Witam,By³o by mi³o gdyby jaki¶ wczesno¶redniowieczny kronikarz, co¶ nieco wspomnia³ o wczesno¶redniowiecznej heraldyce. Ale nie wspomnia³ bo wczesna heraldyka wywodzi³a siê ze ¶wiata barbarzyñskiego, czytaj pogañskiego i czêsto nawi±zywa³a do przedchrze¶cijañskiej religii. Heraldyka rozkwit³a w ¶redniowieczu gdy „schrystianizowano” legendy rodowe i pochodzenie. St±d XIX wieczne teorie heraldyczne, ¿e heraldyka i rycerstwo to wymys³ chrze¶cijañski, wywodz±cy siê z idei chrze¶cijañskiej „rycerza bo¿ego”. Jeszcze tak twierdzono w wielu XX wiecznych wydawnictwach.
Gdyby rycerstwo i heraldyka by³y z chrze¶cijañstwa – to dowodem tego by³by Rzym i jego chrze¶cijañscy rycerze. Nic takiego jednak nie mia³o miejsca. Chrze¶cijanie unikali w Rzymie s³u¿by wojskowej oczekuj±c rych³ej Apokalipsy, za¶ szeregi rzymskiej armii zasila³y kontyngenty barbarzyñców.
Idea heraldyki i rycerstwa przysz³y do Europy ze wschodu a konkretnie Iranu. Tam o kilka stuleci wcze¶niej ni¿ w Europie obserwuj± to zjawisko naukowcy.
Oto szlachta sogdyjska w szatach w barwy i herby. Od lewej herb
Waraz potem
Tardarw potem
Simorg-(Senmurw). Bez trudu rozpoznamy „nasze” polskie herby „¦winka” i „G±ska”.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznikKliknij, aby zobaczyæ za³±cznikTadeusz Sulimirski w „Sarmaci” wyra¼nie stwierdza, ¿e wiêkszo¶æ polskich herbów wywodzi siê od tamg sarmackich – czyli irañskich.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznikPoni¿ej polski herb „Kopacz” i jego wzór na bizantyjskim manuskrypcie z XI-XII wieku. Napis po grecku g³osi, ¿e przedstawia Bu³garów.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznikKliknij, aby zobaczyæ za³±cznikBior±c pod uwagê co Dawid Lang napisa³ o pochodzeniu Bu³garów – wracamy do irañskich korzeni heraldyki.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznikZ ¶redniowiecznych ¼róde³ wiemy, ¿e na Zje¼dzie Gnie¼nieñskim w 1000 roku, hufce polskie ró¿ni³y siê barw±. Nie wiemy czy ka¿dy okrêg grodowy mia³ swoj± barwê czy co bardziej prawdopodobne – barwa by³a znakiem rodowo-klanowym.
Wzory na tarczach wojów mog³y siê ró¿niæ i byæ podobne. Je¶li wojownicy pochodzili z tego samego rodu-klanu mieli ten sam wzór na tarczy. Ró¿ne rody – ró¿ne wzory i barwy.
Pozdrawiam
Znicz