Witam,
W swoim opracowaniu ruskiego uzbrojenia Kirpicznikow (lata 60-te i 70-te) wymienia pancerz z Chotomela (zbrojnik) i datuje go na 9-11 wiek. Za nim inni – np. Osprey.
Jednak wed³ug najnowszego opracowania (2005) pancerz z Chotomela umieszczany jest jako zabytek kultury praskiej – tj. V-VII wiek! Obok pancerza s± groty strza³ i fragment koñskiego oporz±dzenia – mamy zatem s³owiañskiego pancernego z epoki kultury praskiej w Chotomelu! Takie opracowanie znaleziska – koresponduje z opisem bizantyjskim wspólnego wkroczenia Huno-Bu³garo-S³owiañskiego w 536 r. jako posi³ki Belizariusza.
Agatiasz z Myriny opisuje konny oddzia³ S³owian-Antów w liczbie 600-set, który czynnie bra³ udzia³ w wojnie bizantyjsko-perskiej po stronie Bizancjum. Ich wodzami byli Antowie Dabragedzas i Usigardos. Oddzia³ ten bra³ udzia³ w zwyciêskiej bitwie z 3000 armi± persk± w roku 554.
Przesy³am za³±cznik – pancerz z Chotomela – kultura praska.
Kliknij, aby zobaczyæ za³±cznik
K³óci siê ta wiedza z opisem S³owian „nigdy nie wdziewaj±cych pancerza” a nieraz nawet koszuli. Czy¿by kto¶ mia³ sk³onno¶ci i wola³ widzieæ S³owian rozebranych ni¿ ubranych?
¯arty na bok – elita s³owiañska ju¿ od pocz±tku – uzbrojona by³a ciê¿ko.
Co S³owianie robili ze zrabowan± w Bizancjum broni±? Przepuszczali w burde…. czy w³±czali do swego arsena³u? Pytanie retoryczne – nie wymaga odpowiedzi.
Czy kto¶ siê orientuje jak dosz³o do rewizji datowania pancerza z Chotomela?
Jak wyglada po rekonstrukcji wzór u³o¿enia p³ytek pancerza z Chotomela?
Jest to pancerz bizantyjski? koczowniczy? typowy dla obu wymienionych ¶rodowisk?
Jakie¶ analogiczne znale¿iska?
Pozdrawiam
Znicz