Po wieloletnich poszukiwaniach i zbieraniu wszelkiej ikonografii na ....ICH.... temat wychodzi mi co¶ takowego co za³aczam.
Zwróci³em uwagê, ¿e zarówno bracia jak i komturzy nie nosili krzy¿y na habitach w tych momentach gdy wystêpowali w p³aszczach, które oznaczone by³y krzy¿em. Czy¿by unikali podwójnego oznakowania
Poni¿ej w jednym z za³±cznikow podajê kolorystykê szat spodnich jakie widoczne s± spod p³aszczy albo na rêkawach albo na nogach braci zakonnej (w postaci nogawic b±d¼ jak przypuszczam spodni z saczkiem)
Komturski krzy¿ na wappenrocku obszyty by³ bardzo w±skim sznurkiem czerwieni co podkre¶la³o rangê komtura na wzór dzisiejszych ksiê¿y dekanalnych. Nosili na szyjach krzy¿e jak przyk³adowo zaznaczy³em na wappenrocku Liebensteina. Wappenrocki braci rycerskiej nie ró¿ni³y siê zbytnio krojem od komturskich. Czasami widaæ inne podkroje na barkach inne kroje na dolnym brzegu wappenrocka
Bardzo chêtnie podszywano p³aszcze czerwieni±. Nie stroniono jednak od kolory szarego, byæ mo¿e furta
Na kilku p³aszczach widiczne ko³nierze futrzane, wersja zimowa (?) lub ko³nierze w kolorze czerwonym.
Kroje krzy¿y zamieszczone przy p³aszach pochodz± z ró¿nych okresów i nale¿y dobraæ odpowiedni przedzia³ czasowy. Zaznaczam, ¿e nawet w obrebie jednej komturii mog³y wystêpowac w jednym czasie inne kroje krzy¿y. Bracia zakonni ¶rednio po up³ywie 3 do 5 lat zmieniali siedziby swoich konwentów jak i sk³ad osobowy. St±d zapewne ró¿nie kroje i wzory krzy¿y w obrêbie tej samej komturii (patrz Lochstadt).
Dopisa³em....
Kroje wappenroków komturskich moga oddaæ wappenroki wielki mistrzów. Nale¿y jednak pozbawiæ ich z³otych krzy¿y liliowych z or³em i z³otych obszyæ, zastêpujac je wspomnianym czerwonym sznurkiem.
HaKo