Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: fartuch tzw. pleated embroidered
> Ubiór i dodatki > Ubiory pó¼no¶redniowieczne > Damskie ubiory pó¼no¶redniowieczne
Cailin
Witam,
wiem, ¿e w tematach na Freha przewija³y siê ju¿ fartuchy, nie znalaz³am tam jednak ¿adnych informacji na interesuj±cy mnie fartuch z u¿yciem techniki zwanej "smocking".

Takie fartuchy s± widoczne czesto na obrazach pó¼nego XV i XVI wieku (np. obraz Albrechta Durera "Melancholia"). Patrz±c na ten obrazek http://www.diu-minnezit.de/share/Handschriften/Luttrell%20Psalter/Lutrell-07.jpg ://http://www.diu-minnezit.de/share/Ha...utrell-07.jpg mo¿na te¿ za³o¿yc, ¿e takie w³a¶nie fartuchy nosi babeczka w Luttrell Psalter.

Zastanawia mnie jednak czy taki rodzaj zbierania materia³u w górnej czê¶ci fartucha by³ stosowany rózwnie¿ na pocz±tku XV wieku?

Na tej oto stronie w dziale "handouts" jest artykul o fartuchach zebranych u góry i ozdobionych np. ¶ciegiem "honeycomb". Z artyku³u tego wynika, ¿e ta technika by³a stosowana pod koniec XIV w (na stronie s± podane przyk³ady nawet z XII w!). Czy móg³by kto¶ to potwierdzic lub zdementowac?

Interesuje mnie równie¿ ozdobienie fartucha przy dolnej krawêdzi tzw. "drawn thread work" ale to ju¿ chyba na osobny temat...

Bêdê wdziêczna za wszelkie wskazówki i opinie icon_wink.gif
Cailin
hmm...widze ze temat nie spotkal sie z szerszym odzewem... czy to dlatego ze nikt sie tym akurat nie interesuje czy tez nikt nie ma na ten temat informacji? Moze jednak ktos moglby sie podzielic wiedza... Z gory dzieki smile.gif
Vardis
Znalaz³am przypadkiem takie o co¶:
http://matildalazouche.livejournal.com/2569.html
Mo¿e siê przyda smile.gif
Malina
Ja znalaz³am jeszcze bloga innej zapalonej w tym temacie osoby:
http://foxleymanor.blogspot.com/search/label/Apron%20Project

Ale po przeszukaniu zbiorów przeró¿nych wysz³o mi, ¿e oko³o po³owy XIV wieku o fartuchach takich zapomnia³ ¶wiat na blisko 150 lat.
Technika zdobnicza wprawdzie pojawia siê tu i ówdzie, ale akurat nie na tej czê¶ci garderoby dunno.gif
Cailin
Dziêki wielkie:) Wychodzi na to, ¿e na razie fartuch XV-kowy pozostanie zwyk³ym prostok±tem ;) Je¶li kiedy¶ zechcê sie bawic w pocz. XIV w to spróbujê pocwiczyc pleated embroidery. Pozdrawiam!
Gdañska Mieszczka
CYTAT(Cailin @ 11:45 05.10.2008) *
Dziêki wielkie:) Wychodzi na to, ¿e na razie fartuch XV-kowy pozostanie zwyk³ym prostok±tem ;) Je¶li kiedy¶ zechcê sie bawic w pocz. XIV w to spróbujê pocwiczyc pleated embroidery. Pozdrawiam!


Ja tu jeszcze pytam fachowych: fartuch ze zdobieniem smocking owszem piekny, ale nie os³ania górnej czê¶ci tu³owia, a ja chcia³abym móc os³oniæ. Bo bêdê robiæ co¶ brudz±cego.
I ciasno siê nim owi±zaæ w pasie. Co mogê zastosowaæ? Najchêtniej zrobi³abym taki jak domowy, tylko z lnu. I to grubego, bo przy cienkim plama przemoknie na wylot, czyli a¿ do sukni. A przy grubym lnie marszczenia wykluczone. Co robic? Bardzo, bardzo liczê na s³uszn± odpowied¼!
Viator
Nie wiem czy w ogóle stosowano wówczas fartuchy os³aniaj±ce tu³ów powy¿ej pasa. Niby forma któr± pokaza³a¶ i której u¿ywamy dzisiaj jest intuicyjna i dla nas oczywista, tym niemniej szuka³em kiedy¶ mêskiego, roboczego fartucha, kolejno dla strzelca, dla bednarza, dla piekarza, a aktualnie fartucha dla kowala, o który kto¶ spyta³ niedawno - i prze¶ledziwszy sporo ikonografii od XII do XV wieku w³a¶ciwie innego fartucha ochronnego ni¿ "zapaska" nie widzia³em.

Jeszcze jedna strona do obejrzenia: http://mruffafa.pinger.pl/m/2743190/fartuch
Basia
Tak, zapaska by³a najbardziej popularna.
Jednak pojawia siê w ¼ród³ach z II po³owy XV wieku fartuch, który wystêpuje tak¿e w odno¶niku Viatora - obszerny, zas³aniaj±cy cia³o powy¿ej pasa, z paskami na ramionach. Widzimy go przede wszystkim na akuszerkach - a jak wiadomo to ca³kiem "brudna robota" jest...

Proponujê przejrzeæ jeszcze ¼ród³a zebrane TUTAJ
Fartuch, o którym piszê jest tutaj okre¶lony jako "Midwife's Apron"
Diegowa
Z czystej ciekawosci dawno temu wykona³am taki fartuszek.
Fotka poni¿ej
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.