Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: S³owiañski Pancerz £uskowy
> Uzbrojenie na przestrzeni dziejów > Uzbrojenie wczesno¶redniowieczne > Ochronne uzbrojenie wczesno¶redniowieczne
Znicz
Witam,

By³y ju¿ posty na temat zbroi ³uskowej – niemniej aby unikn±æ przegl±dania zawartego tam szumu sprzecznych ze sob± informacji, postanowi³em temat uporz±dkowaæ.

Najstarszy jaki znam s³owiañski pancerz ³uskowy datowany jest na VII-X wiek – Plisniesk ko³o Lwowa.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

A to ³uska z Sanoka – Polska – XII wiek.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Tekst Piotra ¦wi±tkiewicza „Uzbrojenie Pomorza Zachodniego” z 2002 roku
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Tekst Piotra Strzy¿a „Uzbrojenie Ma³opolski” z 2006 rokuKliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Czech w zbroi p³ytkowej – prawdopodobnie ³usce – kto¶ zna ¼ród³o ilustracji?
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Yaxa z Kopanicy
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Wrzucajcie co macie wiêcej o s³owiañskich pancerzach ³uskowych.


Pozdrawiam
Znicz
Znicz
Witam,

Kilka przyk³adów jeszcze

Donieckoje Gorodiszcze k. Charkowa - X - XI wiek
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Nowgorod XI i XII wiek
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Nowgorod X-XII wiek
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Henryk Brodaty
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Pozdrawiam
Znicz
Znicz
Witam,

Szczególnie adekwatene dla ¦l±ska

Swiêtope³k O³omuniecki (1095-1107) w pancerzu ³uskowym
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Bo¿ywoj II - (1100-1107) w zbroi p³ytkowej - mo¿e ³usce
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik

Pozdrawiam
Znicz
Nilg z Pomorza
Co siê tyczy zbroi (byæ mo¿e) ³uskowej, pisa³em o niej w tym temacie http://www.freha.pl/index.php?showtopic=11...mp;#entry206647

Ale pozwolê sobie zdublowaæ, przyda siê w tym temacie:
Podczas badañ grodziska w Raci±¿u ko³o Tucholi, strzeg±cego po³udniowej granicy Pomorza, znaleziono fragmenty ¿elaznych p³ytek pancerza. Datowane s± one jednak dopiero na 2po³ XIIIw. To wyj±tkowe na naszych ziemiach znalezisko nie zosta³o jednak w³a¶ciwie opracowane. Autorzy dwóch analiz tego znaleziska podaj± ró¿ne informacje na temat p³ytek - B.Augustyniak doliczy³ sie 157 fragmentów, A.Augustyniak za¶ 150. Równie¿ odmiennie okre¶lili rodzaj pancerza - B.Augustyniak stwierdzi³ brak nitów przy zbrojnikach i uzna³ ca³o¶æ za relikt pancerza lamelkowego, jego zdaniem przewa¿aj± pozosta³o¶ci p³ytek p wym 8x2cm i 4x1,5cm oraz grubo¶ci 1,5mm. A.Augustyniak za¶ dopatrzy³a siê w paru p³ytkach pozosta³o¶ci nitów i wyrazi³a opiniê, ¿e zbrojniki te pierwotnie mocowane by³y do podk³adu organicznego pochodzenia. - czyli ³uska smile.gif

Za: Witold ¦wiêtos³awski - 'Militaria wschodnie na ¶redniowiecznym Pomorzu' który to artyku³ ukaza³ siê w 'Wojskowo¶æ ludów Morza Ba³tyckiego' wyd. Adam Marsza³ek, Toruñ 2007


Zaintrygowa³a mnie te¿ wzmianka o ³uskach z Pomorza Zachodniego w warstwach z IX-XIw. - masz na ten temat mo¿e jakie¶ dok³adniejsze informacje?

pozdrawiam
Znicz
Witam,

Niestety Piotr ¦wi±tkiewicz niewiele napisa³ na temat pancerza ³uskowego na Pomorzu.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
U autora w przypisach doszuka³em siê informacji, ¿e na cmentarzysku w Wolinie znaleziono przedmiot metalowy, w którym jedni uczeni widz± zbrojnik pancerza p³ytkowego (lamelki), inni okucie wiadra. Warto dodaæ, ¿e w tym samym grobie znaleziono fragment kolczugi.


Znalezisko z Raci±¿a jest arcyciekawe. Mamy tam p³ytki o ró¿nych rozmiarach, ró¿nych kszta³tach – jak podaje W. ¦wiêtos³awski wiêkszo¶æ jest czworok±tna, nie poda³ natomiast jakie by³y pozosta³e kszta³ty – mo¿e ³uska? Jedne maj± nity, inne p³ytki nie – mo¿e w Raci±¿u znaleziono pozosta³o¶ci kilku a nie jednego pancerza? W takich miejscach jak warsztat, placówka handlowa, arsena³ – mo¿na siê spodziewaæ pozosta³o¶ci po wiêcej ni¿ jednym pancerzu.

Du¿y stopieñ zniszczenia zbrojników z Raci±¿a wskazuje, ¿e wiêkszo¶æ dawnych pancerzy rozsypa³a siê w proch – trzeba ¿yczyæ archeologom du¿o szczê¶cia w poszukiwaniach.

Na marginesie: nie ka¿dy nitowany pancerz do pod³o¿a to pancerz ³uskowy, a zbrojniki ³uskowe mo¿na mocowaæ na ró¿ne sposoby - nie tylko nituj±c, lamelki te¿ mog± byæ ³uskowe.

Pozdrawiam
Znicz
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.