Czy kto¶ wie, gdzie mo¿na znale¼æ informacje na temat strojów wschodnich z okresu XV wieku? Interesuje mnie strój z terenów dzisiejszej Turcji lub bliskiego wschodu.
Poza standardowymi Ospreyami ...
1.
http://www.osman.livenet.pl/viewpage.php?page_id=2 - bibliografia dotycz±ca Imperium Ottomañskiego
2. Jest opracowanie strojów wschodnich autorstwa Maxa Tilke "Oriental Costumes Their Designs and Colors", ale wymaga ono bardzo ostro¿nego podej¶cia, bo nie wszystkie stroje maj± podane okresy pochodzenia. Niemniej warto tam zajrzeæ -
http://www.indiana.edu/~librcsd/etext/tilke/3. Informacje o stroju ottomañskim z XVI wieku -
http://www.redkaganate.org/clothing/ottocloth.shtml ... na redkaganate znajdziesz te¿ wykrój na spodnie
To tyle co mam pod rêk±
Dziêki za namiary - przejrzê z uwag±.
A dlaczego akurat XV?? Mo¿e co¶ z XIII by¶ zrobi³??
witam... Natrafi³em na kroje dwóch strojów tureckich, które rzekomo maj± odniesienie do pó¼nego ¦redniowiecza. Jeden z nich przypomina trochê europejskie surcot z racji 4 klinów siêgaj±cych do pasa.
I jeden i drugi wykrój ma charakterystyczne szycie rêkawów. Stroje jakie widzia³em by³y wykonane z jedwabiu w kolorze czerwonym z wyszywanymi z³otymi tulipanani i motywami geometrycznymi. Niestety nie pamiêtam ich nazwy. Nazwa tego przedstawionego w za³±czniku powy¿ej zaczyna³a siê na literê "A" - zgubi³em gdzie¶ kartkê z ta nazw±. Kroje te zachowa³y siê w ubiorach tureckich a¿ do dzisiejszych czasów.
Mo¿e ci siê to przyda..
Pozdrawiam HaKo
Mo¿e ³atwiej by by³o gdyby Pietrek powiedzia³ konkretniej jakiego stroju szuka ... dla kogo, jaka warstwa spo³eczna ... s³owem kogo chce odtwarzaæ
Dziêki Hako za wykroje - mo¿e pamiêtasz jeszcze jakie jest ich ¼ród³o?
A je¶li chodzi o to kogo chcê - raczej pó¼ne ¶redniowiecze (w³a¶nie XV wiek) i najchêtniej kupca lub kogo¶ w³a¶nie z tej warstwy spo³ecznej (mieszczanie, biedna szlachta, oficerowie wojskowi itp). Szlachta raczej odpada, choæ zdajê sobie sprawê, ¿e pewnie o tej warstwie spo³ecznej jest najwiêcej ikonografii. Zastanawia³em siê tak¿e nad strojami wojskowymi z tego okresu.
A by³o to tak...
P³ywaj±cy kolega, odtwarzajacy janczara, w jednym z muzeów na wschodzie obejrza³ sobie stroje janczarów w³a¶nie. Pochodzi³y z XVII wieku. Porozmawial z kustoszem i ten twierdzil, ¿e krój strojów tych zachowa³ siê od ¦redniowiecza a¿ do dzisiaj. Odrysowa³ sobie ich kroje. Zakupi³ jak±¶ wspó³czesn± szatê tureck± i w oparciu o te kroje zrekonstruowa³ swój strój janczara. Zwraca³ uwagê, ¿e stroje te nie mog± odzwierciedlaæ ¿adnych postaci, ptaków czy zwierz±t. Wynika to z za³o¿en Islamu.
W przypadku Turcji bardzo czestnym elementem dekoracyjnym, haftowanym by³ stylizowany tulipan. Innym czêstym elementem dekoracyjnym by³y wzory geometryczne.
to tyle.... co mam na ten temat
HaKo
Co¶ jeszcze sobie przypomnia³em...
krój rêkawów szat spodnich przy nadgarstku by³ uformowany w sposób taki jak widac w za³±czniku...
Podobne stroje s± u Maxa Tilke, ale osobi¶cie by³bym ostro¿ny z informacjami od kustoszy z muzeum. Miêdzy XV a XVII wiekiem to jednak spora ró¿nica, zw³aszcza, ¿e wiêkszo¶æ strojów tureckich wykszta³ci³a siê jednak w XVI wieku. Ten zarêkawek który pokazujesz ... te¿
Dziêki, to cenne informacje. Poszperam jeszcze po materia³ach muzealnych - jak co¶ znajdê dodatkowo to dam znaæ.
Generalnie jest jeden prosty strój z Ziemi ¦wiêtej w którym zmiany s± minimalne a¿ do dzisiaj
- galabija czyli d³uga prosta szata zak³adana przez g³owê i do tego turban
A wiesz mo¿e jak siê wi±¿e turban? Jest to jeden pas materia³u jak siê domy¶lam, tyle, ¿e specjalnie zawi±zany.
Turban jest to pas materia³u o szeroko¶ci 50 (do 70) centymetrów. Jego d³ugo¶æ zale¿y od kilku czynników:
- stan spo³eczny - generalnie niewolnicy nie nosili turbanów a jedynie czapy.
- status maj±tkowy - im majêtniejszy osobnik tym wiêkszy turban. Mój turban ma 10 metrów i jest do¶æ obszerny. Najd³u¿szy jaki znaleziono mia³ 40 metrów i nale¿a³ zapewne do Su³tana lub Wezyra ... ale to ju¿ XVII wiek. Je¶li chodzi o XV wiek to d³ugo¶æ ok 10 metrów powinna wystarczyæ.
Jak wi±zaæ poda³ ju¿ Vislav, ale spójrz te¿ tu:
http://youtube.com/watch?v=GbUyw3X1TcM i zwróæ uwagê na drugi sposób wi±zania (s± pokazane 3).
Pozdrawiam
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê
kliknij tutaj.