Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Wyprawa taborem z Kurzêtnika na Grunwald tras± pochodu wojsk Jagie³³y
> Inne > Kalendaria 2003-2009 > Kalendarium 2008 > Grunwald 2008
Czcibor1
S± mo¿e jacy¶ chêtni na tak± eskapade ¶ladami wojsk Jagie³³y od m.Kurzêtnik.Wyprawa konna lub inna ,na pocz±tek mo¿e byæ samochodowa a w przysz³ym roku bardziej zgodnie z duchem tamtej epoki czyli taborem.Wymarsz i postoje zgodonie z chronologi± Kroniki D³ugosza 11.07 .
Znam trase dobrze obêdzie siê bez map.Odpowiednie wyposa¿enie posiadam ,broñ i stroje ,namiot ,sztandar,niestety brak konia i wozu,ale to mo¿e by tak wypo¿yczyæ w zamian za reklame .
Je¿eli s± chêtni prosze o kontakt gg 11734813 ,reszte mo¿na uzgodniæ.
W przysz³o¶ci mo¿na by to organizowaæ np od Czerwiñska,ale to ju¿ musz± byæ konkretni zainteresowani.
Czcibor1
S± jacy¶ zainteresowani tak± wypraw± z rejony Nowego Miasta ,Lidzbarka Welskiego albo z terenu historycznej ziemi dobrzyñskiej ? ,uczestnik we¼mie udzia³ w inscenizacji bitwy grunwaldzkiej.

Czcibor
Czcibor1
Wezme na siebie organizacje takiej wyprawy taborem ,mo¿e byæ od Czerwiñska b±d¼ od ka¿dego innego miejsca powy¿ej .Potrzeba do organizacji ok 10 zainteresowanych ,którzy s± w stanie konkretnie pomóc i wykonaæ czê¶æ zadania.

Przejazd tego typu mo¿e byæ super przygod± i napewno wzbudzi ¿ywe zaintersowanie histori± na trasie w¶ród mieszkañców.

Trakty ,którymi porusza³a siê armia Jagie³³y nie zawsze wiedzie po wspó³czesnych "asfaltach" czêsto s± to polne drogi .Czas trwania to ok 10 dni.

Kontakt do mnie gg 11734813 ,na Grunwaldzie bêde wsród ³uczników pod sztandarem ziemi dobrzyñskiej (dla przypomnienia -twarz starego cz³owieka z rogami i dwiema koronami na ¿ó³tym tle).

Czcibor
Reset
W mojej rodzinnej miejscowo¶ci Czerwiñsk nad Wis³± szykuje siê impreza zwi±zana z Bitw± pod Grunwaldem Projekt „Marsz Grunwaldzki 2010” o czym uprzejmie donoszê smile.gif
http://www.czerwinsk.pl/index.php?cmd=aktu...pokaz&id=10

My¶lê ¿e fajnie by by³o gdyby w przysz³ym roku 2010 zosta³ zbudowany most pontonowy (niekoniecznie historyczny) i odby³a siê przeprawa wojsk przez Wis³ê.
Niestety nie wiem dok³adnie co siê bêdzie dzia³o w tym roku dowiem siê tego ju¿ w nastêpn± sobotê kiedy pojadê do Czerwiñska jako go¶æ tej imprezy.

Tu jest link do organizatorów.
http://www.fundacjarozwojuczerwinska.free.ngo.pl/index.html

Jak by siê do tego przyczyni³y Bractwa Rycerskie mog³a by to byæ w przysz³o¶ci piêkna historyczna impreza.

Odrobina historii zwi±zanej z tym miejscem i powi±zania z Bitw± pod Grunwaldem

Czerwiñsk nad Wis³± sta³ siê s³awny w 1410 r. kiedy to w dniach 30.VI - 2.VII mia³a miejsce koncentracja wojsk polskich i litewskich Witolda, przed wypraw± W³adys³awa Jagie³³y na Krzy¿aków, poprzedzona przepraw± wojsk polskich po mo¶cie ³y¿wowym. Przy kolejnych wojnach postêpowano tak samo, co czyni³o miasto znanym. W drodze powrotnej po zwyciêskiej bitwie w ko¶ciele czerwiñskim, Jagie³³o z³o¿y³ misiurkê (he³m druciany) jako dziedziczne wotum. Jagie³³o i Witold sejmowali jeszcze w Czerwiñsku nad Wis³± w latach 1422-1430 i z tego te¿ okresu pochodz± przywileje czerwiñskie i przywrócony Statut Wi¶licki Kazimierza Wielkiego.

Król Kazimierz Jagielloñczyk po bitwie z Krzy¿akami podarowa³ czerwiñskiemu klasztorowi hermê ¶w. Barbary, któr± Krzy¿acy w 1242 r. zabrali ¦wiêtope³kowi. Dziêki licznym darowiznom ksi±¿±t i królów polskich, Czerwiñsk nad Wis³± staje siê na Mazowszu najbardziej okaza³ym i najbogatszym o¶rodkiem ¿ycia politycznego, kulturalnego, gospodarczego i religijnego.

Jak g³osi legenda na kolumnach Bazyliki N.M.P. pozosta³y ¶lady po ostrzeniu mieczy przez polskich rycerzy.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.