Pomoc - Szukaj - U¿ytkownicy - Kalendarz
Pe³na wersja: Zachowanie na buhurcie......
> Ogólne kategorie (bez podzia³u na epoki) > Szermierka
brat Bule
W co bêdziecie ubrani, czym walczyli i w jaki sposób na buhurcie? Wasze oczekiwania, zastrze¿enia, obawy......?


Pozdrawiam...
Lukas
Witam!
Ja bym tam bez p³yty na buhurt nie wychodzi³. Moja ulubiona kombinacja to tarcza+ jedynka. A czego siê spodziewam? Walczyæ, walczyæ i walczyæ... s±dze ¿e bêde wiedzia³ kiedy trzeba bêdzie upa¶æ - lepiej ¿eby ka¿dy to wiedzia³. A co do obaw... ¿eby nikomu siê nie sta³a wiêksza krzywda i tyle. Zastrze¿eñ mieæ do tego nikt nie mo¿e, bo ka¿dy wie na co siê pisze devil.gif .

Pozdrawiam
wiedzmak
full blachy, kyrysik (ew. platy - kwestia gustu), dobrze kryjacy helm, koniecznie z dopietym czepcem kolczym (szyja sie w zyciu przydaje), na pewno nie nagolennice, solidne rekawice i to raczej nie klepsydry.

jedynka + tarcza

poza tym uzbrajam sie w silna wole, duzo energii, mase adrenaliny, pusty pêche¿, toroche wyrozumialosci mej dziewczyny i ³ud szczescia. no i oczywiscie dobrego partnera

tez bym wolal, zeby buhurt byl ostry ale bezpieczny
Tomic
Witam

Bardzo gruba przeszywka+ helmiszcze z blachy conajmniej 2,5 mm co¶ na uda i kolana no i jakas bron ale koniecznie tarcza, o dloniach nie wspominam bo to oczywiste za rekawice i to solidne i moze cos na ramiona.Co do walki to umiarkowany hardcor zeby nie przesadzic, a na zdecydowany hardcor odpowiedz tym samym

Pozdrawiam
Ptack
ja ju¿ nie pójdê ;)

na razie przynajmiej, bo bez pe³nego Chotomiarza nawet siê nie zbli¿am. Ja siê uczê na b³êdach szczerba.gif
Pawe³ Szczypek
Skoro od dwóch miesiêcy nikt nic nie napisa³ w tym temacie, nawiasem mówi±c bardzo ciekawym, postanowi³em go reaktywowaæ.

W swojej krótkiej "karierze rycerskiej" bra³em udzia³ w buhurcie tylko raz na tegorocznym turnieju w Lublinie i tylko tam mia³em mo¿liwo¶æ (w latach poprzednich) ogl±daæ ten rodzaj potyczki. Buhurt buhurtowi nie równy, (co karj to obyczaj) dlatego by nie mieæ jednostronnego wyobra¿enia tej konkurencji turniejowej, mam do Was pare pytañ.

Barzdo prosz o odpowiedz na takie pytania:
1. Gdzie (na jakich turniejach/inscenizacjach) w zesz³ym sezonie rozgrywany by³ buhurt?

2. Ile ludzi bra³o w nim udzia³?

3. Jkie by³y jego zasady tej potyczki tj. ka¿dy na ka¿dego, grupa na grupe, czy mo¿na by³o robiæ przerwy na zaczerpniêcie oddechu tudzie¿ naprawienie jakiego¶ elementu zbroi i wróciæ do dalszej walki ect.

4. Czy by³y jakie¶ obwarowania dotycz±ce broni? tj. czy topory, drzewcówka by³y dopuszczane do walki ect.?

Z góry dziêkuje za odpowiedzi.
Micha³ Tarnogrodzki
"Buhurt nie by³ tak niebezpieczny jak starcia mèlée. Wydaje siê, ¿e zawodnicy
wystê powali zwykle bez pancerza."

dr. B. W. Brzustowicz
"Turniej rycerski w Królestwie Polskim pó¼nym ¶redniowieczu i renesansie na tle europejskim."

w dalszej czê¶ci napisane jest te¿ ¿ê buhurt odbywa³ siê nie ¿adko na drewnin± broñ

Czy ten facet zrobi³ b³±d w swojej pracy naukowej (obronionej z reszt±) czy to nam wielkim rymcerzom i reenactorom pomyli³y siê podstawowe pojêcia? cool.gif

devil.gif Z pozdrowieniami dla wszystkich zaciek³ych têpicieli mroku devil.gif
Armand
"Niemiecki romans rycerski z pocz±tków XIIIw opisuje zaciêty behourd, "który mo¿na by by³o uwa¿aæ za turniej, gdyby walcz±cy odziali siê w zbroje"
Wspomina siê równie¿ o tym sposobie przygotowywania siê i treningu w regule zakonu Templariuszy z po³owy XIIw. Turnieje by³y zabronione przez prawo kanoniczne, bracia mogli wiêc uczestniczyæ tylko w takich æwiczeniach jak bohort, pod warunkiem ¿e nie miotano w³óczniami"

Podajê za R.Barberem "Rycerze i rycersko¶æ" (Bellona W-wa, 2003). Wobec powy¿szego, za cholerê zrozumieæ nie mogê, czemu melee na stal z bia³oruskimi "tiempliarami" jest okre¶lane mianem buhurtu w³a¶nie...? W pe³nym opancerzeniu, ze ¶mierciono¶nymi klingami Hurdalka w gar¶ci...?Mo¿e dlatego,¿e buhurt ³atwo wymówiæ, brzmi mêsko i konkretnie bigsmile2.gif , za¶ na has³o "melee" odzewem bywa niekiedy pytanie "me co...?" Nie³atwe, ehh, nie³atwe jest ¿ycie rymcerza.

post tenebras lux...(tylko kiedy..?)

P.S.- Mo¶ci Ptacku, upraszam pokornie, coby¶ zmi³owanie okaza³ i zechcia³ zmieniæ ten avatar- "it's bad, it's REALLY bad....!"
Pawe³ Szczypek
No w³a¶nie kolega Micha³ maj s³uszno¶æ twierdz±æi, i¿:
CYTAT
Buhurt nie by³ tak niebezpieczny jak starcia mèlée. Wydaje siê, ¿e zawodnicy wystêpowali zwykle bez pancerza."  
[...]
w dalszej czê¶ci napisane jest te¿ ¿ê buhurt odbywa³ siê nie ¿adko na drewnin± broñ



I id±c za przyk³adem Armanda i siêgn±wszy po ksi±¿ke R.Barbera "Rycerze i rycersko¶æ" w rozdziale siódmym mo¿emy przeczytaæ miêdzyinnymi:

"[...]uczestnicy tego turnieju byli odziani w pikowane stroje zamiast zbroi i wykorzystywali lekkie kopie zamiast ciê¿kich bojowych. S± to charakterystyczne cechy behourd, nieformalnego, æwiczebnego turnieju."

oraz na nastêpnej stronie

"W 1278 r. w Windsorze sam Edward zorganizowa³ i wspiera³ turniej, który mozna uznaæ za klasyczny przyk³ad behourd. Rycerze wykorzystywali specjalne ubiory, cuir bouilli, które wykonywano ze skóry gotowanej [...] Wykorzystywano równie¿ miecze zrobione z wielorybich fiszbinów i drewniane tarcze."

A ja mam inn± odpowiedz na w±tpliwp¶cii Armanda:
CYTAT
za cholerê zrozumieæ nie mogê, czemu melee na stal z bia³oruskimi "tiempliarami" jest okre¶lane mianem buhurtu w³a¶nie...? W pe³nym opancerzeniu, ze ¶mierciono¶nymi klingami Hurdalka w gar¶ci...?Mo¿e dlatego,¿e buhurt ³atwo wymówiæ, brzmi mêsko i konkretnie  , za¶ na has³o "melee" odzewem bywa niekiedy pytanie "me co...?" Nie³atwe, ehh, nie³atwe jest ¿ycie rymcerza.


Ta tendencja nazywania melee buhurtem mo¿e byæ spowodowana tym, ¿e ludzie odtwarzaj±cy zakon templariuszy chc± byæ jak najbardziej historyczni i nadal przestrzegaj± (tam gdzie jest to mo¿liwe) regu³y zakonnej. Tzn. mog±c uczestniczyæ tylko w buhurcie wszystkie potyczki typu melle nazywaj± buhurtem. A co za tym idzie nie ³ami± regu³y i nie musz± siê baæ, ¿e pójd± do piek³a z devil.gif smo³e woziæ.
Armand
Ha! Dobrze ¿e wspomnia³e¶ o tym turnieju w Windsorze, to wrêcz modelowy przyk³ad bezsensowno¶ci nazywania buhurtem ka¿dej potyczki dru¿yn w "rr". Poniewa¿ nie s±dzê, ¿eby kiedykolwiek jaka¶ ekipa zrobi³a sobie zbroje cuir boilli, tylko po to ¿eby odtworzyæ dworsk± rozrywkê, mo¿e by nazwaæ tak (w naszych realiach) walkê dru¿yn rycerskich na drewno...? Mo¿liwe zreszt±, ¿e ju¿ kto¶ tak w³a¶nie robi.

CYTAT
Ta tendencja nazywania melee buhurtem mo¿e byæ spowodowana tym, ¿e ludzie odtwarzaj±cy zakon templariuszy chc± byæ jak najbardziej historyczni i nadal przestrzegaj± (tam gdzie jest to mo¿liwe) regu³y zakonnej.


Hmmm, ja tam nie wiem, jakbym przywióz³ ze soba na Grunvê tak± blondynkê jak oni ostatnio, to bym kiepsko tej regu³y przestrzega³ diabel.gif Poza tym chyba kol. Aiuto zacytowa³ gdzie¶ "tiempliara" mówi±cego "f... reenacting, byle dobrze bigosowaæ..". Je¶li rzeczywi¶cie tak siê zachowuj±, to pewnie o takie szczegó³y jak nazewnictwo za bardzo nie dbaj±. Swoj± drog± , szkoda ¿e odtwarzaj± w³a¶nie Templariuszy, których przecie¿ tak daleko na wschodzie nigdy nie by³o, zamiast wojowników z Rusi, Litwy, Tatarów etc. Przynajmniej ich obecno¶æ pod Tannenbergiem mia³aby jakiekolwiek uzasadnienie. Nie wspominaj±c, ¿e byliby...kulturowo wiarygodniejsi. Ale ani s³owa wiêcej, bo znowu wetknê kij w jakie¶ mrowisko... mad.gif
Wotawa
A Buhurt to zdaje siê pierwotne, niemieckie okre¶lenie na ka¿dy turniej, które wyeoluowa³o w l¿ejsze formy walki. Rodzaj walk toczonych jak najbardziej a plaisance. Przy czym opisywane jest to na tyle mêtnie, ¿e nie wiem czym tak na prawdê by³ ten buhurt.
Poza tym, ¿e przez jaki¶ czas byla to imitacja bitwy walczona bardziej "softowo".
A w czym to mog³o siê ró¿niæ od melee (stal?)??
Melee precie¿ te¿ by³o a plaisance.
No, chyba, ¿e siê chcieli pozabijaæ.

Zna kto¶ dobre ¼ród³o o konkurencjach turniejowych?
Armand
CYTAT
Poza tym, ¿e przez jaki¶ czas byla to imitacja bitwy walczona bardziej "softowo".  


Wszystkie znane mi ¼ród³a w tym s± zgodne.

" A w czym to mog³o siê ró¿niæ od melee (stal?)??"

No, w³a¶nie kalibrem uzbrojenia zaczepnego i "odpornego" bigsmile2.gif Tu stal, tam drewno, skóra, fiszbin etc. Oczywi¶cie w "full armour" te¿ mo¿na by³o a plaisance lub.. a outrance devil.gif Ale ró¿nica jest chyba czytelna.

Dobrych ¼róde³ o konkurencjach turniejowych to i ja siê dopraszam. BTW..czy mo¿na za takowe uznaæ "Knight at Tournament"..? (je¶li kto¶ ma, proszê o kontakt)
Wogóle je¶li odnie¶æ siê do definicji turnieju czym by³ w ¶redniowieczu, to trudno tak nazwaæ 98% imprez historycznych wystêpuj±cych pod t± nazw±... I wcale nie chodzi o brak konkurencji je¼dzieckich. Pierwsz± (chyba?) prób± zrobienia turnieju z prawdziwego zdarzenia by³ "Turniej ró¿" w Ko¿uchowie. Bez heroldów, marsza³ka, parady zawodników z tarczami herbowymi, lo¿y dam etc to mo¿na zrobiæ widowisko nawi±zuj±ce(?) do historii ¶redniowiecza, a nie turniej. Czy kto¶ ma jakie¶ wspó³czesne opracowanie (t³umaczenie, pracê naukow±, publikacjê) traktatu Rene d'Anjou po¶wiêconego konkurencjom turniejowym?
Bartko z £om¿yñca
CYTAT(Armand)
Czy kto¶ ma jakie¶ wspó³czesne opracowanie (t³umaczenie, pracê naukow±, publikacjê) traktatu Rene d'Anjou po¶wiêconego konkurencjom turniejowym?


Linki/Pozycje "na ka¿dy temat"/¦redniowiecze - pó¼ne

Ale¿ jestem zajebisty bigsmile2.gif
Armand
CYTAT
Ale¿ jestem wyczosnkowany czosnek, ¿e a¿ czosnek


Ha! Poleg³em od w³asnej broni! bigsmile2.gif

BTW...s±dz±c po avatarze chyba czyta³e¶ "Barona drzewo³aza" I.Calvino...! bigsmile2.gif bigsmile2.gif

Za link dziêki pokorne, albowiem w pysze mej bezbo¿nej dzia³u "linki" jeszcze wogóle nie nawiedza³em... icon_redface.gif A szczê¶cie by³o tak blisko!
Wotawa
O turniejach do dzia³u "Obyczaje", hm?
Melee a outracne?
Re¼nia :-D
Armand
CYTAT
O turniejach do dzia³u "Obyczaje", hm?


Czemu nie..? Choæ to obyczaje, szermierka i public relations w jednym. smile.gif

Melee a outrance? Prosto z rêkawa- pojedynek 30 na 30 zorganizowany miêdzy Anglikami a Francuzami w podczas wojny stuletniej. Trup ¶cieli³ siê gêsto, ale to nie by³a wojna, to by³ sport... devil.gif Has³o klucz do tematu- szydercze zawo³anie jednego z Anglików "Jeste¶ spragniony, Beaumanoir..?Napij siê w³asnej krwi..."

P.S.- czyta³em o tym dawno, mog± byæ ma³e nie¶cis³o¶ci w danych. Zamierzam to jeszcze sprawdziæ.
Armand
Sprawdzi³em, zgadza siê.
Za Barbar± Tuchman;
"Chivalry's finest military expression in contemporary eyes was the famous Combat of the Thirty in 1351.An action of the perennial conflict in Brittany, it began with a challenge to single combat issued by Robert Beaumanoir, a noble Breton on the French side, to his opponent Bramborough of the Anglo- Breton party"
I dalej; "With swords, bear spears, daggers,and axes, they fought savagely until four on the French side and two on the English were slain and recess was called."

Dowódca oddzia³u Anglo- Bretoñskiego mia³ zawo³aæ "Drink thy blood, Beaumanoir, and thy thirst will pass!"

Francuzi wygrali pojedynek, po angielskiej stronie by³o 8 trupów, w tym sam Bramborough. Wszyscy którzy prze¿yli, byli ranni.
Armand
Oops, ma³a nie¶cis³o¶æ;

"Bramborough and eight of his party were killed, the rest taken prisoner and held for ransom"

B.Tuchman "A distant mirror" Alfred A. Knopf, NY 1978
Marek Hilgendorf
Wracaj±c do pierwotnego pytania. Na bia³orusi w buhurtach nie sprawdza³y siê nigdy p³yty, na pewno ju¿ nie pe³ne. Pi³em przez ca³± sobotni± noc po bitwie grunwaldzkiej w obozie Fiodora i nas³ucha³em siê ró¿nych opowie¶ci. Generalnie wszyscy Bia³orusini nastawiali siê na jak najlepsze wyt³umienia, nie za¶ sztywne blachy....
Sam nigdy nie bra³em udzia³u w buhurcie, dlatego nie zdobêdê siê na kategoryczne wnioski....
Martin
Bra³em udzia³ w Buhurcie, w roku 2003. dopiero wtedy mia³em sprzêt, w którym mog³em siê tam pewnie czuæ. Gdzie sekret dobrego sprzêtu? Otó¿ podpatrzony u Bia³orusinów. Istotniejsze jest, aby wszystko dobrze wy¶cie³aæ, blachy s± mniej istotne. Podziwiam Rudego, z Gryfów, który wyszed³ na Buhurt bodaj w 2002 w pe³nej p³ycie, ale w przeszywce ods³aniaj±cej pachy i ramiona.
Dobra przeszywanica zmienia kategoriê uderzenia z "rana" na "st³uczenie". Blacha zazwyczaj niweluje ca³kowicie skutki trafienia. Tylko ¿e nikt nie ma blach na ca³ej powierzchni cia³a. Tyle z rad Martina.
To jest wersja lo-fi g³ównej zawarto¶ci. Aby zobaczyæ pe³n± wersjê z wiêksz± zawarto¶ci±, obrazkami i formatowaniem proszê kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.