Przemarsz: 11-15.08.2008
Przed upadkiem Akki rycerstwo europejskie podejmuje kolejny zryw w celu wsparcia braci broni±cych ostatnich fortec w Ziemi ¦wiêtej. Bracia komandorii chwarszczañskiej rozes³ali wici do pobliskich komandorii i zaprzyja¼nionych rycerzy z wie¶ci± o powziêtym przedsiêwziêciu- wyprawy na wschód. O wyznaczonym czasie wyrusz± rycerze zakonni oraz ¶wieccy by wspólnie wesprzeæ oddzia³y w Ziemi ¦wiêtej. Jako punkt zborny wyznaczono Komandoriê Chwarszczañsk±, preceptoriê na Now± Marchiê, Czechy i Morawy, Prusy i Polskê. Wszyscy chêtni wesprzeæ ostojê chrze¶cijañstwa przed innowiercami stawiaj± siê w niej 16 sierpnia. Pierwsze si³y wyrusz± z komandorii Lietzen…
Jest to wydarzenie maj±ce na celu przedstawienie korowodu rycerstwa europejskiego pod±¿aj±cego w kierunku Ziemi ¦wiêtej. Przemarsz datowany jest na okres sprzed ostatniej krucjaty. Obowi±zuje rygor ubioru i sprzêtu tego okresu, dopasowany do odtwarzanego Zakonu, Bractwa, postaci.
G³ówny celem Przemarsz jest wyszkolenie pielgrzymów w walce w szyku i grupie. Czas wspólnie spêdzony ma pozwoliæ na wzajemne poznanie siê.
W Przemarszu bior± udzia³ zaproszeni go¶cie i chêtni uczestnicy z Polski oraz Niemiec. W korowodzie bior± udzia³ konni, najprawdopodobniej niewielki wóz, oraz piesi wêdrowcy.
Przemarsz rozpocznie siê w niemieckiej komandorii templariuszy w Lietzen w poniedzia³ek 11.08.2008, koñczy siê w Chwarszczanach w pi±tek 15.08.2008. Trasa wiedzie przez Alt Zeschdorf (poniedzia³ek), Lebus (wtorek), Reitwein (¶roda), Kostrzyn nad Odr± (czwartek).
Technicznie: Przemarsz bêdzie supportowany przez dwa samochody 9cio osobowe z przyczep±, tak by uczestnicy nie musieli nosiæ zbyt wielu rzeczy, takich jak sto³y, ³awki, namioty. Oczywi¶cie ka¿dy mo¿e wzi±æ ca³y baga¿ na w³asne plecy i spróbowaæ w³asnych si³. W korowodzie bierze udzia³ Herold, co najmniej jeden bêben dla oprawy i wprowadzenie w klimat krucjatowy. Samochody po wymarszu pochodu po spakowaniu obozu transportuj± rzeczy obozowe oraz kuchniê na miejsce kolejnego postoju. Posi³ki bêd± odbywa³y siê zazwyczaj pod p³acht± obozow±, a je¶li ¶rodki na to pozwol± bêd± zapewnione równie¿ ³awki i sto³y w stylu ¶redniowiecznym.
Punkt zborny: poniedzia³ek 11.08.2008 w Lietzen (ok. 30 km od Kostrzyna, granica z Niemcami). Osoby maj±ce zamiar przyjechaæ w³asnym ¶rodkiem transportu/samochodem/busem mog± pozostawiæ pojazdy na terenie komandorii, a po samochody wróciæ w pi±tek , po dotarciu do Chwarszczan. Je¶li kto¶ bêdzie musia³ odebraæ wcze¶niej swój samochód Czarcik Squad zapewnia tak± mo¿liwo¶æ. Osoby, które chc± wzi±æ udzia³ w Przemarszu i zamierzaj± dotrzeæ ¶rodkami transportu publicznego mog± zostaæ odebrane (optymalnie) z dworca PKP w Seelow lub z Kostrzyna. W tym celu bêdzie do dyspozycji wspomniany ju¿, Czarcik Squad. Je¶li s± osoby, które chc± wzi±æ udzia³ w Przemarszu, jednak¿e do³±cz± ju¿ w trakcie wêdrówki, mog± zostaæ odebrane lub pozostawiæ samochody w Lietzen i do³±czyæ do korowodu dziêki busikom- jednak¿e po uprzednim ustaleniu. Baga¿e, które maj± byæ zabierane przez samochody, czyli wszystko oprócz wyposa¿enia pieszego, i drobnego ekwipunku, maj± byæ spakowane w torby, du¿e plecaki, PODPISANE WODOODPORNYM MARKEREM- w sposób wystarczaj±cy do rozpoznanie w³a¶ciciela. Czyli na wierzchu nazwa grupy, pseudo lub nazwisko. Plecaki bez takiej informacji bêd± traktowane zbiorczo lub zostan± wrzucone do wspólnego wora. Takich rzeczy nie powinno byæ. Nie ma wyj±tków! Nikt za te rzeczy nie bêdzie odpowiada³ lub pozostan± na miejscu.
Ka¿dego uczestnika obowi±zuje natomiast pe³en strój z epoki warz z wyposa¿eniem obozowym i przyborami do jedzenia- wymogi, co do stroju zostan± wpisane w kolejnym po¶cie. Nocujemy we w³asnych namiotach. Je¶li kto¶ by chcia³ wzi±æ udzia³ a nie mia³ namiotu, proszê o kontakt. Przemarsz oprócz dobrej zabawy w otoczce XIII-sto wiecznej zapewniæ ma uczestnikom mo¿liwo¶æ rozwoju umiejêtno¶ci w walce turniejowej, w grupie, szyku, orientacji na polu walki. £ucznicy bêd± mieli zapewnione warunki do æwiczeñ. Chêtnie go¶cimy wszelkich pojkarzy i osoby zainteresowane fireshow. Podczas Przemarszu zaplanowane s± warsztaty wikliniarstwa i rêkodzielnictwa oraz koncert muzyki dawnej. Konno pojad±: Lech de Pasin, (2 konie), Pawe³ z Boles³awca (2 konie), Frank Grabow (2 konie, od po³owy Przemarszu), Robert (2 konie), je¶li siê wszystko powiedzie.
Za poszczególne elementy Przemarszu bêd± odpowiadali funkcyjni.
Podzia³ na ewentualne grupy czy kopie bêdzie zale¿a³ od ilo¶ci pieszych i konnych uczestników.
Trasa:
11.08. Poniedzia³ek
Punktem spotkania bêdzie komandoria Templariuszy w Lietzen.
Tam oczekujemy wêdrowców od niedzieli, do poniedzia³ku do godziny 9.00.
Krótkie zwiedzanie komandorii dla chêtnych, pakowanie. W Przemarszu bior± udzia³ osoby z Polski i Niemiec zaplanowane jest wyuczenie kilku podstawowych komend po francusku.
Godz. 10.00 Wymarsz:
Po nawo³aniu przez herolda korowód wyrusza zorganizowan± kolumn±. Trasa pocz±tkowo wiedzie szerokim, równym, brukowanym a czê¶ciowo piaszczystym traktem konnym, po ok. 4 km docieramy do Döbberin. Trasa ta wiedzie w¶ród jezior, pól. Po dotarciu do wsi, je¿eli czas pozwoli bêdziemy mieli mo¿liwo¶æ zwiedzenia bardzo interesuj±cego ko¶ció³ka. Nastêpnie ocienion± poln± drog± w¶ród pól pod±¿amy 6 km a¿ do Hohenjesar. Po drodze bêdziemy mieli równie¿ mo¿liwo¶æ bli¿szego poznania lokalnej architektury i spojrzenia z wie¿y ko¶cielnej na okolicê. Mam nadziejê, ¿e dla (lekko) zbrojnych nie bêdzie to problem. Widok rozpo¶ciera siê na pobliskie jeziora, stadninê.
Od Alt Zeschdorf dzieli nas ju¿ tylko przej¶cie grobl± miêdzy dwoma jeziorami. Tam rozbijamy siê obozem na trawiastej pla¿a. Wieczorem zostanie nam udostêpniony pomost.
Na przyby³ych czeka rozstawiona obóz Komandorii z p³acht± kuchenn±, na spragnionych za¶ czekaæ bêdzie ch³odny napój. Rozstawiamy swoje namioty pod okiem brata funkcyjnego. Nastêpnie spo¿ywamy czekaj±cy na nas gulasz.
Po odpoczynku rozpoczynamy manewry, musztrê, walki w szyku, techniki turniejowe, buhurtowe. Tor ³uczniczy zostanie przygotowany przez zainteresowanych pod okiem brata odpowiedzialnego za tê czynno¶æ i rozpoczn± siê równie¿ æwiczenia ³ucznicze. Do treningu zapewniony jest kulochwyt i 3 tarcze strzelnicze.
Piesi maj± obowi±zek wziêcia udzia³u w manewrach i starciach. Po æwiczeniach orze¼wienia mo¿na za¿yæ w jeziorze. Konni niestety bêd± mieli najprawdopodobniej zbyt ma³o miejsca na najazd, wiêc bêd± siê delektowaæ przyjemno¶ci± ciê¿kiej pracy piechoty, zwiedz± malownicz± okolicê lub poæwicz± w pobliskiej stadninie.
Po wyczerpuj±cym treningu odbêdzie siê wieczerza ze wszystkim, co do niej nale¿y, aczkolwiek ograniczona pod wzglêdem alkoholu.
12.08.2008.Wtorek
Pobudka wcze¶nie rano. Zaprawa. Sennii obudza siê w jeziorze. ¦niadanie, pakowanie , wymarsz o 9.00.
Tylko 10 km dzieli nas od kolejnego przystanku- Lebus, dawnego miasta biskupów.
Trasa wiedzie znów polami, krêtym szlakiem miêdzy polami zbó¿. Piaszczysta droga os³oniêta jest z obu stron pasmem drzew, tak niezbêdnie w sierpniu, ocieniaj±cych wêdrowców.
Na miejscu docieramy pod ratusz miejski, i rozbijamy siê w otaczaj±cym go parku. Teren parku jest „kaskadowy”- najbli¿ej ratusza, na najwiêkszej przestrzeni odbywaæ siê bêd± zawody ³ucznicze, najazdy dla konnicy, i wystarczaj±co du¿o miejsca bêdzie na du¿e manewry piechoty.
Ten dzieñ jednak¿e bêdzie ju¿ bardziej urozmaicony.
Po dniu pe³nym wyzwañ dla uczestników odbêdzie siê wieczerza. A gdy ju¿ g³ód i pragnienie bêd± zaspokojone, wieczór uprzyjemni nam koncert muzyki dawnej w wykonaniu Michaela Bacha z jego grup±. Solenizant tego wieczoru wkroczy za¶ z pieczonym ¶winiakiem. Do tego odbêdzie siê ma³y fireshow, i biesiada siê rozpocznie na dobre.
¦roda 13.08.2008
Pobudka, zaprawa, ¶niadanie, zwijanie obozu, wymarsz.
Od teraz a¿ do Kostrzyna idziemy dolin± Odry. Wêdrujemy 12 km, niesamowitym terenie, po zadrzewionym niewielkim grzbiecie, pieszym szlakiem turystycznym. Teren niezwykle fascynuj±cy, ale i nad wyraz trudny do pokonania. Droga jest piaszczysta, niekiedy stroma, podej¶cia mog± przysporzyæ nieco trudno¶ci. Konnica na tym odcinku najpewniej pu¶ci siê przodem, by tumany kurzu nie ogarnia³y kolumny przez ca³a drogê. Niesamowite widoki, zwierzyna, piêkny krajobraz. Nic wiêcej nie trzeba wspominaæ.
Docieramy do miejscowo¶ci Reitwein. Wychodzimy traktem obok gotyckiego ko¶ció³ka i udajemy siê na miejsce noclegu. Teren tym razem bêdzie surowy jak na warunki obozowe. Rozbijamy siê na polu trawiastym, os³oniêtym jedynie niewielk± ilo¶ci± drzew. Niewielka ilo¶æ cienia dla wêdrowców spragnionych odpoczynku rekompensuje, ogromna przestrzeñ na manewry pieszych i konnicy. £ucznicy bêd± mogli siê wypróbowaæ na wiêkszym dystansie. Jest to ostatni lu¼ny dzieñ tej wyprawy, wiêc nale¿y siê nieco spi±æ i poznaæ swoje mo¿liwo¶ci w walce w grupie przed dotarciem do Kostrzyna i Chwarszczan.
Czwartek 14.08.2008
Pobudka, ¶niadanie, zwijanie obozu, wymarsz 9.00.
Skoro ju¿ siê wprawili¶my, to narzucamy nieco tempa. Maszerujemy wzd³u¿ Odry wyznaczonymi traktami a¿ do Küstrin-Kietz. Przechodzimy granicê i wkraczamy do Fortu Kostrzyñskigo. Mamy czas na obiad. Gawiedzi w tym miejscu bêdzie zapewne nieco wiêcej ni¿ w poprzednich dniach, wiêc mam nadziejê, ¿e po tym, wspólnie spêdzonym, czasie, bêdziemy ju¿ ze sob± zgrani, i ¿e wiêksza publika nikomu nie przeszkodzi i nikt nie bêdzie czu³ siê onie¶mielony w æwiczeniach!
Dla chêtnych zapewnione mamy zwiedzanie z przewodnikiem fortyfikacji kostrzyñskich wraz z odremontowanymi podziemiami.
Na ten dzieñ zaplanowane zosta³o wy³onienie najlepszych walcz±cych Przemarszu. Grupowe starcia szyków, zawody ³ucznicze, trening konnych i pojkarzy. Warsztaty wikliniarstwa, rêkodzielnictwa.
My¶lê, ¿e dzieñ bêdzie wystarczaj±co napiêty i pe³en atrakcji pod okiem zebranych widzów.
Dzieñ zakoñczymy oczywi¶cie wspóln± wieczerz±.
Pi±tek 15.08.2008
z samego rana wyruszamy do Chwarszczan. Mamy do przemierzenia oko³o 14km z samego fortu. Je¶li odczujemy zmêczenie czwartkowymi walkami, mo¿liwy bêdzie krótki postój w le¶niczówce pod Kostrzynem, na ma³e orze¼wienie.
Niemniej spieszymy do Chwarszczan ustawiæ „Obóz rycerski” liczê, ¿e ten element nie przysporzy nam ju¿ wiêcej problemów.
Dla uczestników Przemarszu zapewnione jest wy¿ywienie, a tak¿e niezbêdny transport. Jako, ¿e Komandoria ponosi wszelk± odpowiedzialno¶æ i koszta tego wydarzenia, od uczestników wymagana jest dyscyplina i podporz±dkowanie wyznaczonym osobom funkcyjnym, równie¿ spoza Komandorii. To nie jest piknik, wiêc nie bêdzie dyskusji z osobami niepotrafi±cymi siê dostosowaæ.
Spodziewam siê, ¿e kilkudniowe treningi pomog± wszystkim w nadchodz±cych wydarzeniach na Chwarszczanach! Przede wszystkim, ¿e uda nam siê zgraæ i wspólnie dobrze walczyæ, i aby to by³y dobre podstawy do przysz³ych wspólnych wyjazdów.
Powodzenia!
Vale
Organizator:
Stowarzyszenie:
Grupa Odtwórstwa Historycznego
„Komandoria Chwarszczany“
Chwarszczany 41b, 74-407 Boleszkowice
Koordynator:
Tomasz Osak
Kontakt wszelk± form±.
Partner po stronie niemieckiej:
Amt Lebus