CYTAT(sqr @ 01:35 18.07.2008)
miedzy 1400 a 1410,czy na taki okres by to odpowiadalo??
a co do formy przeszywka miala by odpowiadac tej >
http://www.kokoszowamanufaktura.eu/pikowan...-xv/piko142.jpgi w ten sposob chce przeszywac tors, natomiast tak jak juz wspominalem, rekawy dlugie przeszywane w w romby czyli w karo. przy szyciu zamierzam miedzy warstwy materialu wlozyc" wypychajke" i przeszyc to razem, natomiast tunele na torsie chce nabijac wg mojego
"widzi mi sie".padlo tu jednak pewne stwierdzenie i chcialbym je dobrze zrozumiec
CYTAT
pod³u¿ne przeszycia przechodz± przez wszystkie warstwy materia³u i wype³nienia (bez wzglêdu na to, z czego to wype³nienie jest zrobione).
przeszycie materialu dlugimi tunelami i napelnianie go potem runem jest niehistoryczne, czy tez moze lepiej jest miedzy warstwy materialu umiesci to runo i tak to przeszyc wzdluz ( nie w karo)?
Na dobry pocz±tek:
http://www.companie-of-st-george.ch/cms/?q=en/Dragons=> Dragon nr 5, str. 24. Tam masz przekrój.
=> Dragon nr 3, str. 10 i nastêpne.
Nieprawid³owe jest przeszywanie najpierw a nape³nianie potem. Prawid³owe jest z³o¿enie wszystkich warstw i przeszycie tych wszystkich warstw. Wynika to z praktycznego za³o¿enia: Przeszywanica nie powinna raczej mieæ s³abych punktów, ³atwych do przebicia. Szwy pomiêdzy "tunelami" by³yby w³a¶nie takim punktem. Lektura powy¿szych artyku³ów powinna Ci wyja¶niæ podstawy, na których oparte jest to stwierdzenie.
W celu znalezienia ewentualnej ikonografii przedstawiaj±cej przeszywanice, poszukaj w jakim¶ du¿ym serwisie o sztuce, np. tu www.wga.hu .
Osobi¶cie nie przypominam sobie ¼róde³ przedstawiaj±cych przeszywanicê z rêkawami w romby z okresu, który poda³e¶. Dlatego zachêcam do samodzielnych poszukiwañ.
W rekonstrukcji przeszywanicy proponujê raczej unikaæ "widzi mi siê", tylko zebraæ jak najwiêcej danych i zrobiæ produkt oparty na starannej analizie tych danych.
Pozdrawiam,
S³odziutki.