Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: "Watch coat"
> Ubiór i dodatki > Ubiory pó¼no¶redniowieczne > Mêskie ubiory pó¼no¶redniowieczne
S³odziutki
Jest sobie takie wierzchnie wdzianko, opisane i sfotografowane przez ¶w. Je¿e, które nazywa siê "watch coat" i wygl±da trochê jak wspó³czesny p³aszcz z rêkawami. Siêga to jako¶ tak do kolan i wg. zdjêæ oni to nosz± np. na kolczugê. Ale podobno tak¿e na zwyk³± kamizelkê.

Czy kto¶ móg³by mnie poinformowaæ:
- Jak to siê nazywa po polsku?
- Kiedy to siê po raz pierwszy pojawi³o? Czy pocz±tek XV wieku wchodzi w grê?

Pozdrawiam,
S³odziutki.
Jakub z Bielska
Proszê o foto to pokombinujemy smile.gif

Pozdr.
Kuba
S³odziutki
Oto jest smile.gif

http://republika.pl/suesser/watch.jpg

No wiêc ponawiam pytania. szczerba.gif
Marcin Surdel
Czo³em!

To mi wygl±da jak kabat, i w Polsce jest poprawne w poczatku XV wieku (za Gutkowsk±). O ile dobrze pamiêtam.

Pozdrowienia
S³odziutki
Wybornie! szczerba.gif Dziêki.

I przy okazji: Czy s± jakie¶ specjalne wymagania/zasady dotycz±ce szycia takiego kabatu? Np. wykroje, typowe wymiary, jak s± zbudowane i gdzie zszyte rêkawy etc.
Micha³ /Gwyn/ Czerep
No, bez przesady, to co ma na sobie Alex to nie jest watch coat/gown na pewno. To, o co ci chodzi szyje siê z czterech czê¶ci, bez odciêcia, baaaardzo szeroko. Wi±zanie w³a¶ciwie tylko pod szyj±, zbierane paskim. Mo¿e byæ obszyte futrem, do¶æ szerokie rêkawy (choæ chyba raczej proste), mo¿na zaafundowaæ sobie rozciêcie po wewnêtrznej stronie rêkawa, w ³okciu, coby rêk± tamtêdy wypuszczaæ do akcji. Alex za¶ ma, w angielskiej terminologii, short gown, krojony na podobnej zasadzie, ale zapinany na ca³ej d³ugo¶ci. To zwyk³a szata wierzchnia, ca³kiem mo¿liwe, ¿e po polsku kabat, na polskiej temninologii akurat znam siê ma³o. Je¶li rozchodzi siê o szeroko¶æ, u do³u, to mój s.g. siêgaj±cy mi powy¿ej kolan jakie¶ 15 cm ma obwód ko³o 260 cm. Watch coat móg³by mieæ i cztery metry, jakby kto¶ chcia³, bo zasad± jego dzia³ania jest powstawanie przestrzeni (w fa³dach) gdzie powietrze jest bardziej ogrzane ni¿ poza ubiorem. Innymi s³owy zamiast grubo¶ci- fa³dy. Pozdrawiam
Gwyn
S³odziutki
Aha smile.gif No, chodzi³o mi raczej bardziej o ten "short gown". Chaos terminologiczny crazy.gif szczerba.gif

A na tym zdjêciu widzê raczej "normaln±" szeroko¶æ - i ¿adnych fa³d. Czy siê mylê? To nie jest chyba szersze od wspó³czesnego, mêskiego p³aszcza? dunno.gif

Aha. Czy "krojone na podobnej zasadzie" oznacza, ¿e to nie jest zwê¿ane w pasie i jest zbierane paskiem?
Rudy
Witam
Z tego co widzia³em w MTA gown z prze³omu XIV/XVw nie ma tego rozciêcia rêkawów, tylko rêkawy workowate, a gown z po³owy XVw ma takie rozciêcie
Andrzej Siejeñski
Witam
CYTAT
To mi wygl±da jak kabat, i w Polsce jest poprawne w poczatku XV wieku (za Gutkowsk±). O ile dobrze pamiêtam.

Wiesz mo¿e co¶ wiêcej o tym wdzianku (mo¿e masz mo¿e jakie¶ rysunki)? Sam mam co¶ podobnego ale na wzór angielski. Je¶li jest polski odpowiednik i ma jakie¶ cechy regionalne to chêtnie dokonam stosownych przeróbek.
Pozdrawiam
Nataniel
Marcin Surdel
Czo³em!

<kabat> Materia³y le¿± w domu - do poniedzia³ku co¶ powinienem daæ radê tu (znaczy, w nowy temat icon_wink.gif ) wstawiæ.

Pozdrowienia
Andrzej Siejeñski
Witam
CYTAT
<kabat> Materia³y le¿± w domu - do poniedzia³ku co¶ powinienem daæ radê tu (znaczy, w nowy temat) wstawiæ.

Bêdê bardzo wdziêczny. Gdyby¶ posiada³ jeszcze jakie¶ materia³y na temat ubiorów (nakrycia g³owy mile widziane) typowych dla naszego kraju na pocz±tku XV wieku to moja skrzynka mailowa jest zawsze otwarta na takie tematy.
Pozdrawiam
Nataniel
S³odziutki
Ja te¿ bêdê bardzo wdziêczny smile.gif I za materia³y dotycz±ce kabatu, i za nakrycia g³owy z pocz±tku XV wieku.

Pozdrawiam,
S³odziutki.
Peter von Opperau
mnie te¿ siê by przyda³o bigsmile2.gif wiêc mo¿e oprócz puszczania na maile zamie¶æ te¿ tutaj smile.gif
z góry dziêki smile.gif
pozdrawiam
Marcin Surdel
Czo³em!

To, co wiem o kabacie, wrzuci³em w nowy temat - "Kabat". Nie jest tego specjalnie du¿o, a na razie nie mam jak zrobiæ i wys³aæ obrazków...

Pozdrowienia
Ludka
Witam!

Ja za niektorymi kostiumologami nazywam to robe, krotka szata (suknia) wierzchnia, a to ze robe z poczatku XV wieku ma workowate rekawy a z polowy XV w juz nie to wynik zmieniajacej sie mody.
Jak dla mnie to na zdjeciu to tez jakas uprosczona, zmilitaryzowana wersja robe, czyli krotkiej szaty.

Ludka

CYTAT(Rudy)
Witam
Z tego co widzia³em w MTA gown z prze³omu XIV/XVw nie ma tego rozciêcia rêkawów, tylko rêkawy workowate, a gown z po³owy XVw ma takie rozciêcie
KubaT
Czy to co jest w za³±czniku to jest w³a¶nie short gown czy jeszcze co¶ innego?
S³odziutki
O w³a¶nie! Wyborne smile.gif To chyba ten sam rodzaj wdzianka, o który pytam?
Mo¿e w³a¶nie co¶ jak kabat?
Jakub z Bielska
A mo¿e to jaki¶ jacket ? :D
Przepraszam - zgubi³em siê, nie wiem ju¿ co jest co ;)


Pozdrawiam
Kuba
Micha³ /Gwyn/ Czerep
Mo¿e przestañmy bawiæ siê w nazewnicze detale a zajmijmy siê przeznaczeniem ubioru? Je¿eli musimy to ju¿ nazwaæ, to Stefan ma na sobie short gown (sorki, ale ja tylko po angielsku jestem w miarê pewny siebie) tudzie¿ takie robe, znaczy krótkie. Watch coat czy jak to nazwaæ to na pewno to nie jest. To przyk³ad ¶redniej d³ugo¶ci szaty wierzchniej, zak³adanej na dublet, krojonej z czterech æwiartek, do¶æ szeroko. Jak to siê ma do okolic grunwaldzkich, to nie wiem, a takie by³o chyba pierwotne za³o¿enie tematu. Pozdrawiam
Gwyn
KubaT
CYTAT(Gwyn)
Jak to siê ma do okolic grunwaldzkich, to nie wiem, a takie by³o chyba pierwotne za³o¿enie tematu.


Przy opisie zdjêcia, które zamie¶ci³em w poprzednim po¶cie jest mowa o latch siedemdziesi±tych XVw. Za to w MTA jest wykrój do short gown'a datowanego na przelom XIV i XVw., który w³a¶nie wygl±da jak to na zdjêciu tyle, ¿e ma szerokie rêkawy i jest zapinany do po³owy klatki piersiowej, ale to s± chyba szczegó³y, które mo¿na zmieniæ (Je¶li siê mylê to proszê o sprostowanie :D ).
Micha³ /Gwyn/ Czerep
A frak tym siê ró¿ni od marynarki, ¿e ma ogony i trochê inny krój. Pozdrawiam
Gwyn
KubaT
Porównanie nie dokoñca trafne. Patrz±c chocia¿by na przyk³ady w MTA (wiem, ¿e to ¿adne ¼ród³o ale i ks±¿ka fantasy to nie jest) s± tam dwa s.g. datowane tak samo: jeden do kolan, drugi do pasa, jeden z workowatymi rêkawami, drugi z szerokimi, jeden z wysokim ko³nierzem a drugi z niskim.Ró¿nice wiêc porównywalne do tych od marynarki i fraka a strój ten sam. Nie s± to te¿ przecie¿ jedyne mo¿liwe kombinacje tego stroju. W d³u¿szych gownach by³y proste rêkawy oraz zapinanie na ca³ej d³ugosci i dlatego my¶lê, ¿e i w krótszych mog³y byc takie rozwi±zania.

A je¶li siê myle to nie bijcie mocno bum.gif
Ludka
Witam!

MTA nie omylne nie jest wrecz przeciwnie. Owszem niektore wykroje mozna zastosowac ale tekst....

Ludka Excalibur

PS. Moze zamiast MTA poprzegladaj zrodla??? tam najlepiej widac co bylo noszone i kedy

Ludka Excalibur
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.