawet uda mu siê wyrównaæ to kowad³o, to gdzie on je pó¼niej zahartuje??

@wszebor

Je¶li tylko krawêdzie s± ob³e, to zostaw to w spokoju, je¶li g³ad¼ jest w miarê przyzwoitym stanie, to nic nie kombinuj, bo przekombinujesz.

Je¶li na g³adzi s± góry i doliny, to ratuje Ciê jedynie frezarka (lub przy du¿ych umiejêtno¶ciach szlifierka k±towa).
Pandemonium
@Ate1990

No , masz racjê m³otek to co innego .

A jak pozbyc siê wg³êbieñ ? mam wg³êbienie w kowadle mniej wiêcej na ¶rodku 8cmx6cm
i jak go siê pozbyc ? wyfrezowac do tego poziomu czy co¶ innego ?
Marcus
Jak masz wprawê we spawaniu to mo¿esz ten ubytek wype³niæ spawem. Tylko pamiêtaj o dobraniu odpowiedniej elektrody.
Pandemonium
A spaw wytrzyma ? czy bêdzie siê wykruszac i powoli odpadnie ?
Waæpan Hubert
No nie mogê ile g³upot napisa³ Sier¶ciak:

1. Jak chcesz kuæ maj± pseudo kowad³o w wiadrze? Na siedz±co? Ju¿ lepiej szukaæ solidnego pieñka.
2. Dla potrzeb odtwórstwa dobre s± tylko stale proste, tzn. nie maj±ce domieszki innych pierwiastków ni¿ wêgiel. Sporo starych pilników robi³o siê ze stali prostych.
3. £h14 to ³o¿yska? Raczej polska stal ³h15 na ³o¿yska toczne jest wykorzystywana, nie ³h14.(swoj± drog± odporna na ¶cieranie)
4. Skoro ³atwodostêpna stal zbrojeniowa nie nadaje sie do nauki, to co siê nadaje? Sprê¿ynówki? Wysokowêglówki? Jak kto¶ pierwszy raz kuje to jest du¿e ryzyko ¿e co¶ zepsuje i dobra, twarda stal wróci na z³om. Na pocz±tek jak najbardziej zbrojeniówka! A niektóre prêty mo¿na zahartowaæ i to z dobrym skutkiem. (na wiêcej ni¿ te twoje 50 hrc, ale to potem)
5. 50hs - polska stal konstrukcyjna sprê¿ynowa stopowa, ach, piêkna stal, wyj±tkowa, ale do rzeczy: mo¿na j± spokojnie zahartowaæ na 58 hrc (a nie te twoje 50 i to mówi³e¶ ¿e max) i z t± twardo¶ci± i z umiejêtnym odpuszczaniem i z wiedz± z fizyki, mo¿na stworzyæ miecz który by mia³ te 58 hrc i spokojnie by dzia³a³. Nie wiem sk±d masz te 50 hrc, ale sprê¿ynówkê mo¿na hartowaæ mo¿e i do 60-paru, ale to raczej nie zadzia³a, bo popêka itd. Po prostu 830 stopni i do oleju, potem 520 stopni odpuszczanie. (choæ na miecz lepiej stosowaæ 200-300 stopi, na no¿e 200), 520 stopni to na wysok± sprê¿ysto¶æ.
6. Czyste ¿elazo w formie sztabki nie wystêpuje. Nawet stare podkowy to stal, czyli stop ¿elaza z wêglem.

Tak wiêc proszê nabyæ podstawow± wiedzê, zanim zaczniecie komu¶ cokolwiek radziæ. Nie zabierajcie g³osu w sprawach których nierozumiecie. Pozdrawiam.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.